Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 09.11.2009, 15:00:28
mary20's Avatar
mary20 mary20 is offline
Member
 
Data înregistrării: 22.02.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 64
Exclamation

VINDECAREA MINUNATĂ A UNUI PARALIZAT: STAVROS KALKANDIS


Istoria ce urmează nu este o nuvelă scrisă bine, pe care a născocit-o fantezia unui visător, nici o poveste pentru copii mici și nici o creație artificială care servește vreun scop dinainte stabilit. Este adevărată, istoria mea personală, istoria vieții mele, a unei vieți care, în decursul ei, a trecut prin multe stadii de suferință, prin multe lupte și zbuciumuri sufletești, pînă cînd a ajuns să găsească adevăratul ei sens și adevărata ei dezvoltare, care au condus-o aproape de Dumnezeu.
Războiul din 1940-41 m-a găsit tînăr, în vîrstă de 20 de ani, și l-am servit în aviația de război. În aprilie 1941, în timpul misiunii, o schijă de obuz, lovindu-mă la ceafă, mi-a rupt măduva coloanei vertebrale și mi-a provocat o hemoragie, avînd ca rezultat o ușoară paralizie a membrelor inferioare, adică paraplegie.
A venit după aceea ocupația germană și, deoarece starea mea începuse să se amelioreze încet, încet, am plecat în Orientul Mijlociu ca ofițer. Acolo am avut nenorocirea să mă lovesc din nou la ceafă, ceea ce a adus înrăutățirea situație mele.
După ce s-a sfîrșit al doilea război mondial, patria m-a trimis în, aprilie 1947, în America. Îndată ce am ajuns acolo, am solicitat o intervenție chirurgicală la coloana vertebrală. Dar, din salonul de operație am ieșit mai rău decît cum intrasem. Diagnosticul a fost: tetraplegie spasmatică, ceea ce însemnă că atît mîinile cît și picioarele urmau să paralizeze complet.
Am rămas în America pînă în 1951, cînd am revenit în Grecia. Aici am avut cîteva simptome de ameliorare, dar fără rezultate concrete. În 1957, sănătatea mea s-a agravat din nou și am plecat pentru a adoua oară în Statele Unite ale Americii, de unde m-am întors în 1961 cu tetraplegie completă, așa cum am amintit mai sus.
Din 1961 pînă în 1970, cînd m-am vindecat, am stat la Așezămîntul Național de Recuperare a Invalizilor, în cartierul „Palaio Psihico”, fiind deja paralizat complet. De asemenea, în 1968 am vizitat din nou America pentru cîteva luni, iar în 1974 m-a invitat doctorul Rask pentru a mă examina și a constata cu exactitate ce se întîmplase (adică în ce chip mă vindecasem).
Mi-e foarte greu să istorisesc în cîteva rînduri evenimentele ce s-au petrecut în atîția ani, referitor la evoluția stării mele și la tulburarea sufletească care m-a însoțit în toți acești ani.
Îmi este greu să descriu în ordine cronologică mulțimea simțămintelor pe care le-am încercat: speranțe care veneau să mă ia pe aripile lor diafane și deznădejdile care întunecau totul în jurul meu. Asemenea valurilor mării, care vin cu putere și ne ridică sus pe spuma lor, apoi ne scufundă adînc, jos, tot astfel mă copleșeau diferitele simțăminte, purtîndu-mă încoace și-ncolo, apoi lăsîndu-mă adînc scufundat în deznădejde.
Nu este posibil să descriu chinul pe care îl sufeream cînd o muscă mi se așeza pe frunte și nu puteam face nici cea mai mică mișcare pentru a o alunga, sau cînd transpirația mi se rostogolea atît de supărător pe față și mă aflam în neputința de a-mi ridica mîna pentru a o șterge. De aceea, nu scriu pur și simplu istoria vieții mele, ci mă mărturisesc, dezvăluind astfel diferitele cute ale sufletului meu, întocmai cum veneau valurile vieții și mă băteau, ca să fie prezentate toate rănile pe care durerea le-a lucrat asupra lui și, mai mult decît atît, pentru a face evidentă schimbarea acestor răni în binecuvîntare, pace și bucurie, prin lucrarea Dumnezeiescului Har
În vremea aceea, după operație, am cunoscut un mare om de știință, umanist, pe doctorul Howard Rask, profesor la Universitatea din New York, la catedra de Medicină-Fizică de recuperare a invalizilor, care, văzîndu-mă decepționat, pe un ton rugător mi-a zis: „Te rog, Stavros, roagă-te lui Dumnezeu. Roagă-te neîncetat! Fă-o, te rog, pentru mine, chiar dacă tu nu crezi în El...”
Am plecat tulburat, gîndindu-mă în sinea mea: „Ce ironie... Eu am venit în America pentru a mă vindeca, iar medicul american mă trimite la DUMNEZEU!” Seara, în patul meu, mă gîndeam și ziceam: „Dar de ce insistă atît de mult acest om să merg să-L găsesc pe Dumnezeu? Cine L-a văzut pe Dumnezeu? Cum voi putea intra în legătură cu El? Oare e ușor acest lucru?” Și încep să-mi cercetez și să-mi examinez gîndirea: „Cine este Dumnezeu?” Și ore în șir îmi chinuiam mintea cu astfel de întrebări, așteptînd un răspuns care, firește, n-a venit. Ceasuri întregi mă chinuiam cu aceste gînduri și îndoieli, încît, la sfîrșit, am suferit o zăpăceală, o inerție în gîndire.
Îndată ce mintea mea începea să cerceteze și să reflecteze asupra acestei teme, deodată se oprea și aștepta... Ce aștepta? Nu puteam să înțeleg. Și în timpul acestei opriri, o voce puternică a izbucnit dinlăuntrul meu: „Doamne Dumnezeul meu, vreau să mă apropii de Tine, dar nu știu cum!” Am spus-o atît de tare, încît întreaga mea ființă a tresăltat și toată puterea mi s-a concentrat în acest cuvînt: „VREAU”. Acest „VREAU” este un cuvînt mic, dar cu o semnificație foarte mare. Felul în care îl vom pronunța are valoare: călduț, cald sau fierbinte?
Trebuie să ne încredințăm întreaga noastră voință în mîinile Atotputernicului Dumnezeu și atunci El va acționa ca Dumnezeu, în chip desăvîrșit, și ne va dărui pacea Sa care ne va cuprinde întreaga noastră ființă.
Aceasta aveam s-o înțeleg mult mai tîrziu.
Cînd m-am întors din America, m-am internat la Așezămîntul de Recuperare a Invalizilor, în cartierul „Palaio Psihico”.
Printre altele, mă chinuia încă întrebarea: „Cum Îl voi găsi pe Dumnezeu?” Începusem deja să cred că acest „VREAU”, pe care I l-am adresat Ziditorului, îmi va aduce rezultatul mult rîvnit și, pînă la urmă, Îl voi întilni pe Dumnezeu. Și, într-adevăr, am văzut că Domnul – drept răspuns la rugăciunea mea – a făcut mulți pași spre mine, păcătosul și nevrednicul.
Trecuseră suficiente zile de cînd venisem din America, cînd, într-o dimineață, în ziua de 30 mai 1961, își făcu apariția la Așezămînt un preot bătrîn, cu barba albă, un trimis al lui Dumnezeu, și îl aud că întreabă: „Dragii mei, cine a venit în această perioadă din străinătate?” După ce i-au arătat patul meu, se apropie de mine și mă întrebă: „Fiul meu, tu ai venit din străinătate?” „Da, părinte”, îi răspund. Iar el îmi întinde mîna. „Dar mîinile mele”, îi spun eu, „sunt paralizate. Nu pot să le ridic”. „Și picioarele?” mă întrebă. „Și picioarele sunt la fel”, îi zic. „Preamărit fie numele lui Dumnezeu!”, zice. Eu îl priveam cu curiozitate. A început atunci să mă întrebe cum am fost rănit, de unde sînt și altele. Crezînd că mă întreabă din simplă curiozitate și, întrucît voiam să înceteze acest interogatoriu, îi zic: „Părinte, pe cine căutați? Spuneți-mi ca să vă pot ajuta.” „Nu caut pe nimeni altcineva, fiule! Pentru tine am venit...” „Pentru mine? Dar, părinte”, îi zic, „dacă ați venit pentru mine, luați loc pe scaun și spuneți-mi ce doriți”.
Într-adevăr, a luat loc și mi-a zis: „Fiule, să fii fericit că te afli în acest loc...” L-am privit cu mirare și i-am răspuns: „Cum să fiu fericit, părinte, cîtă vreme sînt invalid?...” Da, fiule, însă acum ești aproape de Dumnezeu. Ai fost departe de El, dar fii încredințat că El te iubește. Și ia aminte, să nu cîrtești niciodată împotriva Lui, pentru că nu știi ce ți-a rezervat pînă la sfîrșitul vieții tale. Întotdeauna să-ți îndrepți nădejdea către El.” „Eh, cuvinte părintești de mîngîiere”, îmi ziceam în sinea mea. Dar au fost cuvinte profetice care s-au adeverit după 10 ani.
Cînd s-a ridicat să plece, l-am întrebat: „Dar, părinte, nu-mi spui cine ești?” „Da”, răspunse, „mă numesc Filotei Zervakos și sînt starețul Mănăstirii Logovardas din Paros.” „Și cine te-a trimis la mine?” îl întreb. A zîmbit cu modestie și cu zîmbetul pe buze îmi spuse: „De orice vei avea nevoie, fiul meu, scrie-mi și eu te voi ajuta”. M-a binecuvîntat, m-a salutat și s-a întors să plece. „O ultimă întrebare, părinte!” îi strig. „Este greu să se apropie cineva de Dumnezeu?” „Ah, fiul meu, pe cît ți se pare de greu, pe atît e de ușor. E suficient s-o dorești, să crezi și să te rogi pentru asta. Mărturisirea și Sfînta Împărtășanie sînt prima treaptă. Sînt grele acestea, fiul meu?” „Dacă sînt numai acestea, este foarte ușor”, îi răspund. I-am mulțumit și a plecat.
La cîteva luni după mărturisirea mea sinceră, l-am rugat pe părintele Filotei să mergem împreună la Sfîntul Nectarie să ne rugăm, acesta întărindu-mă în suferința mea. Ne-am dus la Eghina și, întrucît am urcat la biserica Sfîntului, a rostit Paraclisul, pe care l-am ascultat cu adîncă emoție și pioșenie. Credeam că mă aflu în cer și că Dumnezeu se aprorie de mine, iar acesta m-a făcut să simt o ușurare, ca ceva care a plecat și care, pînă atunci, îmi îngreunase sufletul. După ce s-a treminat Paraclisul, aflîndu-mă încă în biserică, s-a apropiat de mine o doamnă și m-a întrebat: „Cine era celălalt preot din biserică care a făcut paraclisul?” „Cine altul, părintele Filotei a fost”, îi răspund. „Nu despre părintele Filotei vă întreb, ci despre celălalt”, îmi spuse iarăși. Și, întrucît eu susțineam că am văzut doar pe părintele Filotei, iar doamna aceea insista că a luat parte la Paraclis și alt preot, l-am întrebat pe părintele Filotei dacă, într-adevăr, a mai fost și un alt preot. Iar el, adresîndu-se femeii, o întrebă: „L-ai văzut?” „Sigur că l-am văzut, părinte”. „Ce făcea?”, continuă părintele. „Binecuvînta”, răspunse aceasta. „Sfîntul Nectarie a fost, fiul meu!” Ascultînd acestea cu uimire, îl întreb și eu, la rîndul meu, pe părintele Filotei: „Sfinția voastră l-ați văzut, părinte?” „Sigur că l-am văzut”! îmi răspunse, „Și mi-a vorbit despre tine”.
__________________
Ție, Stãpâne, Iubitorule de oameni, Îți încredințãm toatã viața și nãdejdea noastrã, și cerem și ne rugãm și cu umilințã la Tine cãdem..."
Reply With Quote
  #12  
Vechi 09.11.2009, 15:01:04
mary20's Avatar
mary20 mary20 is offline
Member
 
Data înregistrării: 22.02.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 64
Implicit ...continuare:

O nouă tulburare în sufletul meu, o nouă zguduire...
Sufletul mi s-a umplut de o fericire deosebită, de o bucurie tainică pe care nu pot s-o explic în cuvinte.
Cînd m-am întors la Așezămînt, nu mă mai preocupa invaliditatea mea, ci minunea. Omul, de cele mai multe ori, cere restabilirea sănătății trupești, în timp ce Dumnezeu, ca Atotștiutor, îi dăruiește mîntuirea sufletului care este infinit mai prețioasă decît sănătatea trupului. Ca să ajungem la însănătoșirea trupească, este necesar ca, mai întîi, minunea să se întîmple înlăuntrul nostru. Adică, mai întîi trebuie să ne lepădăm de omul cel vechi și să ne îmbrăcăm în omul cel nou.
Din ziua aceea am început să mă simt ca și ceilalți oameni care sînt sănătoși trupește. Simțeam că înlăuntrul meu se află o mare putere. Însă cînd am revenit la sanatoriu (Așezămînt) și am văzut din nou pe acei invalizi disperați, pe chipul cărora se putea citi sentimentul părăsirii și uitării, cum își tîrau nefericirea unul lîngă celălalt, m-a cuprins o mîhnire inimaginabilă.
Ah! Cît aș mai vrea ca și acești semeni ai mei îndurerați să încerce acea emoție și tulburare pe care am simțit-o eu acolo, în Eghina, în biserica Sfîntului Nectarie!
După aceea, vizitele mele la Sfîntul Nectarie, la Eghina, au fost mai dese. Cînd cu părintele Filotei, cînd cu rudele mele. Devenise deja o necesitate vitală să vizitez mănăstirea și să mă rog Sfîntului. De fiecare dată cînd îl vizitam, îi ceream să mijlocească la Domnul să-mi dăruiască nu sănătatea întreagă, ci doar o mînă, ca să pot alunga muștele și țînțarii de pe frunte, care mă torturau atît de mult și trebuia să-i rabd. După aceea, cînd reveneam la sanatoriu, mă simțeam foarte întărit sufletește. Însă, în timp ce sănătatea mea sufletească o ducea tot mai bine, cea trupească mi se tot înrăutățea.
În 1969, am suferit o tromboflebită.
Am făcut o mică operație la călcîiul piciorului drept și am stat un timp în ghips. Atunci a venit un telefon de la părintele duhovnic, întrebîndu-mă dacă voiam să mergem împreună la Eghina să ne rugăm Sfîntului. Cu toate că mă aflam în această situație, n-am pregetat o clipă să merg împreună cu el ca să mă rog. Credința în puterea rugăciunii prinsese deja rădăcini înlăuntrul ființei mele și nimic nu mă putea împiedica să exploatez fiecare prilej.
Am mers împreună cu părintele Filotei, cu părintele Leontie, cu mama, cu fratele meu și cu cei doi militari care mă ajutau. Era sărbătoarea Sfinților Părinți.
După ce ne-am împărtășit cu toții în timpul Sfintei Liturghii, deodată mi-a venit o dorință puternică să mă închin la moaștele Sfîntului și am rugat pe părintele Filotei să ceară stareței să sprijine sfintele moaște pe picioarele mele paralizate. Ceream acest lucru pentru că niciodată nu m-am putut ridica de jos ca să mă închin la moaștele Sfîntului, din cauza unei fracturi în trupul meu (inflexibilitate)...
Atunci m-au ajutat băieții și mi-am înălțat mîinile deasupra moaștelor. M-am zguduit. Tremuram tot. Am simțit că îmbrățișam Sfîntul întreg, iar nu o bucățică de moaște... Și, deodată, au ieșit dinlăuntrul meu aceste cuvinte spontane: „Sfinte, n-am venit să-ți cer nimic astăzi, ci am venit să mă ofer pe mine însumi, întreg, lui Hristos. Tu știi ce trebuie să-mi dai. Dacă nu trebuie să-mi dai nimic, învrednicește-mă să devin un ostaș al lui Hristos, încît să fiu un motiv ca numele Lui să fie preamărit în orice loc m-aș afla, drept sau invalid, și arată-mi, Sfinte, că asculți rugăciunea mea, ca să mă întăresc în suferința mea.”
Aceasta a fost toată rugăciunea. Am plecat mulțumit și foarte liniștit. O pace imensă mi-a umplut sufletul. Eram sigur deja că minunea va veni, pot să spun că am așteptat-o. Am așteptat în fiecare clipă o mînă nevăzută care să mă ridice... Și după 10 zile de la ultima mea închinare la Eghina, pe cînd mă pregăteam, ca în fiecare dimineață, ca să îmi fac exercițiile mele obișnuite, deodată am simțit că ceva s-a desprins inlăuntrul meu, ca și cum eram legat și fusesem eliberat de legături; și, nu numai asta, dar am simțit nevoia să mă ridic eu singur. Am strigat atunci pe băieți, pe infirmierul Dimitrie Shortsanitis și șoferul Ioan Hatzakis, și le-am spus: „Băieți, ajutați-mă să încerc să mă ridic singur, fără proteze”. (În fiecare dimineață îmi puneau proteze mecanice speciale, ca să-mi întărească picioarele).
„Dar vei cădea!” îmi spun băieții. „Nu!”, le răspund, „Mă voi ridica singur. Vreau doar să mă ajutați puțin.” Ezitau, dar pentru că vedeau că insist, m-au ridicat...
Și... O, MINUNE!!!... Văd că stau drept și genunchii mei nu se mai îndoaie ca altădată...Vreau după aceea să-mi deschid picioarele ca să umblu, însă, credeți-mă, uitasem cum pășește omul. Cei de față mă priveau uluiți și-mi spun să-mi duc mai întîi un picior în față, apoi pe celălalt. Încerc și văd că merge. Cu nici un chip nu pot să vă transpun în postura mea psihologică din acel moment și să vă transmit zbuciumul meu sau să vă explic dorința și puterea care mă împingeau să-mi mișc picioarele odată cu primii pași, fără să mă tem că voi cădea și mi le voi frînge.
Dar cine poate să descrie bucuria mea atunci cînd am văzut că m-am ridicat și am și pășit fără ajutor?! Aceasta vă las pe dumneavoastră să vi-o imaginați.
Cel dintîi gînd care mi-a venit în minte în clipa aceea a fost să-mi îndrept primii mei pași spre bisericuța Așezămîntului și să-i dedic Multmilostivului nostru Dumnezeu, în semn de recunoștință. Nu aveam nimic altceva ca să-I ofer. În continuare, am chemat pe medicii Așezămîntului, Dimitrie Mouroulis și Ioan Konstandakis, pe surorile infirmiere și pe cei de la secția de fizioterapie, Hrístos Hristopoulos, Dimitrie Tsinganos, Gheorghe Anagnostakis, Panagiotis Bakouros etc, și le-am pus întrebarea: „Credeți că este posobil să umblu cîndva? Știu că am paralizie completă, atrofierea mușchilor și mai multe afecțiuni. Dar, în pofida tuturor acestora, aș vrea să-mi spuneți dacă voi putea să mă ridic vreodată.”
__________________
Ție, Stãpâne, Iubitorule de oameni, Îți încredințãm toatã viața și nãdejdea noastrã, și cerem și ne rugãm și cu umilințã la Tine cãdem..."
Reply With Quote
  #13  
Vechi 09.11.2009, 15:01:36
mary20's Avatar
mary20 mary20 is offline
Member
 
Data înregistrării: 22.02.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 64
Implicit ...continuare:

