Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Istoria bisericii
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #61  
Vechi 02.11.2023, 14:05:40
RappY's Avatar
RappY RappY is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 734
Implicit

Sunt motive bune să avem mitropolie în Tomis că ar fi bine să aducem atenție asupra acestei regiuni minunate din România și cu asta să aducem atenție asupra vechimii noastre și implicării noastre la Sfintele Sinoade Ecumenice. O să vedeți că alte jurisdicții adică cele slave nu pun atât de mult accent pe Sinoadele Ecumenice că nici nu erau creștine atunci, dar noi avem posibilitatea de a face asta, întărindu-ne și valorificându-ne relațiile în interiorul Bisericii Ortodoxe în special cu Grecia. Noi avem participare directă la primele 3 Sinoade Ecumenice, semnatar la al 4lea și suntem menționați la al 5lea, deci sunt posibilități aici chiar și în legătură cu aducerea Synodikonului în tipicul nostru. Deci e ceva important în statutul de mitropolie la Tomis, ar putea chiar încuraja studenți de arheologie să interpreteze istoria căci le dă un scop și ceva de valoare de contribuit. Acum sunt și alte probleme că patriarhul este și mitropolitul al Munteniei și al Dobrogei și nu cred că e așa încântat să renunțe la jurisdicția sa asupra Dobrogei, dar aici e vorba de lucruri mult mai mari decât Bănescu, certurile astea, ierarhii curenți, și altele.
__________________
„Nu e rău televizorul ci e rău ascultătorul dacă rău îl folosește și rău vremea-și cheltuiește” - Părintele Cleopa
  #62  
Vechi 02.11.2023, 14:10:58
Moroco's Avatar
Moroco Moroco is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.04.2019
Locație: Crestin Ortodox cu Calea ✝ Apocalipsa
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.287
Implicit

Citat:
În prealabil postat de RappY Vezi mesajul
Sunt motive bune să avem mitropolie în Tomis că ar fi bine să aducem atenție asupra acestei regiuni minunate din România și cu asta să aducem atenție asupra vechimii noastre și implicării noastre la Sfintele Sinoade Ecumenice. O să vedeți că alte jurisdicții adică cele slave nu pun atât de mult accent pe Sinoadele Ecumenice că nici nu erau creștine atunci, dar noi avem posibilitatea de a face asta, întărindu-ne și valorificându-ne relațiile în interiorul Bisericii Ortodoxe în special cu Grecia. Noi avem participare directă la primele 3 Sinoade Ecumenice, semnatar la al 4lea și suntem menționați la al 5lea, deci sunt posibilități aici chiar și în legătură cu aducerea Synodikonului în tipicul nostru. Deci e ceva important în statutul de mitropolie la Tomis, ar putea chiar încuraja studenți de arheologie să interpreteze istoria căci le dă un scop și ceva de valoare de contribuit. Acum sunt și alte probleme că patriarhul este și mitropolitul al Munteniei și al Dobrogei și nu cred că e așa încântat să renunțe la jurisdicția sa asupra Dobrogei, dar aici e vorba de lucruri mult mai mari decât Bănescu, certurile astea, ierarhii curenți, și altele.
Foarte bine, sa reactivam mitropolia, dar pentru ea, io il propun pe d-l Banescu, mare mitropolit acolo, pentru aceste mesaje dumnezeiesti care fac bine sufletului meu pacatos.

