Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Alte discutii > Vrajitoria
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #61  
Vechi 12.01.2014, 13:39:16
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.181
Implicit

Citat:
În prealabil postat de fallen Vezi mesajul
Asa incep si eu sa cred. de la o vreme, ca poate e mai bine sa ne scoatem din cap, daca am putea, aceasta idee obsesiva. E drept ca noi femeile mai ales simtim ca imbatranim si numai apucam sa fim mame, sa facem copii, timpul nu trece in favoarea noastra, si da aici probabil marea obsesie, ca nu apucam sa ne mai implinim rostul pe care il avem pe lumea asta...daca asta o fii, neaparat...
Cat despre a face pe cineva sa ne iubeasca, iarasi incep sa am indoieli ca ar putea fii posibil acest lucru, si totodata si onest. Nici in schimbari nu prea mai cred, deoarece am realizat ca o schimbare (in bine) nu poate fii posibila decat prin vointa celui in cauza, daca vrea si el sa se schimbe, sa imbunatateasca unele lucruri si sa renunte la cele rele, dar si asa, asemenea schimbari nu sunt posibile decat daca respectivul le face din dragoste si respect pentru ceva sau cineva; nu de frica sau din alte motive (din mandrie, sau ca sa demonstreze ceva cuiva).
În celebra întâlnire dintre Avraam și Domnul de la stejarul Mamvri, relatată în Facerea capitolul 18, Sarra are o reacție sceptică la o promisiune divină.

<Și l-au întrebat Oamenii aceia: -Unde este Sarra, femeia ta?" Iar el, răspunzând, a zis: "Iată, în cort!". Zis-a Unul: "Iată, la anul pe vremea asta am să vin iar pe la tine și Sarra, femeia ta, va avea un fiu". Iar Sarra a auzit din ușa cortului, de la spatele lui. Avraam și Sarra însă erau bătrâni, înaintați în vârstă, și Sarra nu mai era în stare să zămislească. Și a râs Sarra în sine și și-a zis: "Să mai am eu oare această mângâiere acum, când am îmbătrânit și când e bătrân și stăpânul meu?" Atunci a zis Domnul către Avraam: "Pentru ce a râs Sarra în sine și a zis: "Oare cu adevărat voi naște, bătrână cum sunt?" Este oare ceva cu neputință la Dumnezeu? La anul pe vremea aceasta am să vin pe la tine și Sarra va avea un fiu!" Iar Sarra a tăgăduit, zicând: "N-am râs", căci se înspăimântase. Acela însă i-a zis: "Ba, ai râs!">

Avem motive să credem că râsul Sarrei nu era tocmai vesel, întrucât chiar ea vorbește despre o mângâiere care i-a fost refuzată datorită unei sterilități organice. Însă iată că Domnul face o precizare capitală cu această ocazie, lansând peste veacuri o adevărată provocare credinței oamenilor dintotdeauna: "Este oare ceva cu neputință la Dumnezeu?".

Posibil ca tocmai frenezia nerăbdării de a primi un dar de la Dumnezeu ne face cu adevărat inapți pentru a-l primi, fiindcă oferta divină nu face prea multe concesii ego-ului, atitudinii mult prea instinctuale și altor nuclee viguroase de manifestare a naturii noastre căzute.
Mai rău, se întâmplă ca atunci când primim un dar să nu ne convină, că nu ne putem lăuda cu el, că nu ne pune cumva într-o condiție lumește superioară, că nu ne înalță pe un soclu, mai pe scurt, că nu se încadrează în logica kenodoxiei (slavei deșarte) în care ne-am obișnuit să viețuim .
__________________
Prostul este dușmanul a ceea ce nu cunoaște (Ibn Arabi)

Last edited by Mihailc; 12.01.2014 at 13:58:13.
Reply With Quote
  #62  
Vechi 12.01.2014, 23:55:41
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihailc Vezi mesajul
Posibil ca tocmai frenezia nerăbdării de a primi un dar de la Dumnezeu ne face cu adevărat inapți pentru a-l primi, fiindcă oferta divină nu face prea multe concesii ego-ului, atitudinii mult prea instinctuale și altor nuclee viguroase de manifestare a naturii noastre căzute.
fallen așteaptă de 7 ani să primească darul, și... nimic. Nu pare chiar nerăbdătoare.
Alta trebuie să fie cauza. Poate că așteaptă un dar nepotrivit?!
Reply With Quote
  #63  
Vechi 13.01.2014, 00:07:01
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de fallen Vezi mesajul
Asa incep si eu sa cred. de la o vreme, ca poate e mai bine sa ne scoatem din cap, daca am putea, aceasta idee obsesiva. E drept ca noi femeile mai ales simtim ca imbatranim si numai apucam sa fim mame, sa facem copii, timpul nu trece in favoarea noastra, si da aici probabil marea obsesie, ca nu apucam sa ne mai implinim rostul pe care il avem pe lumea asta...daca asta o fii, neaparat...
De obicei asta este consecinta ultima a unui sir de alegeri proaste.