Luă cuvîntul doctorul Mouroulis, ortopedist, și-mi spuse: „Noi știm că ești invalid trupește, nu și intelectual. Prin urmare, întrucît își cunoști situația, pentru ce ne întrebi? Nu, domnule Kalkandis, nu vei putea merge!” Atunci îi întreb și pe ceilalți: „Dumneavoastră, domnule Kostandakis?” „Din nefericire, nu!” „Dvs, domnilor de la fizioterapie, doamnelor și domnilor?” Toți au răspuns în sens negativ. „Însă eu, domnilor, vă spun sincer că pot să mă ridic, să stau drept și să umblu.” Unul dintre ei mă întrebă: „Pe ce te bizui de spui toate acestea?” „Pe Dumnezeu și numai pe El”, le răspund, „mă bizui pe dragostea lui Dumnezeu” „Te vei ridica acum?”am fost din nou întrebat. „Pentru dumneavoastră mă voi ridica mîine. Doresc să dedic primii mei pași lui Dumnezeu”: Cu aceste cuvinte am plecat. Am spus băieților să nu spună nimănui nimic.
După prînz, am chemat pe toți bolnavii în biserică să vadă minunea și acolo le-am comunicat că a venit timpul să umblu și că trebuie să aibă credință fierbinte și încredere totală în Dumnezeu, iar într-o zi anume, mai devreme sau mai tîrziu, va veni și rîndul lor, deoarece Dumnezeu nu este asemenea oamenilor, să facă discriminare. „Nu sunt eu cel mai bun dintre dumneavoastră”, am continuat, „dar judecățile lui Dumnezeu sunt necercetate”.
Printre cei de față, sosește la un moment dat părintele Thiseus, parohul Așezămîntului, și ne întreabă: „Ce se întîmplă fiilor, ce așteptați?” „Părinte”, îi spun, „a sosit ceasul să umblu.” „Slavă Domnului!” îmi spuse el. „Astăzi este ajunul praznicului Sfinților doctori fără de arginți.” „Cu atît mai bine”, îi răspund. Apoi îmi dă și sărut icoana Sfinților doctori fără de arginți. Mă apucă de brațe, mă ridic și încep să umblu drept prin bisericuță, cîntînd cu lacrimi în ochi: „Cine este DUMNEZEU mare ca Dumnezeul nostru...?” Ce clipă a fost aceasta...! Toți invalizii au început să plîngă și să strige cu putere: „Și noi, Doamne, vrem să umblăm astfel, ajută-ne!” A fost ceva cutremurător, care nu poate fi descris. Cu cîtă putere sufletească, toți împreună, plîngînd, am făcut paraclis și am preamărit pe Domnul cerului și al pămîntului...
După cum vă dați seama, după aceea, cei care m-au văzut, au rămas fără glas. Și acum, cei care stau încă departe de Dumnezeu, bizuindu-se doar pe opiniile lor științifice, cînd mă văd cum umblu, cum mișc mîinile, cum conduc mașina și cum fac canotaj, toți aceștia rămîn uluiți, ridicînd din umeri.
Aș vrea să vă aduc la cunoștință factorii care m-au ajutat să mă ridic: credința mea în Dumnezeu – tovarășul plin de afecțiune al omului, durerea, iubirea lucrătoare prin fapte și rugăciunile duhovnicului meu, părintele Filotei, și ale mamei mele.
Mare este slava Ta, Doamne, că ne trimiți durerea și suferința pentru a ne călăuzi pe drumul cel bun... Ce mare binefacere mi-a adus durerea în toți acești ani cît am avut-o tovarășă. Dacă nu aveam această durere, nu m-aș fi întors la Dumnezeu. Omul cel vechi îmi copleșise sufletul, cu tot ce aveam în mine. Dar, Atotbunul Dumnezeu, cu iubirea Sa nemărginită, a trimis această mare suferință care m-a ajutat să găsesc adevăratul sens al vieții, sens pe care în uitasem cu desăvîrșire. Iată marea semnificație a durerii. Fericiți cei ce o suportă cu răbdare, căci vor afla LUMINA care este HRISTOS.
Hristos se află totdeauna aproape de noi, lîngă noi, gata să ne ajute. Este suficient să-L chemăm.
Numai Hristos este Lumina lumii, Adevărul și Viața. Domnul ne avertizează: „În lume necazuri veți avea, dar, îndrăzniți, Eu am biruit lumea”.
Necazul de tot felul, boala, sărăcia, marginalizarea sensibilizează inima, îndemnînd-o spre rugăciune. Ne conduc spre pocăință și spre mărturisirea păcatelor, pun la încercare răbdarea și dragostea și-l ajută pe om să progreseze din punct de vedere moral și duhovnicesc
Mai tîrziu, pe data de 12 decembrie 1971, părintele Filotei scria printre altele și cele ce urmează: „Minunea vindecării absolute a domnului Stavros Kalkandis se datorează, desigur, Sfîntului Nectarie Taumaturgul, dar și credinței bolnavului. dacă acesta nu credea și nu se înfățișa cu credință la Taina Mărturisirii, nu s-ar fi vindecat sufletește. Și iarăși, dacă nu se prezenta cu credință la sfintele moaște ale Sfîntului, cerînd tămăduire, nu s-ar fi vindecat, ci ar fi rămas și pe mai departe paralizat, ar fi murit nevindecat și nu s-ar fi mîntuit, „căci fără credință este nu neputință să se mîntuiască cineva”, spune marele Apostol Pavel.
Această minune a uluit pe toți cei care il știau înainte paralizat, iar acum îl vedeau sănătos. A uluit pe mulți care auziseră despre ea, chiar și pe medici, care considerau boala incurabilă, necunoscînd și necrezînd că „cele ce sînt cu neputință la oameni sînt cu putință la Dumnezeu” și că „unde vrea Dumnezeu se biruiește rînduiala firii”.


