Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Despre Biserica Ortodoxa in general
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 05.08.2012, 19:08:52
Laura19
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Regulamente au fost mereu. Îmi păreau făcute spre a fi încălcate. La vârsta aceea a spiritului de frondă și teribilismului juvenil, însăși ideea de regulament mi se părea jalnică. Ceva ce directorul și ceilalți dinozauri bătrâni și solzoși care îi țineau țucalul foloseau ca să ne taie nouă aripile libertății.
Pe dv nu v-au învățat colegele mai mari cum se intră în școală, dimineața, regulamentar, iar apoi fusta se ridică 20 de centimetri când intrați în clasă ? Offff, nu ați fost la școala vieții !
Nu, nu m-a invatat nimeni sa fac asa. Uniforma si regulamentul intern din generala si liceul unde am fost erau respectate de elevi. C.N."Dr.Ioan Mesota",Brasov. Poate stiti de el. Daca nu se respecta uniforma erai trimis acasa cu absente nemotivabile. Si elevii respectau asta ptr. ca profesorii nu acceptau si ptr. ca liceul in sine, fiind unul din cele mai bun in Brasov(celalat fiind C.N. Andrei Saguna), impune respect. Oricum, majoritatea fetelor purtau pantaloni de stofa. Dirigintele meu, profesor de matematica, unul f. bun, a inceput sa se aproprie de ortodoxie si la dirigentie ne punea sa ascultam inregistrari audio cu duhovnici. Apoi, profesoara noastra de religie a fost superba. Iar la fiecare inceput de an, la deschidere, un preot (bunicul unui coleg) tinea predica si bincuvanta. Cum am zis, un liceu care se respecta, impune regulamentul si au unifrma decenta. Unde am invatat eu nu le era frica sa exmatriculeze. Unde am fost eu era decenta, spre deosebire de alte licee.


Citat:
Subscriu. De fapt, învățământul mixt a apărut în țara noastră, sub influență sovietică, în anii 50. Se numeau "școli mixte experimentale". Apoi, nu știu cine a stabilit că experimentul a reușit. Când eram eu copil mic, adică în anii 70, se numeau deja "școli mixte" și atât. Când eram copil mare, în anii 80, însăși denumirea de "mixt" dispăruse, iar oamenii ajunseseră deja să creadă că școlile din Ro au fost dintotdeauna mixte și nu se poate altfel, tot așa cum acum cred că România a fost mereu republică și altminteri nu se poate.

Pe de altă parte, trebuie avut în vedere că un liceu confesional presupune cheltuieli mai mari decât o școală confesională. Altă dotare, altă normă didactică, adică mai mulți profi, cu salarii mai mari. Pe urmă, segregarea presupune cel puțin două licee în loc de unul. Nu poți să faci liceu ortodox de fete și să nu faci liceu ortodox de băieți. Pe de altă parte, a avea două licee ortodoxe, cel puțin în București, nu mi se pare imposibil financiar. Poate că PF Daniel, un administrator evident mai bun decât predecesorul său, le va face până la urmă. Dar, un orizont de așteptare trebuie să vină din partea congregației sale. Păstorul bun aude plângerile oițelor sale....
Liceul. Pai se poate face cum sunt au unele Licee, cum e Dr.Ioan Mesota care are clase si de gimnaziu, si majoritatea materiilor sunt predate de profesori de liceu, cu mici exceptii. Oricum, nr. de elevi in cazul unui liceu+gimnaziu ortodox ar fi mai mic decat cel din liceele de stat. Daca se vrea se poate. Si sunt convinsa ca s-ar gasi si voluntari sa predea pe gratis part-time sau asa.
***
@Otilia12 Ai dreptate in ceea ce zici. Stii, tocmai ptr ca este o tara ortodoxa de 2000 de ani ar trebui ca liceele de stat sa fie ortodoxe, nu ar trebui ca noi sa ne facem scoli ptr. ca guvernul e vandut. Dar, cum ai zis, in 23 de ani se puteau face multe. Ce sa zic, bine ca au inceput si acum, vorba aia, mai bine mai tarziu decat niciodata. Multumesc ptr. siteuri. Interesanta treaba in Rusia. Pacat ca nu suntem ca ei in aceasta privinta.

