Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 28.07.2007, 16:18:00
mirc mirc is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 28.07.2007
Mesaje: 17
Implicit

Am luat hotararea sa ma spovedesc si eu, acum la 32 de ani si cred ca ar fi prima spovedanie nascuta din vinovatie. Cred ca m-am mai spovedit pana acum, dar nu mi-aduc aminte, cand eram mic, ceva acolo... cu toata lumea, la gramada, parinte am pacatuit si gata. Poate imi spune si mie cineva cum se procedeaza, daca trebuie sa tin post, sau poate cunoasteti un duhovnic adevarat, n-as vrea sa ma duc la un "preot de cartier". Sau, ma rog, intelegeti ce vreau sa spun.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 28.07.2007, 17:58:08
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirc
poate cunoasteti un duhovnic adevarat, n-as vrea sa ma duc la un "preot de cartier".
:) Buna Mirc, sa stii ca sunt duhovnici buni si intre preotii de cartier, cum zici tu, nu trebuie neaparat sa ajungi in munti pentru a te spovedi.

Cred ca ar trebui mai intai sa te hotarasti sa te duci la Sf. Liturghie duminica, gaseste o biserica sau o manastire - daca iti este aproape - si acolo vei cunoste cu siguranta si preoti buni pe care ti-i poti alege ca duhovnici. Ei iti vor spune exact cum sa faci, cat si cum sa tii post, si in ce zi sa vii la spovedanie. Sa-ti ajute Dumnezeu!
Reply With Quote
  #3  
Vechi 28.07.2007, 19:47:44
veilur veilur is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.01.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.420
Implicit

Asta tot incerc sa fac si eu de o bucata de vreme incoace si nu reusesc deloc. Incerc sa-mi inving lenea de Duminica dimineata, dar inca nu am reusit, sunt in asteptare...
Reply With Quote
  #4  
Vechi 28.07.2007, 22:07:12
jenica
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirc
Am luat hotararea sa ma spovedesc si eu, acum la 32 de ani si cred ca ar fi prima spovedanie nascuta din vinovatie. Cred ca m-am mai spovedit pana acum, dar nu mi-aduc aminte, cand eram mic, ceva acolo... cu toata lumea, la gramada, parinte am pacatuit si gata. Poate imi spune si mie cineva cum se procedeaza, daca trebuie sa tin post, sau poate cunoasteti un duhovnic adevarat, n-as vrea sa ma duc la un "preot de cartier". Sau, ma rog, intelegeti ce vreau sa spun.
Mirc, daca vrei sa te spovedesti, si nu e doar o gluma..citeste sf Acoperamant al Maicii Domnului si ai nadejde ca vei gasi duhovnicul potrivit....:) Nu trebuie decat sa iti doresti din TOT sufletul si din TOT cugetul.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 28.07.2007, 23:45:26
Sebastiana Sebastiana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.03.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 608
Implicit

Mirc,e bine sa cauti si un preot de la o Sfanta Manastire intrucat te spovedeste incepand cu pacatele tale inca de la varsta de 7 ani, de cand incep copilasii sa se spovedeasca.Asa ca o spovedanie completa si sincera o poti face cu toata inima si din tot sufletul tau.Dar eu una stiu ca poti avea maxim doi Preoti Duhovnici:unul in cartier la tine,care sa fie mai aproape de tine,iar celalalt la o Sfanta Manastire si la care poti sa ajungi dupa posibilitatile tale materiale si financiare asadar.Dar inainte de aceasta,eu stiu ca trebuie sa tii post,sa te rogi,sa incerci sa te abtii de la pacate,sa te infranezi,sa tii post si comportamental,nu numai postul trupesc conteaza ci si cel sufletesc,asadar comportamental.Dar cel putin sa incerci si iti doresc sa si reusesti sa tii post cu trei zile inainte sa te spovedesti si sa treci in revista toate pacatele tale pe care ti le amintesti,incepand cu varsta de 7 sapte ani,daca ti le mai amintesti desigur,dar roaga-te inainte de spovedanie ca sa ti le aminteasca Prea Bunul Dumnezeu toate pacatele tale si sa nu se strecoare vreunul nemarturisit in fata Lui Dumnezeu si a Parintelui tau Duhovnic.Si e bine sa ti le scrii pe o foaie de hartie pe care o arzi sau o distrugi,cum stii tu mai bine,dupa ce ai marturisit toate pacatele tale de care ti-ai adus tu aminte si cauta sa nu ascunzi vreun pacat cu rea stiinta sau intentionat caci se intorc impotriva ta toate pacatele marturisite de 7 sapte ori,din cate stiu si am aflat si eu.Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #6  
Vechi 29.07.2007, 00:14:58
petrurar
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