Minunat este Dumnezeu întru Sfinții Săi și întru Sfinții de pe pămînt s-a preamărit Domnul.
Minunile urmează credinței. Cînd Domnul nostru Iisus Hristos a trimis pe ucenicii săi în lume, le-a zis: „Mergeți în toată lumea și propovăduiți Evanghelia la toată făptura. Cel ce va crede și se va boteza, se va mîntui, iar cel ce nu va crede se va osîndi. Iar celor ce vor crede, aceste semne le vor urma: în numele meu demoni vor izgoni, în limbi noi vor grăi, șerpi vor lua în mînă și, chiar ceva dătător de moarte de vor bea, nu-i va vătăma; peste cei bolnavi își vor pune mîinile și se vor face sănătoși” (Marcu 16, 15-18).
Să asculte cei puțin credincioși și să părăsească puțina lor credință, cei necredincioși să-și părăsească necredința, iar cei neevlavioși, lipsa de evlavie. Să asculte medicii și să afle că bolile, dacă nu le poate vindeca medicina, știința, cunoașterea, înțelepciunea sau tehnica, le vindecă credința fierbinte și desăvîrșită în Dumnezeu. Să asculte și să creadă că „cele ce la oameni sînt cu neputință, la Dumnezeu sînt cu putință” și „unde voiește Dumnezeu, se biruie rînduiala firii”.
Ca părinte duhovnic, consider că este de datoria mea ca, așa cum l-am îndrumat pe cel bolnav de paralizie – și care m-a ascultat cu supunere, s-a pocăit, s-a mărturisit, a crezut și s-a vindecat sufletește și trupește, tot astfel și pe voi, ca fii ai mei duhovnicești, vă rog, vă implor și vă avertizez să vă grăbiți a vă găsi un duhovnic și să vă mărturisiți păcatele cu zdrobire de inimă, cu smerenie și cu cucernicie.
Pocăiți-vă și credeți în adevăratul Dumnezeu, luînd exemplul celui bolnav de paralizie. Și vă informez că numai prin credință, pocăință și mărturisirea păcatelor vă veți mîntui și vă veți învrednici de Împărăția Cerurilor.
Cîți sînteți credincioși și lipsiți de evlavie, fie că sînteți intelectuali, avocați, doctori, ofițeri sau politicieni, îngrijiți-vă să credeți înainte de a veni moartea, căci va veni ceasul cînd nu veți mai avea în cine nădăjdui; și faceți roade vrednice de pocăință cît timp este ziuă, înainte să vă ajungă sfîrșitul, căci, dacă vă va găsi moartea în necredință, e-adevărat că veți crede atunci și vă veți pocăi, dar va fi prea tîrziu, întrucît în iad nu există pocăință.
Ca să vă ușurez calea spre pocăință, spre credință și mîntuire, vă îndemn pe toți să vă procurați NOUL TESTAMENT. Să nu vă pară rău să dați cîțiva lei, deoarece, dacă veți cumpăra un Nou Testament și îl veți citi, rugîndu-vă, și veți crede în ceea ce scrie și le veți pune în aplicare, adică le veți săvîrși, atunci, cu siguranță, veți cîștiga RAIUL. Gîndiți-vă că puteți cumpăra Raiul cu cîțiva lei și vă veți mîntui sufletele, care valorează mai mult decît întreaga lume. Veți cîștiga Împărăția Cerurilor de care nădăjduim să ne învrednicim cu toții, cu harul, cu îndurările și cu iubirea de oameni a Domnului și Dumnezeului și Mîntuitorului nostru Iisus Hristos, pentru rugăciunile Preacuratei Maicii Sale, de Dumnezeu Născătoare și pururea Fecioarei Maria, ale cinstitului, Înaintemergătorului și Botezătorului Ioan, ale sfinților, slăviților și întru tot lăudaților Apostoli, ale sfinților, măriților și bunilor biruitori mucenici, mărturisitori și ierarhi, ale Sfîntului părintelui nostru Nectarie și ale tuturor sfinților. AMIN.

Părintele Filotei Zervakos (ucenicul Sf.Nectarie)
__________________
Ție, Stãpâne, Iubitorule de oameni, Îți încredințãm toatã viața și nãdejdea noastrã, și cerem și ne rugãm și cu umilințã la Tine cãdem..."
Reply With Quote
  #14  
Vechi 09.11.2009, 15:11:22
geo.nektarios's Avatar
geo.nektarios geo.nektarios is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.07.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

