Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #71  
Vechi 26.04.2016, 22:43:30
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Păi dacă știu cum se fac copiii, înseamnă că știu și cum nu se fac. Adică nu te joci cu barza. E simplu.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #72  
Vechi 27.04.2016, 14:46:31
Florinvs Florinvs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.12.2012
Locație: Husi, judetul Vaslui
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.893
Implicit

Da, dar intervine o problema.

Intr-o casnicie (sau chiar o relatie premergatoare unei casnicii), si in care unul din parteneri/soti sau ambii fie nu pot face copii, fie daca i-ar face copii s-ar naste cu boli grave sau malformatii mostenite genetic grave, , dar totusi acei parteneri si apoi soti vor (si este absolut normal) sa aibă relatii intime si sa faca dragoste, in aceste cazuri, cred totusi ca singura varianta (fara a se ajunge la avort, pe care-l consider egal cu crima) ar fi utilizarea de metode contraceptive (pastile anticonceptionale sau prezervativ).
Reply With Quote
  #73  
Vechi 28.04.2016, 05:48:47
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.987
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florinvs Vezi mesajul
....sa aibă relatii intime si sa faca dragoste, in aceste cazuri, cred totusi ca singura varianta (fara a se ajunge la avort, pe care-l consider egal cu crima) ar fi utilizarea de metode contraceptive (pastile anticonceptionale sau prezervativ).
Tocmai ai desris desfranarea pentru ca singurul scop al actului sexual este procrearea.
Pastila contraceptiva sau prezervativul sunt "protectii" impotriva darului lui Dumnezeu. Nu e crima impotriva vietii, ci impotriva Iubirii; rezulta ca nu e dragoste, ci desfrau, iar asa ceva nu se binecuvanteaza in cununie.
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)
Reply With Quote
  #74  
Vechi 28.04.2016, 10:51:18
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Pai a afirmat in nenumarate randuri ca si sexul inafara casatoriei tot "dragoste" esta sa ca n-are sens sa-l iei cu subtilitati din astea.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #75  
Vechi 29.04.2016, 10:26:49
Florinvs Florinvs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.12.2012
Locație: Husi, judetul Vaslui
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.893
Implicit

Domnule AlinB, haideti sa va intreb deschis- cred ca putem discuta deschis, ca doar suntem amândoi barbati!

Dumneavoastra când ati avut o partenera cu care apoi v-ati casatorit, nu ati avut relatii intime cu ea pana dupa casatorie ?! Nu as prea crede asta!

Dar din cele spuse nu vreau sa se inteleaga ca as condamna sau desconsidera in vreun fel pe cei nu au relatii intime pana dupa casatorie! Nu! Ba dimpotriva- cei care intradevar reusesc acest lucru merita apreciati .

Insa haideti totusi sa nu ne dam mai catolici decat papa, si sa nu-i condamnam nici pe cei care au relatii intime intime intr-o relatie premargatoarea unei casnicii, si sa intelegem faptul ca totusi suntem oameni (si nu sfinti), si ca intr-o relatie stabila, care duce spe o casnicie, bazata pe respect, intelegere si sentimente autentice reciproce, si relatiile intime pot constitui o manifestare a apropierii si dragostei intre cei doi parteneri de sex opus.
Reply With Quote
  #76  
Vechi 29.04.2016, 10:32:11
Copacel Copacel is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.08.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.140
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
Tocmai ai desris desfranarea pentru ca singurul scop al actului sexual este procrearea.
Pastila contraceptiva sau prezervativul sunt "protectii" impotriva darului lui Dumnezeu. Nu e crima impotriva vietii, ci impotriva Iubirii; rezulta ca nu e dragoste, ci desfrau, iar asa ceva nu se binecuvanteaza in cununie.
Demetrius scoate-ti din semnatura certif de donator ca-i mandrie si slava desarta.Daca tu preferi sa fii laudat de om si nu de Dumnezeu, treaba ta.

Nu degeaba spun Sfintii Parintii: esti lauda oamenilor, esti batjocura dracilor.
Reply With Quote
  #77  
Vechi 05.05.2016, 11:06:36
ioana5760 ioana5760 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.03.2014
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 229
Implicit

Poate gresesc, dar ce citesc pe aici ma nedumereste.
Adica casatoria se reduce doar la conceperea de copiii si apoi devine un soi de calugarie cu statut de casatorit. Mi se pare ca cei doi soti se reduc doar la mascul si femela, care au relatii intime doar in scop de a aduce copiii pe lume. Apoi nu mai au voie, gata. Cine practica asa ceva? poate doar sub 1% chiar dintre crestini. Teoria e una, practica e alta.
Eu cred ca e altceva casatoria, se abtin in posturi, sarbatori etc, se sustin reciproc etc., dar cei doi soti isi impartasesc iubirea dintre ei si prin intimitate. Trebuie un echilibru.
Ca daca se reduce la a fi calugar insurat cu copiii...
Reply With Quote
  #78  
Vechi 05.05.2016, 11:46:18
ioana5760 ioana5760 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.03.2014
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 229
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mina.nico Vezi mesajul
Stiu ca biserica ne invata ca scopul principal al casatoriei este nasterea de prunci dar daca doar mi-as iubi sotul si i-as sluji ar fi suficient? As putea oare sa gasesc un om care nu doreste copii? Multumesc anticipat.
Ce barbat si-ar dori o asemenea casatorie?
Reply With Quote
  #79  
Vechi 24.05.2016, 13:59:30
katile katile is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 17.08.2009
Mesaje: 2
Implicit

Si eu am o situatie asemanatoare. Urmeaza sa ma casatoresc peste 3 luni, si am vrea sa avem copii dar din motive medicale suntem nevoiti sa amanam conceperea unui copil cel putin un an. Problema este un tratament imunomodulator pe care il fac in prezent si pe care nu il pot intrerupe inca.
In situatia asta mi se pare exagerat sa mi se spuna dupa nunta ca desfranez cu sotul meu si ca trebuie sa traim ca frate si sora cel putin un an.
Reply With Quote
  #80  
Vechi 24.05.2016, 14:56:28
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Citat:
În prealabil postat de katile Vezi mesajul
Si eu am o situatie asemanatoare. Urmeaza sa ma casatoresc peste 3 luni, si am vrea sa avem copii dar din motive medicale suntem nevoiti sa amanam conceperea unui copil cel putin un an. Problema este un tratament imunomodulator pe care il fac in prezent si pe care nu il pot intrerupe inca.
In situatia asta mi se pare exagerat sa mi se spuna dupa nunta ca desfranez cu sotul meu si ca trebuie sa traim ca frate si sora cel putin un an.
De asta ne-a dat Dumnezeu constiinta, sa o folosim, si sa nu fim acuzati degeaba de altii pentru lucruri care nu sunt pacate.
Pacat este cand omori sau nedreptatesti. A zis-o clar Hristos, asta zice si Decalogul.
Reply With Quote
Răspunde

Tags
casatorie, copii, fara copii, nu isi doreste