Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Slujbele Bisericii Ortodoxe > Tinuta in Biserica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #361  
Vechi 26.03.2012, 21:34:36
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Laura19 Vezi mesajul
Vorbeam evident la modul general, ca sunt de preferat culorile mai cuminti. Acum, cum am zis si mai sus, nu trebuie sa judecam ci sa lasam de la noi mai ales ca nu stim situatia oamenilor, si cel mai important sa fim atenti la slujba, nu la oameni. Nu-i bai, important este ca te duci la Biserica. Domnul stie mai bine de unde venim si de ce facem ce facem.

@Ekaterina
Sunt mai multe situatii. Nu stiu regulile, n-au fost invatate si sunt incepatoare, dar dornice sa cunoasca mai bine. Au venit doar ptr. ca este la moda si asa e traditia sa vina la Biserica din cand in cand, nepasandu-le defapt de ortodoxie. Nu stim exact ce e cu persoana aceea, asa ca mai bine ne abtinem. Noi cu ale noastre, restul cu ale lor. Amu general vorbind, da, femeia trebuie sa se imbrace cuviincios la Biserica. Sa se respecte regulile si de catre barbati si de catre femei.
Ai dreptate,si eu actionez dupa aceasi regula,nu-mi bat capul cu aparitiile oamenilor in biserica.Mult conteza sa poti sa-ti menti mintea concentrata vreo ora,doua non-stop la cele auzite in biserica.
Pt ca sunt femeie,si nu ma las doborita/doborata de tinutele sexy ale altor participante la slujba,totusi in ultimul timp am descoperit altceva care ma doboara,ma enerveaza si irita la culme in timpul slujbelor:tipetele si plansetul nestavilit al copiiilor!!!!
Daca ar intra in biserica cohoarte intregi de fotomodele de la victoria's secret in lenjerie si tot nu mi-ar fugi linistea si calmul sufletesc asa cum se intampla de fiecare data cand am langa mine parinti"moderni"ce-si lasa progeniturile sa faca legea in lumea adultilor.
Cred ca este vb despre o ispita,deoarece oriunde ma asez,chiar langa mine isi va gasi locul o mama cu vreo 2-3 copii mici,care in ruptul capului nu si-ar dori sa fie acolo.

Si aici,este vb tot despre un egoism feroce si tone de nesimtire:chiar daca copiii nu sunt la varsta intelegerii,ii duc la biserica.Daca nu vor sa stea,nu-i nimic,eu ii suport acasa sa-i mai suporte si altii,in public.Daca ii ignor vreo 2 ore,poate obosesc si tac...Nu conteaza ca le stric si altora slujba,este musai sa-mi aduc copiii la biserica,asa trebuie,asa este norma.Asa-s copiii plang,tipa- toata lumea trebuie sa suporte haosul acesta,este normal,face parte din evolutia unei fiinte umane!

Si atunci de ce sa ne mai legam de vestimentatia altora cand manierele unora lasa de dorit??Eu nu cred ca vestimentatia nepotrivita nu te lasa sa asculti slujba,pe cand niste oameni nesimtiti,da!!!
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #362  
Vechi 26.03.2012, 21:51:39
Laura19
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Ai dreptate,si eu actionez dupa aceasi regula,nu-mi bat capul cu aparitiile oamenilor in biserica.Mult conteza sa poti sa-ti menti mintea concentrata vreo ora,doua non-stop la cele auzite in biserica.
Pt ca sunt femeie,si nu ma las doborita/doborata de tinutele sexy ale altor participante la slujba,totusi in ultimul timp am descoperit altceva care ma doboara,ma enerveaza si irita la culme in timpul slujbelor:tipetele si plansetul nestavilit al copiiilor!!!!
Daca ar intra in biserica cohoarte intregi de fotomodele de la victoria's secret in lenjerie si tot nu mi-ar fugi linistea si calmul sufletesc asa cum se intampla de fiecare data cand am langa mine parinti"moderni"ce-si lasa progeniturile sa faca legea in lumea adultilor.
Cred ca este vb despre o ispita,deoarece oriunde ma asez,chiar langa mine isi va gasi locul o mama cu vreo 2-3 copii mici,care in ruptul capului nu si-ar dori sa fie acolo.