Sub tăișul cuțitului

Chiar din primul moment în care a simțit greutatea mlădiței ce creștea în ea, doamna Vlahakis începu să-i vorbească. Avea să fie pentru prima oară mamă, adică o adevărată înpărăteasă a lumii.
– Binecuvîntarea mea, copilașul meu! Da, vlăstărașul meu, vii? Încet, încet și cu grijă, căci ești încă mic și plăpînd… Să vezi ce-ți pregătesc și eu: hăinuțe de puf, pătuț din lemn de măr, păturele din cea mai bună lînă, cerșăfele de mătase. Așa frumos să te așez, așa mînuțele, așa piciorușele, uite și năsucul, uite stomăcelul… Cred ca ți-e foame. Vino la mine în brațe! Așa micuțul meu, ia lăptișor de la mămica… Simțea cu toată ființa ei desfătarea de a purta in trupul ei încă o viață.
Luni la rând, l-a vegheat în căsuța lui de carne. Luni la rand, i-a vorbit. Mii de cântece îi cîntase. De nenumărate ori se jucase cu el. Și cu cît i se apropia sorocul, cu atît mai mare îi era bucuria. Într-atît, încît îi strălucea chipul. Îl mîngîia duios, pe deasupra rochiei, și privea iar și iar micuța lui zestre. A cumpărat cel mai frumos pătuț din piață și l-a așezat lîngă patul ei. L-a aranjat frumos, frumos. Oriunde s-ar fi aflat mama în casă, ar fi auzit plînsetul odorului său. Ce fericire!
A intrat în luna a noua. Ajunse la mijlocul ei. De acum se apropia luna a zecea. Au dus-o la clinică, pentru că se împlinise sorocul. Termenul deja trecuse, dar nu dădea nici un semn de naștere. Sufletul i se înnegură. Doctorii erau din ce în ce mai neliniștiți... Dar ce simți mamoșul, cu mîinile sale pricepute? Copilul era așezat invers, cu piciorușele înainte! Înspăimîntător! A hotarât să se pregătească sala de operație. – O să-i facem astă seară cezariană, și apoi vom vedea ce se mai întîmplă, spuse acesta. Vestea ajunse pînă la familia domnului Nisiotis, care era funcționar al filialei centrale a Băncii Greciei. Om evlavios, acesta îl iubea mult pe Sfîntul Nectarie, într-atît încît îl vedea ca pe un membru al familiei sale. El și ai lui i-au simțit ajutorul, nu de puține ori. – Doamna Vlahakis are necazuri, îi spuse domnul Nisiotis soției lui. Au s-o taie. Biata de ea... și a făcut atît de mult bine... – Doamne Sfinte! au exclamat soția și fiul său. Domnul Nisiotis a luat o iconiță a Sfîntului Nectarie, a pus-o cu evlavie în buzunar, și s-a îndreptat spre clinica unde se afla doamna Vahakis. A găsit-o foarte supărată. Biata femeie aflase ce se întîmpla în trupul ei și deja parcă vedea cuțitul deasupra ei. Tremura de frică, închipuindu-și bisturiul intrîndu-i în carne, tăind-o pînă în măruntaie... Și dacă o să ajungă pînă la trupușorul fraged al copilului și o să-l rănească?!... O, Doamne, ce nenorocire! Sufletul îi ardea în chinuri ca ale iadului, însă în trup nu simțea nici o durere de naștere. Așa o găsi domnul Nisiotis cînd intră în salonul ei. Se apropie de ea, o salută, după care scoase cu evlavie din buzunar icoana Sfîntului Nectarie, pe care o luase de acasă, și o așeză pe noptieră. – Mă doare! strigă femeia, de îndată ce icoana a atins noptiera. Mă doare! Domnul Nisiotis a rămas ca trăsnit. Înțelesese! Își făcu cruce, după care se retrase din salon. – Sfinte Nectarie... îngînă numai, tremurînd de emoție. Imediat au dus-o pe femeie în sala de operație. Bisturiele luceau amenințătoare lîngă ea, dar nu a fost nevoie de ele. Peste puțină vreme, copilul se năștea normal. Uite-i căpșorul... uite-i și fruntea micuță, năsucul, obrăjorii, gătuțul, pieptișorul, burtica și piciorușele. Uite băiețelul! De îndată răsună în urechile mamei plînsetul copilașului ei, care i se păru ca un imn de slava cîntat de mii de îngeri! Slava Ție Atotputernice Doamne! Doctorul a urmărit, mut de uimire, minunea ce se petrecuse. Ieși apoi din sala de operație, plin de emoție. – Nu mă înșeală pe mine mîinile, domnule Nisiotis, spuse acesta. De mii de ori am întîlnit asemenea cazuri. Copilașul era așezat invers! Ceva s-a petrecut aici, în clinica mea! – Haideți cu mine, i-a spus atunci domnul Nisiotis. S-au dus amîndoi în salonul proaspetei mame. Pe noptiera ei se afla icoana Sfîntului, care atît de mult iubește oamenii, încît rîu de minuni izvorăște din mila lui cea mare. Amîndoi au privit îndelung icoana, fără să scoată o vorbă. Ce puteau oare să mai spună?... Slăvit să fie Domnul întru sfinții Săi!
Reply With Quote
  #15  
Vechi 09.11.2009, 20:03:23
sofiaiuga's Avatar
sofiaiuga sofiaiuga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.015
Implicit

frumos si emotionant!Chiar azi ,fara sa stiu ,spre rusinea mea ,ca e ziua Sfintului ,am dat acatistul unei cunostinte ,ca sa-l citeasca.!
Reply With Quote
  #16  
Vechi 09.11.2009, 20:15:18
mihnea45
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Rugaciune catre Sf. Nectarie

O, preasfinte si intru tot laudate, mare facatorule de minuni Nectarie, primeste aceasta putina rugaciune de la noi, nevrednicii robi, caci catre tine, ca de la un adevarat izvor de tamaduiri si grabnic folositor si ajutator preaminunat scapand, si catre sfant chipul icoanei tale privind, cu lacrimi fierbinti ne rugam tie: Vezi, sfinte, durerile noastre, vezi saracia si ticalosia noastra. Vezi ranile sufletelor si ale trupurilor noastre.

