Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #211  
Vechi 18.01.2011, 20:17:00
mehe_i mehe_i is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 12.05.2010
Locație: Neamt
Religia: Ortodox
Mesaje: 9
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cocacoc Vezi mesajul
De ce nu vad femei preot(i) ?
Dupa cum ai formulat intrebarea, da.
  #212  
Vechi 18.01.2011, 20:20:52
codana's Avatar
codana codana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.06.2008
Locație: Botosani
Religia: Ortodox
Mesaje: 523
Implicit salut,adriana3

Citat:
În prealabil postat de Adriana3 Vezi mesajul
Daca femeia nu poate fi preot pentru ca Hristos este barbat, cum atunci este posibil ca biserica sa fie mireasa din moment ce in ea sunt si barbati? Pai barbatii pot fi mireasa?? Si atunci ce sunt? Unii se salveaza, sunt un alt Cristos (ce aroganta!!), dar ceilalti, ce sunt ei? Nici un alt Cristos pentru ca nu sunt preoti si nici mireasa pentru ca nu sunt femei, deci ei sunt complet afara din biserica? Tare greu este sa lasati judecata trupeasca si sa treceti la cea duhovniceasca...
adriana,este o parabola,ceteste si analizeaza.esti suparata ca nu poti fi preot?am inteles ca anglicanii au femei preot
__________________
Ioan,3.16;1Corinteni,13.4-7
  #213  
Vechi 18.01.2011, 20:29:26
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de codana Vezi mesajul
am inteles ca anglicanii au femei preot
Problema ei este de ce nu sunt în BOR preoți femei. De ce nu sunt acceptate în BC. Nu are nici cea mai mică legătură nici cu BOR, nici cu BC, dar vrea să ne miluiască. Adică, după ce au pus pe dric Biserica Anglicană cu chestia asta, făcând ca felii întregi din ea, cu episcopii ei în frunte, să se reîntoarcă la catolicism, vor să pună pe dric însuși catolicismul. Ei bine, nu se poate, aici se lovește de promisiunea dată de Cristos lui Petru: "nici porțile iadului nu o vor prăbuși".
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
  #214  
Vechi 18.01.2011, 20:33:48
Erethorn Erethorn is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.12.2009
Locație: Timisoara
Religia: Catolic
Mesaje: 2.079
Implicit

Pana la urma, totul se reduce la intrebarile:

1. De ce Mantuitorul a fost barbat ?

2. De ce Maica Domnului a fost femeie ?

Cei care sustin preotia femeilor pot sa se lamenteze cat vor pentru faptul ca Dumnezeu incarnat a fost barbat, dar la fel de bine pot si eu sa ma lamentez ca omul cel mai sfant, cel mai perfect (iertata fie-mi formularea) si cu care Dumnezeu are relatia cea mai stransa, omul careia toti ne rugam cu cea mai mare speranta si dragoste, Maica Domnului, Sfanta Fecioara, a fost femeie....

Last edited by Erethorn; 18.01.2011 at 20:36:52.
  #215  
Vechi 18.01.2011, 20:56:59
codana's Avatar
codana codana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.06.2008
Locație: Botosani
Religia: Ortodox
Mesaje: 523
Implicit salut,erethorn

Citat:
În prealabil postat de Erethorn Vezi mesajul
Pana la urma, totul se reduce la intrebarile:

1. De ce Mantuitorul a fost barbat ?

2. De ce Maica Domnului a fost femeie ?

Cei care sustin preotia femeilor pot sa se lamenteze cat vor pentru faptul ca Dumnezeu incarnat a fost barbat, dar la fel de bine pot si eu sa ma lamentez ca omul cel mai sfant, cel mai perfect (iertata fie-mi formularea) si cu care Dumnezeu are relatia cea mai stransa, omul careia toti ne rugam cu cea mai mare speranta si dragoste, Maica Domnului, Sfanta Fecioara, a fost femeie....
daaa,si inca una:de ce dumnezeu l-a facut pe adam, barbat si pe eva,femeie, din coasta lui adam?aceste intrebari au raspunsuri in credinta iar ce trece peste un"asa zice domnul"vine de la satan.scuze,si inca una:de ce exista dumnezeu,si iarasi una:de ce exista evolutie?scuze,mii de scuze,si inca una:de ce exista creationism?
si,of,of,mai,mai,alte mii de intrebari
__________________
Ioan,3.16;1Corinteni,13.4-7
  #216  
Vechi 18.01.2011, 22:27:45
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Din cauză că preotul este un alt Cristos este o imposibilitate materială ca el să fie femeie.
Dar daca preotul este alt Hristos ce se intimpla in momentul Impartasaniei cu ACEST Hristos adica preotul? ne serveste Trupul si singele Sau sau al altui Hristos? deci sunt cumva mai multi?
  #217  
Vechi 18.01.2011, 22:31:17
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Erethorn Vezi mesajul
Pana la urma, totul se reduce la intrebarile:

1. De ce Mantuitorul a fost barbat ?

2. De ce Maica Domnului a fost femeie ?

Cei care sustin preotia femeilor pot sa se lamenteze cat vor pentru faptul ca Dumnezeu incarnat a fost barbat, dar la fel de bine pot si eu sa ma lamentez ca omul cel mai sfant, cel mai perfect (iertata fie-mi formularea) si cu care Dumnezeu are relatia cea mai stransa, omul careia toti ne rugam cu cea mai mare speranta si dragoste, Maica Domnului, Sfanta Fecioara, a fost femeie....
Faptul ca unul s-a nascut barbat si alta femeie este de fapt o limitare a felului in care gindim pe Terra. Dupa ce depasesti aceasta etapa trecatoare(daca o depasesti) si te transfigurezi se intimpla minunea:

FEMEIA Maria inceteaza sa fie FEMEIE
Barbatul Hristos inceteaza sa mai fie BARBAT.

