Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #81  
Vechi 10.11.2009, 22:45:46
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Mai exista un thread pe aceasta tema.
http://www.crestinortodox.ro/forum/s...ead.php?t=6577
Reply With Quote
  #82  
Vechi 10.11.2009, 23:58:47
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Razvan_Mihai Vezi mesajul
Ce spune religia si biserica despre "arta tatuajelor" ? Unii isi fac tatuaje pentru a parea mai "cool", altii sunt pasionati de arta asta sau isi fac tatuaje simbolistice(religioase in general). E ceva "imoral" in asta ? Sau exista ceva scris ? ...
Multumesc

Eu de abia astept sa vad peste citiva ani babutele si mosii care umbla cu traista dupa ei pe la cozi si in tramvaie plini de tatuaje facute din tineretea lor ..."fara batrinete" pe cind se simteau nemuritori si vesnic tineri :)))
Reply With Quote
  #83  
Vechi 11.11.2009, 11:21:05
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Eu de abia astept sa vad peste citiva ani babutele si mosii care umbla cu traista dupa ei pe la cozi si in tramvaie plini de tatuaje facute din tineretea lor "fara batrinete" pe cind se simteau nemuritori si vesnic tineri.
Da, interesanta si comica priveliste. Nu m'am gandit pana acum. :)
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote
  #84  
Vechi 11.11.2009, 12:36:24
melb26's Avatar
melb26 melb26 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.04.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 143
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Eu de abia astept sa vad peste citiva ani babutele si mosii care umbla cu traista dupa ei pe la cozi si in tramvaie plini de tatuaje facute din tineretea lor ..."fara batrinete" pe cind se simteau nemuritori si vesnic tineri :)))
La fel si cu piercing-urile
__________________
''Doamne Iisuse Hristoase, Fiul lui Dumnezeu miluieste-ma pe mine, pacatoasa si pe noi toti!''
Reply With Quote
  #85  
Vechi 12.05.2010, 19:28:26
SpuneAdevarul SpuneAdevarul is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 12.05.2010
Mesaje: 2
Implicit Nu faceti Blasfemie si minciuna!!

Am citit acest post, care desi vechi mi-a atras atentia. Deci 1. Nu ma declar un crestin mai presus decat un sfant, dar stiu foarte bine Biblia, imi respect aproapele, chiar si pe dusman, incerc sa fac tot cea ce fac in comformitate cu Dumnezeu si incerc sa nu am las prada celui rau... Bun, tatuaj am si eu unul, e un pasaj dintr-un verset biblic, care mie mi-a schimbat viata adica : ,,Invinge raul prin bine"... Inainte sa cunosc acest pasaj eram un depravat, un nehotarat, nu ma interesa de familie, decat de persoana mea, de cum arat, cum sunt, ce beau, ce manc, sa beau pana nu mai pot si aici nu mint spre deosebire de posturile care vad aici cum ca daca faci tatuaj vei deveni un bautor un drogat un curvar, sa fim seriosi, adica eu il respect pe Dumnezeu pana la cer si inapoi si predic pe unde apuc despre El si fiul sau, dar cand vad astfel de minciuni aberante scrise asa numa sa denote cum ca persoana care le scrie e desteapta, ma enerveaza si in plus nu dovedeste decat fariseism. Deci asa cum am mai spus, nu un tatuaj te strica.Uite de exemplu pe mine acest verset m-a ajutat, de fiecare data cand vream sa revin la bautura, droguri sau placeri carnale, sau pur si simplu imi venea sa ma dau batut, ma uitam la acest verset.Nu zic ca disparea greutatea, dar nu uitam de ce l-am facut, si nu uitam pt cine am de luptat..
Asa ca va rog, lasati aberatiile si raspundet-ii frumos la un baiat care intreaba, cat despre Biblie, scrie clar daca ii in amintirea cuiva, sau ii o tortura facuta voit pe corp, dar eu nu zic nu sunt mare scrib sau slujitor alui Dumnezeu, eu sunt un simplu sclav alui care vrea sa faca tot cea ce face in comformitate cu el, de aceea am citit bine Biblia, si spun clar, conteaza motivul pentru care iti faci tatuajul nu aberatiile cum ca ce vei pati dupa ce il vei face...
Conteaza mai mult staruinta si hotararea de a face bine, eu mai bine stau inca si acuma cu acest tatuaj si ma rog tot timpu sa Inving Raul Prin Bine, decat sa ma gandesc ce as fi putut ajunge, daca in ziua aceea nu imi tatuam si nu imi ghidam viata dupa acel verset, cine sti pe ce cale cu adevarat gresita apucam....

