Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #141  
Vechi 14.12.2007, 22:28:45
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

[Avort]
Reply With Quote
  #142  
Vechi 15.12.2007, 00:31:13
Noesis Noesis is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 08.07.2007
Mesaje: 320
Implicit

Nu, nu, georgeval. Alea nu-s carti cu studii in ele. Ca ii trece cuiva ceva prin cap si scrie o carte si scoate studii din burta nu ma impresioneaza.
Eu ma refeream la studii facute de universitati renumite si asa mai departe. Aici e vorba de statistica serioasa, de baze de date, de analiza a datelor pe parcursul a mai multor ani, si de abia dupa aia poti sa spui ca 80% din divorturi se intampla din cauza avortului.
Din cate stiu eu Asociatia Pro Vita nu este o asociatie de cercetare si nici nu are cercetatori pe statul de plata. Asa ca....la fel si celelalte doua persoane, in afara daca citeaza studii adevarate facute de profesionisti, parerile lor raman pareri si atata tot. In nici un caz nu sunt "serioase studii."

Pai si Ceusescu scornea statistici peste statistici. Asta nu inseamna ca erau adevarate.

Vezi de asta multi intelectuali se indeparteaza de biserica. Din cauza pseudo-stiintei.
Reply With Quote
  #143  
Vechi 15.12.2007, 01:05:57
Z.Lidia Z.Lidia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.01.1975
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 545
Implicit

Si daca nu au mintit, emitand statistici false, ma intreb cum au stabilit relatia cauza-efect. Poate e doar o asociere a divorturilor cu avortul, la asemenea procent! Oare divorteaza lumea din: adulter, violenta, nepotrivire de caractere, alcool in proportie de doar 20%?
Ar fi trebuit sa stiu si eu macar o asemenea situatie, la asa procent.
Reply With Quote
  #144  
Vechi 16.12.2007, 23:49:11
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Noesis
Nu, nu, georgeval. Alea nu-s carti cu studii in ele. Ca ii trece cuiva ceva prin cap si scrie o carte si scoate studii din burta nu ma impresioneaza.
Eu ma refeream la studii facute de universitati renumite si asa mai departe. Aici e vorba de statistica serioasa, de baze de date, de analiza a datelor pe parcursul a mai multor ani, si de abia dupa aia poti sa spui ca 80% din divorturi se intampla din cauza avortului.
Din cate stiu eu Asociatia Pro Vita nu este o asociatie de cercetare si nici nu are cercetatori pe statul de plata. Asa ca....la fel si celelalte doua persoane, in afara daca citeaza studii adevarate facute de profesionisti, parerile lor raman pareri si atata tot. In nici un caz nu sunt "serioase studii."

Pai si Ceusescu scornea statistici peste statistici. Asta nu inseamna ca erau adevarate.

Vezi de asta multi intelectuali se indeparteaza de biserica. Din cauza pseudo-stiintei.
Personal, pe mine m-au convins statisticile din cartea " O viziune asupra vietii", sau dovezile din cartea parintelui J. Breck "Darul sacru al vietii", nu cred ca acesti autori nu se bazeaza pe date concrete.
Reply With Quote
  #145  
Vechi 17.12.2007, 11:54:11
irina77 irina77 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.04.2006
Mesaje: 288
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Noesis
Nu, nu, georgeval. Alea nu-s carti cu studii in ele. Ca ii trece cuiva ceva prin cap si scrie o carte si scoate studii din burta nu ma impresioneaza.
Eu ma refeream la studii facute de universitati renumite si asa mai departe. Aici e vorba de statistica serioasa, de baze de date, de analiza a datelor pe parcursul a mai multor ani, si de abia dupa aia poti sa spui ca 80% din divorturi se intampla din cauza avortului.
Din cate stiu eu Asociatia Pro Vita nu este o asociatie de cercetare si nici nu are cercetatori pe statul de plata. Asa ca....la fel si celelalte doua persoane, in afara daca citeaza studii adevarate facute de profesionisti, parerile lor raman pareri si atata tot. In nici un caz nu sunt "serioase studii."

Pai si Ceusescu scornea statistici peste statistici. Asta nu inseamna ca erau adevarate.

Vezi de asta multi intelectuali se indeparteaza de biserica. Din cauza pseudo-stiintei.
Categoric avortul creeaza traume psihice atat pentru mama cat si pentru tata, si duce de foarte multe ori daca nu la divort, atunci cel putin la mari neintelegeri. O crima nu ramane niciodata fara urmari. Iar daca provita nu are "oameni de stiinta pe statul de plata" nu inseamna ca scrie in brosuri ce viseaza noaptea. Toate brosurile sunt alcatuite dupa (si vorbesc in cunostinta de cauza):
a)mari duhovnici si
b)oameni de stiinta adevarati, si multi dintre ei crestini in acelasi timp, (nu din aceia care-si vand sufletul pe bani).
Iar stil ceausist au tocmai cei care nu admit influenta spiritualului asupra vietii, asupra materiei.
Reply With Quote
  #146  
Vechi 17.12.2007, 12:49:32
erzbet erzbet is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2007
Mesaje: 535
Implicit