Si aici,este vb tot despre un egoism feroce si tone de nesimtire:chiar daca copiii nu sunt la varsta intelegerii,ii duc la biserica.Daca nu vor sa stea,nu-i nimic,eu ii suport acasa sa-i mai suporte si altii,in public.Daca ii ignor vreo 2 ore,poate obosesc si tac...Nu conteaza ca le stric si altora slujba,este musai sa-mi aduc copiii la biserica,asa trebuie,asa este norma.Asa-s copiii plang,tipa- toata lumea trebuie sa suporte haosul acesta,este normal,face parte din evolutia unei fiinte umane!

Si atunci de ce sa ne mai legam de vestimentatia altora cand manierele unora lasa de dorit??Eu nu cred ca vestimentatia nepotrivita nu te lasa sa asculti slujba,pe cand niste oameni nesimtiti,da!!!
Nu stiu exact ce sa zic. E putin cu dus si intors. Nu putem sa le interzicem mamelor sa isi aduca copiii la Biserica. E dreptul lor sa mearga cu copiii, sa ii obisnuiasca de mici cu Biserica. Dar acum, daca nu au rabadare si fac asa mare taraboi cum zici tu, ar putea ori sa ii lase afara,in curtea Bisericii, sa astepte acolo si sa ii cheme inapoi ptr. Sf.Impartasanie, ori sa ii lase acasa cu cineva, ori sa vina cu ei mai spre sfarsit. Sa fie ceva trepatat azi putin, maine putin mai mult si tot asa pana se astampara si se obisnuiesc.

Si la Biserica la mine sunt copii, dar nu fac galagie sunt cumintei. S-a mai intamplat sa vina o mama cu cate un bebe care sa mai planga, sa faca galagie. E intr-adevar deranjant. Una e cand se inampla odata, de doua ori si alta e cand pe aproape toata durata slujbei copilul urla. Teoretic, si in aceste conditii capul nostru ar trebui sa fie la slujba, practic mai greu.

Am citit o povestioara, cred ca tot pe acest forum, unde un om, care a ajuns sfant-i-am uitat numele,iertare- vroia sa isi aleaga o Biserica unde sa se duca. Cand intra in prima Biserica, a scos o sorcova cu clopotei si a scuturat-o si oamenii l-au alungat. Si la fel si la urmatoarea si tot asa pana a gasit o Biserica unde toti au ramas atenti la slujba cand a facut galagie cu acei clopotei si la Biserica aceasta a ales sa se duca pe viitor.

Nu stiu acum exact cum e la tine si cat de mare e galagia facuta de acei copiii. Ce sa zic, incearca sa rabzi si sa te concentrezi pe slujba. Daca mamele lor nu fac nimic si ii lasa de capul lor nu prea ai ce face. Eventual sa vorbesti cu preotul, dar dupa sa nu iasa urat.

Ce sa mai zic de babele care vin si barfesc sau de parfumurile unor doamne care te lasa lata.:))
Reply With Quote
  #363  
Vechi 26.03.2012, 22:05:48
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Rezist cu stoicism la parfumuri stridente, cai aici nimeni nu vb in biserica in schimb isi lasa copiii sa se dea si cu capul de pereti cu senitatea celui care nu vede nimic!!
Eu una nu as putea sa stau ca o mamaliga in preajma copiilor,pana si pe cei ai altora ii strunesc,le spun o vorba,ii intreb una-alta ca sa uite de plans,de altfel imi plac copiii;tot la fel imi plac si alte lucruri,dar in biserica venim tocmai pt a ASCULTA.
Daca in alte conditii si locuri plansetul copiiilor poate fi ignorat(cu greu...)gen restaurante,magazine,sali de cinema,spitale etc in biserica , in salile de cursuri sau biblioteci este practic imposibil.

