Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 05.05.2008, 22:00:10
miti29 miti29 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 13.02.2008
Mesaje: 11
Implicit

Sotia mea nu poate avea copii niciodata, pentru ca datorita unei probleme de sanatate cu care s-a nascut i-au fost extirpate ovarele si trompele.Ne-am gandit odata la posibilitatea unei fertilizari envitro dar si aceasta este cred imposibil.Ma gandesc la posibilitatea insamantarii artificiale a unei femei care ar putea accepta sa aduca pe lume un copil, al meu, pe care dupa aia sa-l infiez.Multi vor spune ca cine ar accepta asa ceva, dar in adancul sufletului stiu ca in toata lumea s-ar gasi o femeie cu suflet mare care sa accepte lucrul acesta.Neam gandit odata si la posibiltatea unei adoptii dar totusi in sufletul meu imi doresc odata sa am si propriul copil.Considerati ca ceea ce imi doresc e absurd?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 05.05.2008, 22:07:10
cozia cozia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.567
Implicit

sigur ca se poate
Cauta pe google "mama surogat"
Reply With Quote
  #3  
Vechi 05.05.2008, 22:43:25
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Stiu ca in morala crestina ortodoxa parerile sunt impartite atunci cand apare o terta persoana. Problemele nerezolvate se inmultesc, cand se recurge la o mama de imprumut, atunci cand mama poate fi fertilizata, dar nu reuseste, din motive de sanatate, sa-si duca sarcina pana la capat. Sau, in alta varianta, gametii proveniti de la un cuplu, care-si doreste un copil, sunt transferati in uterul altei femei, rezultand un embrion, care se va dezvolta in burta mamei "de imprumut". In toate aceste cazuri, mai intai, statutul cuplului, ai carui membri nu pot concepe copii sau sustine o sarcina, este pus in pericol de interferenta unei a treia persoane - a mamei de imprumut. Fecundatia are loc in afara uterului matern.In aceste cazuri, se ivesc dificultati legate de identitatea nou-nascutului. Statutul sau biologic nu corespunde celui social, nemaivorbind de faptul ca, in majoritatea cazurilor in care conceptia s-a facut cu sperma provenind din banci de sperma, copilul nu are posibilitatea de a-si cunoaste parintii.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 05.05.2008, 22:49:44
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

As mai aminti ca in perioada intrauterina intre copil si mama se creaza o relatie tainica. Copilul se obisnuieste cu vocea mamei, exista un limbaj mai presus de cuvant. S-a demonstrat ca in urma nasterii copilul inclina spre mama care l-a purtat in pantece nu spre mama "genetica". Stiu ca in SUA au existat cazuri cand mamele surogat s-au atasat foarte mult de copii, in urma nasterii, incat nu doreau sa mai respecte intelegera "contractuala".De aceea am spus ca o terta persoana distruge unitatea cuplului, care este o insusire fundamentala a casatoriei.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 06.05.2008, 13:16:17
E_my E_my is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.10.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 193
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru E_my
Implicit

Eu cred ca si sotia ta vrea sa aiba copiii ei, conceputi de ea. Poate este egoist sa vrei tu copiii tai cu o alta femeie. Cred ca mai crestin este sa infiati un copil, sunt o multime de copii buni si dornici de a avea parinti iubitori. Procesul de adoptie dureaza mai mult de 1 an, dar veti avea copilul vostru dorit.

Vorbeste cu duhovnicul vostru, el va poate indruma cel mai bine.

Eu nu am trecut prin probleme similare, deci te rog sa ma ierti daca m-am aratat insensibila fata de tine.

Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #6  
Vechi 06.05.2008, 17:35:19
jenica
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de miti29
Sotia mea nu poate avea copii niciodata, pentru ca datorita unei probleme de sanatate cu care s-a nascut i-au fost extirpate ovarele si trompele.Ne-am gandit odata la posibilitatea unei fertilizari envitro dar si aceasta este cred imposibil.Ma gandesc la posibilitatea insamantarii artificiale a unei femei care ar putea accepta sa aduca pe lume un copil, al meu, pe care dupa aia sa-l infiez.Multi vor spune ca cine ar accepta asa ceva, dar in adancul sufletului stiu ca in toata lumea s-ar gasi o femeie cu suflet mare care sa accepte lucrul acesta.Neam gandit odata si la posibiltatea unei adoptii dar totusi in sufletul meu imi doresc odata sa am si propriul copil.Considerati ca ceea ce imi doresc e absurd?
Dumnezeu ingaduie unor cupluri sa nu poata avea copii tocmai pentru le da posibilitatea sa ofere din prea plinul lor de iubire copilor din orfelinate. Indrazniti! Maica Domnului sa va aibe in paza sa luati decizia corecta.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 06.05.2008, 23:29:44
CatalinM CatalinM is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 05.08.2007
Mesaje: 19
Implicit

Despre procreare asistata, aici: http://www.crestinortodox.ro/Procrearea_medical_asistata-365-15256.html
Din articol se pot trage concluzii si in privinta variantei "mama-surogat".
Reply With Quote
  #8  
Vechi 31.05.2008, 12:33:42
NiCcoleta NiCcoleta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.02.2006
Locație: Iasi
Religia: Ortodox
Mesaje: 287
Implicit

Sunt multe femei care vor sa avorteze pentru ca nu au posibilitati .Cautati aceste femei si infiatile copiii!

Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #9  
Vechi 01.06.2008, 02:02:10
ralu78 ralu78 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 12.03.2007
Mesaje: 5
Implicit

Daca s-a intamplat asa un necaz cu sotia ta de nu mai poate avea copii este voia Domnului.Asa cum am citit mai sus e greu sa te gandesti la o terta persoana care sa-ti "nasca" un copil fiindca atunci nu mai e o familie adevarata in sensul crestin,iar copilul cand va creste mare inevitabil va afla un adevar deloc de usor de dus in spate.Sunt medic si uneori ma "minunez" de atatea "progrese" ale medicinii(vezi clonarea)incat oamenii vor sa fie dumnezei,dar din pacate se indeparteaza de Adevar.Imi pare rau de suferinta voastra,poate va ganditi sa infiati un bebelus nevinovat fiindca sunt atatia care asteapta dragoste incat pana la urma cu o educatie crestina plina de iubire va face sa uitati ca nu e din carnea voastra ci mai important e sa fie "nascut din sufletele voastre".Puteti sa-l cresteti si sa-l iubiti poate mai mult decat un copil biologic,iar Domnul va va rasplati aceasta milostenie inzecit acolo Sus in viata de veci!E o responsabilitate enorma a avea un copil caci vom raspunde dincolo despre educatia care i-am dat-o,asa ca va mai ganditi.In fond scopul vietii fiecarui crestin e Mantuirea!Va doresc numai bine!
Reply With Quote
  #10  
Vechi 01.06.2008, 12:54:30
Z.Lidia Z.Lidia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.01.1975
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 545
Implicit

Da, mie mi se pare absurd, odata ce stiai cum e situatia,atunci cand te-ai casatorit cu sotia ta. Mi se pare ca instinctul iti cere sa cauti sa lasi urmasi. Si mai e teama ca nu ai putea iubi un copil al altcuiva.
E_my, Cozia si Georgeval, sotia lui, daca nu mai are ovare,nu poate sub nicio forma sa aiba copilul ei. Nici cu mama surogat, nici inseminare artificiala, nici fertilizare in vitro. Sotul pare sa fi inteles asta. Si cauta ALTA femeie, cu care sa aiba copii. Pur instinctual!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Este bine, ori nu? sorinas Generalitati 11 29.05.2014 14:08:29
nu este bine si nici util... victortiti89 Generalitati 2 10.06.2011 14:49:36
este bine sau nu? ionela larisa Botezul 11 04.04.2011 03:11:01
Este bine sa fii o persoana directa? alexdu Generalitati 11 04.02.2010 22:17:26
Este bine să pui pozele familiei tale pe net? dorinastoica14 Generalitati 63 16.06.2009 06:38:01