Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #101  
Vechi 11.12.2007, 15:42:59
irina77 irina77 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.04.2006
Mesaje: 288
Implicit

Dumnezeu sa o ierte! Personal am intalnit si situatii contrare. O femeie cu doi copii. Pe amandoi medicii au sfatuit-o sa-i avorteze ca e "sarcina compromisa", oricum va pierde sarcina. Si nu i-a pierdut, i-a nascut, sunt sanatosi si frumosi. Ce-ar fi fost sa se ia dupa medici? Din pacate aceste situatii sunt mult mai dese decat cea descrisa de ory, si se datoreaza crasei incompetente a corpului medical, facut doftor pe banda rulanta si fara reale inclinatii pentru meserie. Un medic bun poate ar fi salvat-o si pe femeia de care povestea ory. Cineva a avut odata grave complicatii, insarcinata fiind, si majoritatea au spus: "ori mama, ori copilul" (era luna a 7-a). Si s-a ivit un medic salvator si foarte bun profesionist care a spus: "nu, eu am sa salvez si mama si copilul". Si i-a salvat.
Reply With Quote
  #102  
Vechi 11.12.2007, 16:20:57
erzbet erzbet is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2007
Mesaje: 535
Implicit

Citat:
În prealabil postat de irina77
Dumnezeu sa o ierte! Personal am intalnit si situatii contrare. O femeie cu doi copii. Pe amandoi medicii au sfatuit-o sa-i avorteze ca e "sarcina compromisa", oricum va pierde sarcina. Si nu i-a pierdut, i-a nascut, sunt sanatosi si frumosi. Ce-ar fi fost sa se ia dupa medici? Din pacate aceste situatii sunt mult mai dese decat cea descrisa de ory, si se datoreaza crasei incompetente a corpului medical, facut doftor pe banda rulanta si fara reale inclinatii pentru meserie. Un medic bun poate ar fi salvat-o si pe femeia de care povestea ory. Cineva a avut odata grave complicatii, insarcinata fiind, si majoritatea au spus: "ori mama, ori copilul" (era luna a 7-a). Si s-a ivit un medic salvator si foarte bun profesionist care a spus: "nu, eu am sa salvez si mama si copilul". Si i-a salvat.
De ce mai bine sa nu recunoastem ca in cazul spus de ory, daca ascultau de opinia medicala, femeia ar fi trait si acum si nu ar fi lasat un copilas de 7 ani orfan? Pentru cine a sfatuit-o sa pastreze sarcina in ciuda parerii medicilor(daca au existat persoane), ma intreb cum il vor privi pe cel mic in ochi

Nu am dreptul sa o judec, insa in momentul in care avea deja un copil, trebuia sa isi asume mai bine responsabilitatea de mama si sa stie sa isi pretuiasca viata. Numarul copiilor orfani este in crestere, pentru ca in ciuda faptului ca medicina evolueaza, oamenii tot inconstienti sunt. Dovada, atitudinea ostila a multora in legatura cu vaccinul imptriva virusului papiloma(care genereaza cancerul de col uterin)
Reply With Quote
  #103  
Vechi 12.12.2007, 04:16:12
alynna alynna is offline
Member
 