Tocmai ca nu suntem sfinti sa avem aceea putere,dar chiar si asa in nemernicia noastra de pacatosi ordinari,chiar si asa sa nu avem sansa de a auzi o slujba de la cap la coada?Atunci,ce sa zic...este trist!
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #364  
Vechi 26.03.2012, 22:49:25
guardian knight's Avatar
guardian knight guardian knight is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.02.2011
Locație: Cluj-Napoca
Mesaje: 897
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Laura19 Vezi mesajul
Cum ar fi sa mergem toti la Biserica in culori tipatoare? Unul in rosu aprins, altul in roz bombon, alta in verde fosforescent, altul in picatele portocalii fosforescente etc. :))
Depinde. Sunt unele culori care atrag atentia, foarte tipatoare si deranjante la ochi. La Biserica sunt de preferat culorile mai cuminti, insa daca doamna in cauza nu are alt palton sau este incepatoare, nu stiu. Nu cunosc amanunte, de unde vina doamna. De multe ori situatia nu este la fel cum pare privita din exterior.
facand o gluma...cred ca domana este incepatoare in ale credintei !!!
personal, nu o cunosc...sa-i dea Domnul sanatate, dar cred ca tinuta dansei nu era deloc potrivita cu toposul sacru al unei biserici...si mai avea si un par lung lasat pe spate si vopsit intr-un fel de gri platine,inspre alb,si ala asa tipator !
Reply With Quote
  #365  
Vechi 26.03.2012, 22:52:07
guardian knight's Avatar
guardian knight guardian knight is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.02.2011
Locație: Cluj-Napoca
Mesaje: 897
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Profetul de carton Vezi mesajul
daca venea in fusta mini eu zic ca era mult mai grav, o culoare tipatoare poate fi de prost gust si sa deranjeze vizual, insa nu incita la pacatuit precum dezgolirea partilor senzuale.
deci se poate si...mai rau !!!
in fusta mini, inca nu am vazut, si sper sa nu vad, dar in pantaloni foarte mulati pe picior,da ,si multe cazuri !!!
Reply With Quote
  #366  
Vechi 26.03.2012, 23:01:55
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Ai dreptate,si eu actionez dupa aceasi regula,nu-mi bat capul cu aparitiile oamenilor in biserica.Mult conteza sa poti sa-ti menti mintea concentrata vreo ora,doua non-stop la cele auzite in biserica.
Pt ca sunt femeie,si nu ma las doborita/doborata de tinutele sexy ale altor participante la slujba,totusi in ultimul timp am descoperit altceva care ma doboara,ma enerveaza si irita la culme in timpul slujbelor:tipetele si plansetul nestavilit al copiiilor!!!!
Daca ar intra in biserica cohoarte intregi de fotomodele de la victoria's secret in lenjerie si tot nu mi-ar fugi linistea si calmul sufletesc asa cum se intampla de fiecare data cand am langa mine parinti"moderni"ce-si lasa progeniturile sa faca legea in lumea adultilor.
Cred ca este vb despre o ispita,deoarece oriunde ma asez,chiar langa mine isi va gasi locul o mama cu vreo 2-3 copii mici,care in ruptul capului nu si-ar dori sa fie acolo.

Si aici,este vb tot despre un egoism feroce si tone de nesimtire:chiar daca copiii nu sunt la varsta intelegerii,ii duc la biserica.Daca nu vor sa stea,nu-i nimic,eu ii suport acasa sa-i mai suporte si altii,in public.Daca ii ignor vreo 2 ore,poate obosesc si tac...Nu conteaza ca le stric si altora slujba,este musai sa-mi aduc copiii la biserica,asa trebuie,asa este norma.Asa-s copiii plang,tipa- toata lumea trebuie sa suporte haosul acesta,este normal,face parte din evolutia unei fiinte umane!

Si atunci de ce sa ne mai legam de vestimentatia altora cand manierele unora lasa de dorit??Eu nu cred ca vestimentatia nepotrivita nu te lasa sa asculti slujba,pe cand niste oameni nesimtiti,da!!!

