Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #141  
Vechi 11.01.2024, 16:11:54
RappY's Avatar
RappY RappY is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
pe bune?!Biblia ordodoxa a fost copiata de la protestanti?! Glumesti nu?! Dupa "informatiile tale" pe timpul lui Alexandru cel Bun,Vlad Tepes sau Stefan cel Mare nu existau pe teritoriul tarii nici o biblie in limba romana?
Nu existau, eu nu știu de așa ceva. Erau în slavonă.

Citat:
ps: dar de Biblii in limba romana scrise cu alfabet slav (slavon) ai auzit? Pana la diaconul Coresi ce fel de Biblii circulau pe terotoriul tarii?
Eu n-am auzit să fie în română. Am făcut și un articol pe OrthodoxWiki despre primele scrieri în română luat din cartea Pr. Păcurariu: https://ro.orthodoxwiki.org/Primele_...m%C3%A2n%C4%83

Vorbim de veacul al XVI-lea dacă vorbim de limba română, nu Alexandru cel Bun, Țepeș, Ștefan cel Mare... Maxim aveam poate Faptele Apostolilor sau vreo Evanghelie la sfârșitul secolului XV, dar nu o Biblie.

Situația era că aveam biblii în slavonă, iar călugării și episcopii știau slavonă, deci aveam biblii bineînțeles. În limba română am avut mai târziu și e adevărat că protestanții au încarcat să forțeze „traduceri” în limba română dar pe motive prozelitiste: voiau să fure români din Biserica Ortodoxă la ereziile lor și-i ademeneau cu biblii false (ca și acum). De aceea era și o reticență față de bibliile în limba română la început căci erau asociate cu mișcările prozelisite calvine (luteranii adică sașii nu făceau așa mult prozelitism).

Faptul că la noi au întârziat traducerile în română nu e o rușine, ierarhia și stareții știau Scriptura și ne învățau și pe noi mai bine decât au învățat vreodata protestanții ceva singuri. Obsesia asta cu cititul Scripturii singur este o idee trufașă străină credinței, primii creștini nu aveau o Scriptură pusă cap-la-cap, învățau prin clerici la fel ca românii.

Iar pe lângă asta, este clar că Biblia în sine a fost aleasă și făcută de Biserica Ortodoxă, îndrumată de Duhul Sfânt, din care BOR e numai o parte. Noi suntem ortodocși, avem Biblia de la început, și românii nu au modificat niciodata nimic, doar am păstrat credința apostolică pe care am primit-o de la Sf. Andrei și am prețuit-o de la bun început din primul veac.

Nu e bine să se facă concesii ereticilor prin acceptarea unor linii de argumentare greșite.
__________________
„Nu e rău televizorul ci e rău ascultătorul dacă rău îl folosește și rău vremea-și cheltuiește” - Părintele Cleopa
Reply With Quote
  #142  
Vechi 11.01.2024, 16:21:34
Adr.iu91's Avatar
Adr.iu91 Adr.iu91 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.03.2021
Locație: Constanta
Religia: Ortodox
Mesaje: 400
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
pe bune?!Biblia ordodoxa a fost copiata de la protestanti?! Glumesti nu?! Dupa "informatiile tale" pe timpul lui Alexandru cel Bun,Vlad Tepes sau Stefan cel Mare nu existau pe teritoriul tarii nici o biblie in limba romana? Noroc cu "tatucul" Luther!
ps: dar de Biblii in limba romana scrise cu alfabet slav (slavon) ai auzit? Pana la diaconul Coresi ce fel de Biblii circulau pe terotoriul tarii? Cele copiate de la protestanti? Dar cartile lipsa din bibliile voastre protestante (cum ar fi cartile Macabeilor), ortodocsii de unde le-au copiat?
nu stiu de unde scoate aceste aberatii acest individ, sincer. Nu Biblia e de vina, ci modul de interpretare, ca aici e problema cu protestantii.

