Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 28.02.2012, 20:20:59
George.m George.m is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.12.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 960
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tigerAvalo9 Vezi mesajul
Ce rost are postul de bucate cand postul de pacate nu exista?Ce rost are postul de bucate daca e mai important decat postul de pacate?Ce rost are postul de bucate daca cel mai important e postul de pacate?Observ cu parere de rau ca foarte multa lume obisnuita tine post de bucate dar mai putin de pacate.Pai prin asta nu se rezolva absolut nimic.E o risipa .Ce parere aveti?
Postul de bucate poate reprezenta un inceput bun pe care il punem in viata duhovniceasca.
Nu ma pot indreptati, daca nu tin post, spunand ca postesc de pacate, si nu de bucate. E un soi de inselare aici.
Daca nu ma pot infrana de la mancare, cu atat mai mult nu voi avea puterea de a-mi stapani zvacnirile patimase.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 28.02.2012, 23:29:05
ioan cezar
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Asta seara la predica, parintele a reamintit sa nu punem pe primul plan postul de bucate. In sensul ca nu e de folos [i]doar[i] postul de bucate.
A precizat apoi ca postul de bucate este insa o componenta indispensabila a postului.
O conditie, zic eu acum, necesara dar nu suficienta, ca sa ma exprim intr-unul din limbajele de lemn.

Inteleg asadar ca, oricum am categorisi (si ierarhiza intr-o piramida sau sistem) componentele postirii noastre, acestea nu pot fi in opozitie (acel versus din titlul topicului imi pare nepotrivit) ci ele se sprijina reciproc, se presupun si se intaresc una pe alta, ca instrumentele dintr-o orchestra. Nu pot pune vioara in opozitie cu pianul, daca voiesc sa reuseasca simfonia. Ci caut sa le dibuiesc cooperarea intru armonie.
Acum, intr-un concert pentru pian si orchestra, evident ca orchestra va trebui sa se "jertfeasca" pianului, sacaute cu orice chip sa il puna in valoare. Dar asta tot pentru reusita armoniei intregului.

Last edited by ioan cezar; 29.02.2012 at 03:05:17.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Post de bucate sau post de pacate...??? geo.nektarios Pocainta 160 19.03.2016 13:34:53
Postul la crestini si postul la maestri yoghini - oare sunt acelasi lucru? mihailt Generalitati 21 10.09.2010 10:24:12
postul o copila Generalitati 10 31.07.2010 08:15:35
Postul Sf.Asteapta Generalitati 5 27.05.2010 17:24:33
POSTUL aliscami Impartasania (Taina Euharistiei) 21 13.08.2009 23:58:18