mirc
oriunde te-ai duce sa te spovedesti, inainte fa astfel:
ia o foaie de hirtie si un pix, retrage-te in camera ta, stai in liniste si incepe sa te gindesti la tot ce ai facut in viata ta, incepind de la cele mai vechi amintiri pe care le ai.
scrie tot pe foaie, chiar daca vei simti rusine pentru cele scrise.
nu conteaza daca postesti sau nu, ca te-ai infrinat sau nu.
scrie pe foaie si mergi cit mai repede la un preot.
nu amina.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 29.07.2007, 01:11:18
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirc
Am luat hotararea sa ma spovedesc si eu, acum la 32 de ani si cred ca ar fi prima spovedanie nascuta din vinovatie. Cred ca m-am mai spovedit pana acum, dar nu mi-aduc aminte, cand eram mic, ceva acolo... cu toata lumea, la gramada, parinte am pacatuit si gata. Poate imi spune si mie cineva cum se procedeaza, daca trebuie sa tin post, sau poate cunoasteti un duhovnic adevarat, n-as vrea sa ma duc la un "preot de cartier". Sau, ma rog, intelegeti ce vreau sa spun.
O hotarire foarte inteleapta venita din partea ta, care iti va usura mult din povara pe care o poarta sufletul tau. Te rog sa primesti citeva scurte sfaturi : cauta un duhovnic fie la o biserica de langa tine sau la o manastire. Lasa-ti timiditatea la o parte si ia-ti inima in dinti cum se spune. Vezi ca tot pe la biserici gasesti carticele "Indrumar pentru Spovedanie", unde vei gasi tot ce te intereseaza, cu lux de amanunte. Incearca sa ti post miercurea si vinerea si sa incepi sa citesti rugaciuni si acatiste pe care le gasesti tot la biserici in Cartea de Rugaciuni, cu explicatiile de rigoare. Este bine ca in casa sa ai o candela pe care sa o aprinzi seara , indicat sa ai un coltisor al tau cu o iconita ( sau mai multe) si o candela . Nu cere o investitie mare, dar sint tare de folos. Inainte si dupa spovedanie sa citesti rugaciunile speciale pentru spovedanie. Eu cel putin te indemn sa faci acest important pas, cu inima deschisa si cu mult curaj, vei vedea schimbarea in bine care se va produce in tine si care te va indemna spre pocainta. Drumul nu-i usor ,dar satisfactiile sint imense. DUMNEZEU SA TE LUMINEZE ! +
Reply With Quote
  #8  
Vechi 29.07.2007, 11:18:34
vsm vsm is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2006
Locație: Tara Maicii Domnului
Religia: Ortodox
Mesaje: 117
Implicit

Parintele m-a sfatuit sa citesc acest acatist, incercati si voi frati si surori! Este minunat!


ACATISTUL PREASFÂNTULUI ȘI DE-VIAȚĂ-FĂCĂTORULUI DUH

(Ziua prăznuirii, Duminica Pogorârii Sfântului Duh, a Cinzecimii sau a Rusaliilor)

Rugăciunile începătoare:



În numele Tatălui și al Fiului și al Sfântului Duh, Amin.

Slavă Ție, Dumnezeul nostru, Slavă Ție!

Slavă Ție, Dumnezeul nostru, Slavă Ție!

Slavă Ție, Dumnezeul nostru, Slavă Ție!

Împărate ceresc, Mângâietorule, Duhul adevărului, Care pretutindenea ești și toate le împlinești, Vistierul bunătăților și dătătorule de viață, vino și Te sălășluiește întru noi, și ne curățește pe noi de toată întinăciunea și mântuiește, Bunule, sufletele noastre.

Sfinte Dumnezeule, Sfinte tare, Sfinte fără de moarte, miluiește-ne pe noi!

