Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 22.01.2008, 21:45:03
konstantinos konstantinos is offline
Member
 
Data înregistrării: 07.12.2006
Mesaje: 88
Implicit

Biserica Ortodoxa Rusa este in comuniune cu Patriarhia Constantinopolului?
Patriarhia Ierusalimului este in comuniune cu Patriarhia Constantinopolului?
Daca da, oare de ce? Se stie foarte bine despre implicatiile Patriarhiei Constantinopolului in Ecumenism. Biserica Ortodoxa Rusa nu este in ecumenism (a fost), dar totusi e in comuniune cu celelate Biserici implicate in Ecumenism.
In ce consta recunoasterea intre Bisericile Oficiale daca unii preoti din Rusia nu vor sa slujeasca cu preoti din Romania (BOR) de exemplu?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 23.01.2008, 00:02:57
astrud astrud is offline
Member
 
Data înregistrării: 12.01.2006
Mesaje: 74
Implicit

Citat:
În prealabil postat de konstantinos
Biserica Ortodoxa Rusa este in comuniune cu Patriarhia Constantinopolului?
Patriarhia Ierusalimului este in comuniune cu Patriarhia Constantinopolului?
Daca da, oare de ce? Se stie foarte bine despre implicatiile Patriarhiei Constantinopolului in Ecumenism. Biserica Ortodoxa Rusa nu este in ecumenism (a fost), dar totusi e in comuniune cu celelate Biserici implicate in Ecumenism.
In ce consta recunoasterea intre Bisericile Oficiale daca unii preoti din Rusia nu vor sa slujeasca cu preoti din Romania (BOR) de exemplu?
Da, Biserica Ortodoxa Rusa este in comuniune cu Patriarhia Constantinopolului insa nu si in coliturghisire.
Patriarhia Ierusalimului este in comuniune cu Patriarhia Constantinopolului insa nu si in coliturghisire.
De ce? Pentru ca asa da bine din punct de vedere social si mai ales politic.
Una e pozitia conducerii Bisericii Ruse si alta e parerea unor preoti rusi. Recunoasterea dintre Bisericile Oficiale consta in a se respecta reciproc politic insa in adevar doar Bunul Dumnezeu stie ce este.
Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #3  
Vechi 23.01.2008, 13:58:50
moro.d moro.d is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.03.2007
Mesaje: 943
Implicit

Citat:
În prealabil postat de astrud
Da, Biserica Ortodoxa Rusa este in comuniune cu Patriarhia Constantinopolului insa nu si in coliturghisire.
daca ma intrebi pe mine e un nonsens... dar cand e vorba de politica orice e posibil :|
Reply With Quote
  #4  
Vechi 24.01.2008, 00:52:37
astrud astrud is offline
Member
 
Data înregistrării: 12.01.2006
Mesaje: 74
Implicit

Ceea ce am vrut sa subliniez este ca desi cele doua biserici sunt in comuniune daca in una dintre biserici este zi aliturgica in cealalta biserica se savarseste Sf Liturghie. Nu am considerat sensul cuvantului "coliturghisire" ca fiind capacitatea de a savarsi Sf Liturghie impreuna a preotilor din cele doua biserici ci imposibilitatea temporala de a savarsi aceeasi liturghie in aceeasi zi.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 24.01.2008, 09:32:25
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

poi nu-tzi dai seama ca atunci liturghia ortodoxiei ishi pierde rolul ca devine valabila orice liturghie a oricarui cult crestin, mai mare sau mai mic, chiar shi sectantzii vor avea propriile lor liturghii care fiereshte ca vor deveni valabile. Pasul urmator, e ca se vor unii musulmanii cu iudeii cu hindushii shi totzi care au orice credintza in Dumnezeu se vor unii shi atunci orice liturghie v-a deveni valabila shi totzi vor fi copii lui Dumnezeu, apoi vor venii extratereshtrii, adica draciile de prin univers shi vor zice shi ei ca au ceva credintza in ceva forme de credintza in Dumnezeu shi iacata atunci biserica universala in care suntem cu totzii ecumenizatzi in credintza in Dumnezeu shi unde orice e bun, numai credintza in Dumnezeu sa fie, shi atunci vor zice dumnezeu catre orice lucru shi totul se va scalda in dulcea mare binelui, a bunatatzii, acolo unde cu totzii ne scaldam in dulcea inshelare in care am inlocuit creatzia cu creatorul in virtutea ideii ca fiecare lucru a fost creat de Dumnezeu, intr-o bucurie generala a libertatzii shi tolerantzei in care se vor intzelege sharpele cu shoricelul, pisica cu catzelushul, leul cu gazela, adica iacata raiul ca doar din rai a fost retezat pomul cunoashterii binelui shi raului ca el era de vina shi iacata ca nu mai trebuie ascultat nimic fiindca totul e prroz ca Pandtiele... shi orice credintza de pe pamant in orice doar ca are ceva trimitere catre Dumnezeu este buna, asha cum zicea satana catre Hristos, zi pietrelor sa se prefaca in paini ca doar poporul are nevoie de hrana, sau inchina-te mie shi toate imparatziile tzi le voi da tzie, sau sari de pe turla bisericii ca te vor ajuta ingerii lui Dumnezeu.... sau nu te du la golgota ca e pacat de tine sa mori asha tanar shi frumos, sau nu te apropia de femeia aia ca s-o mantui ca e o stricata, sau fii tu regele nostru shi ne cundu in lupta shi ne scapa de romani, sau pune unul din ucenici sa conduca intreaga lume creshtina, sau chiar toate credintzele de pe pamant shi din univers.... sau cate shi mai cate ganduri omeneshti ale omului lumesc shi ale satanei cea intotdeuna bune cu omul shi cu egoismul sau doar daca il leapada pe Hristos cel tainic, adica daca devine un mic antihrist...
Reply With Quote
  #6  
Vechi 25.01.2008, 20:53:39
konstantinos konstantinos is offline
Member
 