Am sa fiu putin off topic cu o parere asemanatoare , despre linistea din biserica .
In tirgul in care locuiesc obisnuiesc sa merg consecvent la o biserica a militarilor si mult mai rar la biserica mea de parohie . Ele sunt asezate echidistant de casa mea si la o distanta de 3-400 de metrii intre ele, adica vreu sa zic ca sunt destul de apropiate.
In biserica militarilor este atmosfera si rinduiala de minastire : este liniste deplina atit inafara slujbelor cit mai ales in timpul lor, fiecare isi ia un loc in biserica de la venire si nu se mai plimba chiar daca ar mai avea si alte scopuri infara de a da un pomelnic la altar . Si si pe acela il duce singur la usa altarului daca este imbracat cu bun simt si in acord cu ceea ce se intimpla acolo (slujba, bineinteles) si acoperit , daca este femeie. Daca nu este astfel pregatit , exista o persona clar stabilita care ii preia pomelnicul si il duce... sau persona respectiva renunta (daca se simte ofuscata de situatie).
Nimeni nu se urca pe solee pt. a saruta icoanele catapetesmei, nici inafara slujbelor si nici in timpul lor. Au pt. inchinare sau prosternare pe cele de la tetrapoade.
Lumea nu se trinteste pe jos , in genunchi vreau sa zic, cind le vine fiecaruia si nici gimnastica nu fac in biserica ( serii de inchinaciuni cu diverse ocazii sau momente ,,deosebite") ci cel mult o singura inchinaciune corect facuta.
Nimeni nu isi bate pe piept serii de cruci strimbe si pitice aratindu-si ,,evlavia" ci se inchina simplu cu o cruce mare si dreapta, la momentele oportune.
Deoarece in tirg este facultate de teologie, la strana cinta cintareti de prima mina insotiti de citiva crestini adulti care au talent si cunostinte despre cintarea psaltica. Asa fiind cintarile, lumea din bisrica nu indrasneste , cit ar fi de ,,emotionati", sa ogeasca sau sa antifoneze strana !
Cu alte cuvinte , se cinta dumnezeieste iar crestinii prezenti traiesc bucuria slujbei in pace , smerenie si liniste.
Pe timpul slujbei linistea este deplina , axul central al bisericii este larg liber in permanenta iar oamenii stau in rinduiala si nu gramada.
Atunci cind copii mici (pt. ca in biserica sunt adusi multi copii de toate virstele)dau semne de agitatie , in functie de virsta lor (suzeta, ceai, mincare , luare in brate, leganare in brate,) sunt domoliti sau sunt putin scosi afara pina se calmeaza si pt. a nu deranja o biserica intreaga.
Cersetorii stau si ei in biserica , deoarece se stie ca milostenie primesc de la oameni , doar cei care au stat la Sf. Liturghie .
Dupa terminarea slujbei preotul miruieste , cintaretul imparte anafora iar oamenii parasesc biserica dupa ce au luat si de pe masa de prinoase un coltisor de piine binecuvintata !
Orice greseala pe care o fac oamenii in biserica si nu dau semne de smerenie si de regret ca au gresit , este discutata imediat in predica de catre preot, este aratat in ce consta greseala si este insistat ca ea sa nu se mai repete .
Astfel fiind lucrurile , nimeni nu se simte stingherit , ofensat, incomodat, stresat de ceva anume, deranjat ci gusta din plin linistea si tihna slujbelor , cintarile deosebite si toata lucrarea Duhului Sfint.
Dar aici s-a ajuns prin 10 ani de truda si combatere neincetata a apucaturilor gresite si a lipsei de bunsimt a mirenilor, prin cultivarea moralei ortodoxe , prin renuntarea la indiferenta si toleranta prost inteleasa si prin contrarea categorica a nesimtirii .
Sigur ca si in aceasta biserica vin straini care se comporta conform educatiei lor : unii cauta si apreciaza linistea si ordinea din timpul slujbelor , altii se inrosesc de rusine cind sunt observati pt. neglijentele lor si nu mai vin nici o data (sunt destule biserici fara liniste unde isi gasesc salasul) iar altii chiar se revolta uitind ca sunt oaspeti in casa Tatalui si nu stapini !

