Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Din Noul Testament
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 26.10.2009, 07:22:07
georgedar georgedar is offline
Member
 
Data înregistrării: 01.10.2009
Mesaje: 34
Implicit

Din Cartea înțelepciunii lui Solomon: Înțelepciunea nu pătrunde în sufletul viclean și nu sălășluiește în trupul supus păcatului.
__________________
Cititi mai multe despre Maica Domnului a Patimii
Reply With Quote
  #42  
Vechi 26.10.2009, 14:46:06
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Cand eram mititica, m-a impresionat povestea lui Iosif si a fratilor sai... ma uitam mereu la desenul animat Cartea cartilor (le-am gasit acum pe youtube, pentru nostalgici! :) ).
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #43  
Vechi 27.10.2009, 18:17:36
gavriil gavriil is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.11.2005
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 481
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru gavriil
Implicit

FIINDCA ATAT DE MULT A IUBIT DUMNEZEU LUMEA,CA L-A DAT PE SINGURUL LUI FIU,PENTRU CA ORCINE CREDE IN EL SA NU PIARA,CI SA AIBA VIATA VESNICA.

Arhanghelul Mihail,cand se inpotrivea diavolului si se certa cu el pentru trupul lui Moise,n-a indraznit sa rosteasca inpotriva lui o judecata batjocoritoare,ci doar a zis:"Domnul sa te mustre!"
Reply With Quote
  #44  
Vechi 06.11.2009, 08:42:30
MariS_'s Avatar
MariS_ MariS_ is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.10.2009
Locație: Religie: creștin
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Implicit Spălarea picioarelor apostolilor

M-a impresionat cel mai tare pilda vie a smereniei Lui Iisus:
spălarea picioarelor apostolilor.
__________________
Făcutu-ți-s-a ocara ca și lauda, paguba precum câștigul și străinul ca fratele?
Cum nu înțelegeți că nu despre pâini v-am zis? Ci feriți-vă de aluatul fariseilor și al saducheilor! (Matei 16:11)
Omul deține atâta Adevăr câtă Iubire dăruie.
Reply With Quote
  #45  
Vechi 22.11.2009, 19:51:15
adyy17's Avatar
adyy17 adyy17 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 01.06.2009
Locație: Lupeni
Religia: Ortodox
Mesaje: 22
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru adyy17 Send a message via Skype™ to adyy17
Implicit

Fericirile in primul rand si mai multe :D
Reply With Quote
  #46  
Vechi 18.12.2009, 21:13:15
Ioana-Andreea's Avatar
Ioana-Andreea Ioana-Andreea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.11.2009
Locație: Ploiesti
Religia: Ortodox
Mesaje: 630
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Ioana-Andreea
Implicit

Mie imi place cand spune ca,daca pasarile cerului au ce manca,cu atat mai mult noi sa nu ne ingrijim de cele materiale.
__________________
"Viata nu este nimic altceva decat un sir de apropieri si departari de Dumnezeu" - Pr. Emilianos Simonopetritul
Reply With Quote
  #47  
Vechi 05.01.2010, 22:05:23
bmadalin bmadalin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.07.2009
Locație: Ilfov
Religia: Ortodox
Mesaje: 126
Implicit unul din mulele pasaje...