Data înregistrării: 07.12.2006
Mesaje: 88
Implicit

Deci in Biserica Ortodoxa Universala un Sfant al unei zile se serbeaza de doua ori. Cum vi se pare unitatea asta intre Biserici? Toti pentru unu si unu pentru toti daca suntem in acelasi cuget, aceeasi credinta si aceeasi Biserica. Bisericile care au ramas la calendarul Iulian au o oarecare retinere fata de Bisericile cu noul calendar.(Prin Biserica ma refer la tot clerul si enoriasi, nu la capii Biserici).Mie personal mi se pare unitatea dintre BOR si celelalte Biserici o unitate politica, de fatada.(De exemplu celorlalte Biserici nu le convine cand vad ca Patriarhul Constantinopolului face rugaciuni cu catolicii, dar se tem sa respinga pe Patriarh, avand exemplu pe calugarii din Muntele Athos).
Reply With Quote
  #7  
Vechi 25.01.2008, 23:19:44
sofiaiuga's Avatar
sofiaiuga sofiaiuga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.015
Implicit

se vede cum comunismul a facut ravagii si a politizat TOATE BISERICILE ORTODOXE ce-si zic autocefale ,dar se complac a servi intereselor politicienilor zilei ,decit lui HRISTOS.dE ACEEA CRED CA NICI NU MAI DORESC SA FACA NICI UN SINOD ECUMENIC PANORTODOX SI SA-SI CLARIFICE ATITUDINILE SI COMPORTAMENTELE ,FIIND SUPUSI POLITICII PAMINTESTI ,nu cred ca ii mai intereseaza prea mult politica cereasca .Indiferent carei tari apartin IERARHIA ORODOXA se comporta in linii mari la fel.Concluzia mea e ca nu sint mai buni unii ca altii ,indiferent de natie!
Reply With Quote
  #8  
Vechi 29.01.2008, 20:34:55
konstantinos konstantinos is offline
Member
 
Data înregistrării: 07.12.2006
Mesaje: 88
Implicit

Deci comuniunea care lipseste BOSV-ului cu celelalte Biserici, nu este o comuniune religioasa ci mai mult sau mai putin o comuniune politica. BOSV nu este in nici un fel de comuniune cu Bisericile implicate in ecumenism (din cate stiu eu). Biserica Rusa din diaspora care s-a unit cu Patriarhia Moscovei nu mai este in comuniune liturgica cu BOSV. De ce? Nici eu nu stiu. Oare o fi Bosv,impreuna cu celelalte Biserici de stil vechi cu care sunt in comuniune, singurele Biserici Ortodoxe care lupta impotriva ecumenismului? Ma indoiesc.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 29.01.2008, 23:38:48
seminaristul seminaristul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Locație: buricu' pamantului ARAD
Religia: Ortodox
Mesaje: 398
Implicit

da cu care biserici pe stil vechi, in afara de Biserica pe stil vechi din Grecia si Bulgaria, mai e BOSV in comuniune:-?
Reply With Quote
  #10  
Vechi 01.02.2008, 00:08:29
konstantinos konstantinos is offline
Member
 
Data înregistrării: 07.12.2006
Mesaje: 88
Implicit

BOSV mai este in comuniune cu Biserica Rusa din diaspora (cei care au refuzat sa se uneasca cu Patriarhia Moscovei).
Ce am vrut sa subliniez e ca nu numai Bisericile de stil vechi(de mai sus) sunt impotriva ecumenismului si tin calendarul iulian. Mai sunt si altele care sunt contra ecumenismului, care tin caledarul iulian si respecta Canoanele Sf Parinti (Ex: Botezul il practica prin scufundare). Aceste Biserici sau preoti impreuna cu credinciosi cred ca sunt cu nimic mai prejos decat cei de pe stil vechi, cu toate ca nu sunt in comuniune cu cei de pe stil vechi. La asta ma refeream.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Filme ortodoxe Adriana Cluj Resurse ortodoxe on-line 216 27.04.2017 18:30:50
Carti ortodoxe preot_gabriel Generalitati 13 08.12.2010 20:29:50
comuniunea in casatorie mirelat Nunta 225 11.09.2010 04:39:35
Conversatie intre un crestin ortodox si un cautator sincer al credintei ortodoxe orthodoxia.i.thanatos Despre Biserica Ortodoxa in general 84 16.07.2010 15:57:35
Comuniunea dintre cei vii si cei morti in Sfanta Liturghie georgeval Sfanta Liturghie 2 27.10.2009 22:50:03