In biserica de parohie ... eeeee ! este cu totul altceva .
Vesnic in timpul slujbelor este o plimbare continua de oameni care intra , se plimba pe la icoanele catapetesmei sa se inchine , indiferent de momentul slujbei, ca de, ei de aceea au venit la biserica, merg dau pomelnic , isi baga mina in vasul de anafora si incepe sa aleaga cele mai ,,bune" bucati , apoi isi saluta suratele, vecinii si prietenii si ori pleaca acasa multumiti ca au fost la ,,slujba" ori isi aleg un loc linga cineva cunoascut , dupa care incepe sa vorbeasca despre penise cit este de mica, despre fata de la Bucuresti, despre diriginta baiatului , despre barbatu-sau ca este acasa bolnav ... si tot asa pina la Vohodul mare , cind incep sa ii buseasca evlavia si se trintesc pe jos (adica in genunchi , dar nu in genunchi cum este corect , ci fel de fel de ,,in genunchi"), apoi sa ii dubleze pe preotii cintind ,,Iubite-voi Doamne" si sa isi dea drumul la voce la timpul Axionul cintind dupa puterile sale .
La sfirsit , femeile nu mai au bun simt sa astepte ca intii sa se miruie barbatii ci folosesc diverse tertipuri lumesti de politete (probabil ca au auzit ca a 11-a porunca data de Dumnezeu lui Moise a fost cea cu politetea) si se intercaleaza printre ei sau inaintea lor producind dezordine si imbrinceli, apoi fac cozi la inchinarea la icoanele catapetesmei neavind treaba ca preotul este prezent si miruieste, baga apoi mina in bolul de anafura si ia 2 miini ca sa-i dea si lui barbata-sau , si vecinii , si la femeia de servici a blocului si sa aibe si ea sa se sature pina saptamina viitoare .
Ei, toare acestea fac ca pe timpul slujbelor sa fie un murmur si o miscare continua , plinsete de copii , copii de scoala care isi pierd rabdarea si incep discutii cu parintii (mama, mi-e foame!... mai stam ?; ma dor picioarele, mi-e sete! ce beau eu acum ? vreau la toaleta, vreu prajituri de acolo de pe masa, da-mi doua mai mari ! etc !) batrine surde care astfel fiind vorbesc tare cu altele tot asa de surde, barbati care uimiti fiind de stirile de aseara este musai sa ii spuna prietenului si vecinului sau de alaturi, forfota , zgomot si tensiune imediat dupa binecuvintarea prinoaselor deoarece incepind cu babele toate femeile se reped la prinoase sa ia cite ceva ca sa fie sigure ca apuaca ; daca ar lasa aceasta pina dupa miruire , nu ar mai gasi nimic , nici fata de masa !
Preotii, deoarece aici sunt 3 preoti tineri, le spun oamenilor cum ar trebui sa fie , dar asa mai cu sfiala , fara putere si greutate in cuvint, ca de, daca infrunta lumea combatindu-le apucaturile rele nu mai dau pe la biserica si astfel s-a dus cu bunastarea.
Dar si aici tot se gasesc 150-200 de crestini adevarati (adevarati asa cum vi i-am descris) carora le place modul acesta de slujbe si slujire si care pleaca acasa multumiti si impacati ca si in duminica asta au fost in comuniune cu Dumnezeu !

Eu unul , merg la biserica militarilor . Aceasta este pe sufletul meu .

NB: Iacata , cit de multe motive de sminteala exista in biserica ! Despre tinuta femeii in biserica eu am discutat deja pe alt fir ... sau poate chiar pe acesta !
__________________
Credinta dreapta este medicamentul cel mare si cel dintii al mintuirii !- Sf. Maxim Marturisitorul .

Last edited by zaharia_2009; 26.03.2012 at 23:29:48.
Reply With Quote
  #367  
Vechi 26.03.2012, 23:08:53
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Sa presupunem ca vine o prostituata in biserica,chiar asa din tura de noapte:fusta cat o bentita,ciorapi de plasa,cizme lungi,in loc de bluza sutien,machiata si parul blond-gri lasat pe spate etc...
Pai oamenii astia nu au nevoie si ei de Dumnezeu??Daca a intrat inseamna ca ceva foarte important s-a intamplat in sufletul ei,nu intri in biserica doar asa sa te afli in treaba!!De ce sa ne oripileze?Eu m-as bucura.
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #368  
Vechi 26.03.2012, 23:25:23
Laura19
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de zaharia_2009 Vezi mesajul
In biserica militarilor [...]