Ai dreptate. In privinta Bibliei Ortodoxe scrisa in limba romana cu alfabet slavon (late edit: din ce am inteles, limba de acum sute de ani care se vorbea la noi in tara, era scrisa cu litere slavone, dar nu stiu de ce), am vazut in Maramures, am mers intr-o vara si am vizitat manastirile. Bibliile Ortodoxe acestea vechi de sute de ani sunt puse in vitrina la manastiri. De exemplu la Manastirea Rohia gasesti Biblia Ortodoxa cu scris slavon, si la alte manastiri la fel.
__________________
"Not all those who wander are lost. All we have to do is decide what to do with the time that is given to us.
It is the small things, everyday deeds of ordinary folk that keeps the darkness at bay, simple acts of love and kindness."

Last edited by Adr.iu91; 11.01.2024 at 16:25:42.
Reply With Quote
  #143  
Vechi 11.01.2024, 16:33:20
RappY's Avatar
RappY RappY is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adr.iu91 Vezi mesajul
(late edit: din ce am inteles, limba de acum sute de ani care se vorbea la noi in tara, era scrisa cu litere slavone, dar nu stiu de ce)
Din cauza influenței bulgare, existenței textelor scrise în slavonă de pe timpul sfinților Chiril și Metodie, și adoptarea ritului bizantino-slav. Am scris pe OrthodoxWiki și despre asta, tot din Pr. Păcurariu: https://ro.orthodoxwiki.org/%C3%8Enc...3.A2ne.C8.99ti
__________________
„Nu e rău televizorul ci e rău ascultătorul dacă rău îl folosește și rău vremea-și cheltuiește” - Părintele Cleopa

Last edited by RappY; 11.01.2024 at 16:36:25.
Reply With Quote
  #144  
Vechi 11.01.2024, 17:03:09
RappY's Avatar
RappY RappY is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 734
Implicit

Dacă nu e clar:
  • Înainte de sec. I se vorbea limba dacică pe teritoriile românești.
  • Sec I: După colonizarea romanilor, a început să se dezvolte o latinizare printre noii daco-romani. În orașele mari din Dobrogea se vorbea încă greacă căci au fost colonii elene. (articol).
  • Sec IV: Se stabilește canonul biblic. Românii antici (protoromânii, străromânii, daco-romanii, etc.) au episcopi în Dobrogea care participă la Sinoade înclusiv la primele Sinoade Ecumenice (același articol).
  • Sec. VII: Invazia avaro-slavo, timp în care se formează si „limba română” (articol).
  • Sec. IX: Sfinții Chiril și Metodie aduc liturghia bizantină în limba slavonă la bulgari (articol).
  • Sec. X: Noi am continuat să vorbim în limba română, dar am adoptat limba slavonă ca limbă liturgică din cauza disponibilității literaturii în slavonă (același articol).
  • Sec. XI-XII: Apar primele manuscrise românești (pe teritoriile românești), scrise în limba slavonă (articol).
  • Sec XVI: Apar primele scrieri în limba română (articol) și primele tipărituri care erau de obicei în slavonă (articol). Și limba română și limba slavonă erau scrise în alfabet chirilic.
  • Sec XVII: Adoptăm limba liturgică românească (păstrând alfabetul slavon) și încep să se tipărească multe texte în română în alfabet chirilic. Acum apare Biblia lui Cantacuzino în 1688 - prima traducere completă a Bibliei în limba română, bineînțeles folosind alfabetul chirilic.
  • Sec XVIII: Încep mișcările latiniste (Școala Ardeleană)
  • Sec XIX: Adoptăm alfabetul latin.

Slavona nu ne e străină, a fost limbă liturgică mult timp. Clericii înalți și monahii educați știau slavonă și tâlcuiau Scriptura dar mai ales și cel mai important ne tălmăceau Învățătura Creștină adevărată, dată prin Sfânta Predanie de la primii apostoli care au încreștinat țara noastră.

Plus că bineînțeles clerul educat știa greacă și aveam biblii și patristică greacă de foarte mult timp, aveam legături cu Athos de la bun început, am avut întotdeauna credința dreaptă și niciodată nu ne-a lipsit nimic în domeniul credinței.

