Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #51  
Vechi 04.10.2006, 10:57:09
theodor theodor is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.06.2006
Mesaje: 128
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ory
Am citit ceva despre sarcina extrauterina,dupa parerea mea,nu incape indoiala ca trebuie rezolvata aceasta problema medical,si nici decum sa astepti sa mori ca te duci in rai....sa fim seriosi!
"trebuie rezolvata aceasta problema medical" = avort??
Din cauza unei sarcini extrauterine poti sa mori in cele mai multe din cazuri. Intrebarea se pune: sa omor copilul ca sa traiesc eu mai departe, sau nu? In cazul asta se pune problema de egosim.
Reply With Quote
  #52  
Vechi 04.10.2006, 12:09:27
sovidiu sovidiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.08.2006
Mesaje: 357
Implicit

ba dincontra, se pune problema sinuciderii si a ta si a copilului...:hmmm:
Reply With Quote
  #53  
Vechi 04.10.2006, 14:09:39
Va_iubesc Va_iubesc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.09.2006
Mesaje: 533
Implicit

Un Mitropolit grec era invitat la o discutie televizata cu medici, psihologi si preoti despre avort. Si toti cei care erau "pentru avort" dadeau numai exemple extreme. El a propus ca exemplele extreme sa le discute la sfarsitul emisiunii. Spre sfarsit, se pune exact problema acestei sarcini extrauterine.

El le povesteste despre o mama care avea deja 5 copii, si care afla ca are o sarcina extrauterina. Merge si consulta mai multi medici, toti ii spun ca "trebuie sa omoare copilul" (pardon, "sa avorteze" sau sa faca "intrerupere de sarcina", ca medicii nu vor sa se murdareasca sa se creada ca ar fi criminali, asa ca incearca sa se ascunda in spatele cuvintelor mai putin crude). Mama, gandindu-se ca omoara un copil al lui Dumnezeu si ca-l separa pe acest biet micut de Creatorul lui, refuza. Medicii contrariati ii spun ca e problema ei, ei nu se mai ocupa de ea. OK, ea asuma, gandindu-se ca Dumnezeu n-o s-o lase. Si Mitropolitul incheie: "Acel copil care s-a nascut sunt chiar eu, iar femeia care n-a vrut sa-si omoare bebelusul este chiar mama mea, o adevarata sfanta in viata".
Minunat, nu? Dar tine de nivelul credintei noastre si de iubirea din inimile noastre.
Elena
Reply With Quote
  #54  
Vechi 04.10.2006, 15:02:13
sovidiu sovidiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.08.2006
Mesaje: 357
Implicit

Exemplul acela este despre credintza si nu despre avort... deci este inafara discutziei, cu atat mai mult cu cat tinde a devenii obligatoriu in subconstient... pentru anumite mame naive ori tineri... deci este un exemplu perfid... multzumesc dar nu servesc!
Reply With Quote
  #55  
Vechi 04.10.2006, 15:37:29
Va_iubesc Va_iubesc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.09.2006
Mesaje: 533
Implicit

Ovidiu, subiectul era despre avort, fiindca "se presupune ca dumneavoastra, cei care accesati si utilizati acest forum, sunteti persoane credincioase si cu frica lui Dumnezeu" (administratorul forumului in mesajul de citit inainte de a te conecta). Iar daca dorim sa abordam diferite aspecte in afara credintei, mergem pe alte forumuri, ca altfel nu vorbim aceeasi limba.

Legat de dificultatea de intelegere. Sf. Siluan spunea ca acela care gandeste si traieste in comuniune cu Dumnezeu e ca vulturul. Iar cel care e in afara legaturii cu Creatorul e ca un cocos. Daca vulturul merge si-i spune cocosului de inaltimea muntilor, de frumusetea vailor, de mireasma brazilor, de floarea de rododendron de pe munte, de miile de apusuri de soare vazute, de tot ce Dumnezeu a creat... cocosul o sa se uite lung si n-o sa inteleaga nimic, fiindca el se mandreste ca e singur in curtea lui, printre gaini. Atat poate el. Acum alegerea e a ta, daca vrei sa fii cocos sau vultur.

Ei, asta intr-adevar a fost o discutie in afara temei... Nu te supara, frate, stiu ca adevarul mai si doare.
Elena
Reply With Quote
  #56  
Vechi 04.10.2006, 16:12:17
sovidiu sovidiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.08.2006
Mesaje: 357
Implicit

adica daca ma faci cocosh, si zici ca ma supar si zici alea-alea cu vulturul care le stie pe toate si vorbeste cu cocosii eu ar trebui sa te cred ce vrei sa insinuezi?... eu stiu o treaba ca vulturul inhatza si cocoshii in caz de foame, deci si acest exemplu dat de tine este tot neavenit si irelevant, adica dumneata la subiectul acesta spui lucruri frumoase dar false... ori adevarate dar despre cu totul alte lucruri si crede-ma ca nu era vorba despre mine... iar daca totusi stiti ca doare de ce scarpinatzi?... ori doritzi sa devenitzi sectanta? si daca totusi mi-atzi atras atentzia despre site, atunci probabil atzi remarcat ca este un forum crestin-ortodox si nu de alta natura, iar eu ma refeream nu a discuta in afara credintzei ci nu paralel cu subiectul, adica ziceam ca exemplele date de dumneavoastra stimata Va_iubesc nu se refera la avort, desi pare ca s-ar referi... si imi cer scuze daca cumva printre randuri v-am ofensat, spuneam doar ca nu e potrivit ce atzi scris deoarece exemplul e de urmat poate in alte privintze si nu la propriu asha cum atzi fi insinuat fara probabil sa va datzi seama...
Reply With Quote
  #57  
Vechi 04.10.2006, 17:47:05
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

Va_iubesc,vrei sa zici ca acea sarcina extrauterina a mamei eroine de care vorbesti,s-a dezvoltat pana la sfarsit in afara uterului?Nu sunt doctor,dar nu prea as crede,mai ales ca,dupa cum ai relatat intamplarea,probabil,a avut loc cu mult timp in urma,cand medicina nu detinea resurse prea multe pt.interventii complicate.Asta,probabil a fost o minune,dar nu garantezi pentru ea cu viata atator femei care ar putea avea aceasta problema.Si inca ceva,mi se pare un egoism mai mare,sa lasi 5 copii pe drumuri,fara mama,pentru aceasta credinta,oarba,practic,ca sa nu mai zic,ca mama poate muri in orice stadiu al sarcinii,si,deci copilul tot fara botez ajunge.......chir,unde ar ajunge in acest caz?Probabil tot in rai,nu stiu,uneori se vorbeste prea orbeste despre credinta,cand faptele,in lumea noastra sunt mult mai conforme mediului curent.Am mai vazut pe la discovery,sarcini dezvoltate in abdomen(in afara uterului),dar a fost un caz izolat care s-a desfasurat sub supravegherea stricta a medicilor,si mai ales a beneficiat de toate aparatele si medicamentele moderne,mult mai eficiente.Din punctul meu de vedere,exista prea multe femei in lumea asta cu avorturi voite,uneori,zeci de avorturi,ca sa mai consideri o extrauterina extirpata,mai mult decat o necesitate.Si Va_iubesc,sper ca esti o femeie matura,ca sa consider ca stii ce vorbesti,ca asa,fara sa stii ce-seamna e usor sa spui "povesti".Si inca o data,precizez;SUNT IMPOTRIVA AVORTULUI!
Reply With Quote
  #58  
Vechi 04.10.2006, 17:58:14
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

Theodor,ca sa renunti la o sarcina extrauterina nu e vorba de egoism,sa omori copilul si sa traiesti tu.Realitatea este ca mori si tu si moare si copilul,si pe deasupra se schimba si viata celor care raman in urma ta.Este prea putin probabil ca o sarcina extrauterina sa se dezvolte in aceste conditii pana la termen.Dar mai bine sa lasam un doctor sa se pronunte,ca dor crestinii merg si la doctor!Iar cine doreste sa se faca "mucenic"in conditiile astea,n-are decat....mai rau e ca doar femeile sunt supuse unui astfel de risc,iar barbatii nu stiu decat sa se pronunte.Theodor,Doamne fereste!,daca sotia ta ar fi in aceasta situatie nu stiu daca te-ai rezuma atat de usor la egoism,atunci cand ar fi vorba de o decizie pro "renuntare"
Reply With Quote
  #59  
Vechi 04.10.2006, 22:20:50
theodor theodor is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.06.2006
Mesaje: 128
Implicit

Ory
Sunt cat de cat pe domeniu si te asigur ca poti duce pana la capat o sarcina extrauterina, fara "interventii complicate" si fara sa moara nimeni, dar sansele sunt minime. Exemplul dat de Elena este cel mai bun, ca astfel de lucruri sau mai bine zis astfel de minuni se intampla, de se mira si cel mai experimentat doctor care recomanda avortul. Cine isi asuma aceste riscuri este rasplatit de Dumnezeu pentru credinta sa, iar credinta inseamna si fapte nu numai cuvinte, deci atunci cand totul este impotriva a ceea ce faci dar iti pui increderea in Dumnezeu vei reusi.
Daca sotia mea ar fi in aceasta situatie as lasa-o pe ea sa decida si oricare va fi decizia o voi respecta, nu trebuie sa-mi impun parerea atunci cand e vorba de viata altcuiva, caci nu am dreptul cum de altfel nu il are nimeni.
Si crestinii merg la doctor, dar nu ar trebui sa mearga pentru a avorta - parerea mea.
Probabil ca femeilor care avorteaza pentru ca pot muri din cauza asta le e frica ca poate nu exista Dumnezeu si fapta lor nu va fi vazuta de El ca un sacrificiu suprem si atunci de ce sa moara degeaba? Sau exista? Aici problema trebuie pusa astfel: totul sau nimic. Fara jumatati de masura. Criminal sau martir.
Reply With Quote
  #60  
Vechi 05.10.2006, 08:19:56
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

Theodor,poate ai auzit ca o sarcina extrauterina se poate dezvolta pana la termen,dar nu si atunci cand ea se fixeaza in trompa,ar insemna sa exploteze,dar indiferent de situatie,este imposibil sa se faca fara supravegherea permanenta a sistemului medical>Oricum,in zilele noastre,indiferent ca esti crestin ori nu,acest gen de risc sunt asumate foarte rar.Fii fericit ca sufletu-ti statorniceste aceasta credinta....si sper sa fie pana la sfarsiit!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Avortul- canon de pocainta annajanette Generalitati 192 11.12.2013 21:45:32
Avortul in BC camy_d Biserica Romano-Catolica 108 04.07.2012 05:57:38
Avortul selectiv Mihnea Dragomir Stiri, actualitati, anunturi 22 04.06.2012 23:54:52
STOP avortul in Romania Floare de lotus Umanitare 9 26.04.2011 21:43:26
AVORTUL roxanica Generalitati 170 16.02.2008 23:00:39