Citat:
36. Unul din farisei L-a rugat pe Iisus sa manance cu el. Si intrand in casa fariseului, a sezut la masa.
37. Si iata era in cetate o femeie pacatoasa si, afland ca sade la masa, in casa fariseului, a adus un alabastru cu mir.
38. Si, stand la spate, langa picioarele Lui, plangand, a inceput sa ude cu lacrimi picioarele Lui, si cu parul capului ei le stergea. Si saruta picioarele Lui si le ungea cu mir.
39. Si vazand, fariseul, care-L chemase, a zis in sine: Acesta, de-ar fi prooroc, ar sti cine e si ce fel e femeia care se atinge de El, ca este pacatoasa.
40. Si raspunzand, Iisus a zis catre el: Simone, am sa-ti spun ceva. Invatatorule, spune, zise el.
41. Un camatar avea doi datornici. Unul era dator cu cinci sute de dinari, iar celalalt cu cincizeci.
42. Dar, neavand ei cu ce sa plateasca, i-a iertat pe amandoi. Deci, care dintre ei il va iubi mai mult?
43. Simon, raspunzand, a zis: Socotesc ca acela caruia i-a iertat mai mult. Iar El i-a zis: Drept ai judecat.
44. Si intorcandu-se catre femeie, a zis lui Simon: Vezi pe femeia aceasta? Am intrat in casa ta si apa pe picioare nu Mi-ai dat; ea insa, cu lacrimi, Mi-a udat picioarele si le-a sters cu parul ei.
45. Sarutare nu Mi-ai dat; ea insa de cand am intrat, n-a incetat sa-Mi sarute picioarele.
46. Cu untdelemn capul Meu nu l-ai uns; ea insa cu mir Mi-a uns picioarele.
47. De aceea iti zic: Iertate sunt pacatele ei cele multe, caci mult a iubit. Iar cui se iarta putin, putin iubeste.
Ca ma impresioneaza cel mai mult (asa cum zicea pr. Cleopa parca) este delicatetea.
Iisus care cunoaste gandurile fariseului nu-l critica, nu-l cearta. Pentru ca nu are de pierdut pe nimeni. Nici pe fariseu, nici pe femeie.

Si cu cata delicatete il "corecteaza" Iisus pe fariseu...
Reply With Quote
  #48  
Vechi 05.01.2010, 23:05:55
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit

Cel mai mult m-a impresionat 'Predica de pe munte'

-Domnul Iisus nu strica legea veche si literala,ci o implineste,spunand Adevarul insasi
-Mila,rugaciunea,si tot ce facem ,trebuie sa facem in ascuns,ca si cum le facem pentru Dumnezeu,nu ca sa ne vada ceilalti
-Iubirea fata de semeni trebuie sa fie desavarsita ,la fel cum e si iubirea lui Dumnezeu
-Pentru a iubi semeni astfel,trebuie sa ne comportam ca si cum am face pt noi acel lucru
Reply With Quote
  #49  
Vechi 26.05.2010, 17:26:46
Rodica50's Avatar
Rodica50 Rodica50 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.05.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.855
Implicit

Predica de pe munte.
__________________
Cel ce crede, se teme; cel ce se teme, se smereste; cel ce se smereste, se îmblânzeste; cel blând, pazeste poruncile; cel ce pazeste poruncile se lumineaza; cel luminat se împartaseste de tainele Cuvântului dumnezeiesc. (Sfântul Maxim Marturisitorul)
Reply With Quote
  #50  
Vechi 01.12.2010, 19:07:33
eu_rationez eu_rationez is offline
Banned
 
Data înregistrării: 01.12.2010
Mesaje: 46
Implicit

nu retin versetul sau capitolul, insa cel mai sincer si uman este acela care mentioneaza ca la Tatal nu exista diferenta in functie de sex, stare materiala sau statut social. toti sunt egali in drepturi, libertati si demnitati, cum ar zice versiunea laica din constitutiei.

ca s-au simtit altii datori sa pluseze sau sa rectifice ceea ce lui Iisus nu i-a dat prin cap, este o cu totul alta poveste.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Invataturi adventiste incredibile, partea a II-a Erethorn Secte si culte 88 17.11.2019 08:20:07
Versete si pasaje Biblice care v-au impresionat danyel Despre Sfanta Scriptura 70 01.02.2015 16:45:29
Invataturi biblice si respectarea lor de catre biserica AZS Lucian008 Secte si culte 282 22.12.2011 00:15:37
Invataturi crestine practice spre_rasarit Generalitati 5 09.01.2011 10:11:21
Învataturi si practici catolice Traditie Biserica Romano-Catolica 99 11.02.2010 09:12:41