Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Romano-Catolica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 27.05.2012, 17:28:06
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.182
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tinutza Vezi mesajul
In ce canon spune ca impartasania trebuie sa se faca pe stomacul gol?
Nu există un canon paneclezial care prescrie explicit așa ceva. În Pidalionul lui Nicodim Aghioritul există o tâlcuire canonică a unei epistole a Sfântului Ioan Hrisostom unde se recomandă ajunul cel puțin de la miezul nopții și până la Cuminecare, regulă adoptată ca disciplină bisericească de către Biserica Ortodoxă Română.

Citat:
Se detaliaza undeva (canoane de preferat) cum trebuie sa fie postul in privinta mancarii? Ca prin mancare uscata pot sa inteleg si carne pusa la vant sau/si fum sa se usuce si sa se afume, cum se conserva pe timpuri cand nu exista frigider.
Spovedania e musai sa se faca numai dupa ce omul a postit? Si care ar fi nr minim de zile in care sa se tina post? (argumentat canonic). Chiar in randul ortodocsilor am auzit diferite pareri. De asta intreb: cum spun canoanele?
Dacă vorbești de spovedania survenită după o perioadă îndelungată de delăsare duhovnicească, te duci așa cum ești fără nicio amânare. Abia apoi îți faci disciplină, împreună cu părintele duhovnic, de post, de rugăciune, de dreaptă viețuire. Duhovnicul îți va da canon (adică regulă) potrivit situației tale reale, nu-ți mai bate capul cu rețete generaliste.
__________________
Prostul este dușmanul a ceea ce nu cunoaște (Ibn Arabi)
Reply With Quote
  #12  
Vechi 27.05.2012, 17:56:09
Demetrius Demetrius is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Simple_me Vezi mesajul
Din cate stiu eu da, cumnatul meu din Spania mi-a povestit ca un coleg de al lui (catolic) intrebat daca tine post a zis ca atunci cand era mic mama lui a platit la biserica o anumita suma de bani, ca sa manance de dulce toata viata.
Poate că de ”dorul” banilor deja plătiți de mama lui, nici nu-i mai trece prin cap să se răzgândească și să țină post.
Foarte discutabilă acestă... ”plată”.
Din punctul meu de vedere, cei care au inițiat/sugerat/permis/făcut/acceptat/participat(șamd) la această plată, adică mama lui și preotul, vor da seamă de acest fapt în Ziua de Apoi, dar și el dacă o consideră validă.


P.S. Off-topic.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 27.05.2012, 21:11:45
tikkun_olam tikkun_olam is offline
Banned
 
Data înregistrării: 27.05.2012
Mesaje: 35
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Când spunem, în Credeu, "Cred în Una (...) ne referim, mai exact, la această triplă unitate: o singură credință, un singur cap văzut, un singur Potir.

Adevărat. Prin definiție, "catolic" înseamnă "cu Papa". Conceptul de "Biserică autocefală", adică să aibă propriul ei cap văzut, nu există.
Autocefalia are limitele ei dar nu este un concept care să nu existe. Nu există pentru aceia care nu au o legătură directă cu Capul Bisericii prin intermediul Bisericii și al Sfântului Duh, pentru aceia care sunt prea neinițiați, prea ignoranți, prea neputincioși, precum și pentru aceia care trăiesc cu falsa impresie că Duhul Adevărului nu îi asistă și nu îi poate asista El Însuși ca "locțiitor" al Fiului lui Dumnezeu pe aleșii, inițiații și sfinții lui Dumnezeu. Pentru că Însuși Hristos a spus că va trimite un alt Mângâietor care îi îndruma pe ei la tot adevărul.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 27.05.2012, 22:06:39
tinutza tinutza is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.02.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 123
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Iată canonul în vigoare: este articolul 919 paragraful 1 din Codex Iuris Canonici, în engleză pe sit oficial aici: http://www.vatican.va/archive/ENG1104/__P39.HTM. Există și tradus în română pe net, dar trebuie să descărcați un fișier-document de aici.
Unde pot sa vad in ce an a fost adoptat pt prima oara acest canon ?

Tare as vrea sa vad si canoanele care s-au abrogat, cele dintre anii 30 - 50, in care omul nu ar fi avut voie sa manance in cele 3 ore inainte de impartasanie.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 27.05.2012, 22:11:59
MihaiG MihaiG is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.04.2012
Locație: Timișoara
Religia: Catolic
Mesaje: 1.242
Implicit

Aici puteti sa le cititi:

http://www.jgray.org/codes/

Can 858 §1. Qui a media nocte ieiunium naturale non servaverit, nequit ad sanctissimam Eucharistiam admitti, nisi mortis urgeat periculum, aut necessitas impediendi irreverentiam in sacramentum. (Codul canonic din 1917)

Last edited by MihaiG; 27.05.2012 at 22:30:58.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 28.05.2012, 00:06:44
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Codul vechi (din 1917) în franceză: http://www.clerus.org/clerus/dati/20...6/CIC17l3.html

și în engleză, diferite formate: http://www.ulrichrhode.de/kanon/cic17_e.html

Mergeți direct la canonul 858 para 1.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #17  
Vechi 28.05.2012, 11:40:08
tinutza tinutza is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.02.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 123
Implicit

Din ce am inteles eu de la 858 para 1, postul era regula generala, iar exceptia, in cazuri extreme: moarte, pericole, doar atunci se putea impartasi fara post. Nu spune insa nimic de post pt o ora sau 3 inainte de impartasanie.

Iar codul vechi din 1917, e relativ recent, in comparatie cu primele veacuri, sau primii ani (30-50).