In biserica de parohie [...]
Interesant ce ai povestit aici. Probabil o sa se dea pe brazda si preotii aceia tineri. Oricum, ordinea si disciplina in Biserica se datoreaza in primul rand preotului, apoi credinciosilor, caci nu putem sa dam vina numai pe preoti. La miruit din cate stiu eu, primii care se miruiesc sunt cei care s-au impartasit, apoi barbatii, apoi femeile. Poate stiu eu gresit.
Acum ce le putem face copiilor din Biserica? Daca sunt luati prea tare de oamenii din jur apoi o sa tina minte pe mai tarziu si o sa fie impotriva bisericii-depinde,cazuri si cazuri-.

Da Yasmina. Dar daca aceiasi persoana vine de mai multe ori imbracata necuviincios, este deja rea vointa si nesmintire. Una e cand vii odata, hai de doua ori..apoi sa vie cum trebuie. Bine ar fi sa existe un afis in fiecare Biserica unde sa scrie cu litere mari regulile Bisericii, sa stie lumea.
Eu nu suport parfumul tare, mi se face greata.
Acum ce sa facem, suportam si incercam sa luam ce-i mai bun.
Reply With Quote
  #369  
Vechi 26.03.2012, 23:29:26
Laura19
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de zaharia_2009 Vezi mesajul
NB: Iacata , cit de multe motive de sminteala exista in biserica ! Despre tinuta femeii in biserica eu am discutat deja pe alt fir ... sau poate chiar pe acesta !
Sa nu uitam de barbati, de sminteala pe care o pot provoca ei si de tinuta lor, ca altfel=> discriminare. Egalitate domne, egalitate. =
Reply With Quote
  #370  
Vechi 26.03.2012, 23:36:42
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de zaharia_2009 Vezi mesajul
Am sa fiu putin off topic cu o parere asemanatoare , despre linistea din biserica .
In tirgul in care locuiesc obisnuiesc sa merg consecvent la o biserica a militarilor si mult mai rar la biserica mea de parohie . Ele sunt asezate echidistant de casa mea si la o distanta de 3-400 de metrii intre ele, adica vreu sa zic ca sunt destul de apropiate.
In biserica militarilor este atmosfera si rinduiala de minastire : este liniste deplina atit inafara slujbelor cit mai ales in timpul lor, fiecare isi ia un loc in biserica de la venire si nu se mai plimba chiar daca ar mai avea si alte scopuri infara de a da un pomelnic la altar . Si si pe acela il duce singur la usa altarului daca este imbracat cu bun simt si in acord cu ceea ce se intimpla acolo (slujba, bineinteles) si acoperit , daca este femeie. Daca nu este astfel pregatit , exista o persona clar stabilita care ii preia pomelnicul si il duce... sau persona respectiva renunta (daca se simte ofuscata de situatie).
Nimeni nu se urca pe solee pt. a saruta icoanele catapetesmei, nici inafara slujbelor si nici in timpul lor. Au pt. inchinare sau prosternare pe cele de la tetrapoade.
Lumea nu se trinteste pe jos , in genunchi vreau sa zic, cind le vine fiecaruia si nici gimnastica nu fac in biserica ( serii de inchinaciuni cu diverse ocazii sau momente ,,deosebite") ci cel mult o singura inchinaciune corect facuta.
Nimeni nu isi bate pe piept serii de cruci strimbe si pitice aratindu-si ,,evlavia" ci se inchina simplu cu o cruce mare si dreapta, la momentele oportune.
Deoarece in tirg este facultate de teologie, la strana cinta cintareti de prima mina insotiti de citiva crestini adulti care au talent si cunostinte despre cintarea psaltica. Asa fiind cintarile, lumea din bisrica nu indrasneste , cit ar fi de ,,emotionati", sa ogeasca sau sa antifoneze strana !
Cu alte cuvinte , se cinta dumnezeieste iar crestinii prezenti traiesc bucuria slujbei in pace , smerenie si liniste.
Pe timpul slujbei linistea este deplina , axul central al bisericii este larg libet in permanenta iar oamenii stau in rinduiala si nu gramada.
Atunci cind copii mici (pt. ca in biserica sunt adusi multi copii de toate virstele)dau semne de agitatie , in functie de virsta lor (suzeta, ceai, mincare , luare in brate, leganare in brate) sunt domoliti sau sunt putin scosi afara pina se calmeaza si pt. a nu deranja o biserica intreaga.
Cersetorii stau si ei in biserica , deoarece se stie ca milostenie primesc de la oameni , doar cei care au stat la Sf. Liturghie .
Dupa terminarea slujbei preotul miruieste , cintaretul imparte anafora iar oamenii parasesc biserica dupa ce au luat de pe masa de prinoase un coltisor de piine binecuvintata !
Orice greseala pe care o fac oamenii in biserica si nu dau semne de smerenie si de regret ca au gresit , este discutata imediat in predica de catre preot, este aratat in ce consta greseala si este insistat ca ea sa nu se mai repete .
Astfel fiind lucrurile , nimeni nu se simte stingherit , ofensat, incomodat, stresat de ceva anume, deranjat ci gusta din plin linistea si tihna slujbelor , cintarile deosebite si toata lucrarea Duhului Sfint.
Dar aici s-a ajuns prin 10 ani de truda si combatere neincetata a apucaturilor gresite si a lipsei de bunsimt a mirenilor, prin cultivarea moralei ortodoxe , prin renuntarea la indiferenta si toleranta prost inteleasa si prin contrarea categorica a nesimtirii .
Sigur ca si in aceasta biserica vin straini care se comporta conform educatiei lor : unii cauta si apreciaza linistea si ordinea din timpul slujbelor , altii se inrosesc de rusine cind sunt observati pt. neglijentele lor si nu mai vin nici o data (sunt destule biswerici fara liniste unde isi gasesc salasul) iar altii chiar se revolta uitind ca sunt oaspeti in casa Tatalui si nu stapini !

