Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 10.11.2010, 00:32:39
Angelina Angelina is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 10.11.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 3
Implicit Cununii legate

Buna seara!

De multa vreme simt nevoia unei persoane dragi langa mine,a unui prieten/iubit dar indiferent ce as face se pare ca nu gasesc omul potrivit.Uneori ar fi parut ca se iveste ceva bun insa s-a dovedit a nu fi asa.Ma simt singura,incompleta si am o presimtire urata cum ca voi ramane asa si in viitorul apropriat.Sunt studenta,am foarte mult de invatat,sunt o fire mai linistita astfel incat nu frecventez cluburi si alte locuri pe unde cica s-ar gasi parteneri.
Am auzit despre asa-zisele cununii legate si ma tem sa nu am asa ceva ,pentru ca de prea multa vreme imi doresc sa imi gasesc pe cineva si nu gasesc persoana potrivita...e ca si cum as cauta in zadar.
Intrebarea mea este:exista cu adevarat aceste cununii legate? Si daca da,ce se poate face pentru dezlegarea lor?
Precizez ca sunt o persoana credincioasa atat cat imi sta in putinta.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 10.11.2010, 00:34:25
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Poate iti va folosi urmatoarea carte - http://www.danionvasile.ro/cartea-nuntii.php. Are si un capitol referitor la ceea ce te intereseaza.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 10.11.2010, 00:37:49
Angelina Angelina is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 10.11.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 3
Implicit Multumesc

Iti multumesc frumos!O voi citi si sper sa-mi fie de folos.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 10.11.2010, 09:26:53
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

Eu nu cred in cununiile legate. Insa cred in puterea dragostei, cea care - asa cum ne arata Sfantul Apostol Pavel dar si propria traire - "indelung rabda, este plina de bunatate, nu se poarta cu necuviinta, nu se lauda, nu se trufeste, nu cauta ale sale ... nu cade niciodata".
Reply With Quote
  #5  
Vechi 10.11.2010, 10:16:29
jonzy30 jonzy30 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 01.09.2009
Mesaje: 34
Implicit

Doamne ajuta!
Solutia este sa participi la cat mai multe slujbe de dezlegari adica Moliftele Sf VAsile cel Mare acestea se fac de obicei la manastiri insa nu dispera cu rugaciune multa totul se rezolva si sa nu lipsesti nici de la liturghie Duminica si de la Sf Maslu
Mi-a placut mult ce mi-a spus un preot si acelasi sfat ti-l dau si eu.... roaga-te sa-ti dea Dumnezeu un om care sa-ti fie spre sprijin si nu spre incercare
Reply With Quote
  #6  
Vechi 10.11.2010, 11:03:14
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Marius22 Vezi mesajul
Eu nu cred in cununiile legate.
Doamne fereste de astfel de lucrari diavolesti.
Si am tot zis ca sunt fara putere lucrarile celor rai (vrajitoare), insa patimile noastre dau putere diavolului asupra noastra.

Un autentic traitor intru Hristos, spovedit si impartasit periodic, avand rugaciune zilnica, nu are de ce sa se tulbure, unul ca acesta punandu'si nadejdea in Dumnezeu, caruia ii slujeste si care este mai puternic decat orice lucrare rea. Insa atunci cand omul nu Il are pe Dumnezeu in el si nici nu'L cunoaste, lucrarile rele se pot lipi cu mult mai usor de el, nici atunci insa fara ingaduinta lui Dumnezeu.
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote
  #7  
Vechi 10.11.2010, 12:50:45
Ovidiu Vasile Pop Ovidiu Vasile Pop is offline
Member
 
Data înregistrării: 27.09.2010
Locație: europa
Religia: Ortodox
Mesaje: 48
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Angelina Vezi mesajul
Buna seara!