Citat:
Cat despre a face pe cineva sa ne iubeasca, iarasi incep sa am indoieli ca ar putea fii posibil acest lucru, si totodata si onest. Nici in schimbari nu prea mai cred, deoarece am realizat ca o schimbare (in bine) nu poate fii posibila decat prin vointa celui in cauza, daca vrea si el sa se schimbe, sa imbunatateasca unele lucruri si sa renunte la cele rele, dar si asa, asemenea schimbari nu sunt posibile decat daca respectivul le face din dragoste si respect pentru ceva sau cineva; nu de frica sau din alte motive (din mandrie, sau ca sa demonstreze ceva cuiva).
Pai daca atunci cand vorbesti de schimbare te gandesti la schimbarea celuilalt..normal ca lucrurile nu sunt sub controlul tau.

Daca schimbarea ar incepe de la tine..
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #64  
Vechi 19.01.2014, 20:32:14
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit

Deci, in concluzie, schimbarea proprie e dificila, pecand schimbarea celuilat e imposibila.
Acum cu totii am citit si am vazut productii in care un om rau ajunge intr-o mare cumpana si este ajutat tocmai de cei pe care i-a perscutat, si vazand asta...i se trezeste constiinta si se caieste, etc...Dar pana acum nu stiu daca am intalnit un atare caz si in realitate. ba mai mult, ma tem ca cei rai ar putea avea impertinenta sa ceara ajutorul neconditionat al celor carora le-a facut rau, sistematic, toata viata, fara sa faca nimic in schimb, ba chiar sa le ceara si mai mult, ca si cum i s-ar cuveni. Acum desigur ca daca suntem buni crestini vom fi nevoii sa-l ajutam pana in ultima clipa si sa ne rugam pt el chiar si dupa moarte, dar...din pacate nu suntem toti atat de buni crestini, si riscam sa il lasam in plata Domnului si sa nu ne mai ingrijim de soarta lui...Dar., ma rog, nu stiu ce legatura are asta cu "dezlegarea cununiilor", ceeea ce voiam sa spun e ca nu intodeauna rugaciunile si rabdarea suferintelor si a persecutiilor duc neaparat la schimbarea in bine a cuiva, si nici macar intodeauna la mantuirea noastra.... Zic asta pt ca e posibil sa ne ia necuratul mintile si sa avem ravna in dorirea si rugarea pentru lucruri care nu ne sunt de un real folos, ba din contra, ne fac rau. ba chiar sa facem sau sa spunem lucruri necugetate, sau sa ajungem de la sentimente initial bune, de iubire pt o anume persoana, la cele de ura, vazand ca aceea ne jigneste si ne umileste, si noi pur si simplu nu putem renunta la ea. Din pacate, in povestea asta nu cred neaparat sa fie o interventie exterioara, malitioasa, care ne face sa nu ne putem apropia de o anume persoana, cat mai degraba de o pervertire a propriilor noastre sentimente; practic noi ramanem legati undeva in trecut, de niste evenimente care s-a intamplat si ne-au afectat cel putin la nivel de subconstient, si care nu ne permite sa mergem mai departe si sa ne apropiem de altcineva.

Si mai e un aspect, care probabil are legatura cu primul ; ganditi-va ca atunci cand noi ne rugam ca cineva sa ne iubeasca sau sa se intoarca la noi, poate altcineva se roaga ca noi sa il/o iubim la randul nostru, o persoana pe care poate candva, din motive obiective sau subiective, am refuzat-o, ranind-o mai mult sau mai putin...noua ne-ar place oare ca cineva sa faca o obsesie pt noi, fie ea si tacita, nemanifestandu-se neaparat violent, dar am putea oare de cate ori dam ochii cu persoana respectiva sa o vedem cat sufera, si nu pricepe odata ca nu poate fii nimic intre noi, din varii motive, cum am spus, obiective sau subiective?

Last edited by fallen; 19.01.2014 at 22:55:33.
Reply With Quote
  #65  
Vechi 19.01.2014, 22:52:10
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Daca ii oferi celuilalt genul de asistenta care nu produce nici o schimbare in tine, categoric nu va produce nici in celalalt.