Mișcarea protestantă e o farsă, nu au tradiție, nu au istorie, nu au nimic autentic, e doar o distragere și a fost condamnată de ierarhii noștri de când au apărut. Ei au Biblia de la noi la fel ca toate textele patristice. Iar mișcarea neoprotestantă este o parodie, o americanizare de prost gust. Tot ce oferă e un gol imens, un teatru fără nicio substanță, nimic real, nici nu știu cum cineva poate lua în serios mișcarea lor.
__________________
„Nu e rău televizorul ci e rău ascultătorul dacă rău îl folosește și rău vremea-și cheltuiește” - Părintele Cleopa

Last edited by RappY; 11.01.2024 at 17:18:10.
Reply With Quote
  #145  
Vechi 12.01.2024, 10:21:18
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.858
Implicit

Citat:
În prealabil postat de RappY Vezi mesajul
Nu existau, eu nu știu de așa ceva. Erau în slavonă.



Eu n-am auzit să fie în română. Am făcut și un articol pe OrthodoxWiki despre primele scrieri în română luat din cartea Pr. Păcurariu: https://ro.orthodoxwiki.org/Primele_...m%C3%A2n%C4%83

Vorbim de veacul al XVI-lea dacă vorbim de limba română, nu Alexandru cel Bun, Țepeș, Ștefan cel Mare... Maxim aveam poate Faptele Apostolilor sau vreo Evanghelie la sfârșitul secolului XV, dar nu o Biblie.

Situația era că aveam biblii în slavonă, iar călugării și episcopii știau slavonă, deci aveam biblii bineînțeles. În limba română am avut mai târziu și e adevărat că protestanții au încarcat să forțeze „traduceri” în limba română dar pe motive prozelitiste: voiau să fure români din Biserica Ortodoxă la ereziile lor și-i ademeneau cu biblii false (ca și acum). De aceea era și o reticență față de bibliile în limba română la început căci erau asociate cu mișcările prozelisite calvine (luteranii adică sașii nu făceau așa mult prozelitism).

Faptul că la noi au întârziat traducerile în română nu e o rușine, ierarhia și stareții știau Scriptura și ne învățau și pe noi mai bine decât au învățat vreodata protestanții ceva singuri. Obsesia asta cu cititul Scripturii singur este o idee trufașă străină credinței, primii creștini nu aveau o Scriptură pusă cap-la-cap, învățau prin clerici la fel ca românii.

Iar pe lângă asta, este clar că Biblia în sine a fost aleasă și făcută de Biserica Ortodoxă, îndrumată de Duhul Sfânt, din care BOR e numai o parte. Noi suntem ortodocși, avem Biblia de la început, și românii nu au modificat niciodata nimic, doar am păstrat credința apostolică pe care am primit-o de la Sf. Andrei și am prețuit-o de la bun început din primul veac.

Nu e bine să se facă concesii ereticilor prin acceptarea unor linii de argumentare greșite.
existau Biblii in limba romana prietene, dar nu cu alfabet latin ci cu alfabet slav (slavon). Si in acea perioada propozitia: "Ana are mere" se scria si se citea exact la fel, diferenta o facea numai alfabetul
__________________
Cel ce nu iubește n-a cunoscut pe Dumnezeu, pentru că Dumnezeu este iubire
Reply With Quote
  #146  
Vechi 12.01.2024, 10:32:48
RappY's Avatar
RappY RappY is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
existau Biblii in limba romana prietene, dar nu cu alfabet latin ci cu alfabet slav (slavon). Si in acea perioada propozitia: "Ana are mere" se scria si se citea exact la fel, diferenta o facea numai alfabetul
Prietene eu ți-am explicat frumos pe înțelesul oricui, dar văd că vorbesc cu pereții.
__________________
„Nu e rău televizorul ci e rău ascultătorul dacă rău îl folosește și rău vremea-și cheltuiește” - Părintele Cleopa
Reply With Quote
  #147  
Vechi 12.01.2024, 11:43:47
Moroco's Avatar
Moroco Moroco is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.04.2019
Locație: Crestin Ortodox cu Calea ✝ Apocalipsa
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.287
Implicit