E cineva pe acest topic(in afara de cea care a initiat) care a facut intr-adevar avort? E un pic penibil sa vorbeasca un barbat(fie el si preot) despre trauma suferita de femei care fac avort...sa vorbeasca direct femeile care au trecut prin asa ceva.
Reply With Quote
  #147  
Vechi 17.12.2007, 13:20:43
irina77 irina77 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.04.2006
Mesaje: 288
Implicit

iti poti da seama de trauma cuiva la spovedanie, daca iti este prieten apropiat, daca traiesti cu el in casa, daca ajungi sa-i cunosti viata, in diferite imprejurari etc etc. Nu trebuie neaparat sa fi trecut personal prin experienta respectiva ca sa dai marturie ce efecte are.
Reply With Quote
  #148  
Vechi 17.12.2007, 14:02:51
roxanica roxanica is offline
Member
 
Data înregistrării: 07.11.2007
Mesaje: 49
Implicit

am citit tot ceea ce ati postat voi aici. parerile sunt impartite. nu imi pot da cu parerea la sarcinile extrauterine si la faptul ca cine ar fi mai bine sa fie salvat mama sau copilul. nici o situatie nu se compara cu cealalta. eu nu pot sa ma pronunt decat cu privire la faptul ca nu stiu daca in proportie de 80% sau mai putin , dar cert este ca avortul la mine a adus despartire si in prima casatorie si sunt pe cale de a ma desparti si acum. nu poti cladi fericirea ta pe nefericirea altora( a pruncilor avortati) oricum sindromul post avort il resimt din plin. sunt goala , nu reusesc sa ma regasesc si nu imi mai iubesc sotul. imi plang copilasii carora le-am luat dreptul la mantuire. este infiorator sentimentul si de cand am facut avort situatia in casa noastra este dezastruoasa. am ajuns sa nu ne mai suferim unul pe celalalt. sotul meu imi imputa ca vreau sa il distrug iar eu incerc sa ma rog cat pot si sa urmez indeaproape sfaturile duhovnicului. imi pare rau sa spun dar cred ca divortul este inevitabil atata timp cat m-a pus sa strang toate cartile de rugaciuni din casa si toate cartile despre vietile unor parinti si sfinti pe care le citisem. le tin in portbagajul masinii. imi reproseaza ca din cauza bisericii si a credintei care mi-a spalat creierul am ajuns asa si vreau sa il distrug si pe el. cand ii pomenesc de copil vorbeste cu atata ura la adresa lui ca este in stare sa sara la bataie. vorbeste de el ca de ultima starpitura de pe camp. un om fara suflet. si totusi incerc sa imi duc crucea dar nu se stie pana cand. oricum sunt pe deplin convinsa ca acei copii cer razbunare si vom plati mai devreme sau mai tarziu si aici ceea ce am facut si apoi acolo sus.
Reply With Quote
  #149  
Vechi 17.12.2007, 15:20:26
erzbet erzbet is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2007
Mesaje: 535
Implicit

Citat:
În prealabil postat de irina77
iti poti da seama de trauma cuiva la spovedanie, daca iti este prieten apropiat, daca traiesti cu el in casa, daca ajungi sa-i cunosti viata, in diferite imprejurari etc etc. Nu trebuie neaparat sa fi trecut personal prin experienta respectiva ca sa dai marturie ce efecte are.
Nu am ajuns la o asemenea perfectiune, incat sa il intelegem pe deplin pe cel de langa noi. In plus sunt convinsa ca fiecare femeie in parte este afectata in mod diferit.

Este ca si cum as spune "cancerul testicular este cumplit". Banuiesc ca este intr-adevar, insa nu l-am trait pe pielea mea si nici nu il voi trai. Deci nu il voi intelege niciodata,oricat mi-ar explica cineva suferind de asa ceva. Asa si cu avortul; banuiesc ca este o trauma pentru unele femei. Imi pot imagina numai prin ce trec. Dar sa spuna un barbat despre efectele avortului si ce se intampla in sufletul mamei, e de-a dreptul enervant si penibil
Reply With Quote
  #150  
Vechi 17.12.2007, 18:41:40
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

...o fi penibil si enervant,ina,din pacate numai barbatii pot fi duhovnici,si deci,indreptatiti pe plan spiritual sa+si dea cu parerea asupra acestui pacat al femeii...bine+nteles,care+l are intotdeauna complice pe barbat,sau iresponsabilitatea barbatului.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Avortul- canon de pocainta annajanette Generalitati 192 11.12.2013 21:45:32
Avortul in BC camy_d Biserica Romano-Catolica 108 04.07.2012 05:57:38
Avortul selectiv Mihnea Dragomir Stiri, actualitati, anunturi 22 04.06.2012 23:54:52
STOP avortul in Romania Floare de lotus Umanitare 9 26.04.2011 21:43:26
AVORTUL! Tudor Generalitati 526 08.09.2007 14:16:46