Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 17.05.2009, 12:29:01
MarinaAlca's Avatar
MarinaAlca MarinaAlca is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.07.2008
Locație: The Land from Down Under
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.048
Implicit

Citat:
În prealabil postat de zoridezi Vezi mesajul
Acum ceva timp in urma am vazut intr-o carte crestin ortodoxa, ca era desenat la inceput de sinaxar, zodiacul! si cartea era aprobata de Sfantul Sinod. Imi pare rau ca nu-i mai stiu numele... dar spuneti-mi si mie e normal ca pe o carte crestin ortodoxa sa apara zodiacul?
Subiectul zodiacului a mai fost dezbatut si in cadrul topicului ZODIACUL de la Generalitati:



MarinaAlca:
“ai fost vreodata la manastirea Sf. Antim din Bucuresti? daca da, atunci e imposibil sa nu fi observat, deasupra usii de la intrarea in sfanta manastire, un superb si urias vitraliu cu zodiacul. In opinia ta, care e rolul acelui vitraliu acolo???”

Mihailt:
“Biserica Manastirii Sfantul Antim din Bucuresti este facuta dupa planurile Sfantului Antim Ivireanul.
Este facuta in stil neo-gotic si am vazut ca in multe biserici catolice sau ortodoxe facute in stil neo-gotic exista acel zodiac pictat.
Sunt foarte sigur ca parintele Mihail Stanciu egumenul manastirii nu este deloc de acord cu zodiacul.Daca nu credeti duceti-va si il intrebati.
Nu stiu care este semnificatia zodiacului pictat acolo dar poate reprezinta cele 12 triburi ale lui Israel sau cine stie ce"
Reply With Quote
  #12  
Vechi 17.05.2009, 13:39:30
AdeLlA's Avatar
AdeLlA AdeLlA is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 10.08.2008
Mesaje: 11
Implicit

Triungiul sub formă de puncte, ce simbolizează în masonerie?
Reply With Quote
  #13  
Vechi 17.05.2009, 13:51:36
zoridezi zoridezi is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.04.2009
Mesaje: 729
Implicit

Am citit pe undeva ca in gliptica maya, stelele erau reprezentate printr-un ochi din care ieseau raze de lumina. Acum nu credeti ca ochiul acela o fi steaua lui David? Am facut si eu o conexiune, cam ciudata ce-i drept.. ma iertati daca vorbesc prostii
Reply With Quote
  #14  
Vechi 17.05.2009, 13:53:43
zoridezi zoridezi is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.04.2009
Mesaje: 729
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MarinaAlca Vezi mesajul
Subiectul zodiacului a mai fost dezbatut si in cadrul topicului ZODIACUL de la Generalitati:



MarinaAlca:
“ai fost vreodata la manastirea Sf. Antim din Bucuresti? daca da, atunci e imposibil sa nu fi observat, deasupra usii de la intrarea in sfanta manastire, un superb si urias vitraliu cu zodiacul. In opinia ta, care e rolul acelui vitraliu acolo???”

Mihailt:
“Biserica Manastirii Sfantul Antim din Bucuresti este facuta dupa planurile Sfantului Antim Ivireanul.
Este facuta in stil neo-gotic si am vazut ca in multe biserici catolice sau ortodoxe facute in stil neo-gotic exista acel zodiac pictat.
Sunt foarte sigur ca parintele Mihail Stanciu egumenul manastirii nu este deloc de acord cu zodiacul.Daca nu credeti duceti-va si il intrebati.
Nu stiu care este semnificatia zodiacului pictat acolo dar poate reprezinta cele 12 triburi ale lui Israel sau cine stie ce"
Multumesc pentru raspuns.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 18.05.2009, 10:23:31
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihailt Vezi mesajul
Nu se poate sa nu fi remarcat in foarte multe biserici crestin-ortodoxe simbolul ochi intr-un triunghi din care izvorasc raze de lumina.
Am vazut pe cineva pe aci zicand ca este simbol masonic.
Daca te referi la topicul asta, atunci este despre al treilea ochi, ochiul spiritual in interiorul capului sau glanda pienala. Am gasit un sait care ne da niste informatii extra. De fapt sunt mai multe, le gasiti pe Google.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 18.05.2009, 13:44:08
sergiu's Avatar
sergiu sergiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.06.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 451
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihailt Vezi mesajul
Ceea ce zic masonii - ca ei exista de pe vremea lui Hiram nu sunt decat povesti de adormit copii mici.
Eu le-as cam da crezare. Ei sunt sub o forma sau alta cam de cand a inceput vrajmasul sa-si faca lucrarea prin oameni (parerea mea, adevarul doar Dumnezeu i-l stie). S-au manifestat anumite lucruri inca din Sumeria prin Babilon, Egipt etc si a fost mai tarziu mostenit de acesti masoni. Numele s-a schimbat in decursul mileniilor dar lucrarea a ramas aceeasi. In antichitate au existat foarte multa "stiinta" a vrajitoriei etc. Regele Solomon a strans toate cartile cu aceasta tematica si le-a ingropat sub Templu. Se pare ca cavalerii templieri au descoperit aceasta "comoara" si unii din ei au inceput sa si practice din ce citise ei acolo. Eu cred ca acesta a fost motivul pentru care din favoritii bisericii (li se ierta aproape orice) au ajuns sa fie distrusi de catre aceasta. Numai ca nu au disparut cum spera biserica de atunci ci au intrat intr-o umbra deasa. Prin secolele 16-17 au inceput sa-si faca lucrarea din nou mai deschis de data asta sub numele de masoni.