In biserica de parohie ... eeeee, este cu totul altceva .
Vesnic in timpul slujbelor este o plimbare continua de oameni care intra , se plimba pe la icoane sa se inchine , indiferent de momentul slujbei, ca de, ei de aceea au venit la biserica, merg dau pomelnic , isi baga mina in vasul de anafora si incepe sa aleaga cele mai ,,bune" bucati , apoi isi saluta suratele, vecinii si prietenii si ori pleaca acasa multumiti ca au fost la ,,slujba" ori isi aleg un loc linga cineva cunoascut , dupa care incepe sa vorbeasca despre penise cit este de mica, despre fata de la Bucuresti, despre diriginta baiatului , despre barbatu-sau ca este acasa bolnav ... si tot asa pina la Vohodul mare , cind incep sa ii buseasca evlavia si se trintesc pe jos (adica in genunchi , dar nu in genunchi cum este corect , ci fel de fel de ,,in genunchi"), sa ii dubleze pe preoti cintind ,,Iubite-voi Doamne" si sa isi dea drumul la voce cintind Axionul dupa puterile sale .
La sfirsit , femeile nu mai au bun simt sa astepte ca intii sa se miruie barbatii ci folosesc diverse tertipuri lumesti de politete (probabil ca au auzit ca a 11-a porunca data de Dumnezeu lui Moise a fost cea cu politetea) si se intercaleaza printre ei sau inaintea lor , apoi fac cozi la inchinarea la icoanele catapetesmei neavind treaba ca preotul este prezent si miruieste, baga apoi mina in bolul de anafura si ia 2 miini ca sa-i de asi lui barbata-sau , si vecinii , si la femeia de servici a blocului ssi sa aibe si ea sa se sature pina saptamina viitoare .
Ei toare aceste fac ca pe timpul slujbelor sa fie un murmur si o miscare continua , plinsete de copii , copii de scoala care isi pierd rabdarea si incep discutii cu parintii (mama, mi-e foame... mai stam; ma dor picioarele, mi-e sete, ce beau eu acum, vreau la toaleta, vreu prajituri de acolo de pe masa, da-mi doua mari , etc !) batrine surde care astfel fiind vorbesc tare cu altele tot asa de surde, barbati care uimiti fiind destirile de aseara este musai sa ii spuna prietenului si vecinului sau de alaturi, forfota , zgomot si tensiune imediat dupa binecuvintarea prinoaselor deoarece incepind cu babele toate femeile se reped la prinoase sa ia cite ceva ca sa fie sigure ca apuaca ; daca ar lasa aceasta pina dupa miruire , nu ar mai gasi nimic , nici fata de masa !
Preotii, deoarece aici sunt 3 preoti tineri, le spun oamenilor cum ar trebui sa fie , dar asa mai cu sfiala , fara putere si greutate in cuvint, ca de, daca infrunta lumea combatindu-le apucaturile rele nu mai dau pe la biserica si astfel s-a dus cu bunastarea.
Dar si aici tot se gasesc 150-200 de crestini adevarati (adevarati asa cum vi i-am descris) carora le place modul acesta de slujbe si slujire si care pleaca acasa multumiti si impacati ca si in duminica asta au fost in comuniune cu Dumnezeu !