Citat:
de D-l Banescu
Amenințarea letală a imposturii
De ce este esențial ca cei de care depinde binele nostru trecător, dar vital, să nu fie impostori de cea mai mare anvergură și de cea mai joasă speță, reprezintă oriunde o problemă din ce în ce mai presantă. Adaptarea noastră progresivă la impostura de grad inferior deja validată și suportată nu este o soluție de luat în calcul.
Impostura, ca orice parazit sau virus social, tinde să se înmulțească galopant. Ea se hrănește lacom cu propriul tupeu care a ucis demult orice scrupul, dar mai ales cu pasivitatea, resemnarea și complicitatea celor pe care îi infestează mental & moral și care compun corpul social parazitat.
Soluția elementară o reprezintă, firește, recunoașterea și detectarea timpurie a imposturii camuflate invariabil sub mesaje măgulitoare, rupte de realitate, mesaje cu aer grijuliu (ultra)naționalist (țărișoara sabotată din exterior), eminamente populist, deci antielitist (elitele lucide o îngrijorează real și o scot ușor din minți), oportunist ortodoxist (captatio benevolentiae), mesaje totdeauna vagi, generaliste și alarmiste, niciodată sprijinite pe concret și mai ales pe vreo explicație rațională și onestă a realității denunțate zgomotos, despre a cărei „îndreptare” procustiană se perorează strict și vulgar ideologic.
Impostura se va feri ca de foc să se angajeze într-un dialog limpede cu cei ce au detectat-o și o denunță. Aceștia sunt inept și gregar catalogați ca globaliști, antinaționaliști, ecumeniști, vacciniști, europeniști, deci trădători de neam, credință, țară și, într-un puseu înalt de delirium tremens, chiar „sataniști”. De ce nu? Orice epitet pitecantropic folosit e oricând binevenit. Nu și dialogul civilizat polemic, care te expune în toată splendoarea vidului profesional care trebuie atent menajată, camuflată.
Impostura nu e niciodată deranjată în schimb de adevarata abjecție deconspirată, promovată, chiar decorată. Rudă bună, aceasta e o prezență convenabilă, un aliat de nădejde pe care se poate conta la greu.
Odată depistată, impostura trebuie, ca orice boală care tinde natural spre manifestări patologice agresive, igienic criticată public și pe cât posibil stopată prin informarea corectă și tratarea onestă a „pacientului național”, întrucât avansarea ei periclitează grav sănătatea și viața corpului social al acestuia. Cei ce nu-i pot observa simptomele singuri și la timp nu sunt, desigur, vinovați.
Responsabili cu adevărat sunt cei ce văd, devenind martori oculari, și cei ce înțeleg prea bine, devenind, dacă aleg (interesat) să tacă, fie colaboratori abjecți, fie complici oricât de îndepărtați ai unui rău social care nu va întârzia să se transforme, prin consecințe, într-unul personal.
Pentru că nu putem trăi izolați de societatea în care avem fiecare varii datorii și care nu este o abstracțiune, cum suntem ispitiți să credem, ci o sferă reală de comunicare și, creștinește gândind, chiar de posibilă comuniune.
A nu capitula, a rosti până la capăt adevărul căruia îi ești martor, rămâne mereu singura onorabilă opțiune.
Despre mine vorbeste? Asa mi se pare.
__________________
MoroncEkU înVaț leppădeLUMEjuglu(fivrEhoț-îșcaUsLEUzeu=smințeE-=nEbUParven=pripISexpUngi+cârâmErit-logivina-stiEsinerEUtU-lăudobasculaș-trădățol-scobârfEU-distrugiTUtEu-trufhus=altvisgrij-strescapoSS-feciUkUxklacUj-ghinorokkciospădosdă-teresUșefhUț-fantezis-progrexit=victiviclUadicdol lenteiASIAgrozînșelumi picUpic n facinatia gogoșerporksdecaine satE plâplaci sascapi d Tata-ch salefaci tlaba mudara poftarmorE-pliktisU c@luatu-droghipocrițU-fakE) sascult iubimca ucemici Cuvânteul si FataTa

Last edited by Moroco; 02.11.2023 at 14:18:08.
  #63  
Vechi 03.11.2023, 00:23:54
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.968
Implicit

Citat:
În prealabil postat de RappY Vezi mesajul
Acum sunt și alte probleme că patriarhul este și mitropolitul al Munteniei și al Dobrogei și nu cred că e așa încântat să renunțe la jurisdicția sa asupra Dobrogei, dar aici e vorba de lucruri mult mai mari decât Bănescu, certurile astea, ierarhii curenți, și altele.
Problema e că securicii de rit nou ar face orice să nu iasă Înalt Prea Sfințitul Teodosie viitorul Patriarh al României, e clar că aici e miza.
Dacă măsurăm după gradul de notorietate publică ÎPS Teodosie e la nivelul lui P.F. Daniel și Teofan Savu.

Dacă s-ar ridica episcopia Dobrogei la rang de Mitropolie, automat titularul scaunului de mitropolit ar trece peste Mitropolia Moldovei și s-ar alege de acolo viitorul Patriarh fiind cea mai importantă Mitropolie din țară ca vechime și anvergură.