Am gasit urmatorul link, poate va uitati peste el mai ales unde gasiti ani. Eu am observat ca in anii 300 era obligatoriu postul, atat pt cel ce facea liturghia cat si pt cei ce urmau sa se impartaseasca (iar Preotul care incalca regula postului in savarsirea liturghiei si in impartasire era scos din functia de Preot). Iar in intr-un loc spunea ca e bine ca postul sa se faca dinainte de miezul noptii. http://www.ewtn.com/library/papaldoc/p12chdom.htm

Imi vine greu sa cred ca intre anii 30-50 ar fi fost atat de permisive canoanele, incat sa se dea voie la impartasanie la numai o ora sau 3 dupa ce omul a mancat.
Intre anii 30-50 si dupa, pana pe la anii 1000, biserica era Una, era biserica primara. Daca ar fi fost atunci canoane permisive in ceea ce priveste impartasania, ar fi ramas asa pana in zilele noastre. Dar cum la ortodocsi, si chiar in linkul de mai sus arata ca se cerea post, de preferat dinainte de miezul noptii, nu prea mai incape in discutie cele 3 ore de post. De asta am intrebat care sunt canoanele dintre anii 30-50 sau cele de dupa (intelegand un an apropiat de anul 50), caci nu prea cred sa se fi dat unele atat de permisive.

Pace si ajutor de la Domnul!
Reply With Quote
  #18  
Vechi 28.05.2012, 12:21:24
MihaiG MihaiG is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.04.2012
Locație: Timișoara
Religia: Catolic
Mesaje: 1.242
Implicit

Doamnă, cred că s-a produs o mare confuzie - domnul Dragomir vorbea despre anii 30, respectiv 50 ai secolului trecut, nu ai primului secol.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 28.05.2012, 15:24:26
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Deci, să conchidem: Potrivit unei venerabile tradiții, catolicii se împărtășeau ajunând, adică nemâncând nimic în ziua respectivă, înainte a primirea Sfintelor. Această regulă este menținută în Codul Canonic din anul 1917. În perioada 1951-1960 (nu îmi amintesc exact anul) s-a dat un canon care reducea ajunarea la o oră înainte de primirea Sfintelor, canon inclus în Codul în vigoare din 1984 încoace.
A mai existat o reglementare trazitorie (între cele două) care prevedea ajunare de 3 ore.

Acuma, întrebarea care ne vine imediat în minte este: de ce Biserica, ce are fără îndoială autoritate în a legifera în materie de disciplină a Sacramentelor, a adoptat totuși asemenea modificări ? Ce au avut în vedere cei care au autoritate, mai în amănunt decât binele general al credincioșilor ? Probabil (și aici înaintez în domeniul ipotezelor) că a avut în vedere faptul că ora obișnuită la care se săvârșește Sf Liturghie s-a mutat, de unde se făcea dimineața foarte devreme, către ora 10. Mai mult, Biserica a permis și recomandat săvârșirea Sf Liturghii și după amiaza, pentru credincioși care nu ar putea fi prezenți la cea parohială, de dimineață. Astfel, regula ajunării ar fi devenit prea anevoie de respectat, și este de presupus că lumea s-ar fi ferit de Sf Sacrament ca să nu ajuneze. Dacă ajungi la biserică la Liturghia de Duminică de la ora 18.30, cam greu să nu mănânci nimic de sâmbătă de la 12 noaptea și să faci chestia asta săptămânal, fiindcă majoritatea catolicilor doresc să primească Sfintele săptămânal.
Bine, bine, dar de ce o oră ? Fiindcă de când pleci spre biserică, până când are loc Liturghia Cuvântului și predica (inclusă la Liturghia cuvântului la catolici), până se face consacrarea Darurilor și se distribuie ele credincioșilor, trece de obicei o oră.

Să mai reținem că ceea ce este prevăzut în asemenea canoane sunt reguli minimale, obligatorii pentru toți credincioșii care vor să se mântuiască. Dacă, printre ei, există persoane sănătoase care vor să ajuneze de la ora zero a zilei de Duminică, desigur că nu sunt opriți și Dumnezeu credem că apreciază asemenea nevoințe supraminimale. După cum, dacă protocolul îmi cere să mă adresez cuiva cel puțin cu "dumneata", înțelegem că nu interzice să mă adresez cu "dumneavoastră" și interlocutorul meu, departe de a se supăra, este de presupus că se va bucura să fiu încă mai politicos decât cere norma.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com

Last edited by Mihnea Dragomir; 28.05.2012 at 15:32:51.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 28.05.2012, 16:13:48
tinutza tinutza is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.02.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 123
Implicit

Mai am cateva intrebari:
E adevarat ca in agheazma de la catolici se pune sare? Am auzit asta si nu sunt sigura daca e adevarat sau nu, ca nu am participat sa vad.
Sunt si la catolici 2 feluri de aghiazma (mica si mare-ultima de la Boboteaza) ?
Si...ce reprezinta lipia aceea cat o moneda micuta? E cum ar fi anafora din biserica ortodoxa? Se ia tot dupa o ora de post ?

Last edited by tinutza; 28.05.2012 at 16:28:47.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
De ce se scrie iisus cu 2 i si nu cu un i annajanette Generalitati 234 12.08.2017 16:49:47
scrie undeva in biblie de reincarnare? annajanette Generalitati 144 27.12.2013 20:00:51
PR. IUSTIN PARVU SCRIE PATRIARHULUI SI SF. SINOD!! orthodoxis Stiri, actualitati, anunturi 13 04.06.2008 23:55:17