Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 24.04.2007, 10:30:45
pala pala is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 24.04.2007
Mesaje: 1
Implicit

Adica sa stam sa ne gandim un pic ;suntem ca un trib care crede cu tarie in zeul lor si orcine nu crede in acest zeu ,ajung automat in iad.Suntem patetici ,pentru ca judecam oamenii doar pentru ca au alte credinte.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 24.04.2007, 10:37:09
Amadeo_ Amadeo_ is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 23.04.2007
Mesaje: 5
Implicit

ideea e ca avem acelas zeu numai noi il vedem diferit shi ne omoram intre noi din cauza asta shi suntem un trib dar un trib mare shi aia inseamna ca potem face afirmatii
Reply With Quote
  #3  
Vechi 25.04.2007, 19:09:28
cozia cozia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.431
Implicit

:)Da Pala, poti sa ne crezi pe cuvint ca noi cei de aici credem ca crestinismul este calea spre mintuire.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 25.04.2007, 20:59:50
alexandra28 alexandra28 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.12.2006
Mesaje: 88
Implicit

daca nu esti sigur de crestinism ca este calea spre mantuire inseamna ca nu ai citit cu atentie Biblia sa vezi cata logica si cum regasesti toata istoria omenirii in ea scrisa cu mii de ani in urma.asta este una dintre dovezile ca, crestinismul este un adevar,care poate fi doar de la Dumnezeu.daca aplici in viata ta ceea ce a spus Iisus iL vei intalni cu adevarat pe Dumnezeu iar viata ti se va schimba.este minunat sa traiesti intru Iisus Hristos.iti doresc si tie asta
Reply With Quote
  #5  
Vechi 26.04.2007, 01:38:20
romandragut romandragut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.02.2007
Mesaje: 338
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cozia
:)Da Pala, poti sa ne crezi pe cuvint ca noi cei de aici credem ca crestinismul este calea spre mintuire.
nu ai nimic care sa ma poate face sa cred ca crestinismul (scuze de cacofonie) este singura cale. extremismul? lol. si hitler era extremist. sunt muslmani extremisti.

cozia este un lucru care nu l-ai invatat si trebuie sa lupti pentru el, si trebuie sa te rogi, sa iti arda genunchii pentru acel lucru. un lucru care foarte greu il vei obtine si ala este MODERATIA.

Pana atunci voi exista eu la polul opus (ateu) pentru a echilibra balanta.

CIne are nevoie de mantuire.
Cozia spune ca are dreptate. Este egocentric. Eu spun ca am dreptate. Sunt egocentric.

Alexandra draga mea, logica in Biblie? Explica-mi logic care sunt parintii naturali ai lui IIsus. ADio Lojica!

Reply With Quote
  #6  
Vechi 26.04.2007, 12:31:51
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Sunt vesnic surprinsa de logica ateilor: vor sa reduca infinita intelepciune a lui Dumnezeu, la dimensiunea intelegerii omenesti. Bine ca nu exista atei 100%...
Reply With Quote
  #7  
Vechi 26.04.2007, 12:42:40
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cozia
:)Da Pala, poti sa ne crezi pe cuvint ca noi cei de aici credem ca crestinismul este calea spre mintuire.
Cred, cozia, ca cuvantul nostru e prea putin, pentru a raspunde la aceasta intrebare adresata noua de pala, atata vreme cat avem marturia Domnului nostru Iisius Hristos. Noi afirmam multe in decursul vietii noastre, dar ce a afirmat Iisus Hristos ramane valabil pana la sfarsitul veacurilor.

De aceea, romandragut, consider ca e mai potrivit sa-L intrebi pe Dumnezeu cum a procedat, in caz ca asta te intereseaza, caci se stie de acum care au fost Tatal si Mama Domnului nostru.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 26.04.2007, 21:51:28
alexandra28 alexandra28 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.12.2006
Mesaje: 88
Implicit

Citat:
În prealabil postat de romandragut
Citat:
În prealabil postat de cozia
:)Da Pala, poti sa ne crezi pe cuvint ca noi cei de aici credem ca crestinismul este calea spre mintuire.
nu ai nimic care sa ma poate face sa cred ca crestinismul (scuze de cacofonie) este singura cale. extremismul? lol. si hitler era extremist. sunt muslmani extremisti.

cozia este un lucru care nu l-ai invatat si trebuie sa lupti pentru el, si trebuie sa te rogi, sa iti arda genunchii pentru acel lucru. un lucru care foarte greu il vei obtine si ala este MODERATIA.