Data înregistrării: 23.11.2007
Mesaje: 47
Implicit

Eu sunt intru totul de acord cu ce a scris jenica. In ce priveste cazul prezentat de ory, eu consider ca nu ar trebui sa se gandeasca cu atata regret la acea mama care a murit. Pentru ca mama care moare pe masa de nastere sau in cazul de fata, in timp ce purta o sarcina, e considerata o mucenita. Ea s-a jertfit pentru propriul ei copil si n-a vrut sa si-l omoare... Insa sa stii sigur ca daca ar fi facut avort ca sa se salveze de la o posibila moarte NIMENI n-ar fi avut de castigat. Nici mama, pentru ca ce folos daca traiesti, dar iti omori copilul luandu-i posibilitatea de a se mantui? Ce folos daca traiesti sub povara unui omor, sub povara unui pacat care te va ormari intreaga viata? Nici copilul de 7 anisori n-ar fi avut nimic de castigat daca i se omora fratiorul, pentru ca sufletul acelui copil ar fi cerut razbunare de la Dumnezeu. Cum mama lui l-a privat pe el de viata, dar l-a lasat pe fratele lui sa traiasca? Si-apoi stim foarte bine ca pacatele parintilor au repercursiuni in viata copiilor:"parintii mananca aguride, iar fiilor li se strepezesc dintii". Iar pacatul avortului este extraordinar de mare, poate cel mai mare. Ganditi-va ca o mama care face avort este mai mare decat o mama care-si omoara copilul dupa ce l-a nascut si botezat. De cate ori auzim la televizor vreo stire despre o femeie care si-a omorat copilul pe la cateva luni, sau pe la cativa ani, gata sarim s-o judecam: "ca ce fel de mama e aia, e caine, nu mama etc" si toti am sari s-o batem, ni se pare strigator la cer. Insa cand auzim de cineva ca a facut avort, suntem INDIFERENTI, nu ne pasa sau ne dam dupa perdeaua emanciparii, drepturilor femeii etc. Acestea nu sunt decat inselari. Acum ganditiva si din punct de vedere logic, care e mai pacatoasa: o mama care si-a omorat copilul dupa ce a fost botezat(deci se poate mantui) sau o mama care-si omoara copilul in pantece(pentru ca asta inseamna avort...CRIMA)si-l priveaza de cel mai important lucru:mantuirea? Judecati si dumneavoastra: un copil privat de viata acesta, dar care isi gaseste salas in rai sau un copil privat si de aceasta viata, dar si de cea viitoare, condamnat sa traiasca vesnic in intuneric? Dar as avea multe de spus. O sa inchei acum, indemnandu-va cu ardoare sa urmariti acel documentar numit "Strigatul mut" in care este prezentat un avort chirurgical in toata grozavia lui. Acesta poate fi gasit pe site-ul www.vreausaaflu.ro unde sunt si alte filmulete, poze, informatii medicale si marturii despre avort. Nu trebuie nicidecum sa acceptam acest pacat ca fiind o chestiune necesara in anumite situatii. Nu, o crima nu a fost, nu este si nici nu va putea fi vreodata o solutie buna pentru nimic. Ganditi-va ca oricare dintre dumneavoastra puteati fi unul din acele milioane de copii avortati(din diferite motive:situatia materiala precara a parintilor, neacceptarea riscurilor de catre mamicile dumneavoastra etc...) Cum va simtiti? Nu-i asa ca motivele palesc atunci cand va ganditi ca puteati trai vesnic in intuneric fara sa vedeti vreodata nici macar lumina zilei, ce sa mai zic de lumina vesniciei din rai?
Reply With Quote
  #104  
Vechi 12.12.2007, 05:40:22
Noesis Noesis is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 08.07.2007
Mesaje: 320
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alynna
Eu sunt intru totul de acord cu ce a scris jenica. In ce priveste cazul prezentat de ory, eu consider ca nu ar trebui sa se gandeasca cu atata regret la acea mama care a murit. Pentru ca mama care moare pe masa de nastere sau in cazul de fata, in timp ce purta o sarcina, e considerata o mucenita. Ea s-a jertfit pentru propriul ei copil si n-a vrut sa si-l omoare... Insa sa stii sigur ca daca ar fi facut avort ca sa se salveze de la o posibila moarte NIMENI n-ar fi avut de castigat.
Alynna, ce spui tu e asa de aiuristic incat nu pare adevarat.
Copilului aluia de 7 ani nu ii trebuia o mucenita, ci o mama. Nu stiu, oameni buni, cine va baga in cap minunile astea?? E crima! Pacatul se iarta cu rugaciune, si sufletele copiilor nebotezati nici noi nu stim ce se intampla cu ele, si mila lui Dumnezeu e mare, iar Dumnezeu e mai mult bun si iubitor deact drept, dar copilul de 7 ani nu o sa ma aiba mama dreapta niciodata. Ce o sa spuneti cand copilul fara dragoste de mama o ia pe cai gresite? Nu se intampla neaparat asa, dar au fost cazuri multe in care copii care cresc fara mama nu cresc bine.
Nu vreau sa invinovatesc pe nimeni, si saraca moarta, Dumnezeu sa ierte, sunt sigura ca nici ea nu e fericita, dar daca doctorul a spus clar ca o sarcina e fatala...asculta ce spune doctorul! Lasa sa fie vina pe umerii doctorului, dar tu traiesti ca sa ai grija de copilasul care are asa de mare nevoie de tine. De aceea avem doctori trupesti pe lumea asta.

Da, avorturile care sunt facute dintr-un moft, sau fiindca "nu ne permitem un copil acum" sau eu stiu de ce sunt de neiertat. Dar cand e o situatie medicala ca in cazul de fata...
Medicina din ziua de azi nu mai e ca acum 50 de ani, nici ca acum 20 de ani. Doctorii au ecografe, si tot felul de aparate. Daca ei spun, in ziua de azi ca sarcina este fatala, eu zic ca trebuie asculatati. Da, stiu povestile cu "Doctorul i-a spus mamei sa ma avorteze, si uite acum sunt mitropolit." Asta era acum zeci de ani. In ziua de azi si daca faci toate analizele e greu ca un doctor bun sa greseasca in cazuri din astea.
Reply With Quote
  #105  
Vechi 12.12.2007, 10:06:54
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

dupa parerea mea shi Noesis shi Alinna au dreptate, shi vine unul care iubeshte dreptatea mai mult ca mine shi imi zice ca nu se poate ca amandoua sa aiba dreptate, ca shi in "gluma" cu rabinul ce trebuia sa rezolve problema shi atunci ii zic, da shi tu ai dreptate, dar trebuie sa adaug ceva: totushi solutzia nu ar trebui sa fie avortul sau desfranarea protejata, asha am impresia, ca orice avort e crima, shi crima fatza de propriul "sufletzel" e foarte grava... deci sigur mai trebuie sa existe shi altceva, un drum spre mai departe, un orcush pe valea care duce spre a nu face niciodata avort daca este cu putintza dar nic la a zamislii zeci de copii condamnatzi la umilintza shi saracie shi moarte din cauza bolilor shi nenorocirilor viitoare ale vietzii ca nu ai ce sa-i oferi shi cum sa-l ajutzi, ca trebuie sa ai shi grija lor shi dupa nashtere, ca mai ales dupa nashtere trebuie sa le portzi crucea ca shi parinte sau frate mai mare. Dar pe drumul asta f.f.f.f.f greu nicintr-un caz nu se ajunge cu filmuletzele astea groaznice de pe net prin care asishti la o crima chirurgicala... asta nu este calea... ci asta este pedeapsa deja, sa priveshi la astfel de filme shi ticaloshii in sperantza ca vor ajuta pe cineva... nu sunt convins ca ajuta ci asta e propaganda aluia criminal care itzi arata crima lui shi apoi tot el te invatza shi striga shi indeamna... ia uite ce fac eu, tu nu fa ca mine... deci vezi cata moralitate am? asta e exact ca shi chestia aia cu: hotzul al mare striga hotzii!

shi intr-adevar crima shi asupra ta sau asupra copilului tau tot suicid se numeshte deci ca shi mama nu potzi spune ca ai lasat copilul sacrificandu-te tu sau ai primit sa moara copilul dar ai supravietzuit tu deoarece ne aflam in fatza aceleiashi probleame a suicidului in ambele variante. Deci aici nu se mai poate pune problema drptei hotarari din partea mamei, ci exista o singura cale, medicul trebuie sa faca totul pentru mama dar shi pentru copil, este singura decizie, care a shi fost amintita mai sus de catre medicul cel bun, care a afirmat : "Voi salva shi mama dar shi copilul" asta este singura decizie medicala corecta, restul deciziilor nici nu trebuie sa existe d.p.d.v. medical... iar mama trebuie sa se adreseze medicului iar daca medicul o sfatuieshte altfel, ca sa decida ea intr-un fel sau altul, sa fuga de medicul acela ca de dracul.... sau sa il convinga sa faca aceleashi eforturi de salvare atat pentru mama cat shi pentru copil ca nu este unul mai important decat celalalt!
Reply With Quote
  #106  
Vechi 12.12.2007, 14:29:55
Z.Lidia Z.Lidia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.01.1975
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 545
Implicit

Daca femeia avea cancer la san, de exemplu, sarcina cu modificarile hormonale specifice ar fi agravat cancerul, sau l-ar fi redesteptat. De fapt, cam orice cancer- nu poate fi tratat pe parcursul sarcinii fara sa dauneze copilului.
O prietena a fost avertizata ca copilul are malformatii si nu a facut avort. La cateva minute dupa nastere copilul a murit, avea o malformatie severa si nu putea fi salvat oricum.
Sunt cazuri in care chiar doctori mari s-au inselat la ecografie. dar, cu mai multe pareri e mai bine.
Reply With Quote
  #107  
Vechi 12.12.2007, 16:35:37
erzbet erzbet is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2007
Mesaje: 535
Implicit

"Insa sa stii sigur ca daca ar fi facut avort ca sa se salveze de la o posibila moarte NIMENI n-ar fi avut de castigat. Nici mama, pentru ca ce folos daca traiesti, dar iti omori copilul luandu-i posibilitatea de a se mantui? Ce folos daca traiesti sub povara unui omor, sub povara unui pacat care te va ormari intreaga viata? Nici copilul de 7 anisori n-ar fi avut nimic de castigat daca i se omora fratiorul"

As vrea sa te aud spunandu-i copilului care nu intelege de ce mamica lui nu mai vine acasa, sa se bucure! mama lui este o mucenita! ce fericire, si-a castigat mantuirea vesnica.Floricele pe campii, ce frumoasa este viata(cea vesnica,alta nu mai are) Bine a zis Noesis, copilul are nevoie de o mama. Cu cata indiferenta "la ce folos daca traiesti", e usor sa spui asta, pentru ca tu esti in viata si nu ai lasat un copil orfan. Copilul de 7 anisori si-ar fi castigat ocazia sa creasca intr-o familie.
De ce oare medicii cand au de ales, viata mamei are prioritate? Pentru ca respecta o etica. In secolul nostru, malformatiile sunt depistate din fazele incipiente ale sarcinii. Sa alegi sa duci pana la capat o sarcina care este sigur fatala, se numeste clar sinucidere. SI este pacat primordial
Reply With Quote
  #108  
Vechi 12.12.2007, 17:14:52
marilena12 marilena12 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.08.2007
Mesaje: 174
Implicit

Dumnezeu sa o ierte si sa o odihneasca pe mamica care cu adevarat s-a mantuit. Este adevarat ca pruncul ramas singurel nu se poate mangaia cu ideea ca mama lui se bucura acum de vederea lui Dumnezeu, insa nu trebuie trecuta cu vederea voia lui Dumnezeu. Dumnezeu trebuie sa ne fie piatra de temelie in viata aceasta, caci la El este toata puterea nu la medici. Si prin acestia, tot Dumnezeu vindeca. Mie mi se pare singura alegere demna de facut pentru o femeie, aceea de a dori sa-si nasca pruncul cu tot riscul. Ar fi putut vorbi cu duhovnicul, si poate pt rugaciunile lui, Dumnezeu ar fi tinut-o in viata, au fost multe cazuri,insa a alege avortul in aceasta situatie aduce osanda sufletului mamei care opteaza pt el. Medicii s-au inselat in multe cazuri si s-au ucis copii nevinovati degeaba. Este trist ce s-a intamplat acum, insa cu adevarat femeia asta s-a mantuit!
Reply With Quote
  #109  
Vechi 12.12.2007, 17:19:19
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de erzbet
"Insa sa stii sigur ca daca ar fi facut avort ca sa se salveze de la o posibila moarte NIMENI n-ar fi avut de castigat. Nici mama, pentru ca ce folos daca traiesti, dar iti omori copilul luandu-i posibilitatea de a se mantui? Ce folos daca traiesti sub povara unui omor, sub povara unui pacat care te va ormari intreaga viata? Nici copilul de 7 anisori n-ar fi avut nimic de castigat daca i se omora fratiorul"

As vrea sa te aud spunandu-i copilului care nu intelege de ce mamica lui nu mai vine acasa, sa se bucure! mama lui este o mucenita! ce fericire, si-a castigat mantuirea vesnica.Floricele pe campii, ce frumoasa este viata(cea vesnica,alta nu mai are) Bine a zis Noesis, copilul are nevoie de o mama. Cu cata indiferenta "la ce folos daca traiesti", e usor sa spui asta, pentru ca tu esti in viata si nu ai lasat un copil orfan. Copilul de 7 anisori si-ar fi castigat ocazia sa creasca intr-o familie.
De ce oare medicii cand au de ales, viata mamei are prioritate? Pentru ca respecta o etica. In secolul nostru, malformatiile sunt depistate din fazele incipiente ale sarcinii. Sa alegi sa duci pana la capat o sarcina care este sigur fatala, se numeste clar sinucidere. SI este pacat primordial
Ba nu este precum spui erzbet, ca nu are dreptul nimeni sa decida viatza cui s-o pastreze shi cui sa o lase, sau ce or fi medicii nishte mici Dumnezei? Ei nu pot decide ca shi asha v-a muri cineva, ca atunci de ce sa nu ne taie pe totzi ca shi asha vom muri? poi nu?

Dar daca acel copil acum de 7 ani dar care v-a avea mama pana la batranetze, ajuns in fatza lui Dumnezeu v-a intreba , dupa moartea lui de la batranetze: -mama mea de ce nu este in rai? Poi atunci ce ii vei spune erzbet? Ca s-a dat pe mana unui medic foarte bun care pe baza malformatziilor shi deductziilor a decis ca e mai importanta viatza ei de 50 de ani decat a fratelui sau malformat de cateva zile? asta o sa-i spui?
Reply With Quote
  #110  
Vechi 12.12.2007, 17:47:06
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de erzbet
De ce oare medicii cand au de ales, viata mamei are prioritate? Pentru ca respecta o etica. Sa alegi sa duci pana la capat o sarcina care este sigur fatala, se numeste clar sinucidere. SI este pacat primordial
Cine itzi garanteaza ca este fatala? Shi cine itzi garanteaza ca nu se mai poate face nimic pentru a scapa shi mama shi copilul cu viatza? Shi daca sa zicem ca totushi se gaseshte unul care poate raranta astea, atunci conform carei etici potzi sa iei decizia respectiva? Cum suna etica respectiva? Ce spune ea? ia sa vedem shi sa ne luminam shi noi cam ce zice? aaaaa ei te ajuta sa decizi tu shi sa-tzi asumi raspunderea pentru actul pe care o sa-l faca ei.... deci tzi-am zis ca daca nu fac totul sa salveze atat mama cat shi fatul, indiferent cine ramane in viatza inseamna ca te indeamna de la dracu.... shi sa fugi de ei.... la medicul cel bun sau sa-i convingi ca asha sa te ingrijeasca ca sa scapatzi amandoi asha cum o fi... ca mai bine mor amandoi shi mama shi copilul decat sa scape unul ca te-a ajutat un medic sa decizi sa te scapi de propriul tau copil, ca altfel mori.... sau oricum el va muri imediat ce se nashte.... sau intre timp.... poi lasa sa fie voia lui Dumnezeu, iar daca potzi sa-i ajutzi ajuta-i, dar nu ai dreptul sa decizi ca medic intre o mama shi un copil cine are dreptul sa traisca shi cine este condamnat la moarte... desi ar parea ca faci cuiva un bine... ca ai o etica, ca ai salvat o viatza din doua.... NU! ci la una i-ai luat viatza shi la cealalta sufletul! dar cu mana ei, ca a acceptat sa se dea pe mana ta de medic.....

Deci medicul trebuie sa nu decida ci doar sa salveze in aceiashi masura, shi doar sa intervina la momentul in care nu se mai poate face nimic pentru unul din ei ca sa-l salveze pe celalalt, doar atunci cand unul din ei a murit. Doar atunci ai dreptul dat de etica medicala sa-l salvezi pe celalalt. Altfel eshti nu eshti medic ci criminal, iar pacientzii sunt marfa pentru experientze pe oameni ???.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Avortul- canon de pocainta annajanette Generalitati 192 11.12.2013 21:45:32
Avortul in BC camy_d Biserica Romano-Catolica 108 04.07.2012 05:57:38
Avortul selectiv Mihnea Dragomir Stiri, actualitati, anunturi 22 04.06.2012 23:54:52
STOP avortul in Romania Floare de lotus Umanitare 9 26.04.2011 21:43:26
AVORTUL! Tudor Generalitati 526 08.09.2007 14:16:46