Citat:
În prealabil postat de mihailt Vezi mesajul
Masonii pare-se exista de pe la 1700 si ceva.
Si prima lor productie este revolutia ateista din Franta.
A doua mare "productie" a fost Revolutia Bolsevica din Rusia in 1917.
Unele trasaturi s-au pastrat - decapitarea monarhiei, dar au existat si "progrese" - de data aceasta s-a mers clar pe eradicarea a tot ce este legat de Dumnezeu. Intr-o singura zi au fost omorati cam 5000 de monahi (nu sunt sigur de veridicitate) pe malul raului Volga. Cadavrele au fost lasate sa pluteasca la vale pe apa ca acestia sa nu aiba parte de slujba de inmormantare. S-a mers pana acolo cu inlocuirea crestinismului incat au pus "moastele" lui lenin la mauzoleul din cremlin. Au fost demolate mii si mii de biserici in anii 20-30. Lenin si Stalin au omorat combinat intre ei cam 60 de milioane de rusi (proprii cetateni). Fascistii in al doilea razboi mondial (de o ferocitate nemaiintalnita) au "reusit" sa omoare doar 20 de milioane de rusi...
Partea proasta e ca acei care au stat atunci in spatele ororilor acum conduc lumea. Isi schimba numele, tarile, metodele prin care actioneaza dar esenta lor este aceeasi.

P.S. Poate ar fi interesant pt cine cunoaste engleza sa vizionati si filmuletul "Endgame" pe youtube, se povesteste despre eugenie. Eugenia a stat la baza nazismului si este o productie 100% americana (nu fiti surprinsi). A fost perfectata prin anii '20 in SUA si implementata "cu succes" de catre nazisti un pic mai tarziu.
__________________
Doamne, Dumnezeul meu, desi nu am facut nici un bine inaintea Ta, da-mi dupa harul Tau, sa pun inceput bun.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 18.05.2009, 16:30:53
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Dom-le Hiram cel care a ajutat pe Sfantul prooroc Solomon sa construiasca templul din Ierusalim se intelege ca era om mai duhovnicesc ca Sfantul prooroc Solomon.
Eu nu zic ca este posibil sa fi existat o breasla a constructorilor de biserici in antichitate si in evul mediu dar asta in niciun caz nu dorea sa conduca lumea.
Vedem ca Hiram ii construieste Sfantului prooroc Solomon templul fara sa ii ceara bani sau laude si atat.
Lumea nu e nevoie sa fie condusa de cineva ca e proniata de Dumnezeu.
Daca masonii ar fi masoni adevarati cum au fost Sfintii Parinti s-ar construit mai intai pe sine ca temple ale Dumnezeului celui viu si apoi ar ajuta si la constructia altora.
Asa Maica Domnului a fost templu desarvarsit al lui Dumnezeu si intr-Ansa a locuit chiar Intelepciunea lui Dumnezeu,Cuvantul cel Vesnic,Fiul Tatalui,Domnul nostru Iisus Hristos.
Cat despre masoni si dorinta lor de a conduce lumea indiferent ca sunt crestini sau necrestini zice Sfantul Ioan Damaschinul la Dogmatica:
"Binele care se face cu forta nu e virtute".
Este o carte extrem de frumoasa, "Mistagogia" revelata prin Sfantul Maxim Marturisitorul.
Sfantul Arhanghel Mihail daca are sabie de foc in mana si Sfantul Apostol Pavel are sabie in a sa mana.
Este un simbol al celor netrupesti adica a cuvantului ce li s-a dat acestor preabineplacuti ai lui Dumnezeu de catre Dumnezeu.
O chestie curioasa este ca Sfantul prooroc Solomon facuse in templul de la Ierusalim statuia unei femei.
Unii au zis ca Sfantul prooroc Solomon cazuse in idolatrie si ca facuse statuia Astartei,zeita asiriana in templu din Ierusalim.
Dar atunci cum se face ca in icoana pogorarii la Iad a Domnului nostru Iisus Hristos apare Sfantul prooroc Solomon alaturi de Sfantul prooroc David?
Nu facuse statuia Astartei facuse statuia Maicii Domnului.
Normal ca nu cazuse in idolatrie Sfantul prooroc Solomon.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 18.05.2009, 20:08:58
monica.miholca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Daca te referi la topicul asta, atunci este despre al treilea ochi, ochiul spiritual in interiorul capului sau glanda pienala. Am gasit un sait care ne da niste informatii extra. De fapt sunt mai multe, le gasiti pe Google.
Glanda pineala (epifiza) e o glanda neuro-endocrina situata in creier, care secreta un hormon = melatonina, care are efecte anticancerigene, stimuleaza sistemul imun in lupta impotriva inflamatiilor, si ne ajuta sa invatam si sa memoram mai bine. se secreta noaptea, in timpul somnului, in intuneric. nu stiu daca are si "efecte" spirituale insa.
Attached Images
File Type: jpg slide0008_image017.jpg (22,0 KB, 5 views)
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ochiul lui Dumnezeu sau un lucru straniu a fost descoperit tigerAvalo9 Generalitati 11 18.02.2024 20:21:44
Ochiul interior Florin-Ionut Teologie si Stiinta 23 21.05.2018 15:27:49
Ochiul MASONIC si ochiul lui D ana ana Secte si culte 7 30.05.2011 17:46:26
Ochiul magic si crestinismul cod_gabriel Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 28 23.03.2011 00:26:41
Cristale care ies din ochiul libanezei de 12 ani andreicozia Generalitati 27 21.08.2009 15:08:10