Pana atunci voi exista eu la polul opus (ateu) pentru a echilibra balanta.

CIne are nevoie de mantuire.
Cozia spune ca are dreptate. Este egocentric. Eu spun ca am dreptate. Sunt egocentric.

Alexandra draga mea, logica in Biblie? Explica-mi logic care sunt parintii naturali ai lui IIsus. ADio Lojica!
exista vreo nelamurie si in privinta parintilor lui Iisus?Fecioara Maria este mama iar Dumnezeu este Tatal.daca vrei sa intelegi acest mister nu cauta la logica umana,pentru ca aici este o taina ce nu poate fi explicata de om.dar ce te face pe tine sa nu crezi in Dumnezeu?
Reply With Quote
  #9  
Vechi 26.04.2007, 21:54:31
alexandra28 alexandra28 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.12.2006
Mesaje: 88
Implicit

in nici un caz sa nu cauti logica...mai bine gandeste-te ce inseamna logica.logic este pentru noi, ca doar ceea ce vedem cunoastem,insa la Dumnezeu lucrurile merg dupa alte legi pe care unii le inteleg mai mult iar altii mai deloc.insa nu putem cunoaste pe deplin niste lucruri ce nu tin de acest plan uman.cum nici minunile nu au o intelegere fireasca.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 28.04.2007, 15:06:23
2io's Avatar
2io 2io is offline
Member
 
Data înregistrării: 14.04.2007
Locație: Giessen, D
Religia: Ortodox
Mesaje: 99
Implicit

Citat:
În prealabil postat de romandragut
Alexandra draga mea, logica in Biblie? Explica-mi logic care sunt parintii naturali ai lui IIsus. ADio Lojica!
Da, adio Logica ! Deci, toate in lumea asta trebuie ca au o logica, pe care am putea-o intelege. Unde este oare logica in:

- un om mort de ani de zile, scos de curand de mormant, miroase a mir !!! Cine l-a dat cu mir cat a fost ingropat? Sau mai bine: oare inainte de a-l inmormanta l-a imbalsamat cineva precum faceau cu faraonii din piramide? Doar ca corpul asta a stat intr-un sicriu de lemn, in pamant, ca toti oamenii, in haine, ca toti oamenii care mor.

- un om, am vazut la TV, se ridica in aer cativa centimetri in fata oamenilor ce ii intalneste pe strada. Ce logica poate fi in asta? (de precizat: sfintii se feresc sa arate oamenilor minunile care se fac prin rugaciunile lor, iar omul asta se adapa din laudele oamenilor... cui slujeste el este usor de vazut, ca prin puterile lui nu ar putea face toate alea)

Deci, crezi sau nu, logica nu exista in lumea asta. Dar vom gasi toti logica atunci cand ne vom arata lui Dumnezeu si ne va spune:

Matei 25:

Duceti-va de la Mine, blestematilor, in focul cel vesnic, care este gatit diavolului si ingerilor lui.
42 Caci flamand am fost si nu Mi-ati dat sa mananc; insetat am fost si nu Mi-ati dat sa beau;
43 Strain am fost si nu M-ati primit; gol, si nu M-ati imbracat; bolnav si in temnita, si nu M-ati cercetat.
44 Atunci vor raspunde si ei, zicand: Doamne, cand Te-am vazut flamand, sau insetat, sau strain, sau gol, sau bolnav, sau in temnita si nu Ti-am slujit?
45 El insa le va raspunde, zicand: Adevarat zic voua: Intrucat nu ati facut unuia dintre acesti prea mici, nici Mie nu Mi-ati facut.
46 Si vor merge acestia la osanda vesnica, iar dreptii la viata vesnica.

Dupa cum vezi, aici nu spune nimic: Pleaca de la Mine, daca nu ai fost ortodox...! Oameni buni, Dumnezeu mantuieste pe oameni din toate neamurile, doar sa facem fapte bune !!! Sa stim ca un Dumnezeu este si sa nu ne risipim in mai multi.

Doamne ajuta!
Ionut
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
ID MESSENGER YAHOO eduard_grigore Generalitati 0 26.03.2007 20:24:59