Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Alte discutii > Vrajitoria
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 15.10.2010, 19:14:07
coldworld coldworld is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.10.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 84
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Elesya Vezi mesajul
Din ce cunosc eu si din ce mi-au spus unii teologi, aceste molifte se citesc doar de preotii care se pregatesc in prealabil cu post si rugaciune...si nu se citesc de unul singur....de obicei se citesc la manastiri la dezlegarile de vineri...
asa e cum spui !
Reply With Quote
  #22  
Vechi 15.10.2010, 19:43:24
Pr. Gheorghe
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de coldworld Vezi mesajul
asa e cum spui !
Ba nu e (chiar) asa!

Adica:

"(...) aceste molifte se citesc doar de preotii care se pregatesc in prealabil cu post si rugaciune..." -- asta este recomandat, dar lipsa nu este eliminatorie. Teoretic, preotul este pregatit mereu! Daca nu-i, are o problema grava ce-l conditioneaza nu doar spre aceste molitfe si ar trebui sa se fereasca de multe pana-si revine, dar in nici un caz de frica lu' aghiuta, mai degraba de rusinea fata de Hristos. Eu prefer, pe langa pravila obisnuita perioadei (care cuprinde postul si rugaciunile specifice - pe langa alte nevointe, vai mie, pacatosul!!!!), sa leg savarsirea acestei slujbe de obligativitatea savarsirii Sfintei Liturghii (cu pregatirea ce o cere aceasta) in ziua citirii Molitfelor Sf. Vasile si ale Sf. Ioan Gura de Aur. Asa sunt sigur ca nu cu mine se va lupta "cornorilă", ci cu domnul Hristos!

"(...)si nu se citesc de unul singur.... -- asta nu-i asa... deloc. Ce, oare Sfanta Liturghie este de preferat sa o savarseasca un sobor? Si daca am curaj sa ma apropii de Hristos singur, de ce mi-ar fi teama sa-l "altoiesc" pe belzebul de unul singur?

"(...)de obicei se citesc la manastiri la dezlegarile de vineri...
-- asta asa este, dar nu numai la manastiri; s-a mai discutat pe aceasta tema. Oricum nu trebuie cautata cantitatea.

Imi cer iertare de interventie. Sunt pe fuga, dar nu m-am putut abtine. Sa aveti un sfarsit de saptamana duhovnicesc si plin de impliniri in suflet!
Reply With Quote
  #23  
Vechi 15.10.2010, 20:58:18
coldworld coldworld is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.10.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 84
Implicit

Parinte, cand ati citit moliftele, ati avut rezultate? multumesc.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 15.10.2010, 22:59:21
Pr. Gheorghe
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de coldworld Vezi mesajul
Parinte, cand ati citit moliftele, ati avut rezultate? multumesc.
Ma ispitesti "oleaca"?!?
Voi incerca sa raspund, totusi, gandindu-ma ca intrebarea fratiei tale poate nu este una tendentioasa. Oricum ar fi, poate raspunsul va folosi macar pe unii; ma gandesc la acei oameni bine-intentionati, bine-asezati intelectual, care, cu toate ca nu au competenta (sa zicem) in a lucra cu cele duhovnicesti spre calauzirea altora, se lanseaza in afirmatii clare si fara echivoc, zic ei, nesuferind uneori sa fie contrazisi nici macar de preotul duhovnic. Exista si o parte tragi-comica in starea acestora: ei sunt ca si orbii care calauzesc pe alti orbi; pe cei calauziti ii pot minti atunci cand spun ca ei vad unde este lumina cea buna, dar pentru cei care vad cu adevarat, miscarea lor se arata doar o pendulare groteasca din intuneric in intuneric si mai apoi in groapa. Dar ajunge, ca sa nu suparam pe cineva (sau pe Cineva).

A calcula rezultatele, in orice situatie sau domeniu, este un proces care nu poate fi de sine statator; el este legat strict de o serie de cerinte enuntate apriori. Mai mult, depinde uneori si de multe, multe asteptari personale ale celui care solicita prezentarea rezultatului, unele din acestea definite ad-hoc spre a anula un rezultat ce nu convine, de genul: "aa... da' eu nu asta am dorit...!".

In cazul oricarui proces interuman nu se pot folosi sabloane generalizante. Astfel, un medic va privi fiecare caz in mod individual, un psiholog la fel, un profesor la fel; deci, un preot face la fel, ca doar tot cu oameni lucreaza, persoane-"hand-made" nu produse de serie. Din acest motiv este foarte greu sa vorbesti despre rezultate la modul general; este aproape ca si cum ai imtreba un medic, chiar avand doar un singur an de raspundere efectiva in spital, daca a ajutat pe vreun bolnav!