Sfinte Dumnezeule, Sfinte tare, Sfinte fără de moarte, miluiește-ne pe noi!

Sfinte Dumnezeule, Sfinte tare, Sfinte fără de moarte, miluiește-ne pe noi!

Slavă Tatălui și Fiului și Sfântului Duh și acum și pururea și în vecii vecilor. Amin.

Preasfântă Treime, miluiește-ne pe noi. Doamne, curățește păcatele noastre. Stăpâne, iartă fărădelegile noastre. Sfinte, cercetează și vindecă neputințele noastre, pentru numele Tău.

Doamne miluiește, Doamne miluiește, Doamne miluiește.

Slavă Tatălui și Fiului și Sfântului Duh și acum și pururea și în vecii vecilor. Amin.

Tatăl nostru, Care ești în ceruri, sfințească-Se numele Tău, vie împărăția Ta, fie voia Ta, precum în cer și pe pământ. Pâinea noastră cea spre ființă, dă ne-o nouă astăzi, și ne iartă nouă greșalele noastre, precum și noi iertăm greșiților noștri. Și nu ne duce pe noi în ispită, ci ne izbăvește de cel rău.

Pentru rugăciunile Preasfintei Născătoare de Dumnezeu, ale Sfinților Părinților noștri și ale tuturor Sfinților, Doamne Iisuse Hristoase, Fiul lui Dumnezeu, miluiește-ne pe noi. Amin.





Condacele și Icoasele



Condacul 1

Veniți toți credincioșii să preaslăvim pogorârea Sfântului Duh. Cel Care din sânurile Tătălui a purces asupra Apostolilor, acoperind ca și cu niște ape pământul de cunoștința lui Dumnezeu și învrednicind de harul cel de-viață-făcător al înfierii și de slava cea de Sus pe cei ce aleargă la El întru curăție, sfințind și îndumnezeind pe cei ce strigă:

Vino, Mângâietorule, Duhule Sfinte, și te sălășluiește întru noi!



Icosul 1



Îngerii cu fețe luminoase în ceruri neîncetat slavoslovesc pe Duhul cel Sfânt, după cuviința datorată Izvorului vieții și Luminii celei nematerialnice. Dimpreună cu ei Te preaslăvim și noi, Duhule necuprins cu mintea, pentru milele tale cele arătate și cele ascunse, și cu smerenie ne rugăm să fim adăpostiți sub adumbrirea Ta cea fericită:

Vino, Lumină adevărată, duhovnicească bucurie;

Vino, Nor purtător de rouă și negrăită frumusețe;

Vino și primește ca pe un miros de bună mireasmă duhovnicească lauda noastră;

Vino și ne împărtășește de bucuria împărtășirii Tale;

Vino și veselește-ne cu îmbelșugarea darurilor Tale;

Vino, Veșnicule Soare Neapropiat, și întru noi Îți fă lăcaș;

Vino și ne îmbogățește cu darul vieții celei adevărate;

Vino, Mângâietorule, Duhule Sfinte, și te sălășluiește întru noi!

Condacul al 2-lea



În chipul limbilor de foc, întru lumină și suflare de vânt de bucurie-făcătoare, pogorându-Se Duhul cel Sfânt peste Apostoli și de văpaia lui fiind cuprinși, chemat-au pescarii întreaga lume la Biserica lui Hristos; necazuri și nevoi răbdând cu bucurie pe pământ și pe ape, de morțile cele cumplite nu se spăimântau, în tot pământul ieșind vestirea cântării lor, celei de Dumnezeu insuflate: Aliluia!



Icosul al 2-lea



Potir de ploaie dătător, izvorâtor de foc, care ai pogorât asupra Apostolilor, Ție cântare Îți aducem, pe Tine Te binecuvântăm și Ție Îți mulțumim, Dumnezeule, Duhule Sfinte:

Vino, Cela ce sfințești Biserica și o păzești pe dânsa;

Vino și dăruiește un suflet și o inimă celor ce cred întru Tine;

Vino și aprinde evlavia noastră cea rece și neroditoare;

Vino și risipește negura necredinței și a răutății, care se îndesește pe pământ;

Vino și ne călăuzește pe toți pe drumul vieții celei drepte;

Vino și ne povățuiește la tot adevărul;

Vino, Înțelepciune Neajunsă, și cu judecățile cele de Tine știute, mântuiește-ne;

Vino, Mângâietorule, Duhule Sfinte, și te sălășluiește întru noi!



