Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #51  
Vechi 02.08.2010, 20:50:54
Ella37_Basil Ella37_Basil is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Mesaje: 10
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Radu32 Vezi mesajul
eu nu am vut sa te jignesc, si daca s-a intamplat, imi cer scuze !

dar...nu pot sa nu observ, ca nici tu nu te lasi,...
deci, cu mandia avem amandoi o problema,

sau ma insel eu ?!
te inseli...
oricum...nu pot sa spun...da domnule, sa traiti domnule,...asa e domnule...cand ideile tale sunt departe de ideile crestine...
ai idei frumos ambalate...nimic de spus...dar incorecte...sau...corecte pt cineva care nu crede...atat...si cum banui ca avem dreptul la replica,la opinie si idee...poate nu va fi luat acest drept ca si mandrie...nu?
  #52  
Vechi 02.08.2010, 20:52:33
coralina's Avatar
coralina coralina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 708
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Radu32 Vezi mesajul
nu sunt de acord cu ce zici, doar vezi bine, ca m-am delimitat clar si net, de crimele germaniei fasciste !

doar am zis clar ca nu urasc natii sau popoare !

insa daca tie iti place statul nostru bleg, sau tiganimea mafiota ce e lasata in pace,sau romanul care umbla pe la usile strainilor prin strainatate, la cersala, pentru cai n tara lui nu vrea sa stea sa munceasca !

iti place romanul ,jigodie si canalie,romanul mincinos si lenes...

totdeuna am zis ca daca romania ar fi formata din oameni de genu acestora ca voi, de aici de pe sait, nu as mai avea de zis nimica !
dar romania, reala,am impresia ca e putin alta...
Amesteci o multime de aspecte in discursul tau si nici unul din "argumentele" tale nu se leaga: ai scris intr-o postare anterioara ca nu esti de acord cu "spurcarea sangelui" romanesc. Pai ce dovedeste acest lucru decat ura fata de alte natii si implicit cocotarea celei romanesti pe culmi nemaiauzite?
Scrii ca te dezici de crimele Germaniei naziste insa iti surad ideile cu eugenia si ameliorarea rasiala??!! Nu cumva e o contradictie fatisa la mijloc?
Te legi apoi de cei plecati in strainatate sa munceasca si iarasi nu-ti pricep argumentatia; oamenii sunt liberi sa caute "mai binele" - pe plan spiritual, pe plan financiar, pe toate planurile!
Tiganimea isi face de cap in Romania pentru nici un roman nu indrazneste sa-i bage pumnul in gura! Am postat acest lucru mai demult: pe mine m-au tabarat 5 tiganci intr-un vagon de tren in Bucuresti si mi-au deschis geanta cu intentia sa ma fure si nimeni din acel vagon PLIN (cam 40 de oameni) nu a schitat nici un gest. Cum iti asterni, asa dormi, nimic mai simplu.

Insa partea cea mai importanta este ca ceea ce scrii tu nu are nici macar iz crestin, daramite o sanatoasa baza ortodoxa. Daca as fi in locul tau, acest aspect m-ar ingrijora cel mai tare din toate.

Doamne ajuta si iertare, nu vreau sa supar pe nimeni!
__________________
Doamne Iisuse Hristoase, fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma pe mine pacatoasa!
Preach the Gospel and, if necessary, use words.
  #53  
Vechi 02.08.2010, 21:01:48
IonelS IonelS is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.07.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 974
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ella37_Basil Vezi mesajul
c
oricine are voie la sfaturi,...sa le ceara...nu te mai crede marele credincios ca nu esti...
.
si sa-mi zici si mie unde e locul cu barbati crestin-ortodocsi...ca eu nici cu ochelari nu-i vad...
vad doar niste infumurati, cu multa mandrie si multa multa vorbarie...dar concret...nimic
!
cati barbati sunt fideli si reusesc sa aiba o viata crestineasca cu sotia lor?
nu mai vorbi discutii...ca si sa te faci ca nu vezi...tot faradelege este!
Domnisoara sau doamna, barbati crestini ortodocsi practicanti gasiti pe la biserica, manastiri, chiar si-n lume, cand nu se roaga impreuna, dar ideea este ca ei exista ca specie.
Ceea ce vedeti sunt barbati ai lumii...Nu-s crestini si se comporta ca atare.