@Dumitru. Oamenii au nevoie si de Biserici, nu doar de scoli-btw multe scoli in Ro au fost infiitate de preoti,mitropoliti,calugari. Nu fura preotii mai mult decat fura statul. Ministerul Educatiei abia misca un deget ptr. a imbunatatii sistemul educational si ptr. a finanta scolile sarace. Pana la un punct as putea fi de acord cu tine. O Biserica mica/medie nu costa asa mult. Insa mai sunt si unele proiecte pe care nu am sa le inteleg niciodata, cum ar fi Catedrala Mantuirii Neamului, care se putea face mult mai mica, nu trebuia neapart in intreaca turnul Eiffel si pe care se cheltuiesc milioane de euro, ptr. ce nu stiu.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 05.08.2012, 19:28:58
Laura19
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Otilia12 Vezi mesajul

http://www.dunil.ru/gimnazija (exemplu de scoala pe langa o manastire ,gimnaziu cu internat,pentru fete din familii dezavantajate)

http://www.dunil.ru/gallery/view/id/2686#gallerytop
Materiile sunt predate de maici?
Oricum, frumoasa treaba.
Parintele Iustin Parvu a infiintat o casa educationala ptr. copii sarmani unde sunt ingrijiti de maicute+ un azil de batrani. Ceva similar cu cea din link, poate nu asa dotata. Au suspendat siteul manastirii Petru Voda si nu se mai pot vedea pozele si detalii despre casa educationala. Daca Parintele Iustin Parvu a reusit, inseamna ca se poate cu putin efort si cu ajutorul Lui Dumnezeu. Vointa sa fie.

L.E. Locul unde renaste speranta - Copiii de la manastirea Petru Voda(video)

Last edited by Laura19; 05.08.2012 at 19:32:21.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 05.08.2012, 19:35:22
Catrinel Antonica Catrinel Antonica is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 3
Implicit Scoala ,,Sfintii Trei Ierarhi"

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Este contracost?
Cat costa?
Cum s-a intrat acolo?
Se plateste o taxa lunara de 400RON deoarece trebuie platita o chirie lunara si trebuiesc platiti toti profesorii si personalul auxiliar.Pentru cel de-al doilea copil inscris(frate) taxa este la jumatate.Suma aceasta nu acopera niciun sfert din cheltuielile scolii,restul de bani vin din sponsorizari dela enoriasii bisericii ,,Santul Nicolae"(Biserica Rusa).
E greu pentru toti dar merita si ultimul banut.Cunosc familii care au opt copii si doi merg la aceasta scoala.Cunosc deasemenea o mama care este singura cu doi copii mici,sta cu chirie si nu are nici servici momentan, dar care mi-a spus asa:,,Prefer sa mananc paine cu sare si de scoala parintelui nu ma las".
Daca vreti sa luati legatura, intrati pe site-ul scolii si gasiti un numar de telefon.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 05.08.2012, 20:09:07
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

Scolile ortodoxe nu sunt sau nu ar trebuie sa fie asemanatoare seminariilor teologice.
Adica sa existe materii separate ca VT,NT, Dogmatica. Ci intreaga invatatuta este expusa din perspectiva crestina. Cum acasa nu ii ti copilului jumatate de ora de cateheza zilnic/saptamanal ci intregaga ta activitate de parinte incerci sa o desfasori in lumina invaturii sfintilor parinti, fara a separa munca fizica/activitatea zilnica de trairea conform invataturii Bisericii.

Imi place mult cum e gandita gradinita ortodoxa si acum scoala ortodxa din Timisoara. Imi plac cadrele didactice de acolo. Imi place ca informatia trece prin filtru educatoarei crestine. Poate si din cauza ca membrii fondatori ai gradinitei au cu totii copii acolo.

Nu sunt de acord cu multa carte.Adica nu in sensul in care se preda in scolile de stat. Luam tolcerul si umplem pana la refuz mintea copilului cu tot soiul de informatii importante. Fara a incerca insa sa formezi din el un om responsabil, un om bun, un om frumos. Se pune accent pe cunoastere in totala opozitie cu trairea.

Ma bucur ca la scoala ortodoxa nu avem ore suplimentare de informatica, de limbi straine etc. In schimb avem activitati genul ajutam la stransul mesei, participam la curatenie de primavara/toamna din gradina/livada etc

Singura problema ramane insa...banii. Nu e o tragedie cand platesti gradinita/scoala unui singur copil dar cand vb de doi/trei deja lucrurile se complica. Iar cand ca altenative sunt atatea scoli de stat...gratis. Raman insa la parerea ca mai bine renuntam la anumite hainute/jucarii, activitati extrascolare, anumite prefrenite gastronomice ptr a beneficia de o scoala buna, de o formare frumoasa. De o continuare a muncii incepute acasa.

Initiativa e frumoasa, dar e trist ca nu a venit din partea BOR. Abia acum,la scoalaortodoxa participa si mitropolia(probabil le-au fost si lor zgaltaite urechile de vorbele ca un grup de tineri, prin eforturi proprii reusesc sa infinteze si sa sustina o gradinita ortodoxa si acum vor sa faca si o scoala ortodoxa ). Si asa le-au propus sa fie un proiect comun: scoala. Tot e bine, mai ales cand se face in colaborare. Sa dea Domnul sa se inmulteasca initiativele de acest gen, si poate sa se revolve oarecum si problema financiara.

Dar poate ca e mai bine asa, vorba unui parinte cu multi copii"MAi bine mancam paine cu sare si legea ne-o facem noi, decat sa vina astia de la uniune cu banii lor si sa ne strice toata socoteala crestineasca."
__________________
Cred, Doamne, ajuta necredintei mele!
Reply With Quote
  #25  
Vechi 05.08.2012, 20:13:28
Otilia12's Avatar
Otilia12 Otilia12 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 02.08.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 17
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Laura19 Vezi mesajul
Materiile sunt predate de maici?
Oricum, frumoasa treaba.
Parintele Iustin Parvu a infiintat o casa educationala ptr. copii sarmani unde sunt ingrijiti de maicute+ un azil de batrani. Ceva similar cu cea din link, poate nu asa dotata. Au suspendat siteul manastirii Petru Voda si nu se mai pot vedea pozele si detalii despre casa educationala. Daca Parintele Iustin Parvu a reusit, inseamna ca se poate cu putin efort si cu ajutorul Lui Dumnezeu. Vointa sa fie.

L.E. Locul unde renaste speranta - Copiii de la manastirea Petru Voda(video)
Da,materiile sunt predate de maici, la acea scoala,fiiind vorba de o manastire. Eu,maine ,daca as putea,mi-as inscrie fetita la o asemenea scoala,ce poate fi mai de pret pentru sufletul oricarui copil,decat a invata intr-un mediu autentic crestin? Repet,ce am vazut in aceste pelerinaje,mi-a bucurat sufletul si inima peste masura !

un alt site binecuvantat:

http://arzamas-school.ru/photo.html
Reply With Quote
  #26  
Vechi 05.08.2012, 22:41:54
Annyta
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Mie nu mi-ar fi plăcut să învăț la astfel de școli... cu uniforme, băsmăluțe, fetele separate de băieți...
E adevărat că nu știu care este programa de învățământ a a acestor școli, dar cred că educația creștină din familie și din biserică, inclusiv orele de religie de la o școală normală, sunt o bază suficientă pentru formarea unui copil. Eu aș opta pentru un program mai echilibrat și nu pentru îndoctrinare.
Le port o deosebită recunoștință profesorilor care m-au format, în școlile normale, de stat. Recunosc, a fost în perioada 1981-1997, până în clasa a VIII-a eram în fostul regim, dar școală se făcea. În liceu am simțit mai mult nevoia unor îndrumări pentru viață, dar asta era și o datorie a părinților care au fost cam depășiți de situație. Dacă am fi avut un duhovnic pe atunci cred că era mai bine. În orice caz, bagajul de cunoștințe acumulat pe atunci îmi este foarte folositor.

Îmi cer iertate că vorbesc acum, fără să am responsabilitatea creșterii unui copil. În situația contrară poate mi-aș mai schimba opiniile. Desigur este important în primul rând să crești un OM, dar și matematica, limbile străine, informatica șamd sunt foarte folositoare. Nu cred că o școală ne-ortodoxă, aleasă cu atenție, ar fi proastă.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 08.08.2012, 17:59:12
Otilia12's Avatar
Otilia12 Otilia12 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 02.08.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 17
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Annyta Vezi mesajul
Mie nu mi-ar fi plăcut să învăț la astfel de școli... cu uniforme, băsmăluțe, fetele separate de băieți...
E adevărat că nu știu care este programa de învățământ a a acestor școli, dar cred că educația creștină din familie și din biserică, inclusiv orele de religie de la o școală normală, sunt o bază suficientă pentru formarea unui copil. Eu aș opta pentru un program mai echilibrat și nu pentru îndoctrinare.
Le port o deosebită recunoștință profesorilor care m-au format, în școlile normale, de stat. Recunosc, a fost în perioada 1981-1997, până în clasa a VIII-a eram în fostul regim, dar școală se făcea. În liceu am simțit mai mult nevoia unor îndrumări pentru viață, dar asta era și o datorie a părinților care au fost cam depășiți de situație. Dacă am fi avut un duhovnic pe atunci cred că era mai bine. În orice caz, bagajul de cunoștințe acumulat pe atunci îmi este foarte folositor.

