Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Biserica Ortodoxa Romana
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 21.08.2009, 15:23:03
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit Hramul unei biserici - intrebari

As vrea sa ma lamuresc putin legat de hramul bisericilor.
Iata intrebarile:
1. Cine il stabileste si cum?
2. Am inteles ca se serbeaza cumva. Am vazut la o biserica odata cum se aduceau cosurile cu bunatati pentru hramul ce urma sa fie serbat?
Se face o slujba speciala? Sau numai slujba sfantului al carui hram poarta?
Si apoi se serbeaza cu enoriasii?
La voi se face asa ceva si cum?
Poate ca acesta ar fi si un prilej bun de a se cunoaste enoriasii intre ei si cu preotul, sa mai schimbe o vorba.
3. Exista si la manastiri hram?

Ma interesa mai putin partea cu mancarea si bautura, ci ca activitati.
De ex. se pot darui si carticele sau iconite cu viata/rugaciunea sfantului respectiv, se pot face rugaciuni speciale pentru cei ce poarta acel nume, sau...sunt nascuti in acea zi, cantari speciale, etc.

Last edited by sophia; 21.08.2009 at 15:26:16.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 21.08.2009, 16:09:14
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Orice biserica in momentul in care se tarnoseste de catre episcop primeste un nume, care devine hramul sau: Pogorarea Sfantului Duh,Sfanta Treime, Nasterea Domnului, Invierea Domnului, Inaltarea Domnului, Sfanta Cruce, sau Adormirea Maicii Domnului, Nasterea Maicii Domnului, Buna-Vestire, sau numele unor persoane Sfinte: Sf. Ioan Botezatorul, Sf. Gheorghe, Sf. Apostoli Petru si Pavel, Sf. Dimitrie, Sf. Vasile, Sf. Nicolae, etc.

Prin sfintirea bisericii, hramul devine ingerul pazitor al bisericii, patronul sau spiritual.

Icoana hramului se aseaza in iconostas in randul intai, la dreapta, alaturi de Sfintele Icoane Imparatesti: Mantuitorul Iisus Hristos, si Sfanta Fecioara Maria.

Sigur ca exista hram si la manastiri de vreme ce si acolo avem biserici. Cred ca ai auzit de pelerinajele cu ocazia sarbatorii Adormirii Maicii Domnului de la Nicula, Putna, Hodos-Bodrog, etc

Este o zi de sarbatoare, fiecare aduce de acasa ce poate si la finalul slujbei toti cei prezenti mananca impreuna.

Tinand seama ca ziua in cult incepe la apusul soarelui, hramul se face cu o seara inaintea sarbatorii.

La noi e minunat - vin si preotii si credinciosii de la bisericile din jur.

Last edited by costel; 21.08.2009 at 16:17:07.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 21.08.2009, 16:41:10
NiCcoleta NiCcoleta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.02.2006
Locație: Iasi
Religia: Ortodox
Mesaje: 287
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
As vrea sa ma lamuresc putin legat de hramul bisericilor.
Iata intrebarile:
1. Cine il stabileste si cum?
2. Am inteles ca se serbeaza cumva. Am vazut la o biserica odata cum se aduceau cosurile cu bunatati pentru hramul ce urma sa fie serbat?
Se face o slujba speciala? Sau numai slujba sfantului al carui hram poarta?
Si apoi se serbeaza cu enoriasii?
La voi se face asa ceva si cum?
Poate ca acesta ar fi si un prilej bun de a se cunoaste enoriasii intre ei si cu preotul, sa mai schimbe o vorba.
3. Exista si la manastiri hram?

Ma interesa mai putin partea cu mancarea si bautura, ci ca activitati.
De ex. se pot darui si carticele sau iconite cu viata/rugaciunea sfantului respectiv, se pot face rugaciuni speciale pentru cei ce poarta acel nume, sau...sunt nascuti in acea zi, cantari speciale, etc.

1.Orice biserica este data in grija unor Sfintii .De exemplu biserica de care apartin are ocrotitori pe Sfanta Vineri(adica Sf.Cuv.Parascheva )si Sf.Alexandru.De aici ii vine si numele.Unele bisericii au ca hram niste sarbatori mai importante(ex:Adormirea Maicii Domnului,Nasterea Maicii Domnului,Inaltarea Domnului).

