Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 24.04.2006, 16:29:51
spinu spinu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.03.2006
Mesaje: 140
Implicit

.....oamenii care iL primeau cu bucurie pe Iisus in Ierusalim de Florii , mai tarziu aveau sa iL scuipe si sa iL batjocoreasca. Inima oamenilor este inghetata si nu le mai pasa decat de bani si de viata lor materiala.:( sunt din ce in ce mai egoisti, astfel nu este de mirare faptul ca se poarta ,,diferit" cu altii care nu au avut norocul lor in viata.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 14.06.2006, 10:51:45
daliapantelimon daliapantelimon is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.10.2005
Mesaje: 124
Implicit

Citat:
În prealabil postat de spinu
.....oamenii care iL primeau cu bucurie pe Iisus in Ierusalim de Florii , mai tarziu aveau sa iL scuipe si sa iL batjocoreasca. Inima oamenilor este inghetata si nu le mai pasa decat de bani si de viata lor materiala.:( sunt din ce in ce mai egoisti, astfel nu este de mirare faptul ca se poarta ,,diferit" cu altii care nu au avut norocul lor in viata.
ACESTEA SUNT LUCRURI CARE SUNT DATE DOAR UNORA SPRE A FI CUNOSCUTE.DIN PACATE, PUINI SUNT ACIEA.:)
Reply With Quote
  #13  
Vechi 20.04.2008, 20:13:32
BotosRemusEmilian BotosRemusEmilian is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.02.2008
Mesaje: 59
Implicit

Dragii mei, sunteti multi off-topic.
Prin handicapati, Dumnezeu umple cerul de sfinti. Handicapatii, care vazandu-si suferinta lor, alearga catre Dumnezeu si cei care ii ajuta pe handicapati, cu milostenie sau cum stiu ei mai bine, de asemenea inmultindu-si cu ei virtutiile, sunt tare placuti inaintea lui Dumnezeu. Doamne ajuta.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 16.08.2008, 23:16:16
pui pui is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.02.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 116
Implicit

Citat:
În prealabil postat de daliapantelimon

SA-I IUBIM NU E SUFICIENT.TREBUIE SA LE DAM SI O SANSA LANGA NOI, SA FIE AJUTATI SI SA NE AJUTE LA RANDUL LOR. POATE MIJLOACELE FIZICE NU LE INGADUIE PREA MULTE DAR PSIHIC, SUFLETESTE...SE POT FACE MULTE. LA ASTA CINE S-A GANDIT?:angry::(:|
:)imi place cum ai spus vb putini oameni ca tine :):):):):)
Reply With Quote
  #15  
Vechi 16.08.2008, 23:20:49
fllorina fllorina is offline
Member
 
Data înregistrării: 10.04.2008
Mesaje: 80
Implicit

Handicapul poate fi si sufletesc. Cei cu handicap fizic pot fi oameni normali. Dar oare cati oameni cu toate membrele nu sunt adevarate fiare?
Reply With Quote
  #16  
Vechi 16.08.2008, 23:47:32
pui pui is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.02.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 116
Implicit

Citat:
În prealabil postat de BotosRemusEmilian
Dragii mei, sunteti multi off-topic.
Prin handicapati, Dumnezeu umple cerul de sfinti. Handicapatii, care vazandu-si suferinta lor, alearga catre Dumnezeu si cei care ii ajuta pe handicapati, cu milostenie sau cum stiu ei mai bine, de asemenea inmultindu-si cu ei virtutiile, sunt tare placuti inaintea lui Dumnezeu. Doamne ajuta.
:):):):):):):):):):):):):):):):):)
Reply With Quote
  #17  
Vechi 22.10.2008, 12:57:39
pui pui is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.02.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 116
Cool

Da am vazut ca multi oamenii spun ca cei cu probleme suntem oropsiti de soarta si ne dau afara din lumea lor. Eu ma consider aleasa de Dumnezeu si norocoasa . Va spun un lucru, daca ati avea credinta mai multa ati gandi altfel cu siguranta. In fata omeniilor vad ca nu dar in fata lui Dumnezeu suntem egali toti
Reply With Quote
  #18  
Vechi 10.12.2009, 20:10:55
danynec danynec is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 20.11.2009
Mesaje: 3
Implicit

Doamne ajuta,

Urmaresc cu atentie de ceva vreme aceste discutii ale voastre, membrii acestui forum si am de invatat destule lucruri folositoare de la voi, pentru care, va multumesc!

