Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #101  
Vechi 17.01.2011, 22:05:50
Melissa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adriana3 Vezi mesajul
Sa inteleg ca Iisus vrea mantuirea doar a barbatilor, ca daca o vroia si pe a femeilor Dumnezeu facea o fiica? Caz in care poate ca le dorea mantuite doar pe femei?
Nu stiu cum ai putea sa intelegi asta din ce am spus eu???Te-ai gandit mult pana ai inteles asta????
  #102  
Vechi 17.01.2011, 22:07:41
Melissa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adriana3 Vezi mesajul
Eu am vazut femeie preot slujind, si este o femeie deosebita, face slujbe deosebite si toti enoriasii sai sunt multumiti! .
Unde ai vazut????
  #103  
Vechi 17.01.2011, 22:14:11
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Melissa Vezi mesajul
Unde ai vazut????
Să fie la Templul Hestiei ?
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
  #104  
Vechi 17.01.2011, 22:16:11
ap2010's Avatar
ap2010 ap2010 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.08.2010
Locație: iasi
Religia: Ortodox
Mesaje: 237
Implicit

De ce nu sunt femei preot?Pentru ca femeile,cel putin cele din tara noastra si cu capul pe umeri nu doresc acest lucru.
  #105  
Vechi 17.01.2011, 22:23:11
Adriana3 Adriana3 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 12.01.2010
Locație: Turma Bunului Pastor
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.776
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Melissa Vezi mesajul
Nu stiu cum ai putea sa intelegi asta din ce am spus eu???Te-ai gandit mult pana ai inteles asta????
Bine-nteles ca nu asta ai spus ci era o paralela in acelasi stil de a gandi. Adica daca Iisus este barbat de unde deducem ca Dumnezeu vrea doar preoti barbati? Pentru ca la fel am putea deduce si ca vrea mantuirea doar a barbatilor din cauza ca Iisus este barbat si a dat Impartasania doar barbatilor. Nici o femeie nu a primit Impartasania din mainile lui Iisus, asa ca daca faptul de a fi barbat si de a alege ca apostoli doar barbati inseamna ca a vrut doar preoti barbati atunci si faptul ca a dat Impartasania doar la barbati inseamna ca mantuirea le este rezervata. Este acelasi viciu de gandire. Iar daca mantuirea este si a femeilor desi nici o femeie nu a primit Impartasania direct din mainile lui Iisus inseamna ca poate fi si preot chiar daca Iisus nu a ales femei apostoli. Iar alegerea lui este perfect explicabila de contextul in care a trait si misiunea apostolilor de a predica in sinagogile evreiesti unde femeia nu avea dreptul nici sa citeasca textele sacre si nici sa le comenteze in public, in timp ce barbatii aveau voie, fara sa fie preoti, si inca de la varsta de 12 ani, si asa este si azi la evrei. Din aceasta cauza il vedem pe Iisus, care era un simplu fiu de tamplar pentru oamenii timpului Sau, predicand in Templu (de fapt in curtea templului) la varsta de 12 ani si de asta si apostolii pot predica in sinagoga desi erau simpli pescari. Va imaginati la noi un copil de 12 ani predicand in locul preotului? Sau pescari de pe Dunare venind si predicand in biserica in locul preotului? Nu, asa-i? Iata ca la evrei da. Insa si la unii si la altii interdictie totala pentru femeie, din cauza impietririi inimii lor, ca si cum femeia nu ar avea si ea suflet si inteligenta in egala masura cu barbatul, de unde si umilirea ei prin aceasta interdictie...
  #106  
Vechi 17.01.2011, 22:24:49
Adriana3 Adriana3 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 12.01.2010
Locație: Turma Bunului Pastor
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.776
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ap2010 Vezi mesajul
De ce nu sunt femei preot?Pentru ca femeile,cel putin cele din tara noastra si cu capul pe umeri nu doresc acest lucru.
Au fost intrebate si au zis nu? De ce atunci s-au deschis portile Facultatii de Teologie si femeilor? Si de ce acest topic daca nimeni nu doreste? Sau sa inteleg ca cele care urmeaza Teologia impreuna cu cele care isi doresc femeie preot nu sunt cu capul pe umeri cand cred ca mantuirea le este rezervata si lor in egala masura
  #107  
Vechi 17.01.2011, 22:25:28
Adriana3 Adriana3 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 12.01.2010
Locație: Turma Bunului Pastor
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.776
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Melissa Vezi mesajul
Unde ai vazut????
Intr-o biserica catolica reformata din strainatate.
  #108  
Vechi 17.01.2011, 22:26:38
Adriana3 Adriana3 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 12.01.2010
Locație: Turma Bunului Pastor
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.776
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Să fie la Templul Hestiei ?
Mihnea, stii ca se spune: "Cum poti spune ca il iubesti pe Dumnezeul pe care nu il vezi daca pe cel de langa tine pe care il vezi nu il iubesti?"
  #109  
Vechi 17.01.2011, 22:30:07
Noesisaa's Avatar
Noesisaa Noesisaa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Locație: Christendom
Religia: Catolic
Mesaje: 1.826
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adriana3 Vezi mesajul
Intr-o biserica catolica reformata din strainatate.
Cu siguranta nu era catolica in comuniune cu Roma.

Poate iti place asa ceva: http://www.ohioocc.org/EpiscopalVisi...0/photo11.html

Mare-i gradina Ta, Doamne! Uita-te si la celelalte poze. Daca nu vezi ridicolul, pacat.

Adriana, esti pe un drum foarte gresit.
__________________
„Mare ești tu, Doamne, și preavrednic de laudă (…) Căci pentru tine ne‑ai creat și neliniștită este inima noastră până sa-si afle odihna in tine.” (Sfântul Augustin).
  #110  
Vechi 17.01.2011, 22:30:35
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adriana3 Vezi mesajul
Mihnea, stii ca se spune: "Cum poti spune ca il iubesti pe Dumnezeul pe care nu il vezi daca pe cel de langa tine pe care il vezi nu il iubesti?"
Dar eu nu am spus că nu te iubesc, ci am spus că ai umblat pe la Templul Hestiei, unde pesemne că ai văzut o vestală jertfind zeiței ei.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Subiect închis

Tags
din ospățul credinței



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Postul pentru femeile insarcinate anculina Postul 202 27.04.2016 09:39:32
Sfaturi pentru un prea-pacatos laur_3440 Pocainta 6 16.05.2010 20:02:26
(Cum) sunt informate femeile inainte de avort? andreicosmovici Generalitati 10 11.08.2008 08:29:04