De aceea vehemența unui alde Bănescu care e un om cu schelete în dulap și întors cu cheița, omul primește ordine și lumină din altă parte și are propria lui misiune.

Dacă era ÎPS Teodosie Patriarh nu accepta să se închidă bisericile în pandemie, făcea o reclamă mai susținută să se facă cvorumul la referendumul pt familie, era mai puțin dispus la compromisuri cu chestiuni care țin de credință, cu tot ce s-a zis despre el.

E limpede că e nevoie de un alt tip de patriarh care să fie tras în toate direcțiile după cum vrea statul.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 03.11.2023 at 00:26:54.
  #64  
Vechi 03.11.2023, 02:44:22
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Moroco Vezi mesajul
Foarte bine, sa reactivam mitropolia, dar pentru ea, io il propun pe d-l Banescu, mare mitropolit acolo, pentru aceste mesaje dumnezeiesti care fac bine sufletului meu pacatos.
Hi, hi, hi!
Pai cum sa-ti faca bine cand ti-l intareste? Si tocmai asta vrea si el, sa "fenteze" pe cei care se cred credinciosi.

Doamne Iisus Hristoase,Fiule al lui Dumnezeu, pe mine pacatosul,miluieste-ma!
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)
  #65  
Vechi 03.11.2023, 10:02:16
Moroco's Avatar
Moroco Moroco is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.04.2019
Locație: Crestin Ortodox cu Calea ✝ Apocalipsa
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.287
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
Citat:
În prealabil postat de Moroco
Foarte bine, sa reactivam mitropolia, dar pentru ea, io il propun pe d-l Banescu, mare mitropolit acolo, pentru aceste mesaje dumnezeiesti care fac bine sufletului meu pacatos.
Hi, hi, hi!
Pai cum sa-ti faca bine cand ti-l intareste? Si tocmai asta vrea si el, sa "fenteze" pe cei care se cred credinciosi.

Doamne Iisus Hristoase,Fiule al lui Dumnezeu, pe mine pacatosul,miluieste-ma!
Cum sa mi-l intareasca in islavoirea mea cea rea, nesimtita si impietrita din moment ce imi vadeste necredinta, impostura si alte carente sufletesti prin mesajele lui foarte crude cu pacatul pacatosilor ce se dau ei mari credinciosi ortodocsi de ortodocsi fara pic de crestinism in "ortodoxia" nerusinata din sufletul lor?

Imi taie sufletul inchegat in rele si in noaptea mintii cu sabia focului luminos al mesajului cel drept (crestin) asa ca sfintii arhangheli.

De asta zic ca-mi face bine si nicidecum pentru ca mi-ar da apa la moara la lacomiile cruzimilor mele pofticioase de violentele cele multe si de multe feluri, josnice si oculte, mandre si trufase, grozav-gresicioase cu care fac rau apropiatilor asa cum fac rau si lui Dumnezeu ca sa ma laud si sa ma inalt si mai mult in pacate si faradelegi ca impostorii ce se cred mari, grozavi nesocotind greselile, puternici ca "victimele" - "vrednice" revolute in neputinta bogoica-bagacioasa potrivitnica, defapt ei fiind niste iepurcelasi albi, roz, ce de frica pentru nimicuri fac repede si urat, ca spurce-lasii spalati, islavoirea cea rea a neascultarii prin pacate, inchipuindu-si ca smintitii inselati, tzepuiti tzeuitori, ca fac buna voire si lucrarea de sfanta curatenie, luptand ca nebunii pentru dezlipire si etichetarea pe sfinvers ca sa destupe portile faradelegii si sa te hraneascu cu jerfe idolesti razbunacioase pe Dumnezeu ca sa-si faca lorusi rau ca nebunii deznadajduiti si preasuparati.

De ce se intristeaza si se posomoresc acestia care se regasesc in vorbele lui deprimandu-se cand il vad pe Domnul Iisus Hristos-Cuvantul ca apare si reapare? Pentru ce-si camufleza si-si ascund fatza-mocirloasa ca fatzarnicii si ipocritii lingusitori? Oare pentru starea de impostura in care se afla dantzuind din priviri zis si facute cu mamonitzele sulimenizate nepasandu-le ca se afunda tot mai mult in ridicol?