Fac tot cea ce fac in incercarea de a face bine, si chiar daca e foarte greu, incerc sa inving raul prin bine ..... ,,Overcome evil with good" ......

Sa fiti binecuvantati pentru lupta voastra adevarata, nu pentru vorbele voastre de lauda propie si blasfemie, mai bine vedeti barna din ochii vostrii decat scama din ochiul celuilalt... Faceti cea ce este drept in ochii lui Deumnezeu si el va va da inapoi rasplata inzecita!!
Reply With Quote
  #86  
Vechi 13.05.2010, 21:40:54
razvan_andrei's Avatar
razvan_andrei razvan_andrei is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.11.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 339
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
O observatie: nu cred ca trupul a fost facut dupa chipul si asemanarea lui Dumnezeu. Acolo se vorbeste despre suflet, daca e sa te gandesti ce inseamna chip si ce inseamna asemanare.

Este evident ca aspectul exterior nu conteaza, poate ca cineva s-a tatuat in tinerete si a ramas asa pe dinafara, intre timp pocaindu-se...

Insa mi-ai adus aminte de o alta chestiune pe care voiam sa o discut: este neaparat necesar ca barbatii sa-si lase barba? (femeile sunt excluse... ) Vad ca majoritatea preotilor si monahii nu se rad, doar isi tund barba; este vreo lege scrisa undeva prin Biblie? Daca este, conteaza asa mult daca eu ma rad?
Un preot mi-a spus ca monahii isi lasa barba din simplul motiv de a nu arata bine, astfel fiind dispusi la a fi ispititi intr-o masura mai mica. Eu am vazut si preoti monahi barbieriti si tunsi.
Ai dreptate, chipul si asemanarea nu se refera la aspectul fizic. Nu cred ca tatuajul este un pacat mare. Si nici piercingul. Sunt alte lucruri mult mai importante care ne pot duce pe calea cea buna, sau, din contra, pe calea cea rea.
Reply With Quote
  #87  
Vechi 12.11.2010, 10:48:14
Costin Adam Costin Adam is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 12.11.2010
Mesaje: 1
Implicit

Ziua buna!
Caut un raspuns... Dar as vrea sa il primesc de la cineva care mi-l poate furniza fara traditionalul "... pentru ca nu e bine!". Vreau sa imi fac un tatuaj, de fapt doua. Primul are portretul sotiei si fiicei mele, va fi situat pe umarul drept, iar sub el va fi unul cu o cruce pe care va scrie "For The Life Of Christ". Am mai auzit din diverse surse cum ca nu e bine sa iti tatuezi simboluri crestine, insa nimeni nu m-a convins pana acum sa n-o fac. Sunt un om cu credinta, asa m-au invatat cei mai dragi mie, si asa simt - ca e mai satisfacator sa faci bine decat sa faci rau... Ca e vorba de Buddha, Allah, Mohammed, eu nu-i cunosc... Am trait cu lumina Tatalui si a Fiului, si vreau sa fac asta in semn de multumire, pentru ca Biserica, spoveditul, sau alte practici sincer nu m-au atras foarte tare, si asta stiind ca unii din cei care predica in Casa Lui au o moralitate si o dragoste pentru ceea ce fac inferioara celei pe care o simt eu... Oricum, am sa merg la o manastire, la o biserica si la un var care este Preot, sa intreb. Dar ma intereseaza si o parere de-aici!