Noi discutam aici in termeni de mantuire. Hristos nu s-a rastignit ca sa ne dea juma de credinta sau numai ce avem noi chef sa respectam.
Toate aceste femei, care s-au indragostit de musulmani, se pot impartasi daca reusesc sa-i converteasca pe musulmani. Atat !

Noi nu discutam aici daca Ali este mai bun ca Mitica cel fara de Dumnezeu, de pe cheiul Dambovitei, sau mai rau. Avem o lege intreaga, lasata de Hristos, fiu al lui Dumnezeu...O respectati sau nu, dar n-o schimbati, caci nici o femeie n-a reusit sminteala asta 2000 de ani !
  #54  
Vechi 02.08.2010, 21:23:50
Ella37_Basil Ella37_Basil is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Mesaje: 10
Implicit

Citat:
În prealabil postat de IonelS Vezi mesajul
Domnisoara sau doamna, barbati crestini ortodocsi practicanti gasiti pe la biserica, manastiri, chiar si-n lume, cand nu se roaga impreuna, dar ideea este ca ei exista ca specie.
Ceea ce vedeti sunt barbati ai lumii...Nu-s crestini si se comporta ca atare.

Noi discutam aici in termeni de mantuire. Hristos nu s-a rastignit ca sa ne dea juma de credinta sau numai ce avem noi chef sa respectam.
Toate aceste femei, care s-au indragostit de musulmani, se pot impartasi daca reusesc sa-i converteasca pe musulmani. Atat !

Noi nu discutam aici daca Ali este mai bun ca Mitica cel fara de Dumnezeu, de pe cheiul Dambovitei, sau mai rau. Avem o lege intreaga, lasata de Hristos, fiu al lui Dumnezeu...O respectati sau nu, dar n-o schimbati, caci nici o femeie n-a reusit sminteala asta 2000 de ani !
adevarat ca e mult mai usor sa vezi paiul din ochiul altuia decat barna din al tau...
vorbim de mantuire...dar suntem ingusti , cruzi, rasisti, rai si mandri...de numai, numai...
aha...deci...ceea ce se vede cu ochiul liber sunt barbati ai lumii...restul ii gasesc in biserica si la manastire...
pai si in familie???in preamarita familie crestina...cine a mai ramas?
ce usor vorbesti dumintale de a te indragosti...am o curiozitate?...cati ani lumina ai?
  #55  
Vechi 02.08.2010, 21:37:24
IonelS IonelS is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.07.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 974
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ella37_Basil Vezi mesajul
adevarat ca e mult mai usor sa vezi paiul din ochiul altuia decat barna din al tau...
vorbim de mantuire...dar suntem ingusti , cruzi, rasisti, rai si mandri...de numai, numai...
Eu sunt crestin ortodox si pastrez cat pot dogmele lasate de Hristos si Sf Apostoli..Hristos n-a fost crud, rasist, rau, mandru,..., doar ca n-a lasat o portita pt femeile care nu respecta legile si jung sa nu se poata impartasi...
Citat:
În prealabil postat de Ella37_Basil Vezi mesajul
aha...deci...ceea ce se vede cu ochiul liber sunt barbati ai lumii...restul ii gasesc in biserica si la manastire...
pai si in familie???in preamarita familie crestina...cine a mai ramas?
Acesti barbati crestini practicanti au familii...Duceti-va si dumneavoastra intr-o zi de dumineca la orice biserica si o sa-i vedeti acolo cu familiile lor. Dar n-o sa vreti sa-i vedeti pt ca ei au reusit , dumneavoastra NU.