Iata de asta m-am bucurat, ca este cineva care curatza blidul si pe interior de toate oasele mortilor, mortodocsilor, mortii cei pacatosi ridicati la rang de mare idol.
__________________
MoroncEkU înVaț leppădeLUMEjuglu(fivrEhoț-îșcaUsLEUzeu=smințeE-=nEbUParven=pripISexpUngi+cârâmErit-logivina-stiEsinerEUtU-lăudobasculaș-trădățol-scobârfEU-distrugiTUtEu-trufhus=altvisgrij-strescapoSS-feciUkUxklacUj-ghinorokkciospădosdă-teresUșefhUț-fantezis-progrexit=victiviclUadicdol lenteiASIAgrozînșelumi picUpic n facinatia gogoșerporksdecaine satE plâplaci sascapi d Tata-ch salefaci tlaba mudara poftarmorE-pliktisU c@luatu-droghipocrițU-fakE) sascult iubimca ucemici Cuvânteul si FataTa

Last edited by Moroco; 06.11.2023 at 09:40:34.
  #66  
Vechi 03.11.2023, 10:14:44
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.858
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Moroco Vezi mesajul
N-am negat niciodata, stiu ca acolo e infipta radacina Credintei noastre. Insa daca ea a fost trecuta in rezerva inseamna ca trebuie lasata sa se odihneasca.
asa cum Domnul a fost adormit trei zile, iar apoi a inviat, asa si Mitropolia Tomisului trebuie "trezita" din nou



Citat:
Dragul domnului Iisus, nu din Transilvania ci din apus, din Averica vin toate sectele infalilibile in teribilismul lor, propovaduind infailibilitatea mai ceva ca papistasii de hollywood sau bollywood. Din Transilvania vin doar corcelile cu erecticele care si astea-s mai rele ca orice pe lume si apoi toti astia corcitii se numesc crestini. Mai nou se corcesc cu musulmanii si evreii si cu tiganii bulibashtari si boschetari cersetori facandu-si case cu mii de turnuletze, chiar si cu sateii si budistii ninjalai, shoguni si samurai, cu pakistanejii astia ce transporta mancare pentru diavolul TAZmanian pe bicilete si tot crestini se numesc toti "fericitii" astia amestecati si corupti pana in panzele albe ca mUSLamistii.
Ei vezi, de aia a fost ridicata la rang de Mitropolie, mitropola Transilvaniei si a Ardealului cu toate imprejurimile, ca sa o puna Domnul peste toate cultele si religiile, pentru ca Domnul, suflet prea milos, ar vrea ca niciun suflet de om sa se piarda.
or fi venit din America toate acele denominatiuni "crestine" impreuna cu alte religii, numai ca au folosit capul de pod, numit Transilvania.Este normal ca o provincie romanesca cum a fost Transilvania sa aiba mitropolii, trei din cate stiu eu

Citat:
N-am pledat niciodata pentru desfintarea Mitropoliei Tomisului, dar nu despre asta e vorba acolo, ci de faptul ca nu poti ridica la rang de mitropolie ceva ce este deja mitropolie, inca de la inceputuri, caci se calca toate canoanele crestin-ortodoxe, deoarece prin ridicare se neaga faptul ca ar fi fost vreodata, deci ne-am auto-desfinta propria credinta taind-o de la radacina!
nimeni nu a pomenit de infiintarea Mitropoliei Tomisului, ci REACTIVAREA acesteia
__________________
Cel ce nu iubește n-a cunoscut pe Dumnezeu, pentru că Dumnezeu este iubire
  #67  
Vechi 06.11.2023, 11:12:18
Moroco's Avatar
Moroco Moroco is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.04.2019
Locație: Crestin Ortodox cu Calea ✝ Apocalipsa
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.287
Implicit Ecouri dupa polemica Lasconica din massmedia.