Ca sa nu mai zic ca ceea ce oferim celuilalt, de obicei este cu substrat (interes) personal, nicidecum ceva facut in numele credintei, care devine si ea un fel de scuza mai degraba decat o forta lucratoare la cele dinauntrul nostru.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #66  
Vechi 19.01.2014, 22:58:04
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit

Am citit undeva (un 'decalog' al unui parinte ortododox) ca nu trebuie niciodata sa faci pt cineva un lucru pe are il poate face si singur. Oare de cate ori am gresit, si pe cati am smintit, facand lucrurile care ni le-au cerut, si crezand ca le facem un bine...

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Daca ii oferi celuilalt genul de asistenta care nu produce nici o schimbare in tine, categoric nu va produce nici in celalalt.

Ca sa nu mai zic ca ceea ce oferim celuilalt, de obicei este cu substrat (interes) personal, nicidecum ceva facut in numele credintei, care devine si ea un fel de scuza mai degraba decat o forta lucratoare la cele dinauntrul nostru.
Nu stiu ce sa zic despre asta ; uneori le facem pt ca asa simtim, alteori pt ca asa e bine, asa trebuie, etc...alteori intr-adevar exista un interes, acela de a face peplac, de a castiga iubirea si aprecierea cuiva, lucru care in timp nedand rezultatul scontat se poate transforma in sila. Ca sa nu mai zic ca e un adevarat stimulent pt persoanele abuzive; nu-i mai lasa sa te abuzeze si sa vezi cum cererilelor se vor transforma in amenintari si le vei indeplini de-acum de frica... Si culmea, fara rautate o zic, chiar si proprii copii, in inocenta lor, pot ajunge sa abuzeze de bunavointa ta si sa te sanatjeze emotional...atata doar ca in cazul copiilor, dragostea de parinte se transforma celmult in durere, mai rar sau niciodata chiar in ura...insa invers, e la ordinea zilei...
Chiar si incazul dorintei (meschine) de " a face pe plac' lui Dumnezeu, crezand sau sperand la o rasplata, riscam sa nu primim nimic (aparent, cel putin) si sa ajungem la binecunoscutele sentimente de renegare si hula...

Last edited by fallen; 19.01.2014 at 23:07:37.
Reply With Quote
  #67  
Vechi 26.02.2015, 23:49:53
iulians iulians is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 29.05.2012
Mesaje: 3
Implicit de ce unii nu se casatoresc ?

Citat:
În prealabil postat de Red_Rose Vezi mesajul
Se pot lega cununiile?
Nu cred in asa ceva.
Daca persoana respectiva se tine de biserica, se spovedeste, se impartaseste etc. ce se poate prinde rau de el? nu cred in legarea cununiilor.

Atunci spune-mi, te rog, de ce unii nu s-au putut casatroi deloc ? eu de exemplu, am 46 ani si nu am gasit pana acum o femeie cu care sa ma inteleg. am avut prietene mai de mult si nu a mers...nu cumva m-a blestemat cineva ?

astep[t raspuns. multumesc
Reply With Quote
  #68  
Vechi 26.02.2015, 23:51:11
iulians iulians is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 29.05.2012
Mesaje: 3
Implicit de ce unii nu se casatoresc ?

Citat:
În prealabil postat de Hartford Vezi mesajul
Eu am citit ce a legat Dumnezeu nu mai poate dezlega nimeni. Asta cu dezlegarea cununiilor e o prostie.
Atunci spune-mi, te rog, de ce unii nu s-au putut casatroi deloc ? eu de exemplu, am 46 ani si nu am gasit pana acum o femeie cu care sa ma inteleg. am avut prietene mai de mult si nu a mers...nu cumva m-a blestemat cineva ?

astep[t raspuns. multumesc
Reply With Quote
  #69  
Vechi 27.02.2015, 00:11:45
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iulians Vezi mesajul
am 46 ani si nu am gasit pana acum o femeie
Citind asemenea lucruri, majoritatea barbatilor ar spune: "Fericit om!". Dar dv va socotiti blestemat...
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #70  
Vechi 02.03.2015, 13:29:08
ioana5760 ioana5760 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.03.2014
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 229
Implicit

Nu esti singurul. Eu am 40 :) Cred ca asa ne este dat sa traim, singuri. Si mai stiu cateva fete.
Si mie mi se spune "Vai ce fericita esti!" :) , poate suntem fericiti dar nu constientizam, ca noi vrem tot altceva.
M-am invatat sa fiu singura si sa accept situatia, daca asa vrea Dumnezeu ...
Imi caut echilibrul si fericirea din alte surse decat casatoria.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Dezlegarea vrajilor diogene1967 Vrajitoria 67 28.05.2014 19:36:05
"Intoarcerea" cununiilor katnia Nunta 1 29.09.2009 11:49:17
DEspre dezlegarea cununiilor Laurentiu Generalitati 0 14.10.2007 19:52:11