De multa vreme simt nevoia unei persoane dragi langa mine,a unui prieten/iubit dar indiferent ce as face se pare ca nu gasesc omul potrivit.Uneori ar fi parut ca se iveste ceva bun insa s-a dovedit a nu fi asa.Ma simt singura,incompleta si am o presimtire urata cum ca voi ramane asa si in viitorul apropriat.Sunt studenta,am foarte mult de invatat,sunt o fire mai linistita astfel incat nu frecventez cluburi si alte locuri pe unde cica s-ar gasi parteneri.
Am auzit despre asa-zisele cununii legate si ma tem sa nu am asa ceva ,pentru ca de prea multa vreme imi doresc sa imi gasesc pe cineva si nu gasesc persoana potrivita...e ca si cum as cauta in zadar.
Intrebarea mea este:exista cu adevarat aceste cununii legate? Si daca da,ce se poate face pentru dezlegarea lor?
Precizez ca sunt o persoana credincioasa atat cat imi sta in putinta.
Daca exista diavol,exista si deochi si cununii legate...,dar exista si leac impotriva tuturor vrajitoriilor;acesta este Sfanta Spovedanie;eu cred ca asta-ti va spune orice preot ortodox. In ziua de azi,lumea se casatoreste ...un pic mai tarziu,fara sa fie etichetat "tomnatic"! Desavarseste-ti pregatirea profesionala,asa cum ti-ai propus si totodata adancindu-te in credinta in D-zeu,apoi restul va veni de la sine !...Doamne ajuta.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 10.11.2010, 15:21:59
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Angelina Vezi mesajul
Buna seara!

De multa vreme simt nevoia unei persoane dragi langa mine,a unui prieten/iubit dar indiferent ce as face se pare ca nu gasesc omul potrivit.Uneori ar fi parut ca se iveste ceva bun insa s-a dovedit a nu fi asa.Ma simt singura,incompleta si am o presimtire urata cum ca voi ramane asa si in viitorul apropriat.Sunt studenta,am foarte mult de invatat,sunt o fire mai linistita astfel incat nu frecventez cluburi si alte locuri pe unde cica s-ar gasi parteneri.
Am auzit despre asa-zisele cununii legate si ma tem sa nu am asa ceva ,pentru ca de prea multa vreme imi doresc sa imi gasesc pe cineva si nu gasesc persoana potrivita...e ca si cum as cauta in zadar.
Intrebarea mea este:exista cu adevarat aceste cununii legate? Si daca da,ce se poate face pentru dezlegarea lor?
Precizez ca sunt o persoana credincioasa atat cat imi sta in putinta.
Nu deznadajdui, tu sa te rogi. Vei primi raspuns. Nu e nevoie sa mergi in anumite locuri pentru a gasi persoana potrivita. Te va duce Dumnezeu acolo daca va fi nevoie. Stai linistita, nu exista cununii legate.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 10.11.2010, 17:53:12
Angelina Angelina is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 10.11.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 3
Implicit

Va multumesc frumos pentru sfaturi! Recunosc ca deja fac o mare parte din lucrurile pe care mi le-ati recomandat si voi continua sa le fac si pe viitor.Sper ca Dumnezeu sa imi asculte rugaciunile si sa imi trimita intr-o zi ceea ce imi doresc.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 13.11.2010, 16:48:45
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Angelina Vezi mesajul
Va multumesc frumos pentru sfaturi! Recunosc ca deja fac o mare parte din lucrurile pe care mi le-ati recomandat si voi continua sa le fac si pe viitor.Sper ca Dumnezeu sa imi asculte rugaciunile si sa imi trimita intr-o zi ceea ce imi doresc.
Sa te ajute Dumnezeu!
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Intrebari legate de Boboteaza sophia Biserica Ortodoxa Romana 19 12.01.2012 23:04:31
Intrebari legate de slujbele bisericilor din tara(schimbari?) sophia Biserica Ortodoxa Romana 4 31.08.2011 14:24:16
" Cununii legate " Hermiod Nunta 1 22.06.2011 17:40:49
Patriarh ecumenic si altele legate de ierarhie sophia Biserica Ortodoxa Romana 4 31.07.2009 21:24:14
Obiceiuri legate de nastere costel Generalitati 2 04.02.2008 19:29:47