Citat:
D-l V.Banescu
„Familia este orice vor oamenii să fie familie”
- autor, „omul recent”
Un gând care descrie punctual dezarticularea viziunii morale asupra ordinii naturale, compromiterea ei prin amoralism..
O mostră de invincibilă ignoranță și de ermetic analfabetism cultural cu inevitabile consecințe pentru societate. Consecințe desigur niciodată evaluate de cei ce pot vedea în familie „orice vor oamenii să vadă”, adică să proiecteze cu mintea lor ieșită din minți dincolo de nesemnificativa realitate.
E-urile ideologice îngurgitate în doze aproape letale fac ravagii în metabolismul cultural și moral al celor care nu au avut acces la hrana și aerul curate ale celei mai înalte culturi a lumii, cea europeană, rodită de codul moral iudeo-creștin. Cel care a germinat, rodit și hrănit inclusiv Modernitatea, din care ideologii de rit progresist, trăitori bezmetici în evul obscur al relativismului și post-adevărului nu mai înțeleg nimic. Întrucât, nemaiavând acces la cheia ei culturală, aceasta le rămâne, desigur, impenetrabilă.
Lichidarea lumii „vechi”, contestarea autorității formatoare a familiei edificate pe căsătoria dintre un bărbat și o femeie sau dintre o femeie și un bărbat, multimilenară instituție (nu „contract”) în care aproape toți ne-am născut și singura care poate duce omenirea mai departe, prigonirea firescului, ștergerea programatică a urmelor trecutului, căruia toți îi datorăm prezentul și în cea mai mare măsură viitorul, acestea sunt semne virulente ale existenței în chiar mijlocul lumii civilizate de Decalog și Evanghelie a noilor barbari:
ideologii salvaționiști care vorbesc inept, deci nedrept despre trecut și perorează identic despre un viitor pe care, opunându-l isteric creștinismului și instituțiilor consacrate, îl cred cu necesitate mai bun. „Mai binele” sprijinit pe nimic fiind marota, devenită deja bătrâna cocotă, a tututor ideologiilor.
Nu este deloc sigur că statul, învățământul sau politicienii de pretutindeni au dreptul moral să se folosească de sloganuri și constructe ideologice precum „căsătoria pentru toți” (detestată până relativ recent de homosexuali) sau de concepte precum „genul” și „diversitatea” pentru a le instituționaliza în vederea schimbării dramatice a relațiilor sociale.
Cine dintre oamenii cu adevărat lucizi și responsabili și-ar putea asuma responsabilitatea pentru o asemenea non-necesară, deci nefirească și bulversantă schimbare?
Deconstrucția realității și a naturalului (care constituie un dat) nu ajută pe nimeni.
Nici chiar pe cei ce se simt aparent avantajați de ea.

Am auzit niste comentarii pe tema:


-"Vrem o tzara ca afara!!!"...
-Adica cum?
-Adica asa ca un labordelator cu bar si bara (o corceala multiculturala si multiconfesionala, rebel-naturala, intre laborator, bordel-bar-banca, plangatorie avocatzeasca ICCJ) foarte curatzat cu roboti inteligenti si gonflabili unde sateii sa faca familii si in familii sa faca experiente stiintifice cu mamonitzele shopingargaritze, zambind toti in spume de shampanie, bucurosi pentru ca li se umfla conturile ca prin minune daca aplica strategia ascunsa de marketing.
-Si ce fel de familie o sa fie asta?
-Asa ca intre zeitze, intre zeitza aia legata la ochi ce umbla de nebuna cu balantza in mana jucand baba oarba sa nu stii ca e defapt ruleta ruseasca cu sufletele oamenilor si intre aialalta zeitza nebuna ce se da mare umbland cu faclia aprinsa in amiaza mare vrand sa i se vada mai bine dresuurile a la moulin rouge ca sa ne dea lumina de la trupul si de la capul ei incoronat cu lame de shishuri foarte ascutzite parand raze de lumina, asa ca si casatoria dintre dolars si eurock cu binecuvantarea lirei sterpeline si a frankenshtainului elvetian, fiindca celelalte valute nu conteaza oricat se apreciaza intre ele in stil masoniac, mamoniac, cadrak.
-Si cine nu va lasa sa va uniti in smintita baina a cumetriei? Noi aici in Romania va lasam sa va uniti cat vreti si sa va pupati unde vreti exact ca afara. Nu noi v-am luat drepturile si libertatile transgenderiste, shoguriste sau LQGBTiste. Nu vedeti ca nici noi n-avem niciun drept si nicio libertate? N-aveti decat sa va schimbati sexul de cate ori vreti si sa va mancati ce vreti unii altora pacatuind engross pana pieriti. Nu va opreste nimeni sa pacatuit pana va pusca capul. Dar treaba asta se numeste pacat si nicidecum Mesia, labordelatorie si nu casatorie! Sunteti liberi sa pacatuiti pana pieriti ca sa va chinuiti vesnic in iad insa nu ne puteti obliga sa va credem Mesia, sa va privim cu respect ca pe niste familii "mesianice" in care se casatoresc si se unesc mesiile intre ele indiferent de gen si de numar, descoperind ele, lor si noua, mantuirea prin pacat, prin iubirea pacatoasa de sine insusi si de altii! Hellou, Mesia e sfantul si nu pacatosul, ascultatorul si nu vicleanul, iubitorul si nu pismasul, smeritul si nu mandrul, curatul si nu murdarul, feciorul si nu bagabontul, dreptul si nu strambul, sanatosul si nu bolnavul, inteleptul si nu prostul lumii!!! Iar El casatorindu-se isi face Harem de sfinte si sfinti neprihaniti in Ceruri si nu balta de rechini si sirene fara pene. Deci aveti toata libertatea dar nu incercati sa ne luati de prosti ca sa ne dedam la faptele voastre idolesti de o prostie naiva demna de o cauza mai buna in toate protestele voastre. Io nu va judec, nu va condamn, nu va iau drepturile si libertatile ci doar va zic ca l-ati cam confundat pe Mesia cu pacatul! Deci viitorul vostru n-are cum fi altfel decat unul trist, exact asa ca afara, acolo unde e plangerea si scrasnirea dintilor, viermele neadormit, frigul si focul gheenei, rasplata tuturor cazutilor si tzepuitzilor ce cauta sa tzepuiasca si sa cada mai rau!
__________________
MoroncEkU înVaț leppădeLUMEjuglu(fivrEhoț-îșcaUsLEUzeu=smințeE-=nEbUParven=pripISexpUngi+cârâmErit-logivina-stiEsinerEUtU-lăudobasculaș-trădățol-scobârfEU-distrugiTUtEu-trufhus=altvisgrij-strescapoSS-feciUkUxklacUj-ghinorokkciospădosdă-teresUșefhUț-fantezis-progrexit=victiviclUadicdol lenteiASIAgrozînșelumi picUpic n facinatia gogoșerporksdecaine satE plâplaci sascapi d Tata-ch salefaci tlaba mudara poftarmorE-pliktisU c@luatu-droghipocrițU-fakE) sascult iubimca ucemici Cuvânteul si FataTa

Last edited by Moroco; 06.11.2023 at 11:44:31.
  #68  
Vechi 06.11.2023, 14:35:12
Penticostalul Traditional Penticostalul Traditional is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.02.2015
Mesaje: 1.642
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Dacă măsurăm după gradul de notorietate publică ÎPS Teodosie e la nivelul lui P.F. Daniel și Teofan Savu.
Da, dar nu e la nivelul lui Gigi Becali.
  #69  
Vechi 06.11.2023, 14:40:20
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.858
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Penticostalul Traditional Vezi mesajul
Da, dar nu e la nivelul lui Gigi Becali.
numai ca Gigi Becali e "mitropolit" la FCSB, iar purtatorul sau de cuvant e Meme Stoica
__________________
Cel ce nu iubește n-a cunoscut pe Dumnezeu, pentru că Dumnezeu este iubire
  #70  
Vechi 06.11.2023, 21:56:36
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.968
Implicit

Contează și notorietatea publică în alegerea unui Patriarh fiindcă din peste 50 de ierarhi puțini identifică cine e de pildă Teofil de Iberia, dar 90% știu cine e ÎPS Teodosie.

ÎPS Teodosie a fost și la București pe vremea când avea titulatura de Snagoveanul, deci omul știe cum funcționează cancelaria patriarhală,are și habar și figură de Patriarhabil și ar asuma o linie de biserică luptătoare care știe când să spună nu statului.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Subiect închis

Tags
biserica romana, comunicare