Citat:
În prealabil postat de Ella37_Basil Vezi mesajul
ce usor vorbesti dumintale de a te indragosti...am o curiozitate?...cati ani lumina ai?
Am 42 ! Nu va mai luptati cu ortodoxia pt ca n-o sa se schimbe ! Dumnezeu nu se schimba !

Last edited by IonelS; 02.08.2010 at 21:42:17.
  #56  
Vechi 02.08.2010, 21:55:30
Ella37_Basil Ella37_Basil is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Mesaje: 10
Implicit

Citat:
În prealabil postat de IonelS Vezi mesajul
Eu sunt crestin ortodox si pastrez cat pot dogmele lasate de Hristos si Sf Apostoli..Hristos n-a fost crud, rasist, rau, mandru,..., doar ca n-a lasat o portita pt femeile care nu respecta legile si jung sa nu se poata impartasi...


Acesti barbati crestini practicanti au familii...Duceti-va si dumneavoastra intr-o zi de dumineca la orice biserica si o sa-i vedeti acolo cu familiile lor. Dar n-o sa vreti sa-i vedeti pt ca ei au reusit , dumneavoastra NU.



Am 42 ! Nu va mai luptati cu ortodoxia pt ca n-o sa se schimbe ! Dumnezeu nu se schimba !
Adevarat ca Hristos nu a fost mandru si rasist...dar tu esti...cei care "au reusit"cum spui...ce au reusit???oare apartine lor asa zisa reusita cum o numesti?...eu cred ca totul apatine Domnului...si vezi de atatea dogme sa nu uiti credinta adevarata si sa pierzi iubirea...ca aia e porunca...nu?...
  #57  
Vechi 02.08.2010, 22:03:14
IonelS IonelS is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.07.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 974
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ella37_Basil Vezi mesajul
Adevarat ca Hristos nu a fost mandru si rasist...dar tu esti...cei care "au reusit"cum spui...ce au reusit???oare apartine lor asa zisa reusita cum o numesti?...eu cred ca totul apatine Domnului...si vezi de atatea dogme sa nu uiti credinta adevarata si sa pierzi iubirea...ca aia e porunca...nu?...
de ce nu studiezi dogmatica ortodoxa, ca sa nu te mai certi cu noi ? Eu n-am inventat o noua religie ! Poti sa ne demonizezi cat doresti, sa ne faci extremisti religiosi, rasisti, ca nu se va schimba nimic !
Cu iubitul tau lumesc lasa-ne, ca-i de bordel ! "IUBITII PE TOTI OAMENII, INSA NU CU CELE LUMESTI ALE LOR!" - Arsenie Boca

Last edited by IonelS; 02.08.2010 at 22:08:59.
  #58  
Vechi 02.08.2010, 22:09:16
Ella37_Basil Ella37_Basil is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Mesaje: 10
Implicit

Citat:
În prealabil postat de IonelS Vezi mesajul
de ce nu studiezi dogmatica ortodoxa, ca sa nu te mai certi cu noi ? Eu n-am inventat o noua religie ! Poti sa ne demonizezi cat doresti, sa ne faci extremisti religiosi, rasisti, ca nu se va schimba nimic !
cu oameni mandri si destepti, care le stiu pe toate...e greu sa ai un dialog...
este o vorba...treieri paria goala....cam asta simt cu tine...
""Poti sa ne demonizezi cat doresti,"""...nene...ia te rog dictionarul si vezi ce inseamna...nu mai folosi cuvinte parca le-ai arunca la o salata
Doamne ajuta...si chiar stiu ca Dumnezeu vede inima fiecaruia...mai departe de cuvintele pompoase aruncate pe aici...
Noapte buna!
  #59  
Vechi 03.08.2010, 21:38:42
Radu32 Radu32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.02.2010
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 491
Implicit