Nu stiu cum sa incep pentru a fii inteles, insa in mare incerc sa-mi expun doleantele pentru a fii ajutat si sustinut de voi, cei care doriti bineinteles.

Sunt o persoana matura, am 42 de ani, familist cu 2 copii. In urma cu 6 ani, in urma unui accident am ramas paralizat de la gat in jos. De atunci viata mea si a familiei s-a schimbat cu 180 gr, ceea ce inainte parea firesc acum au ramas doar amintiri... insa nu m-am dat batut, am continuat sa lupt, sa sper, sa recuperez cat mai mult din restartul functional si sa-l redescopar pe Dumnezeu in boala si suferinta. Mea culpa... sunt un caz care desi Il cunosteam inainte de accident, nu am pretuit darurile primite de la El si inevitabilul s-a produs tocmai cand "eram pe val". Asta este, m-am resemnat, cait si cu nadejdea ca nu-i totul pierdut, mergem mai departe cu credinta, dragoste si speranta. Dumnezeu este Iubire si sunt constient de crucea pe care trebuie s-o duc mai departe, acesta este planul Lui cu mine si stiu ca este un plan bun... Faca-se voia Ta Doamne!

In prezent folosesc destul de bine tastatura, ma descurc pentru tot ce inseamna internet, nevoia m-a invatat ca sa spun asa... si am devenit util mai multor carucioristi prin munca si efortul de a infiinta o asociatie dedicata persoanelor cu dizabilitati. Momentan, acolo este lumea mea virtuala, pe pagina web a organizatiei unde avem un forum, un chat pentru comunicare, schimb de informatii si toate celelalte care decurg din acestea, intelegeti voi.

Exista un subforum "Religie, credinta" in care sunt discutate multe subiecte cu si despre boala, etica, credinta, discriminare... in care membri nostrii, majoritatea numai persoane leziuni medulare, cu boli degenerative si altele, comunica si isi pun intrebarea "De ce eu Doamne?" sau "Cu ce am gresit de m-am nascut asa" si lista ar continua mult... Eu nu sunt o persoana cu pregatire teologica sau cu un nivel superior al cunostintelor dogmatice... ce stiu, stiu din dreapta credinta ortodoxa, din carti si din povetele parintelui duhovnic. Rasfoiesc site-urile de profil, ma documentez, informez, caut sa aflu raspuns la multele intrebari ale forumistilor, ortodocsi si nu numai... de aceea am indraznit sa scriu aici, simt ca am gasit un liant, o punte de legatura sufleteasca care intelege ce este "binele aproapelui"... iar acum lansez cererea mea:

Nu am voie sa scriu adresa web a site-ului, a forumului, nu vreau sa se creada ca urmaresc vreun folos prin acest mesaj, ideea este urmatoarea... doresc sa ma ajutati sa ridic moralul psihologic al fratilor mei de suferinta, vreau ca unii dintre dvs sa ma contacteze PM si sa devina, prin bunavointa Domnului, fiii duhovnicesti al celor rataciti, care nu sunt putini, boala adeseori il impinge pe om catre ganduri necurate, de aceea va multumesc anticipat, iar daca am incalcat vreo regula a acestui forum, imi cer iertare!

Cu speranta ca mesajul meu va fii inteles, va spun TUTUROR,

Doamne ajuta-ne si toate cele de folos!
Reply With Quote
  #19  
Vechi 10.12.2009, 22:15:15
Traditie1 Traditie1 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.752
Implicit

Trebuie sa crezi în minuni. Domnul ne porunceste
(Marcu 11, 24) Toate câte cereți, rugându-vă, să credeți că le-ați primit și le veți avea.
__________________
Cereți și vi se va da; căutați și veți afla; bateți și vi se va deschide.
Că oricine cere ia, cel care caută află, și celui ce bate i se va deschide
Reply With Quote
Răspunde

Tags
dizabilitate, handicap



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
De ce a plans Iisus Hristos ? Marin56 Intrebari utilizatori 8 23.06.2011 09:26:43
Credinta in Iisus Hristos! Templier Knight Despre Biserica Ortodoxa in general 39 24.03.2011 22:16:30
Cum a devenit Iisus un Hristos ionela7 Vrajitoria 19 21.09.2010 13:08:18
Iisus Hristos,apa vietii 14carol06 Generalitati 0 06.02.2009 12:47:45
Iisus Hristos ancah Biserica Ortodoxa Romana 10 09.05.2008 21:30:22