Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Viata monahala > Preotul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 26.01.2015, 02:25:04
Ioan_Cezar Ioan_Cezar is offline
Banned
 
Data înregistrării: 17.06.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.618
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Wryetui Vezi mesajul
Vreau sa urmez teologia deoarece asta imi place
Destul, destul! Suficient pentru a urma o vocație, a construi un destin (sau mai multe...:))
Restul e din slăbiciune și de la vrăjmașul.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 26.01.2015, 14:11:37
Wryetui's Avatar
Wryetui Wryetui is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.12.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 208
Implicit

Va multumesc de sfaturi si incurajari! Doresc sa urmez teologia deoarece asta imi place si ma pasioneaza, si simt ca niciodata nu m-as satura de asa ceva. Dl Mihnea, daca nu va suparati, ati putea sa imi spuneti povestea dvs si cum v-ati hotarat sa va convertiti la catolicism? Pe privat, daca doriti.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 26.01.2015, 14:33:55
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Mai bine nu, părerea mea.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #14  
Vechi 26.01.2015, 15:49:43
guardian knight's Avatar
guardian knight guardian knight is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.02.2011
Locație: Cluj-Napoca
Mesaje: 897
Implicit parere !

Vrei sa urmezi teologia,dar cine te asigura ca vei si primi post pe urma ???

Nu te intrebi care este raportl dintre parohiile libere si numarul de absolventi de teologie din fiecare an din tara ???

Dupa parerea mea, faptul ca absolvi teologia nu-ti garantaza automat un serviciu in acest domeniu,cel putin nu imediat !!!
Reply With Quote
  #15  
Vechi 26.01.2015, 16:05:28
Wryetui's Avatar
Wryetui Wryetui is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.12.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 208
Implicit

Eu stiu, la noi acum in oras sunt doar doi preoti mai tineri, restul sunt aproape de pensie, si avem 3 biserici ortodoxe si o catedrala. Din generatia mea, adica din cele doua licee din orasul meu, eu sunt singurul care o sa mearga la teologie. Pe langa ca eu planuiesc sa revin acasa, aici, dupa facultate, unde am radacinile. Cand ii concurs pe un post ii mai logic sa ma aiba pe mine in considerare care stau la doi pasi aici in oras decat sa aduca pe cineva de nu stiu unde sa slujeasca.

Pe langa ca nu asta ii problema, parintii mei ma sustin foarte mult in acest viitor si ei stiu lucrurile astea, au zis ca important ii sa fac aceasta facultate, restul vine de la sine, si de nu, asteptam.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 26.01.2015, 22:02:10
Ioan_Cezar Ioan_Cezar is offline
Banned
 
Data înregistrării: 17.06.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.618
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Wryetui Vezi mesajul
... eu planuiesc sa revin acasa, aici, dupa facultate, unde am radacinile. ....
Plănuiește, plănuiește,
și nu uita să lași un locșor (între tine și viitor)
pe unde să danseze și Vântul....:)
Reply With Quote
  #17  
Vechi 26.01.2015, 22:41:42
Wryetui's Avatar
Wryetui Wryetui is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.12.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 208
Implicit

Eu asa sper Dar, bineinteles nu de mine depinde, cum a zis si Iisus in gradina Ghetsimani: "Nu voia Mea, ci voia Ta să se facă…"

Cine stie pe unde ma poarta Dumnezeu? Poate ajung misionar intr-un trib din Polinezia :P
Reply With Quote
  #18  
Vechi 26.01.2015, 23:23:15
Lucian008's Avatar
Lucian008 Lucian008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.204
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Wryetui Vezi mesajul
Eu stiu, la noi acum in oras sunt doar doi preoti mai tineri, restul sunt aproape de pensie, si avem 3 biserici ortodoxe si o catedrala. Din generatia mea, adica din cele doua licee din orasul meu, eu sunt singurul care o sa mearga la teologie. Pe langa ca eu planuiesc sa revin acasa, aici, dupa facultate, unde am radacinile. Cand ii concurs pe un post ii mai logic sa ma aiba pe mine in considerare care stau la doi pasi aici in oras decat sa aduca pe cineva de nu stiu unde sa slujeasca.

Pe langa ca nu asta ii problema, parintii mei ma sustin foarte mult in acest viitor si ei stiu lucrurile astea, au zis ca important ii sa fac aceasta facultate, restul vine de la sine, si de nu, asteptam.
Nu incerc sa te descurajez, dar este posibil sa vezi lucrurile usor simplist si chiar idealist.

1. Sunt foarte multi absolventi de teologie care "stau pe bara". Asa ca probabil ca unii ar putea "vana" posturi si pe la tine in oras.
2. Generatia ta inseamna un an. Este posibil sa fii singurul. Dar gandeste-te cati au terminat inainte si cati vor termina dupa. Si acolo ar putea fi unii care sa studieze teologia.
3. Ti se pare logic sa te ia pe tine in considerare pentru ca esti din acel oras. Nici canonic nu este asa si ... mai sunt unele criterii. Nu chiar "ortodoxe".
Sunt si alti absoventi din episcopie care nu sunt din localitate care vor concura pe acele posturi. In multe cazuri, chiar daca simonia este primul motiv de caterisire se practica. Vrei sa fii corect? Analizeaza sansele in a reusi "jucand" cinstit.
4. E posibil ca tu acum sa iti propui sa te intorci. Multi liceeni isi propun asta. O pondere importanta din ei nu o fac.
5. Singura observatie ngativa este ca tu ti-ai pus problema in a alege calea preotiei in functie de perspectivele materiale si de credinta ale celorlalti. Daca partea materiala ar trebui exclusa, in cazul chemarii, aproape in totalitate aspectele referitoare la credinta celorlalti si la raportarea lor la Biserica tine in mare masura de preot. Deci daca tu ai fi preot tu ai fi responsabil ca biserica sa fie plina.
__________________
Preasfântă Născătoare de Dumnezeu, mântuiește-ne pe noi.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 26.01.2015, 23:47:17
Wryetui's Avatar
Wryetui Wryetui is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.12.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 208
Implicit

Iti multumesc de mesaj, nu ma descurajezi, trebuie opinii diferite aici. Partea materiala nu este problema, deoarece cu ajutorul lui Dumnezeu parintii mei au oferit familiei mele o situatie materiala foarte buna, "de viitor" ma refer la faptul strict de secularizare a Romaniei, ca bisericile sa fie ca in apusul catolic si sa fie ori goale, ori pline cu persoane in varsta, si asta ma intristeaza probabil cel mai mult.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare