Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Dogmatica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 21.03.2016, 22:36:06
VHAlexandru
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Moise-Iisus

18. Eu le voi ridica Prooroc din mijlocul fraților lor, cum ești tu, și voi pune cuvintele Mele în gura Lui și El le va grăi tot ce-I voi porunci Eu. (Deuteronom 18)

La ce se refera Dumnezeu cand ii spune lui Moise despre Iisus ca va fi cum este el ?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 21.03.2016, 22:44:42
VHAlexandru
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Deci , sunt crestin ferm-convins , dar era o intrebare pusa de un musulman pe internet : "Cine era ca Moise : Iisus sau Mahomed ? " Si dadeau acolo niste chestii din crestinism pe care ei nu pot sa le inteleaga ca sunt adevarate , etc. E clar ca Mahomed e un profet mincinos , dar asta am vrut sa-mi lamuresc: cum este Iisus ca Moise ?
Reply With Quote
  #3  
Vechi 21.03.2016, 22:52:48
Pelerin spre Rasarit
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Deuteronom 18:18 contine esenta sperantei mesianice. Moise a rostit cuvintele pe care Domnul i le-a dat pentru poporul lui. Mantuitorul a adus revelatia deplina a mesajului lui Dumnezeu pentru umanitate. Moise, urmand calauzirea lui Dumnezeu, i-a dus pe evrei din sclavia egipteana spre libertate. Mantuitorul si-a eliberat credinciosii de sclavia pacatului si a intunericului si ii calauzeste spre Imparatia Cerurilor. Moise a fost binecuvantat de Dumnezeu dar Fiul Omului a fost proslavit si sade la dreapta Tatalui. Sintagma ,,din mijlocul fratilor lor" arata ca Mesia urma sa se nasca in poporul lui Israel. Sintagma ,, va grai tot ce-I voi porunci Eu" desemneaza plinatatea revelatiei in Hristos, de foarte multe ori chiar EL afirmand in mid clar si direct acest lucru. Sintagma ,, voi pune cuvintele Mele in gura Lui" arata plinatatea inspiratiei cuvintelor Mantuitorului.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 22.03.2016, 09:52:04
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.856
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Pelerin spre Rasarit Vezi mesajul
Deuteronom 18:18 contine esenta sperantei mesianice. Moise a rostit cuvintele pe care Domnul i le-a dat pentru poporul lui. Mantuitorul a adus revelatia deplina a mesajului lui Dumnezeu pentru umanitate. Moise, urmand calauzirea lui Dumnezeu, i-a dus pe evrei din sclavia egipteana spre libertate. Mantuitorul si-a eliberat credinciosii de sclavia pacatului si a intunericului si ii calauzeste spre Imparatia Cerurilor. Moise a fost binecuvantat de Dumnezeu dar Fiul Omului a fost proslavit si sade la dreapta Tatalui. Sintagma ,,din mijlocul fratilor lor" arata ca Mesia urma sa se nasca in poporul lui Israel. Sintagma ,, va grai tot ce-I voi porunci Eu" desemneaza plinatatea revelatiei in Hristos, de foarte multe ori chiar EL afirmand in mid clar si direct acest lucru. Sintagma ,, voi pune cuvintele Mele in gura Lui" arata plinatatea inspiratiei cuvintelor Mantuitorului.
un raspuns cat se poate de complex
__________________
Cel ce nu iubește n-a cunoscut pe Dumnezeu, pentru că Dumnezeu este iubire
Reply With Quote
  #5  
Vechi 02.04.2016, 17:01:56
Ionel28 Ionel28 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 11.12.2015
Locație: Targu-Mures
Religia: Ortodox
Mesaje: 225
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Pelerin spre Rasarit Vezi mesajul
Deuteronom 18:18 contine esenta sperantei mesianice. Moise a rostit cuvintele pe care Domnul i le-a dat pentru poporul lui. Mantuitorul a adus revelatia deplina a mesajului lui Dumnezeu pentru umanitate. Moise, urmand calauzirea lui Dumnezeu, i-a dus pe evrei din sclavia egipteana spre libertate. Mantuitorul si-a eliberat credinciosii de sclavia pacatului si a intunericului si ii calauzeste spre Imparatia Cerurilor. Moise a fost binecuvantat de Dumnezeu dar Fiul Omului a fost proslavit si sade la dreapta Tatalui. Sintagma ,,din mijlocul fratilor lor" arata ca Mesia urma sa se nasca in poporul lui Israel. Sintagma ,, va grai tot ce-I voi porunci Eu" desemneaza plinatatea revelatiei in Hristos, de foarte multe ori chiar EL afirmand in mid clar si direct acest lucru. Sintagma ,, voi pune cuvintele Mele in gura Lui" arata plinatatea inspiratiei cuvintelor Mantuitorului.
Deci asa cum scrie acolo clar , daca Hristos ,,a grait , tot ce i-a poruncit Dumnezeu Tatal,, inseamna ca a trebuit sa invete de la Tatal. Si daca ei amandoi sant egali si atotputernici in aceeasi masura , cum poate unul sa-l invete pe celalant . Care-i logica.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 04.04.2016, 10:51:27
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.856
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ionel28 Vezi mesajul
Deci asa cum scrie acolo clar , daca Hristos ,,a grait , tot ce i-a poruncit Dumnezeu Tatal,, inseamna ca a trebuit sa invete de la Tatal. Si daca ei amandoi sant egali si atotputernici in aceeasi masura , cum poate unul sa-l invete pe celalant . Care-i logica.
dar tu uiti ca Hristos, a devenit om? Normal ca El ca Fiul Omului, vorbea tot ceea ce i-a spus Tatal
__________________
Cel ce nu iubește n-a cunoscut pe Dumnezeu, pentru că Dumnezeu este iubire
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare