Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 03.05.2007, 22:23:35
Nitro Nitro is offline
Member
 
Data înregistrării: 03.05.2007
Mesaje: 45
Implicit

Toata lumea cauta dovezi despre minuni , documente reale , inregistrari alea alea.....dc ? ca sa puteti crede in ele cu adevarat ? Pai tocmai Dumnezeu ( sau fiul lui , sry , stiu doar ca sa zis :) ) a zis , ca un om care crede in el fara a-l vedea e mult mai bogat decat unul care a trebuit sa-l vada ca sa creada !

So nu mai cautati miracole !

Faceti unul !
Oricine poate face miracole , depinde doar din ce pct. de vedere privesti !

Un orfan care ajunge primarul unui judet , aceea pers e un miracol !

Un om care supravietuieste unui accident , acela e un miracol !!

Pana si un om care ii da 1 leu unui cersetor , in zilele de astazi , ACELA E UN MIRACOL !!!!

So , don`t look for miracles, be one !
Reply With Quote
  #2  
Vechi 04.05.2007, 23:22:09
2io's Avatar
2io 2io is offline
Member
 
Data înregistrării: 14.04.2007
Locație: Giessen, D
Religia: Ortodox
Mesaje: 99
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Nitro
Toata lumea cauta dovezi despre minuni , documente reale , inregistrari alea alea.....dc ? ca sa puteti crede in ele cu adevarat ? Pai tocmai Dumnezeu ( sau fiul lui , sry , stiu doar ca sa zis :) ) a zis , ca un om care crede in el fara a-l vedea e mult mai bogat decat unul care a trebuit sa-l vada ca sa creada !

So nu mai cautati miracole !

Faceti unul !
Oricine poate face miracole , depinde doar din ce pct. de vedere privesti !

Un orfan care ajunge primarul unui judet , aceea pers e un miracol !

Un om care supravietuieste unui accident , acela e un miracol !!

Pana si un om care ii da 1 leu unui cersetor , in zilele de astazi , ACELA E UN MIRACOL !!!!

So , don`t look for miracles, be one !
Mai bine ne este să ne vedem păcatele ca să ne putem pocăi. Si Dumnezeu va face minuni după cum stie El mai bine, astfel încât noi să nu le vedem ca să nu zicem în sinea noastră: "Pentru că sunt eu curat, de aceea mi s-a întâmplat minunea cutare."

Doamne ajută!
Ionut
Reply With Quote
  #3  
Vechi 05.05.2007, 00:03:20
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Nitro
Toata lumea cauta dovezi despre minuni , documente reale , inregistrari alea alea.....dc ? ca sa puteti crede in ele cu adevarat ? Pai tocmai Dumnezeu ( sau fiul lui , sry , stiu doar ca sa zis :) ) a zis , ca un om care crede in el fara a-l vedea e mult mai bogat decat unul care a trebuit sa-l vada ca sa creada !

So nu mai cautati miracole !

Faceti unul !
Oricine poate face miracole , depinde doar din ce pct. de vedere privesti !

Un orfan care ajunge primarul unui judet , aceea pers e un miracol !

Un om care supravietuieste unui accident , acela e un miracol !!

Pana si un om care ii da 1 leu unui cersetor , in zilele de astazi , ACELA E UN MIRACOL !!!!

So , don`t look for miracles, be one !
Un miracol ar fi si acela de a gindi de o mie de ori inainte de a posta ceva. Un miracol ar fi si acela de a-ti da seama ca esti pe un forum crestin si modul de a scrie si de a te exprima, lasa mult de dorit.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 09.05.2007, 16:06:09
Nitro Nitro is offline
Member
 
Data înregistrării: 03.05.2007
Mesaje: 45
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56

Un miracol ar fi si acela de a gindi de o mie de ori inainte de a posta ceva. Un miracol ar fi si acela de a-ti da seama ca esti pe un forum crestin si modul de a scrie si de a te exprima, lasa mult de dorit.
Un miracol ar fi si acela de a gindi de o mie de ori inainte de a posta ceva.<<<<
atunci dc ai postat ?? dc nu ai facut si tu un miracol ?? :)


miracol ar fi si acela de a-ti da seama ca esti pe un forum crestin si modul de a scrie si de a te exprima, lasa mult de dorit. <<<< trebuie sa intru intr-un club sa pot posta si exprima aici ? e vreun ritual secret care trebuie facut inainte ?? Modul de exprimare....cum ai vrea sa fie ? formal ? cand unu mai jos ameninta cu bate si ca merge noaptea si bate pe altii ?? am injurat cumva ?

E ceva neadevarat din ce am zis ??


Mai bine ne este s&atilde; ne vedem p&atilde;catele ca s&atilde; ne putem poc&atilde;i. Si Dumnezeu va face minuni dup&atilde; cum stie El mai bine, astfel încât noi s&atilde; nu le vedem ca s&atilde; nu zicem în sinea noastr&atilde;: "Pentru c&atilde; sunt eu curat, de aceea mi s-a întâmplat minunea cutare." <<<<<<da , nu zis ca nu te uiti la pacate si sa nu le mai faci in continuare , dar Dumnezeu poate face minuni si prin tine , numai tu sa vrei ! NU TREBUIE sa fii un sfant pentru a face minuni !!!!! Dumnezeu nu e pretentios in a alege persoana prin care sa faca minuni ! Poate , kit ca ai facut pacate , ajungi doctor si salvezi multe vieti , pt. oamenii aceia tu esti un miracol !!