Îmi cer iertate că vorbesc acum, fără să am responsabilitatea creșterii unui copil. În situația contrară poate mi-aș mai schimba opiniile. Desigur este important în primul rând să crești un OM, dar și matematica, limbile străine, informatica șamd sunt foarte folositoare. Nu cred că o școală ne-ortodoxă, aleasă cu atenție, ar fi proastă.
Eu nici pe departe nu am vrut sa spun,ca o scoala ne-ortodoxa ar fi o proasta alegere,nici vorba.....Si nu este vorba de indoctrinare,si cu siguranta programa scolara intr-o scoala ortodoxa imbina armonios materii precum matematica,informatica,limbile straine cu disciplinele religioase (de exemplu scoli ortodoxe clasele I-VIII din Rusia,Ucraina,va pot spune ca sunt foarte moderne,cu sali de informatica,in general dotarea este excelenta) cel putin in seminarele liceale asa se intampla,si atunci de ce nu ar fi si cazul unui gimnaziu ? Iar pe de alta parte,este absolut firesc ca sa se revina la traditia scolilor confesionale,dupa nefericita perioada de 45 de ani de ateism comunist,nu?
Reply With Quote
  #28  
Vechi 10.08.2012, 01:12:50
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Problema cu banii s-ar rezolva daca s-ar face un fel de privatizare a invatamantului primar, gimnazial si liceal.

Adica daca fundatia X doreste sa infiinteze o scoala, Statul sa plateasca profesorii si macar o parte din celelalte cheltuieli, binenteles dupa criterii de performanta si in concurenta cu cele "de Stat", dupa acelasi reguli de functionare, poate putin mai multa libertate la programa.

Din moment ce studiile la astfel de scoli sunt recunoscute, ar trebui sa fie si sustinute de Stat, ar incuraja concurenta, calitatea invatamantului si implicit peformanta scolara.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 10.08.2012, 02:25:37
Patrie si Credinta's Avatar
Patrie si Credinta Patrie si Credinta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.05.2011
Locație: Ploiesti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.536
Send a message via Skype™ to Patrie si Credinta
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lore86 Vezi mesajul

Nu sunt de acord cu multa carte.Adica nu in sensul in care se preda in scolile de stat. Luam tolcerul si umplem pana la refuz mintea copilului cu tot soiul de informatii importante. Fara a incerca insa sa formezi din el un om responsabil, un om bun, un om frumos. Se pune accent pe cunoastere in totala opozitie cu trairea.
Dumneavoastra sunteti mama, nu piata muncii. Asta se cere azi, asta incearca sa faca scoala. Ok Etic? Poate nu.
OK macro-economic? Da
__________________
Every point of view is useful, even those that are wrong - if we can judge why a wrong view was accepted.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 10.08.2012, 17:24:39
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Patrie si Credinta Vezi mesajul
Dumneavoastra sunteti mama, nu piata muncii. Asta se cere azi, asta incearca sa faca scoala. Ok Etic? Poate nu.
OK macro-economic? Da

aiurea..
O mare parte din informatiile dobandite in timpul scolii mi se par tottal inutile. Nu m-am folosit niciodata de ele. Nici in viata de zi cu zi, nici la servici. SI am lucrat intr-o multinationala destula vreme. Inclusiv la facultate destule materii "de umplutura". SI cu toate ca am ramas in domeniu, nu m-am folosit niciodata de o parte importanta din acele informatii.
Din contra, am resimtit nevoia unei mai ample parti practice.
Cred ca asta ii lipseste invatamantului romanesc: prea multa teorie, prea putina practica.
__________________
Cred, Doamne, ajuta necredintei mele!
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Scoli ortodoxe iana Despre Biserica Ortodoxa in general 5 28.10.2013 00:04:36
Poezii Ortodoxe pentru Android Carmen FUNIERU Resurse ortodoxe on-line 9 01.06.2012 12:52:30
-3 scoli | + 1 biserica suntneutru Generalitati 57 21.01.2010 17:35:43
concur clasele I-IV adichi79 Stiri, actualitati, anunturi 0 18.02.2007 15:36:35