Domnule, va rataciti, texte sacre crestine au fost scrise inca de la inceput pe placutzele de aur dacice turnata apoi de regele Carol al II-lea in plumb ca sa se pastreze dovada ca românii sunt un popor de mare cultura si adanca intelepciune cu o frumoasa traditie testamentara cunoscuta oral si stransa la batranul satului in texte scrise direct pe haina, pe camase, pe port, pe casa, pe toate zidurile si gardurile sale, in toata viatza interioara si inconjuratoare...

Deci fara sa ne buricim, noi am avut in Transilvania biblii scrise in romaneste dar au fost confiscate de imperiu si arse si facute disparute... am avut Biblii romanesti cu alfabet chirilic in Moldova dar au fost confiscate de boierii slugarnici la straini, am avut Biblii crestin-ortodoxe scrise in limba latina in regat dar au fost pradate si confiscate si arse de turci, am avut biblii romanesti scrise in greaca si slavona in Dobrogea dar au fost nimicite de ocupanti, de fanarioti si de tzaristii care au furat tot si au dus la ei tot tezaurul Credintei ca sa ne scoata niste oameni de nimic, fara credinta, niste apatrizi, niste venetici care cica noi le-am ocupat lor pamanturile.

Nu-i credeti... aici e leaganul culturii crestine al umanitatii... fiti demni si marturisiti-va credinta avand radacini drepte pana in inima lui David si a Lui Mesia-Dumnezeu!
__________________
MoroncEkU înVaț leppădeLUMEjuglu(fivrEhoț-îșcaUsLEUzeu=smințeE-=nEbUParven=pripISexpUngi+cârâmErit-logivina-stiEsinerEUtU-lăudobasculaș-trădățol-scobârfEU-distrugiTUtEu-trufhus=altvisgrij-strescapoSS-feciUkUxklacUj-ghinorokkciospădosdă-teresUșefhUț-fantezis-progrexit=victiviclUadicdol lenteiASIAgrozînșelumi picUpic n facinatia gogoșerporksdecaine satE plâplaci sascapi d Tata-ch salefaci tlaba mudara poftarmorE-pliktisU c@luatu-droghipocrițU-fakE) sascult iubimca ucemici Cuvânteul si FataTa
Reply With Quote
  #148  
Vechi 12.01.2024, 13:42:06
RappY's Avatar
RappY RappY is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Moroco Vezi mesajul
Domnule, va rataciti, texte sacre crestine au fost scrise inca de la inceput pe placutzele de aur dacice turnata apoi de regele Carol al II-lea in plumb ca sa se pastreze dovada ca românii sunt un popor de mare cultura si adanca intelepciune cu o frumoasa traditie testamentara cunoscuta oral si stransa la batranul satului in texte scrise direct pe haina, pe camase, pe port, pe casa, pe toate zidurile si gardurile sale, in toata viatza interioara si inconjuratoare...

Deci fara sa ne buricim, noi am avut in Transilvania biblii scrise in romaneste dar au fost confiscate de imperiu si arse si facute disparute... am avut Biblii romanesti cu alfabet chirilic in Moldova dar au fost confiscate de boierii slugarnici la straini, am avut Biblii crestin-ortodoxe scrise in limba latina in regat dar au fost pradate si confiscate si arse de turci, am avut biblii romanesti scrise in greaca si slavona in Dobrogea dar au fost nimicite de ocupanti, de fanarioti si de tzaristii care au furat tot si au dus la ei tot tezaurul Credintei ca sa ne scoata niste oameni de nimic, fara credinta, niste apatrizi, niste venetici care cica noi le-am ocupat lor pamanturile.

Nu-i credeti... aici e leaganul culturii crestine al umanitatii... fiti demni si marturisiti-va credinta avand radacini drepte pana in inima lui David si a Lui Mesia-Dumnezeu!
Eu am expus aici cercetările documentate ale Pr. Mircea Păcurariu, Dumnezeu să-l odihnească, preot cu titlu de iconom stavrofor (cea mai mare distincție preoțească), distins cu Ordinul „Crucea Patriarhală” de 3 patriarhi și cu Ordinul național „Steaua României” în grad de ofițer, membru titular al Academiei Române.