2.Se serbeaza de ziua Sfantului respectiv sau in ziua sarbatorii respective.La noi se face Vecernia in seara de dinaintea sarbatorii.Apoi dimineata se face Utrenie,Acatistul Sfantului si Sf.Liturghie iar apoi se pune si o masa unde manca toti cei care vin.Masa este facuta de enoriasi.Fiecare aduce c e poate.

3.Da.Orice manastire are hram caci orice manastire are niste sfinti ocrotitori ori poarta numele unei mari sarbatori.

...v-am spus din cate stiu....

cu drag,nicoleta

Doamne ajuta!
__________________
[SIZE=3][COLOR=blue]Hristos a inviat![/COLOR][/SIZE]
Reply With Quote
  #4  
Vechi 17.07.2010, 18:10:12
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
As vrea sa ma lamuresc putin legat de hramul bisericilor.
Iata intrebarile:
1. Cine il stabileste si cum?
2. Am inteles ca se serbeaza cumva. Am vazut la o biserica odata cum se aduceau cosurile cu bunatati pentru hramul ce urma sa fie serbat?
Se face o slujba speciala? Sau numai slujba sfantului al carui hram poarta?
Si apoi se serbeaza cu enoriasii?
La voi se face asa ceva si cum?
Poate ca acesta ar fi si un prilej bun de a se cunoaste enoriasii intre ei si cu preotul, sa mai schimbe o vorba.
3. Exista si la manastiri hram?

Ma interesa mai putin partea cu mancarea si bautura, ci ca activitati.
De ex. se pot darui si carticele sau iconite cu viata/rugaciunea sfantului respectiv, se pot face rugaciuni speciale pentru cei ce poarta acel nume, sau...sunt nascuti in acea zi, cantari speciale, etc.
La noi sunt multe biserici și mănâstiri prin împrejurimi astfel încât aproape orișice sărbătoare cu cruce din calendar dă prilej de bucurie duhovnicească credincioșilor care vin în număr foarte mare la această slujbă.
Hramul se pregătește din timp făcându-se curățenie și prin contribuția enoriașilor și nu numai, sunt înfrumusețate bisericile pentru a-și primi oaspeții (preoți și credincioși,uneori și episcopi).
Seara se face vecernia(priveghere cum îi spunem noi unde se sfințește pâinea (litiile) iar apoi se citește de către preoți acatistul sfântului respectiv(la bisericile de mir).
Cam așa arată o astfel de slujbă:
Attached Images
File Type: jpg DSCF3852.jpg (58,9 KB, 6 views)
Reply With Quote
  #5  
Vechi 17.07.2010, 18:21:54
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

continuare...

La sfârșitul acestei slujbe,după predică se dau bucățele de litie sfințite care se consumă atunci(nu ca anafura pe nemâncate).
Se mai obișnuiește ca la ieșirea din biserică să fie serviți cei care au participat,cu prăjituri,sucuri sau cu pachete cu alimente aduse de enoriași.

A doua zi în afară de Utrenie și Sfânta Liturghie se face și pomenirea ctitorilor cu parstase și coliovă ca la orice pomenire.
Sunt sfințite și bucatele aduse de credincioși iar la urmă se organizează o agapă creștină sau se dă de pomană.

În multe sate din Moldova oamenii mai apropiați de biserică fac multă mâncare poftind la masă pe orișice străin care în acea zi se află prin satul respectiv.

- La unele biserici sunt împărțite la intrarea în biserică pliante cu viața sfântului al cărui hram se sărbătorește.

- Se face și pomenirea celor vii și care poartă numele sfântului respectiv,în unele locuri sunt sărbătoriți de către toți enoriașii prezenți cântându-se "mulți ani trăiască!" și cum se cuvine unor oameni legați prin dragoste creștină.

P.S Am omis să scriu că la vecernie (priveghere) la bisericile de mir se pun pomelnice care înainte de sfințirea pâinilor sunt citite de către preoți.

Last edited by dorinastoica14; 17.07.2010 at 18:31:56.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 17.07.2010, 21:44:27
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
As vrea sa ma lamuresc putin legat de hramul bisericilor.
Iata intrebarile:
1. Cine il stabileste si cum?
2. Am inteles ca se serbeaza cumva. Am vazut la o biserica odata cum se aduceau cosurile cu bunatati pentru hramul ce urma sa fie serbat?
Se face o slujba speciala? Sau numai slujba sfantului al carui hram poarta?
Si apoi se serbeaza cu enoriasii?
La voi se face asa ceva si cum?
Poate ca acesta ar fi si un prilej bun de a se cunoaste enoriasii intre ei si cu preotul, sa mai schimbe o vorba.
3. Exista si la manastiri hram?