Eu unul , merg la biserica militarilor . Aceasta este pe sufletul meu .
M-ati facut sa zambesc :)
Deci se poate si mai rau...Ce sa mai zic?Trebuie sa recunosc ca in afara copiiilor,pe care parintii tineri ii aduleaza,drept urmare ii lasa sa se suie si in capul lor(la propriu) randuiala si bunele maniere sunt prezente in biserica.
Desi fiecare se cunoaste cu fiecare,nimeni nu vb cu vecinul lui ci doar daca a pierdut sirul cantarilor printr-un limbaj al semnelor iti da de inteles ca a pierdut pagina iar tu ii arati unde se afla.
Toti isi iau un loc de la inceput si nu se muta nici in cazul in care copiii bat din picioare chiar in tamplele lor(cu exceptia mea-eu ma mut cand haosul copilaresc atinge apogeul).

Icoanele se saruta inainte de slujba sau dupa slujba;anafura este disponibila la sfarsitul slujbei,dupa binecuvantare,iar preotul intinde mana si-ti da 1 bucata;daca vrei si pt altcineva trebuie sa-i comunici-eu nu cer alta bucata ci o impart pe a mea in doua.
Sunet de telefon nu auzi,caci toti le inchid inainte de a se aseza sau inca de pe hol.
Exista un singur moment cand toata lumea se roaga in genunchi stand corect,decent cu genunchii pe o bara nu asa cu fundul in sus sau pe vine cum am tot vazut pe acasa.
Nu am vazut pe nimeni sa vina doar pt o perioada nelimitata de timp,iar apoi sa plece.Chiar daca vin mai tarziu de inceperea slujbei,toti asteapta finalul.
La binecuvantare te duci in ordinea in care te-ai asezat,nu conteaza sexul;nici nu se aseaza femeile separat de barbati,iar de obicei barbati dau intaietate femeilor chiar daca este randul lor.

Dupa aia este loc destul de socializare,exista coffee hour,cafea si diverse gustari sponsorizate de membrii bisericii,pe rand in fiecare saptamana.
Acestia sunt ortodocsi greci si americani.
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.

Last edited by Yasmina; 26.03.2012 at 23:41:46.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Tinuta barbatului in biserica Hartford Tinuta in Biserica 52 03.03.2023 18:30:18
tinuta in biserici marlene Tinuta in Biserica 203 21.04.2012 11:14:21
Imaginea ideala a femeii laice in biserica sophia Tinuta in Biserica 55 22.01.2012 06:11:46
Biserica si discriminarea femeii Golbi_ Despre Biserica Ortodoxa in general 460 08.12.2011 18:19:07
Spovedania trebuie tinuta costel Pocainta 10 29.01.2010 15:08:28