Bisericesc și academic a atins cele mai înalte distincții oferite pentru un preot profesor deși s-a născut într-un simplu sat din Hunedoara. Și-a iubit neamul și credința și a muncit toată viața înspre apărarea demnității românești.

Tu ca de obicei îți expui doar aberațiile tâmpite, din ignoranță, rea-voință, posedare drăcească, sau ce probleme oi avea tu sufletește și mental.
__________________
„Nu e rău televizorul ci e rău ascultătorul dacă rău îl folosește și rău vremea-și cheltuiește” - Părintele Cleopa
Reply With Quote
  #149  
Vechi 12.01.2024, 14:34:02
Moroco's Avatar
Moroco Moroco is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.04.2019
Locație: Crestin Ortodox cu Calea ✝ Apocalipsa
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.287
Implicit

Citat:
În prealabil postat de RappY Vezi mesajul
Eu am expus aici cercetările documentate ale Pr. Mircea Păcurariu, Dumnezeu să-l odihnească, preot cu titlu de iconom stavrofor (cea mai mare distincție preoțească), distins cu Ordinul „Crucea Patriarhală” de 3 patriarhi și cu Ordinul național „Steaua României” în grad de ofițer, membru titular al Academiei Române.

Bisericesc și academic a atins cele mai înalte distincții oferite pentru un preot profesor deși s-a născut într-un simplu sat din Hunedoara. Și-a iubit neamul și credința și a muncit toată viața înspre apărarea demnității românești.

Tu ca de obicei îți expui doar aberațiile tâmpite, din ignoranță, rea-voință, posedare drăcească, sau ce probleme oi avea tu sufletește și mental.
Tie chiar nu ti-e rusine sa scrii asa ceva despre mine?
Te ruppy in figuri rappyd ca un rapperetic? Cum iti poti permite? Cum nu-ti crapa obrazul? Cum de mai mergi apoi la icoana sau cum de mai poti sa intri in biserica? Cum de mai ridici capul in sus ca sa te uiti in ochii Domnului? Cum mai poti dormi noaptea? Cum mai poti fi linistit si cu constiinta impacata dupa ce ai facut asa ceva? Esti constient de ce ai scris despre mine? Esti mandru de tine? Poate vrei si o medalie...

Domnule nesimtire ambulanta (de la vanzatorii ambulanti se trage termenul)... cum deci te poti numi dumneata crestin, darmite crestin-ortodox? O faci la vrajeala?

Da, am probleme cu jmecherasi d-astia ca tine ce se ascund sub aparente de ravna ortodoxa dar care neputand rabda isi dau arama pe fatza la prima aluzie dovedindu-se ce fiara se ascunde sub fardurile lor de dame de companie, stau cica in compania sfintilor... citind patristica si filocalii...

Mai ”simpaticule” te rog nu ma provoca fiindca abea m-am calmat... dupa atacul erecticului rastalmacitor venit din averica sa ne dea lectii.

Loverboy avea boala profesioanala a scribilor vechi, copiatori de texte sacre, care vor sa-si laude munca lor de tip xerox, sa se laude ca au copiat perfect, si ca nu ies din txtul scris, idolizandu-si idolul la purtator facut bineinteles dupa un model de text masluit, pe care insa antihrist nu le-a aratat lor cum l-a modificat... exact asa cum ne e prezentata si noua istoria de catre imperiile care au rescris istoria in favoarea interesului lor imperialist... pe care fraierii ca domnia ta o crede si o da mai departe ca fiind o istorie adevarata.