Multumesc, pace!
Reply With Quote
  #88  
Vechi 12.11.2010, 11:37:46
Scotsman
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Costin Adam Vezi mesajul
Ziua buna!
Caut un raspuns... Dar as vrea sa il primesc de la cineva care mi-l poate furniza fara traditionalul "... pentru ca nu e bine!". Vreau sa imi fac un tatuaj, de fapt doua. Primul are portretul sotiei si fiicei mele, va fi situat pe umarul drept, iar sub el va fi unul cu o cruce pe care va scrie "For The Life Of Christ". Am mai auzit din diverse surse cum ca nu e bine sa iti tatuezi simboluri crestine, insa nimeni nu m-a convins pana acum sa n-o fac. Sunt un om cu credinta, asa m-au invatat cei mai dragi mie, si asa simt - ca e mai satisfacator sa faci bine decat sa faci rau... Ca e vorba de Buddha, Allah, Mohammed, eu nu-i cunosc... Am trait cu lumina Tatalui si a Fiului, si vreau sa fac asta in semn de multumire, pentru ca Biserica, spoveditul, sau alte practici sincer nu m-au atras foarte tare, si asta stiind ca unii din cei care predica in Casa Lui au o moralitate si o dragoste pentru ceea ce fac inferioara celei pe care o simt eu... Oricum, am sa merg la o manastire, la o biserica si la un var care este Preot, sa intreb. Dar ma intereseaza si o parere de-aici!

Multumesc, pace!
Nu iti va folosi la nimic si in plus este o eroare sa crezi ca poti demonstra Credinta prin insemne,la origini,de provenienta tribala.Nu te va intari cu nimic,este doar un insemn pe piele,golit de semnificatie si atat.Poti avea in schimb anumite probleme medicale daca cel care ti-l face nu efectueaza o sterlizare corespunzatoare a instrumentelor.

Cel care iti scrie aceste randuri are 3 tatuaje,cate unul pe fiecare brat si unul in dreptul inimii.A fost o eroare,privind retrospectiv lucrurile.Fa ce crezi dar sincer>nu te va ajuta cu nimic.,Credinta inseamna mai mult de atat si nu se demonstreaza asa.Eu am aflat mai tarziu asta si cam asta este parerea mea.

O ultima parere:nu judeca aspru cat de tari sau de slabi sunt altii in Credinta.S-ar putea ca Cel de Sus sa te supuna si pe tine la un test si crede-ma pe cuvant,ca unul care a comis si acesta greseala,sunt sanse mari sa-l pici.Mai bine fa ce ai spus si cauta sa auzi si alte pareri inainte sa iei decizia.Aceea intentie a ta este cu adevarat inteleapta.

Cel de Sus sa fie mereu alaturi de tine.
Reply With Quote
  #89  
Vechi 23.06.2016, 22:36:26
Tobias Tobias is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 12.06.2016
Locație: Timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 17
Implicit nu e bine

Si eu am un tatuaj si regret acuma
Reply With Quote
  #90  
Vechi 11.07.2016, 19:54:55
oandrei888 oandrei888 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 11.07.2016
Mesaje: 10
Implicit Despre adevărata credință creștină

Despre adevărata credință creștină, adevăratul Sabat, falsificări, manipulări, rătăciri și alte teme importante pentru creștini.
Pentru a afla cum puteți stabili adevăratele zile de Sabat, de ce trebuie să ținem Sabatele și nu duminicile sau sâmbetele după calendarul Gregorian, adevărata zi a învierii, falsa dogmă a trinității, Numele/Titlurile divine, reîncarnare, falsificări, manipulări și alte lucruri importante vă rog să-mi vizitați site-ul de internet:
https://mesajulmesagerului.wordpress.com/
Reply With Quote
Răspunde

Tags
tatuaje

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Despre nașterea din nou, din Duhul Sfânt și despre Botez Savonarola Sfinti Parinti (Patrologie) 15 20.07.2013 14:28:48
Despe tatuaje! De ce este pacat? cornel cornel Intrebari utilizatori 97 03.02.2011 00:23:10
Petre Tutea despre Dumnezeu si despre atei tigerAvalo9 Generalitati 34 02.12.2010 16:37:16
Tatuaje !!! bodo1222 Generalitati 15 12.09.2010 15:37:11