Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Romano-Catolica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 15.07.2007, 02:07:42
legionar legionar is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 23.02.2007
Mesaje: 14
Implicit Papa - Biserica Catolica - Singura Biserica

Papa Benedict al 16-lea a făcut un gest care ar putea provoca tensiuni în întreaga lume creștină. Suveranul pontif a semnat un document care afirmă că unica și adevărata Biserică a lui Hristos e cea catolică. Biserica ortodoxă e calificată drept o biserică particulară. Cât despre cultele protestante, se spune că nu pot fi numite biserici. Documentul a fost elaborat de Congregația pentru Doctrina Credinței, care a fost condusă de Benedict înainte să fie ales papă.

Suveranul pontif și-a asumat astfel responsabilitatea de a corecta așa-zisele interpretări eronate ale Conciliului Vatican 2. Acestea susțineau că, alături de Vatican, și celelalte culte creștine sunt îndreptățite să se numească Biserici ale lui Hristos.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 15.07.2007, 10:20:40
bmd
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Mie mi se pare ca a facut ce trebuia de pe pozitia lui!
Mi-asi dorii ca si noi sa facem acelasi lucru. Daca ne credem (cum se cred si ei) singura biserica adevarata sa o sustinem indiferent de consecinte.Desigur catolicii sint mult mai puternici economic si isi pot permite luxul acesta dar noi avem adevarul si ar trebuii in ciuda tuturor dezavantajelor sa o facem si noi.Din pacate noi ne cam vindem.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 15.07.2007, 15:32:03
moro.d moro.d is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.03.2007
Mesaje: 943
Implicit

mda? sa inteleg k, din punctul lor de vedere, pana acum nu s-au considerat unici?
acum gata, k a zis Papa, sunt unici... asa, dintr-o data.
nici nu ma mira... catolicii au adus mereu cate ceva nou... numai la ineptii ma astept de la ei.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 15.07.2007, 15:58:57
moro.d moro.d is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.03.2007
Mesaje: 943
Implicit

dmb, noi deja ne consideram unici ... in mod normal, Biserica Ortodoxa considera k Ea insasi este unik Biserica autentik. dak mai sunt unele fete bisericesti kre sustin contrariul si induc lumea in eroare e altceva.
presupun k multi dintre voi spuneti Crezul si... nu stiti ce spuneti, de fapt. acest Crez, Simbol al credintei, a fost modificat si rasmodificat de catre Sfintii Parinti pana l-au adus la cea mai buna forma cu cel mai bun continut. astazi, din fericire, ink mai avem acelasi Crez pe kre ei ni l-au transmis si contine toata credinta noastra in cuvinte bine alese. fiecare cuvant din Crez e important si fiecare inseamna ceva.. scoaterea vreununui cuvant modifica si intelesul adanc al Crezului...
am mai spus aceasta pe forum, am s-o mai spun. in Crez spuneti foarte clar "Cred intr-una sfanta soborniceasca si apostoleasca Biserica" (cred intr-UNA, nu in doua, trei sau mai multe. cred numai intr-UNA). numai UNA este autentica.
si catolicii spun la fel in Crezul lor...
insa acest document (kre este egal cu 0 in fata lui Dumnezeu... infiferent cine il semneaza, catolicii, ortodocsii sau altii) are un scop bine determinat ink de dinainte. un scop politic, evident. pe kre il va atinge... pt k, dak in fata lui Dumnezeu hartia (documentul) nu are valoare, nu la fel stau lucrurile in fata oamenilor.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 16.07.2007, 07:56:53
bmd
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Se pare ca mesajele mele "se topesc" pe forumul asta!??? Scriu-dispare; scriu-dispare! Ma rog.
Eu unul nu inteleg ce vrei sa spui cu crezul! Este adevarat ce spui nici vorba dar legatura cu topicul sau cu ce am spus eu inainte ...nu o vad! E drept ca-s mai neluminat de fel!
O sa vorbesc mai "deschis" ca sa nu fie dubii, Pina acum catolici faceau o politica de pace.Fara sa-si piarda linia incercau sa nu calce tare pe picioare pe ceilalti in special pe protestanti.Declaratia Papei (care sta in fata a toata lumea catolica si nu poate fi gresita,combatuta...)pune un zidintre ei si restul lumii. Este antiecumenica daca vrei. Asa ar trebuii sa facem si noi, dar fiind saraci ne place sa primim daruri si cind primesti daruri nu poti sai spui celui care ti le daruieste ca-i un eretic!
Reply With Quote
  #6  
Vechi 16.07.2007, 11:42:48
philalex philalex is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.05.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 517
Implicit

da ce chestie....unica biserica.....cat de echilibrat era vechiul papa....asta e prea radical
Reply With Quote
  #7  
Vechi 16.07.2007, 11:58:00
monicutza monicutza is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2006
Mesaje: 18
Implicit

ar fi interesant sa cititi cartea parintelui Arsenie Papacioc-Singur Ortodoxia si atunci discutiile ar fi mai interesante si in cunostiinta de cauza
Reply With Quote
  #8  
Vechi 16.07.2007, 13:07:10
moro.d moro.d is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.03.2007
Mesaje: 943
Implicit

ne dispar mesajele pentru ca sunt offtopic :D
legatura cu Crezul este urmatoarea: noi deja spunem in Crez k ne consideram unica si adevarata Biserica.
nu avem nevoie sa semnam un act, o spunem deja in Crez k alte biserici nu sunt adevarate.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 16.07.2007, 13:41:59
dan73 dan73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 220
Implicit

In primele trei secole, Biserica nu a fost nevoita sa prezinte formulari teologice ale adevarului. Ea a trait adevarul la nivelul experientei de viata. Ceea ce numim dogma apare numai atunci cand trairea adevarului este amenintata de erezie. Biserica Ortodoxa, trebuie sa dea un comunicat vis a vis de cele petrecute. Daca ereticii absolutizeaza un anumit aspect al realitatii, relativizand celelalte aspecte, spusele papei sunt opusul integritatii. Daca in vechime Biserica a luat act, consider ca acelasi lucru ar trebui sa se petreaca si acum. Oare ne temem de ceva? Nu detinem plenitudinea adevarului? Sau Biserica a luat act si eu nu stiu.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 17.07.2007, 00:06:17
Negroponte's Avatar
Negroponte Negroponte is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2006
Locație: Barlad
Mesaje: 747
Implicit

:)Suntem Biserica"una,sfanta,soborniceasca.si apostoleasca"asa cum marturisim in crez.Nu trebuie sa ascundem adevarul de dragul dialogului a diplomatiei sau a avantajelor materiale.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Biserica catolica ca si cladire elcipo Biserica Romano-Catolica 153 12.08.2015 15:07:40
Biserica Catolica unica! AlexandruC Biserica Romano-Catolica 92 16.07.2013 12:39:26
biserica catolica versus biserica ortodoxa sovidiu Biserica Romano-Catolica 36 09.06.2013 00:58:51