Tu nu pricepi ca esti unelata lor? V-a dat de bagat in capul nostru istoria scrisa de ei...
__________________
MoroncEkU înVaț leppădeLUMEjuglu(fivrEhoț-îșcaUsLEUzeu=smințeE-=nEbUParven=pripISexpUngi+cârâmErit-logivina-stiEsinerEUtU-lăudobasculaș-trădățol-scobârfEU-distrugiTUtEu-trufhus=altvisgrij-strescapoSS-feciUkUxklacUj-ghinorokkciospădosdă-teresUșefhUț-fantezis-progrexit=victiviclUadicdol lenteiASIAgrozînșelumi picUpic n facinatia gogoșerporksdecaine satE plâplaci sascapi d Tata-ch salefaci tlaba mudara poftarmorE-pliktisU c@luatu-droghipocrițU-fakE) sascult iubimca ucemici Cuvânteul si FataTa

Last edited by Moroco; 12.01.2024 at 15:14:14.
Reply With Quote
  #150  
Vechi 15.01.2024, 10:46:48
Moroco's Avatar
Moroco Moroco is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.04.2019
Locație: Crestin Ortodox cu Calea ✝ Apocalipsa
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.287
Implicit

Loverboy venit din averica l-a inchis pe Dumnezeu in bibliile lor masluite de antihrist, altundeva cica nu-L mai gasim,
Erecticii marelui papalâc l-au inchis in Papa si in Crucea de lemn sculptata artistic cu Domnul Iisus pe ea,
Faraonii L-au inchis in soare, magii si astrologii L-au inchis in stele, tradatorii in alti dumnezei si-n tradare, cazatorii in cadere, picatii in picare, mamelucii in lapte si miere, piratzii si chinuitorii in amar si fiere, placutii in placere, manelistii in manele, ghinionistii in noroc si superstitii, visatorii si fricosii in premonitzii, spanii in calvitzii, impiedicatii in pripeli ca pripitzi, in sminteli ca smintitii,
Evreii L-au inchis departe in Cer, intr-un anumit nor, intr-un anumit vant, in tablele legii pierdute,
Crestinii Ortodocsi L-au inchis in mânastire si in biserica, in icoana, in ziduri si acoperisuri facute de oameni, L-au inchis in sfanta taina si cuminecatura, in minuni, in sfinti, in parinti, comunistii in munca, hula si ura, poporul in printzese si-n printi, in haiduci si in doine, in zicatori si in vorbe, in colinzi,
Templierii L-au inchis in Templu de piatra, in bolovani, in pietre si pietricele, in castelul frumos inaltzat si organizat, in armata, in cavaleri si santuri de aparare, in capcane, ambuscade si incercuiri innabusitoare, in tactici si strategii de cucerire dupa care la victorie in orgii, in laudarosenie si in grozavii, la infrangere in sclavii,
Athonitzii L-au inchis in inima, apusenii in mintea sfintei ratziuni,
Predicatorii L-au inchis in Cuvant, sfintii in Sfant, iluminatii in lumina, furiosii in fulgere si in furtuna,
Cantaretii si artistii L-au inchis in suflet, gradinarii in flori si buchet, orasenii in orashe, satenii in sate,
Bucatarii si gastronomii L-au inchis in mancare, poetii si artistii in vers si aplaudare,
Betivii in alcool, in butoiul de vin, de bere si in sticla de wisky, fumatorii in tzigare si fum, drogatii in prafuri, in scrum,
Desfranatele in bordeluri, criminalii, violatorii si hotii in aventuri, in masti si in decolteuri,
Curiosii in povesti, in filme pline de iluzii si fantasme, pescarii si vanatorii in trofee si basme,
Eroii si luptatorii in arme, explozii si batai, in puterea, tehnica, aptitudinea si talentul distrugatorilor cei mai cruzi si cei mai rai,
Medicii si sportivii in trup si in minte, in medicamente si tratamente, in exercitii, retzete, in stiinte, stomatologii in dinte,
Profesorii si inginerii in experimente si teorii, in explicatii, in masinaria si contructia sistemica rezultata, in aparatura si inteligenta artificiala alambicata, in problema, in problema cea mai complicata, in rezolvare si in comoditatea cea mai mare, pledand pentru ea oricat ar costa intretinerea de reparare, cate batai de cap si cat stress ti-ar da o eroare de functionare,
Afaceristii L-au inchis in bani, bogatii in lucruri, naivii in barosani, bastani, babani, paganii in legume si fructe, macelarii in animale si-n carnarii multe, parvenitii capatuiti in simbol si-n emblema, exclusivistii in blestem si-n anatema,
Elevii in vacantze si concedii, in sport, in confort, in excursii, tabere si in distractii, in bancuri, grozavii si elucubratii,
Copiii in joaca si in mii de jucarii, fetele in papusi, posete si sulimeneli aurii, idiotii in inovatii, prostii in ovatzii, razvratitii in contestatii, revolutzionarii in revolutzii, demcratii in constitutii, judecatorii in pedepse si privilegii, poliicienii in promisiunile desarte ale faradelegii,
Microbistii si pariorii in meciuri si campionate, pragmaticii si contabilii ce tin socoteli in rezultate, mortii in mortalitate, nebunii in umor si ilaritate, in descurajare, tristete, depresie, deznadejde si sinucidere, in tampenie,
Iar gLumea toata L-a inchis pe Dumnezeu undeva departe, cat mai departe, chiar in inexistenta sau singuratate,
Pe cand satanele cele rele si urate, demonii travestiti, L-au exclus din orice bine ca sa-l faca ei, sa se laude ei, L-au exclus cu viclenie din mila cea mai multa si mai mare pe care o fac ei cu trufie si insistenta pana la satziu si peste ca sa-i doboare prin viclenie si desfranare pe oamenii credinciosi spre pacat, spre tradare, spre demonizare si uitare, spre neascultare.
Iar io L-am inchis undeva, L-am inchis si io ca prostul in Libertate, in Credinta... sau invers, in puscarie si stiinta.

