Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 14.07.2011, 02:41:11
Hartford's Avatar
Hartford Hartford is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2005
Locație: USA
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.809
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tara tara vrem ostas Vezi mesajul
nu ca as fi eu expert, dar chiar pare ca ar putea avea ceva facut(farmece)...
fii serios nu e nici o vraja e indragostit omul
__________________
Rugaciunea care-i plansa
In a lacrimei parau,
Te sfinteste si te-nalta
Ca sa-l vezi pe Dumnezeu!
Reply With Quote
  #12  
Vechi 14.07.2011, 07:52:13
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Nu inteleg unde se afla"durerea"?!?!
Aveti un fiu matur,care deja a terminat cu pregatirea profesioanala,are o cariera de succes iar acum in palmares s-a ivit o relatie cu o femeie care-l face fericit!Toata povestea se leaga,alte mame sunt nefericite deoarece acelasi scenariu se petrece cu copii minori,care se reped sa se cupleze fara a fi pregatiti cu adevarat pt o familie!Nu cred ca este cazul fiului dvs.
Ar trebui sa fiti fericita pt el si sa va rugati ca totul sa mearga bine intre ei,sa va pregatiti de nunta si de plimbat nepotei/nepotici...

Cat despre farmece,permiteti-mi sa rad...
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 14.07.2011, 08:14:13
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Implicit durerea unei mame pentru fiul ei

Citat:
În prealabil postat de lilisor Vezi mesajul
...Nu ma vede nu ma saluta nu gusta nimic din ce pregatesc ba ieri mi-a zis ca prosoapele miros urat.Si cu sora lui se poarta la fel....Daca ii zic ceva incepem sa ne certam si ma imbranceste.
Da, intr-adevar e foarte trist ceea ce scrieti daca asa stau lucrurile. E dureros pentru o mama, si sora, sa aiba parte de un asemenea tratament din partea baiatului respectiv; indragostit sau nu, asta chiar nu stiu cat conteaza. Aici va trebuie rabdare, rabdare si iarasi rabdare (probabil ca vi s-a mai spus). Poate incercati sa vorbiti si cu fata respectiva, sa vedeti ce hram poarta. Si de unde ideea cu farmecele? Sa va dea Domnul pace sufleteasca, sa va rugati mult. Si vedeti daca nu cumva aveti ceva datorii de orice fel, incercati sa le achitati. Dumnezeu sa va ajute !
Reply With Quote
  #14  
Vechi 14.07.2011, 09:06:54
Adriana Cluj
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Ce anume?

Citat:
În prealabil postat de lilisor Vezi mesajul
Va rog sa ma invatati ce sa fac?Am crescut singura doi copii(sotul a decedat cu mult timp in urma), un baiat si o fata.Baiatul are un servici bun o functie de conducere, nici unul din noi nu bem, nu fumam, era foarte respectuos si milos.De mici i-am dus la sf.Liturghie si i-am marturisit regulat.De mai bine de jumatate de an, a cunoscut o fata care a lucrat in strainatate, si are o fetita.Nu va dati seama prin ce trec, sta la ea la 40 km de casa noastra,vine doar dimineata sa se spele si sa se schimbe pentru servici, apoi dupa amiaza ca sa faca acelasi lucru.Nu ma vede nu ma saluta nu gusta nimic din ce pregatesc ba ieri mi-a zis ca prosoapele miros urat.Si cu sora lui se poarta la fel.Sta cu telefonul in mana in tot timpul si e pe fuga nu sta 20 de minute la un loc.Cred ca are ceva facut.Am duhovnic, l-am dus si pe el, nu face nimic din ce ia zis parintele.Dau cu tamaie si aghiazma zilnic prin casa, fac cate 3 acatiste si paraclisul Maicii Domnului seara, si tot nu reusesc sa fie bine.Daca ii zic ceva incepem sa ne certam si ma imbranceste, s foarte dureros.Va multumesc.
Cred ca nu ati spus tot.
Probabil i-ati reprosat faptul ca are o relatie cu o femeie care are un copil.
Asta va deranjeaza cel mai mult? Si copilul acela e dat de Dumnezeu.
Cat despre "farmece", daca aveti credinta, de ce va temeti?
Reply With Quote
  #15  
Vechi 14.07.2011, 10:16:52
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Hartford Vezi mesajul
fii serios nu e nici o vraja e indragostit omul
Daca esti indragostit nu trebuie sa iti respecti mama?
Eu cred ca daca esti indragostit trebuie sa fii mult mai deschis ,mai fericit.
O relatie nu e intotdeauna bazata pe iubire ,poate fi o atractie sexuala si atat.
Puteti merge pentru sfat la un parinte mai imbunatatit si bineinteles spovedanie deasa si legatura cu duhovnicul.
Lasati pe Dumnezeu sa hotarasca .
El nu vrea moartea pacatosului .
M-am referit la moartea sufleteasca.
Doamne ajuta !
Reply With Quote
  #16  
Vechi 14.07.2011, 10:47:44
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adriana Cluj Vezi mesajul
Cat despre "farmece", daca aveti credinta, de ce va temeti?
Doamna Adriana ,sunt farmece si farmece .
Sa scapi de unele e nevoie de mai multa nevointa.
Dumnezeu ne incearca pentru pacatele noastre.
De aceea preotii recomanda pentru a scapa de farmece spovedanie curata si deasa ,eventual spovedanie generala, si sfestanie in casa.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 14.07.2011, 11:39:22
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Respectul trebuie sa fie reciproc.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 14.07.2011, 11:40:49
lilisor lilisor is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 01.02.2010
Mesaje: 8
Implicit E adevarat,

ca i-am reprosat de copil i-am zis ca vor fi diferente,faptul ca fetita nu are un tata, ca ea nu are un servici,da i-am reprosat tot.Un baiat indragostit in viziunea mea trebuie sa fie frumos, vesel sa aiba o licarire in ochi, sa intre in casa cu zambetul pe buze sa spuna Sarut -mana , ce faci?Nu sa vina dupa un sfarsit de saptamana si nici sa nu ma salute.M-ar putea suna macar odata pe zi sa intrebe daca sunt bine.De ce zic de farmece?Pentru ca el nu mai merge la biserica, face lucruri pe care nu le facea, minte foarte mult,nu-mi raspunde cand il sun.Am si acum o camasa de-a lui sub moastele sf.Teodosie, la manastirea Brazi de la Panciu, acolo e si duhovnicul meu.Si intreb si eu ca dv. de ce vine acasa sa se schimbe de ce nu-si ia hainele acolo?Eu sa continui sa-l spal si sa-l calc?Va rog frumos luminati-ma!
Reply With Quote
  #19  
Vechi 14.07.2011, 12:00:31
LapetiteMoc LapetiteMoc is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.05.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.900
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lilisor Vezi mesajul
ca i-am reprosat de copil i-am zis ca vor fi diferente,faptul ca fetita nu are un tata, ca ea nu are un servici,da i-am reprosat tot.Un baiat indragostit in viziunea mea trebuie sa fie frumos, vesel sa aiba o licarire in ochi, sa intre in casa cu zambetul pe buze sa spuna Sarut -mana , ce faci?Nu sa vina dupa un sfarsit de saptamana si nici sa nu ma salute.M-ar putea suna macar odata pe zi sa intrebe daca sunt bine.De ce zic de farmece?Pentru ca el nu mai merge la biserica, face lucruri pe care nu le facea, minte foarte mult,nu-mi raspunde cand il sun.Am si acum o camasa de-a lui sub moastele sf.Teodosie, la manastirea Brazi de la Panciu, acolo e si duhovnicul meu.Si intreb si eu ca dv. de ce vine acasa sa se schimbe de ce nu-si ia hainele acolo?Eu sa continui sa-l spal si sa-l calc?Va rog frumos luminati-ma!
Din tonul mesajul se vede foarte multa revolta imbibata de reprosuri. Incercati sa lasati de la dumneavoastra, sa nu-i reprosati nimic. Este alegerea lui, nu aveti altceva de facut decat sa va rugati, atat. In rest, comportati-va cu el ca o mama iubitoare. El decide cu cine isi traieste viata. Se va insura el cu ea, nu dumneavoastra. Ar fi putut avea si 3 copii, daca lui ii place de ea, nu aveti ce face. Nici Dumnezeu nu ne impune nimic, de aceea ne-a dat libertatea, pe care ne-o si respecta. Ne sprijina sa mergem pe drumul ales, daca vede gand curat si cinstit pe acest drum.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 14.07.2011, 12:12:41
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Nu stim cum ati abordat discutia dar daca l-ati pus pe "NU" in fatza, fara macar sa stati de vorba o data cu fata, deja s-a cascat o prapastie si chiar nu e cazul sa-i reprosati lipsa de buna vointa fata de dvs.