Rugamu-ne tie, Nectarie Sfinte, sarguieste de ne ajuta cu neincetatele si sfintele tale rugaciuni, si ne sprijineste pe noi, robii tai. Ia aminte la suspinele noastre si nu trece cu vederea pre noi, ticalosii si scarbitii, ca stim, sfinte al lui Dumnezeu, ca de ai si patimit grele prigoniri pentru dragostea lui Hristos, dar prin ele ai aflat dar de la Dumnezeu si astazi luminat vietuiesti intru imparatia cea gatita sfintilor, fiindca ne-am incredintat ca si dupa mutarea ta din viata aceasta trecatoare, cine a nazuit la ajutorul tau si cu credinta ti s-a rugat, nu a ramas neajutat.

Ca cine te-a chemat pe tine, de minuni facatorule, si l-ai trecut cu vederea? Sau cui, intru dureri fiind, si spre ajutorul tau alergAąnd, nu i-ai usurat suferinta?
Minunile si ajutorul tau ne-au facut si pe noi, ticalosii si scarbitii, sa te chemam intru ajutor. Auzit-am ca trupul tau a ramas neputrezit, pentru a intari in noi credinta in inviere. Auzit-am si ca din dragoste pentru norodul credincios, mai apoi L-ai rugat pe Dumnezeu ca binecuvantarea sfintelor tale moaste sa se raspandeasca in toata lumea. Stim, o, alesule ierarhe, de multimea tamaduirilor pe care le-ai savarsit, nou doctor fara de arginti aratandu-te. Nu cunoastem nici suferinta si nici durere, pe care sa nu le poti alina.



Nu cunoastem nici o boala careia tu sa nu ii poti aduce tamaduire, daca tamaduirea este spre mAąntuirea celor ce se roaga tie. Dar mai mult decat atat, nu numai ca ai tamaduit boli despre care doctorii ziceau ca nu pot fi tamaduite, ci si pe multi bolnavi i-ai ajutat a se intari in credinta si in rabdare, si sa ia plata de la Dumnezeu pentru osteneala lor. Si acestia, fara sa primeasca tamaduirea trupeasca, au primit tamaduirea sufleteasca si i-au multumit Domnului ca prin ghimpele bolii au fost adusi de la iubirea acestei lumi la iubirea celor sfinte, de la calea cea larga a patimilor la calea cea ingusta a mantuirii.

Aceste minuni ale tale, sfinte, ne-au facut si pe noi a crede ca la orice facere de bine esti gata ajutator si grabnic folositor si sprijin minunat. Drept aceea, suntem incredintati ca pe tot cela ce alearga la tine, cerand cu credinta ajutor, nu-l treci cu vederea. Pentru aceasta si noi credem ca si acum acelasi esti, sfinte, precum atunci cand i-ai ajutat pe cei care au alergat la tine. Slaba este credinta noastra, dar fiind scarbiti si pagubiti, la tine alergam cu credinta si cu lacrimi. Ingenunchind, rugamu-ne tie, Sfinte Ierarhe Nectarie, sa te rogi pentru noi lui Hristos Fiul lui Dumnezeu, Cela ce n-a trecut cu vederea rugaciunile tale cele jertfelnice, ci te-a ascultat si te-a intarit si te-a primit in cerestile locasuri.

Catre Acela roaga-te, ca sa fim si noi ajutati si miluiti pentru rugaciunile tale, si din pagube si necazuri izbaviti, ca sa laudam si sa binecuvantam si sa slavim intru tot laudatul si prea puternicul nume al Tatalui si al Fiului si al Sfantului Duh, acum si pururea si in vecii vecilor.

Amin.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 09.11.2009, 20:20:09
mihnea45
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Vecernia si Utrenia Sfantului Nectarie

http://www.trilulilu.ro/dinamitaro/c2590d9155458f
Reply With Quote
  #18  
Vechi 09.11.2009, 20:20:58
mihnea45
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Acatistul sfantului ierarh nectarie

http://www.trilulilu.ro/liviutarau/b8f543db7aa9d8
Reply With Quote
  #19  
Vechi 09.11.2009, 20:22:03
mihnea45
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Paraclisul Sfantului Nectarie

http://www.trilulilu.ro/dinamitaro/6721b31ad02716
Reply With Quote
  #20  
Vechi 09.11.2009, 20:22:40
mihnea45
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Troparul sf.nectarie taumaturgul

http://www.trilulilu.ro/cautator/94270a9abf73b4
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Sfantul Nectarie din Eghina Dodi Intamplari adevarate 8 08.08.2011 19:24:33
Manastirea Sfantului Nectarie din Eghina diaden Intrebari utilizatori 0 29.04.2011 01:04:14
Un site al Sf.Nectarie din Eghina! mary20 Moaste 2 04.03.2010 13:39:53
Viata Sfantului Nectarie din Eghina geo.nektarios Diverse Sarbatori 32 26.01.2009 03:20:42
Moastele Sfantului Nectarie de la Eghina Ionelaangel Moaste 1 30.10.2006 01:54:45