Citat:
În prealabil postat de coralina Vezi mesajul
Amesteci o multime de aspecte in discursul tau si nici unul din "argumentele" tale nu se leaga: ai scris intr-o postare anterioara ca nu esti de acord cu "spurcarea sangelui" romanesc. Pai ce dovedeste acest lucru decat ura fata de alte natii si implicit cocotarea celei romanesti pe culmi nemaiauzite?
Scrii ca te dezici de crimele Germaniei naziste insa iti surad ideile cu eugenia si ameliorarea rasiala??!! Nu cumva e o contradictie fatisa la mijloc?
Te legi apoi de cei plecati in strainatate sa munceasca si iarasi nu-ti pricep argumentatia; oamenii sunt liberi sa caute "mai binele" - pe plan spiritual, pe plan financiar, pe toate planurile!
Tiganimea isi face de cap in Romania pentru nici un roman nu indrazneste sa-i bage pumnul in gura! Am postat acest lucru mai demult: pe mine m-au tabarat 5 tiganci intr-un vagon de tren in Bucuresti si mi-au deschis geanta cu intentia sa ma fure si nimeni din acel vagon PLIN (cam 40 de oameni) nu a schitat nici un gest. Cum iti asterni, asa dormi, nimic mai simplu.

Insa partea cea mai importanta este ca ceea ce scrii tu nu are nici macar iz crestin, daramite o sanatoasa baza ortodoxa. Daca as fi in locul tau, acest aspect m-ar ingrijora cel mai tare din toate.

Doamne ajuta si iertare, nu vreau sa supar pe nimeni!
nicolaus cusanul, un eminent filosof medieval, are o scriere numita, " concordia discords ", ideea ce se emana,ar fi ca...chiar si in discordantele ratiunii poate exista un strop de...ratiune, adica, de noima, de sens !

deci, recunosc ca sunt contradictoriu,logic, insa noi, in chestunea de fata nu trebuie sa ne luam dupa seaca logica, considerata uneori apanajul celui preapotrivnic. noi trebuie sa ne luam, ca si stea calauzitoare, dupa bunul simt !

deci sa ne intrebam asadar, ce e frumos si bine, adica util ?!

1). e frumos si bine, ca un popor sa n u fie in stare sa stea la el acasa ci sa umble intr-o veselie pe la altii ??? e ca si cum un vecin ar veni sa lucreze pe la mine prin curte, toata ziua buna ziua ! dar cu ce treaba pe la mine ??? nu are el de lucru acasa la el ???

vine cumva namtu sau finalndezu pe la noi prin batatura, sa ne intrebe de ce avem de lucru ???
de ce nu vine,eu il astept ?!
da oi astepta mult si bine !
2). e ceva rau eugenia, adica sa nu se mai nasca copii handicapati? sau e ceva rau, sa vrem sa avem oameni mai buni ?
oare stiinta genticii si a bilologiei nu a lasat-o dumnezeu oamenilor, pentru a-i ajuta ?la fel cum a lasat si alte stiinte, fizica atomica, etc, din care oamenii fac curent electric, prin radioactivitate, etc...sunt acestea toate rele ???

iar in sfarsit referitor la acea intamplare cu trenul, e total revoltatoare pasivitatea acelor oameni, in mod normal, macar unul sau doi, trebuiau sa aiba o atitudine !!!

cand aproapele e in mare nevoie, trebuie sa-i sarim in ajutor,si sa nu-l lasam de izbeliste !
asa e frumos si bine !
  #60  
Vechi 03.08.2010, 21:46:47
Sf.Asteapta's Avatar
Sf.Asteapta Sf.Asteapta is offline
Member
 
Data înregistrării: 06.04.2010
Locație: La 2 saptamani dupa Pastele Cailor
Religia: Ortodox
Mesaje: 51
Implicit Pe scurt

decat in rai despartiti mai bine in iad impreuna...
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
casatoria ortodoxa- musulman simona_fidela Nunta 4 15.05.2012 20:01:17
Musulman casatorit religios la Catedrala Dia20_diana Religia Islamica 4 14.11.2010 01:22:44
casatoria crestin-musulman ellysgiulia Despre Vecernie 254 15.10.2010 18:42:44
nunta crestina catalinabalhui Nunta 6 05.09.2010 12:02:08