Peste toate, in duhovnicie nu se poate "lua taurul de coarne" de catre preot, asa, de unul singur. Oricat de pregatit "profesional", oricat de experimentat poate, ar fi preotul, el stie ca nu poate face nimic fara Dumnezeu. Iar prezenta Duhului in lucrarea preotului este una definitorie pentru obtinerea rezultatelor. Din acest punct de vedere, pot spune ca nu preotul are rezultate. Vorbind despre obtinerea rezultatelor, daca in orice alta zona a societatii, asa cum este aceasta structurata astazi, accentul cade obligatoriu pe acumularea de cunostinte si de experienta practica, in duhovnicie accentul principal se pune pe colaborarea cu Duhul Sfant, care vă va invata pe voi toate, iar celelalte nu se leapada caci si ele sunt necesare in ducerea cu bine la bun sfarsit a slujbei incredintate, insa nu prioritare.

Molitfele in discutie sunt slujbe speciale, doar in sensul ca au o intrebuintare... "mai aparte" (exorcizari, blesteme, etc.), dar nu pot fi "trase afara" din randuiala obisnuita a preotului pe motivul ca ne este frica de necazurile ce ni le va produce, culmea!!!, tocmai cel de care vrem cel mai tare sa scapam si care oricum te lupta, ca aceasta-i treaba si placerea lui! Iarasi, molitfele acestea nu pot fi considerate mai importante (ca lucrare a preotului savarsitor) decat Sfanta Liturghie, pe care orice preot valid si "in lucrare" o face chiar de mai multe ori pe saptmana, inclusiv impartasirea cu Sfintele Taine! Din aceast dezechilibru apare, de multe ori, "can-can-ul" acelor locuri unde oamenii se inghesuie nu la Hristos ci la nu'ș-ce preot minunat care face si desface! Greseala apare nu atunci cand un preot face sau desface, doar asta este treaba, talantul, ce i-a dat Stapanul, ci apare atunci cand se intretine si se profita in pacat de pe urma unei mentalitati (colective si induse, uneori), prin care crestinul in nevoie pierde contactul cu Datatorul cel adevarat al Harului si al vindecarii si devine inchinator la idol, sau atunci cand savarsitorul este dovedit in lepadare de Har si totusi pretinde ca el face lucrarea Harului!

Sa incerc sa pun si o concluzie cu toate ca ar mai fi multe de spus si mie-mi place sa "vorbesc" mult ...mai mult decat ma rog, vai mie! Am prezentat situatia asa cum se vede din partea preotului savarsitor, in primul rand. Concluzia insa se poate da la modul comun, atat de partea savarsitorului cat si de cea a primitorului:
  • minunile se fac inca si nu este preot care sa slujeasca, fie si numai o zi, si sa nu vada asta, dar minunile se fac de catre Dumnezeu, uneori prin preoti, dupa stiinta Lui, si doar in Biserica nu in afara ei! Minunea il priveste atat pe cel prin care se lucreaza dar si pe cel asupra caruia are efect; liantul intre cele doua ipostase este doar iubirea jertfelnica, ce are izvor in iubirea divina fata de oameni! Orice altceva, ce nu este din aceasta iubire, este de la diavol!
  • savarsirea Molitfelor Sfantului Vasile cel Mare si ale Sfantului Ioan Gura de Aur nu este un act de cult ce urmareste minunea sau obtinerea unor rezultate pe care preotul sa le contabilizeze precum altadata pieile-rosii, scalpurile celor doborati. In esenta, ca dealtfel pentru fiecare actiune a preotului si a credinciosului in Biserica ce-L are pe Hristos drept cap vesnic, nu este urmarita decat implinirea unei chemari, de pe pozitii putin diferite dar in aceeasi chemare: "Veniți, binecuvântații Tatălui Meu, moșteniți împărăția cea pregătită vouă de la întemeierea lumii.".Iar aceasta nu se va implini decat prin iubire!
Si acum raspunsul concret la intrebarea pusa: da am avut rezultate!

Last edited by Pr. Gheorghe; 16.10.2010 at 01:36:16.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 16.10.2010, 08:48:34
coldworld coldworld is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.10.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 84
Implicit

frumos raspuns si cuprinzator.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Si cand simti ca nu mai poti... cer_indurare Intamplari adevarate 23 12.02.2012 09:26:34
Evanghelia ce se citeste la Sf. Liturghie Geony Sfanta Liturghie 0 05.03.2011 23:13:22
Ce simti tu cand te gandesti la...? tigerAvalo9 Generalitati 39 13.12.2010 20:47:06
citeste si da mai departe carmina Stiri, actualitati, anunturi 1 01.02.2010 22:14:13
Cum se citeste Evaghelia? costel Reguli in Biserica 4 13.01.2009 09:23:23