Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Rugaciuni
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 27.12.2010, 22:31:48
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ostasul Vezi mesajul
Dumnezeu stie intotdeauna de ce are nevoie sufletul nostru. Sa ne lasam in voia lui Dumnezeu !
Simplu , fara multa vorbarie , caci la Dumnezeu toti perii capului sunt numarati , iar nu oricine care spune Doamne , Doamne , e vrednic de Imparatia Lui ! Vorba dulce si mieroasa , nu poate ascunde inima mandra si trufasa !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)

Last edited by cristiboss56; 27.12.2010 at 22:50:52.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 29.12.2010, 00:50:25
tigerAvalo9 tigerAvalo9 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.03.2008
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.448
Implicit

Iti multumesc Dumnezeule ca ma scoti incet incet din necazul ce s-a abatut peste mine anul acesta,iti multumesc ca familia e sanatoasa,ca eu merg spre bine si ca m-ai ajutat de atatea ori cand ti-am cerut si chiar atunci si cand nu am facut-o.SLAVA TIE DUMNEZEULE SI MULTUMITA!++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++ +++++++
Reply With Quote
  #13  
Vechi 29.12.2010, 01:04:38
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tigerAvalo9 Vezi mesajul
Iti multumesc Dumnezeule ca ma scoti incet incet din necazul ce s-a abatut peste mine anul acesta,iti multumesc ca familia e sanatoasa,ca eu merg spre bine si ca m-ai ajutat de atatea ori cand ti-am cerut si chiar atunci si cand nu am facut-o.SLAVA TIE DUMNEZEULE SI MULTUMITA!++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++ +++++++
În urmă cu ceva timp, când necazul bolii te apăsa , și te îmboldea deznădejdea , mulți din cei de aici te încurajau și te pomeneau în rugăciunile lor . Da, dragă Alin , Dumnezeu nu-și întoarce fața de la cei ce se roagă Lui , iar puterea rugăciunii crește cu cât suntem mai mulți ! Mă bucur să te văd din nou optimist și cu chef de viață ! Slavă lui Dumnezeu pentru toate !+
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #14  
Vechi 29.12.2010, 10:31:02
philalex philalex is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.05.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 517
Implicit

Totdeauna, trebuie sa-i multumim pentru ca are grija de noi....nu trebuie sa uitam niciodata acest lucru....fiindca primim semne...
Reply With Quote
  #15  
Vechi 29.12.2010, 13:09:10
mihaila_alin
Guest
 
Mesaje: n/a
Smile iti multumesc

Dumnezeule si te laud pentru multa milostivirea ta, ca nu ne-ai pierdut pe noi,desi uneori pentru noianul gresalelor noastre ne mai incerci pe noi! dar dupa marea mila ta vine si izbavirea noastra.sa cunostem iubirea ta de oameni si sa nu cadem in deznadajduire.ca tu sprijinitorul nostru esti, si nu avem altul afara de tine,ajutorului omenesc nu ne incredinta.tu esti Dumnezeul statornic caruia a ne incredintam, sufletul si trupul nostru apara si ne miluieste si tie slava si multumita inaltam Tatalui si Fiului si Duhului Tau celui sfint.Amin.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 29.12.2010, 14:42:48
IOLANDA IOLANDA is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.03.2010
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 368
Post

Ar trebui sa multumim Domnului,imediat ce ne-am trezit din somn dimineata,iar in cursul zilei sa nu incetam deloc lauda si multumirea pentru tot ceia ce vedem,simtim,iubim,traim.........deci ca o concluzie: rugaciunile noastre de cerere sa fie neaparat insotite de cele de lauda si multumire.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 31.12.2010, 18:50:00
tigerAvalo9 tigerAvalo9 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.03.2008
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.448
Implicit

Sa multumim Domnului Dumnezeu pentru tot anul acesta si pentru ca suntem in viata.Slava si multumita lui Dumnezeu pentru toate.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 22.11.2012, 11:04:31
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

Astazi, 22 noiembrie 2012, americanii sarbatoresc Ziua Recunostintei. Cineva imi spunea ca este demn de lauda acest fapt si ca am avea nevoie si noi de o asemenea zi in care, cu mic, cu mare, sa aducem multumire lui Dumnezeu.

Cred insa ca nu peste ocean trebuie sa privim, ci spre viata Bisericii, pentru a ajunge la constiinta faptului ca recunostinta, multumirea, sunt realitati esentiale ale relatiei personale cu Dumnezeu. In Biserica in fiecare zi se aduce euharistie, adica multumire, lui Dumnezeu. Iar daca Sfantul Apostol Pavel ne indeamna la rugaciune neincetata, implicit ne indeamna si la recunostinta cea de toata vremea.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 22.11.2012, 15:45:02
Mena59 Mena59 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 20.11.2012
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 362
Implicit Slava lui Dumnezeu pentru toate!

Citat:
În prealabil postat de Marius22 Vezi mesajul
Astazi, 22 noiembrie 2012, americanii sarbatoresc Ziua Recunostintei. Cineva imi spunea ca este demn de lauda acest fapt si ca am avea nevoie si noi de o asemenea zi in care, cu mic, cu mare, sa aducem multumire lui Dumnezeu.

Cred insa ca nu peste ocean trebuie sa privim, ci spre viata Bisericii, pentru a ajunge la constiinta faptului ca recunostinta, multumirea, sunt realitati esentiale ale relatiei personale cu Dumnezeu. In Biserica in fiecare zi se aduce euharistie, adica multumire, lui Dumnezeu. Iar daca Sfantul Apostol Pavel ne indeamna la rugaciune neincetata, implicit ne indeamna si la recunostinta cea de toata vremea.
Ai dreptate. Ar trebui sa-I fim recunoscatori Domnului si sa-I multumim pentru toate cele. Si pentru cele placute noua si pentru cele ce nu ne sunt pe plac. Eu una, recunosc ca uit de multe ori sa multumesc lui Dumnezeu chiar si pentru cele placute... Si cand e vorba de necazuri mi-e greu chiar sa ma abtin de la carcoteli si vaicareli... ce sa mai zic de multumire...
Domnul sa ne dea putere sa facem cele bineplacute Lui!

Un acatist foarte frumos, miscator:
http://www.resurse-ortodoxe.ro/rugac...-pentru-toate/
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Oastea Domnului pacatoasa Generalitati 48 17.09.2015 12:14:56
Maica Domnului NEKTARIOS. Intamplari adevarate 1 25.09.2014 08:14:13
Cum multumim Lui Dumnezeu si Sfintilor pentru ajutorul acordat? mela me Intrebari utilizatori 4 18.03.2011 17:53:12
Sa multumim Domnului! Daniel777 Spiritualitatea ortodoxa 6 09.03.2011 19:42:23
Oastea Domnului BenHur Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 23 18.02.2011 21:07:12