astfel încât noi s&atilde; nu le vedem ca s&atilde; nu zicem în sinea noastr&atilde;: "Pentru c&atilde; sunt eu curat, de aceea mi s-a întâmplat minunea cutare." <<<< De ce te gandesti numai la tine ?? Nu trebuie sa fi curat ca sa ti se intample o minune SAU SA FACI UNA !!!!! Poate aceea minune va schimba modul in care traiesti , sau poate schimba viata celuia carui i-ai facut aceea minune si va ajunge sa faca si el la randul lui o minune !!
Reply With Quote
  #5  
Vechi 09.05.2007, 22:44:37
moro.d moro.d is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.03.2007
Mesaje: 943
Implicit

true...true... toti aveti dreptate.
si faptul k "nu vad" (le vad, dar nu le inteleg sau se fac k nu le observa) aceste miracole denota k nu stiu ce inseamna miracol... nici ei nu stiu ce vor de fapt, nici ei nu stiu ce cauta. lumea nu a crezunt knd a inviat Hristos, kre dupa mine e cea mai mare minune, daramite o alta minune... mai "mik". pt orice minune se gaseste kte o rastalmacire.
desigur, ma refer la cei kre spun "nu cred pana nu mi se demonstreaza, pana nu vad un miracol"
Reply With Quote
  #6  
Vechi 22.05.2007, 23:43:23
Makavelli Makavelli is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.05.2007
Mesaje: 104
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Makavelli
Implicit

Bineinteles ca trebuie sa credem neconditionat in Dumnezeu, oricum el isi face aparitia in viata noastra intr-un fel sau altu fara sa stim sau nu.E alegerea noastra sa credem daca unele lucruri sunt intamplatoare sau nu, si spun asta pt ca unele lucruri chiar nu sunt intamplatoare.Ferice de cei ce cred fara sa vada pe cel ce a facut lumea :)
Reply With Quote
  #7  
Vechi 26.05.2007, 05:50:42
ALDEBARAN ALDEBARAN is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 26.05.2007
Mesaje: 1
Implicit


In ce mi-a fost dat sa inteleg,citind si recitind Biblia,referitor la "cine citeste sa inteleaga" ,este ca Dumnezeul cerurilor si al pamantului,permite omului sa inteleaga
si sa priceapa textul biblic dupa dupa puritatea sufletului sau.Bineinteles trebuie sa adaug ca trebuie anumita educatie in acest sens.Cand esti mai bun pricepi mai bine !
Referitor la "vorbeau in limbi" Omul este tiparul lui Adam .Adam a fost conceput sa traiasca 1000 de ani ! Exemplu este Matusalem,Adam etc .Dar Dumnezeul cerurilor si al pamantului a modificat varsta,reducand-o la 70 de ani,restul este "un dar" prin modificarea genelor responsabile de "lungimea vietii",dar asupra caruia va reveni cat de curand ,cand va incepe "mileniul" adica glorioasa domnie a lui Isus Cristos pe pamant.Cred ca "revenirea" la viata de 1000 de ani se va face ptr.cei deja nascuti,prin
"cand unul va fi luat si unul va fi lasat" La facere oamenii nu vorbeau de cat o limba,
iar la zidirea turnului Babel ,Dumnezeul cerurilor si al pamantului "a incurcat "
limbile,si oamenii nu s-au mai inteles asupra zidirii pe maideparte a turnului.Omul are
in creerul sau in locul numit "diencefal" o mica piesa pe care unii il numesc al treilea ochi,dar pe care eu il voi numi "decodorul universal" care activat este capabil sa priceapa orice limba se vorbeste pe pamant,chiar si limbajul pasarilor si al animalelor.

Cine crede in Dumnezeul cerurilor si al pamantului,sa creada si sa-si intareasca credinta caci rasplata lui va fi mare ! Cristos fiului Dumnezeului cerurilor si al pamantului a murit pe cruce ,ptr.pacatele noastre si a inviat a treia zi dupa scrpturi si s-a suit la cer si sta de-a dreapta Dumnezeului cerurilor si al pamantului,
Voi comenta cu alta ocazie mai departe acest miracol asa cum "mi-e mie dat sa pricep" Cu bine,Aldebaran
Reply With Quote
  #8  
Vechi 26.05.2007, 19:59:44
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Traim intr un miracol continu si tocmai de aceea obisnuindu-ne cu el, nu-l mai constientizam pe deplin. Miracolul existentei noastre insasi, a tot ce ne-n conjoara cu natura-n explozie de lumini si culori , cu vietuitoarele ce ne-ncinta la tot pasul, cu descoperirea de noi si noi taine ce ne fascineaza si ne alimenteaza imaginatia. Din pacate multe din miracolele si minunile lasate si primite de la Bunul Dumnezeu le ignoram si chiar le distrugem cu buna stiinta prin nesabuintele noastre. Un mare miracol este dragostea si iertarea . Mircolele nu trebuie cautate sau asteptate, ele sint in noi si-njurul nostru, numai trebuie sa le descoperim prin trairea si dragostea noastra intru DUMNEZEU !
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Cititi Sf.Scriptura misionarul Despre Sfanta Scriptura 24 07.02.2011 14:41:20
Merita sa cititi! silverstar Generalitati 15 18.10.2010 17:23:41
va rog cititi lalala Generalitati 13 05.05.2010 02:32:25
Cititi din Parintele Schmemann Anodos Despre Biserica Ortodoxa in general 32 04.03.2008 20:36:55