Ma interesa mai putin partea cu mancarea si bautura, ci ca activitati.
De ex. se pot darui si carticele sau iconite cu viata/rugaciunea sfantului respectiv, se pot face rugaciuni speciale pentru cei ce poarta acel nume, sau...sunt nascuti in acea zi, cantari speciale, etc.
http://biserica.org/Publicatii/2000/NoIV/02_index.html
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #7  
Vechi 18.07.2010, 15:08:00
Iubirea's Avatar
Iubirea Iubirea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.06.2010
Locație: Bucuresti in C.I
Religia: Ortodox
Mesaje: 689
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
As vrea sa ma lamuresc putin legat de hramul bisericilor.
Iata intrebarile:
1. Cine il stabileste si cum?
2. Am inteles ca se serbeaza cumva. Am vazut la o biserica odata cum se aduceau cosurile cu bunatati pentru hramul ce urma sa fie serbat?
Se face o slujba speciala? Sau numai slujba sfantului al carui hram poarta?
Si apoi se serbeaza cu enoriasii?
La voi se face asa ceva si cum?
Poate ca acesta ar fi si un prilej bun de a se cunoaste enoriasii intre ei si cu preotul, sa mai schimbe o vorba.
3. Exista si la manastiri hram?

Ma interesa mai putin partea cu mancarea si bautura, ci ca activitati.
De ex. se pot darui si carticele sau iconite cu viata/rugaciunea sfantului respectiv, se pot face rugaciuni speciale pentru cei ce poarta acel nume, sau...sunt nascuti in acea zi, cantari speciale, etc.
Hram = ziua onomastica a unei Biserici indiferent ca este de mir sau de manastire.
Numele poate fi un nume de Sfant (Sf. Parascheva, Sf. Nicolae, Sf. Gheorghe...etc) sau al unui eveniment din Noul Testament: Pogorarea Sf. Duh, Adormirea sau Nasterea Maicii Domnului, Schimbarea la fata...etc

Acest nume poate fi ales de ctitor sau de comunitatea unde urmeaza sa fie ridicat Sf. Locas, dar inainte sa inceapa constructia episcopul locului face o slujba exact unde urmeaza sa fie ridicata biserica si atunci in dreptul unde va fi Sf. Masa in Altar episcopul infige o cruce si da numele acelei Biserici (este oarecum echivalentul botezului).
Atentie: doar un arhiereu poate face asta...chiar daca ideea numelui a venit din partea ctitorului sau a credinciosilor.
De asemeni o biserica poate avea mai multe nume (hramuri)...asta depinde de cum stabilesc mai marii spirituali ai locului.

Dupa ce biserica a fost construita, sfintita si s-a dat in folosinta, in fiecare an de ziua Sfantului al carui nume il poarta, se serbeaza hramul si atunci se face de seara Vecernia cu Litie, dimineata in ziua hramului se face Utrenia cu Polieleu si Sf. Liturghie cu troparele hramului. Dupa slujba, in functie de cum organizeaza preotul paroh cu comunitatea se ofera pachete sau in manastiri oameni sunt serviti cu mancare la mese aranjate dinainte.

De asemeni se pot oferi si iconite sau alte mici obiecte simbol, sau sunt puse la vanzare...ideea este ca in general in manastiri un astfel de eveniment este cu adevarat o mare sarbatoare, cu multa lume, cu multi comercianti pe marginea drumului, cu multa munca din partea calugarilor ca sa serveasca pe toata lumea.
Eu cele mai mari hramuri le-am vazut la man. Sambata de Sus, Man. Dintr-un Lemn, man. Bistrita din Oltenia.

Credeti-ma ca mintea omului nu poate sa-si imagineze pana nu vede, tot ce se intampla la aceste manastiri cand este ziua hramului. (este ceva de genul zilei de Sf. Dumitru la Patriarhie sau de Sf. Parascheva la Mitropolia Iasi).
__________________
"Sa nu spui tot ce stii, sa nu faci tot ce poti, sa nu crezi tot ce auzi!" (pr. Paisie Olaru)
http://www.youtube.com/watch?feature...v=y8zZ_NGRoJo#!
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ajutor pentru constructia unei biserici romanesti! gheorghie Umanitare 0 24.07.2012 15:24:02
Biserici cu hramul Sfantului Apostol Andrei cristiboss56 Resurse ortodoxe on-line 0 27.11.2011 22:06:30