In Rai aceasta limitare se dizolva. Raiul nu mai functioneaza dupa legile barbat-femeie, asta-i matematic demonstrat, si este clar!

De aceea si femeile si barbatii pot fi miresele lui Hristos!

...si ca urmare si FEMEILE POT FI PREOTESE!
  #218  
Vechi 18.01.2011, 23:01:20
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Dar daca preotul este alt Hristos ce se intimpla in momentul Impartasaniei cu ACEST Hristos adica preotul? ne serveste Trupul si singele Sau sau al altui Hristos? deci sunt cumva mai multi?
La Sf Cină, Isus era prezent atât în persoana Sa, cât și în Speciile Euharistice. El a spus: "Faceți aceasta...". Tot astfel, la Euharistia pe care o săvârșește Biserica drept urmare a poruncii Mirelui ei, Isus este prezent:
-în persoana preotului
-în speciile Euharistice

Singura diferență fiind că, în timp ce în preot Isus este prezent teologic, în Speciile Euharistice este prezent atât teologic cât și substanțial.

Când spun "este prezent teologic" spun ceva mai mult decât s-ar înțelege, azi, prin "este prezent simbolic". Veți înțelege imediat din următoarea analogie: așa cum preotul este Cristos, așa congregația se transformă, teologic, în cor de îngeri. Foarte clar din acest punct de vedere este imnul răsăritean al Heruvicului, cu care începe Liturghia Jertfei: "Noi cei care pe Heruvimi / cu taină închipuim...
Deci, "cu taină închipuim" înseamnă ceva mai mult decât un simplu "închipuim" sau "simbolizăm".
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
  #219  
Vechi 18.01.2011, 23:04:29
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
In Rai aceasta limitare se dizolva. Raiul nu mai functioneaza dupa legile barbat-femeie, asta-i matematic demonstrat, si este clar!

De aceea si femeile si barbatii pot fi miresele lui Hristos!

...si ca urmare si FEMEILE POT FI PREOTESE!
În rai nu există nici preoți, nemaifiind necesari, așa cum nu erau necesari nici pe pământ, dacă nu ar fi fost Căderea. Dar noi nu despre rai vorbim aici, ci vorbim despre Biserica Luptătoare.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
  #220  
Vechi 19.01.2011, 00:08:56
Noesisaa's Avatar
Noesisaa Noesisaa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Locație: Christendom
Religia: Catolic
Mesaje: 1.826
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adriana3 Vezi mesajul
Apoi insa mi-am adus aminte ca nu a fost intamplator faptul ca am ajuns in acea seara in acea biserica si la el, ca a fost cu siguranta opera Duhului Sfant la mijloc, asa ca o sa ii ascult sfatul. Insa pentru mine asta nu este iubire, sa se lupte omul sa ii arate altuia ca Iisus iubeste toti oamenii de pe lumea asta fara nici o discriminare! Doar oamenii nu iubesc la fel, si iubire cu forta nu se poate, si atunci?...
Si nu ti se pare ciudata chestia asta? Ca trebuie sa duci munca de titan pentru un lucru care la prima vedere ar trebui sa fie normal? Nu te-ai gandit ca poate faptul ca pe subiectul asta este ca si cum te lupti cu morile de vant este felul lui Dumnezeu de a-ti spune sa iti vezi de treaba si sa te tii de lucruri care sunt posibile si folositore si "in rand cu lumea (Biserica)"?

Grija noastra principala trebuie sa fie mantuirea sufletului nostru, si apoi altele. Crezi ca ai fi mai sigura de mantuire, sau ai fi pe un drum mai direct spre mantuire, daca ai fi preot? Toti suntem chemati sa fim sfinti. Cat de aproape de sfintenie te atrage aceasta lupta pentru hirotonia femeilor?

Apoi cred ca mai sanatos ar fi sa iti pui serios intrebarea unde anume esti din punct de vedere spiritual. Esti ortodoxa, catolica, altceva? Daca esti ortodoxa sau catolica atunci trebuie sa respecti intocmai dogmele Bisericii respective. Trebuie sa nu lupti impotriva invataturilor acelei Biserici. Trebuie tu sa te modelezi dupa modelul pe care ti-l ofera Biserica, si nu tu sa incerci sa modelezi Biserica dupa imaginea ta. Altfel nu te poti numi catolica sau ortodoxa, iar cei care se cred mai destepti decat ceea ce invata Biserica, gresesc amar (si acel director de seminar, si acel preot care te-a sfatuit sa duci lupta din interiorul BC).

Femeile care distribuie Sf. Impartasanie prin spitale si biserici in vest sunt doar o adaptare la o problema cu care se confrunta Biserica Occidentala, acea de lipsa acuta de preoti care sa faca treaba asta, si nu (sper eu, si cred eu) un semn al schimbarii dogmatice in ceea ce priveste hirotonia femeilor.
__________________
„Mare ești tu, Doamne, și preavrednic de laudă (…) Căci pentru tine ne‑ai creat și neliniștită este inima noastră până sa-si afle odihna in tine.” (Sfântul Augustin).
Subiect închis

Tags
din ospățul credinței



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Postul pentru femeile insarcinate anculina Postul 202 27.04.2016 09:39:32
Sfaturi pentru un prea-pacatos laur_3440 Pocainta 6 16.05.2010 20:02:26
(Cum) sunt informate femeile inainte de avort? andreicosmovici Generalitati 10 11.08.2008 08:29:04