Asta este firea lucrurilor, atunci cand se amesteca si patima iar sistemul de valori este deficitar, o persoana de care este indragostit pentru cel indragostit e mai important decat restul lumii.
Iar cei care stau impotriva acestei noi lumi pentru el, un mic paradis, devin adevarati monstri si dusmani ai binelui absolut,.

Daca ati fi pus problema "bine mama, ti-ai gasit pe cineva, cum v-ati cunoscut, ce iti place la ea? Adu-o la noi, sa vorbim, sa ne cunoastem, ce probleme are sa vedem cum o putem ajuta, etc" alta ar fi fost si atitudinea lui.

Poate acum ati fi stiut macar ce fel de femeie este, de ce nu spala si calca.

Daca v-a spus ca are un copil si ati transformat asta intr-un repros, sa nu va mirati ca nu va mai face confesiuni si va ascunde tot felul de lucruri.

Puteti merge mult si bine pe ideea cu farmecele si sa faceti cate in luna si in stele pe directia asta cand de fapt atitudinea lui sa fie rezultatul faptului ca este indragostit pana peste cap, ceva f. natural si poate chiar deloc magic (sunt niste substante care se cheama hormoni si isi fac de cap, afectand gandirea logica si rationala) + certurile cu dumneavoastra.

Si in loc sa faceti ceva pe directia care trebuie, tot continuati sa va bateti capul cu tot felul de farmece si vrajeli si cine stie, Doamne fereste poate mai cadeti si in pacate si de la Biserica ajungeti la vreo vrajitoare sau mai stiu eu ce.

Daca stiti ca v-ati certat cu el si i-ati reprosat anumite lucruri, poate pe nedrept, cel mai bine ar fi sa va impacati, cereti-va iertare (da, se poate si trebuie), invitati-l cu femeie aceea la dvs., vedeti ce fel de relatie au, dati la o parte orice urma de agresivitate din suflet (ca se vede din gesturi si vorbe, chiar bine stapanite credem noi), purtati-va ca o crestina si nu atat ca o mama care are setate niste obiective pentru fiul lui (ca vrea ca nu vrea, major fiind).

Este o tragedie a mai multor parinti, ca nu reusec sa faca tranzitia de perspectiva (si educatie) cu copii lor, de la copilul care trebuie sa faca aia si aia ca stie mama ce e bine pentru ei, iar daca nu face se lasa cu cearta si pedeapsa, la omul care are un sistem de valori (construit, nu impus) si libertate de alegere.

In concluzie, faceti ceea ce trebuie si reparati relatia, luptati sa-i castigati increderea si acceptati alegerile pe care le-a facut, bune sau rele - acum e prea tarziu sa-i mai tineti lectii de morala, cu atat mai putin sa-i impuneti ce sa faca.

Mai degraba stand de vorba cu el ca un prieten, care nu-l judeca ci ii doreste binele (si ii respecta in acelasi timp si alegerile) l-ati putea sa realizeze ca greseste daca greseste.

Last edited by AlinB; 14.07.2011 at 12:17:04.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
mame denaturate Ioana-Andreea Generalitati 97 27.01.2012 20:32:57
Durerea ignorantei . bogman margareta Nunta 3 17.11.2011 23:35:05
Durerea fizica Florin-Ionut Generalitati 16 28.10.2011 15:47:19
rugaciuni pentru viitoare mame Mirela0110 Generalitati 0 03.03.2011 14:12:16
Jurnalul unei mame invingatoare Nicoleta IGNAT Stiri, actualitati, anunturi 2 25.07.2010 20:54:54