Cred ca ar fi cazul sa-L eliberam pe Dumnezeu!!!
Cred ca ar fi timpul sa devenim constienti ca Domnul poate fi oriunde si poate veni acolo unde vrea El sa fie si nicaieri altundeva oricat am comenta si vocifera asa ca omul care se da ca stie el omul mai bine ca oricine... de la baba omidee si de la regele omidom, stie ce ar trebui noi sa auzim, ce ar trebui noi sa barfim!

Faceti dreptate: Eliberati pe Dumnezeu!
Nu insemna sa-L bagati in ispita sau sa-L scoateti pana si de acolo!

Deci hai sa nu mai mintim ca stiim!
Deci unde credem deci ca e sigur deci in clipa de fatza Dumnezeu?
In barba si mustatza?
Numa' in aia fara pic de matreatza.
Spalata si pieptanata.
Sau in a fetei si a copilului intinsa si neteda fatza,
In carliontii blonzi de dimineatza.

Un singur lucru e clar ca o smerenie smerita in minunea din sangele si trupul Lui plin de invatzatura., ca un tron viu facut din Testament si din cartile albe: in Credinta este Dumnezeu si in Sfintenia Lui, in Sfintenia si in Cuvantul Lui.

Insa, prctic, poate fi oriunde!
Si ne poate oricand prinde... cu iubirea in minciuna, ca pe un sambure in pruna.
__________________
MoroncEkU înVaț leppădeLUMEjuglu(fivrEhoț-îșcaUsLEUzeu=smințeE-=nEbUParven=pripISexpUngi+cârâmErit-logivina-stiEsinerEUtU-lăudobasculaș-trădățol-scobârfEU-distrugiTUtEu-trufhus=altvisgrij-strescapoSS-feciUkUxklacUj-ghinorokkciospădosdă-teresUșefhUț-fantezis-progrexit=victiviclUadicdol lenteiASIAgrozînșelumi picUpic n facinatia gogoșerporksdecaine satE plâplaci sascapi d Tata-ch salefaci tlaba mudara poftarmorE-pliktisU c@luatu-droghipocrițU-fakE) sascult iubimca ucemici Cuvânteul si FataTa

Last edited by Moroco; 15.01.2024 at 14:10:14.
Reply With Quote
Răspunde