Condacul al 3-lea



O, Preaadâncă Taină! Dumnezeule, Duhule Necuprins cu mintea, Care împreună cu Tatăl și cu Fiul toate le-ai zidit! Tu ai împodobit cetele îngerilor de Sus întru lăcașul luminii celei neapropiate. Tu ai chemat la ființă, cu strălucirea slavei, cetele de foc ale luminătorilor cerești .Unind Tu trup și suflet într-o minunată alcătuire, ai zidit neamul omenesc; pentru aceasta, toată suflarea Te laudă și cântă: Aliluia!



Icosul al 3-lea



Alfa și Omega, Începutule și Sfârșitule, Tu, Veșnicule Duh, cu necuprinsa putere a purtării deasupra apelor și cu înfricoșata Ta îmbrățișare ai adus pe toți și pe toate la viață. Din suflarea Ta cea de-viață-făcătoare a răsărit, din genunea cea fără chip, frumusețea lumii celei întâi zidite, pentru care Îți strigăm:

Vino la noi, Preaînțeleptule Ziditor al lumii;

Vino, Cela ce ești mare în micuța floare, ca și în luminătorii cerului;

Vino, Felurime Negrăită și Frumusețe Veșnică;

Vino și luminează întunecatul meu suflet;

Vino, Cela ce Te dăruiești nouă prin Sfintele Taine;

Vino, căldură bineînmiresmată;

Vino și ne arată pe noi zidire nouă în Hristos;

Vino, Mângâietorule, Duhule Sfinte, și te sălășluiește întru noi!



Condacul al 4-lea



O, Duhule Preabun și Neajuns, din care izvorăște sfințenia! Tu ai înveșmântat-o pe Preacurata Fecioară Maria cu strălucirea orbitoare și neapropiată a sfințeniei Tale, făcând-o Maică a lui Dumnezeu-Cuvântul, Împărăteasă a Îngerilor, spre mântuirea oamenilor. Cu puterea cea mai presus de lume Tu i-ai umbrit pe Prooroci și Apostoli, Tu i-ai purtat până în al treilea Cer, Tu le-ai rănit inimile cu frumusețea cea de Sus, punând în graiul lor îndemn înflăcărat, cu care aduceau pe oameni la Dumnezeu. Tu îi preschimbi pe cei păcătoși, iar ei, plini fiind de arzătoare bucurie, Îți cântă: Aliluia!



Icosul al 4-lea



Prin Duhul Sfânt tot sufletul viază, și cu puterea Lui se va scula spre învierea cea de obște toată zidirea, în ceasul de pe urmă al veacului acesta și în cel dintâi al veacului ce va să fie. Ridică-ne atunci din groapă, Preabunule Mângâietor, nu spre osândă, ci spre a ne împărtăși de fericire, întru dumnezeiasca lumină, cu toți sfinții, cu rudele și apropiații noștri.

Vino dar, și de a sufletului moarte ne izbăvește;

Vino și, înainte de sfârșitul nostru, ne îndestulează cu Trupul și Sângele Mântuitorului nostru;

Vino și dă-ne să adormim în pace, cu cuget neîntinat;

Vino și luminoasă fă scularea noastră din somnul morții;

Vino și ne învrednicește ca să privim cu bucurie la zorii veșniciei;

Vino și fă-ne fii ai nestricăciunii;

Vino și luminează atunci, ca un soare, trupurile noastre cele fără de moarte;

Vino, Mângâietorule, Duhule Sfinte, și te sălășluiește întru noi!



Condacul al 5-lea



Auzind, Fiule al lui Dumnezeu, glasul Tău: „Dacă cineva însetează să vină la Mine și să bea”, Te rugăm astâmpără-ne setea de viață duhovnicească și dă-ne apa vieții. Trimite asupra noastră raza harului Duhului Sfânt, Celui ce împreună cu Tine are izvor în Tatăl, ca să nu mai însetăm în veac, toți cei ce cântăm cu umilință: Aliluia!



Icosul al 5-lea



Nestricăciosule și Neziditule, Veșnicule, Preaînduratule Duh, Apărătorule al celor drepți, Curățitorule al păcătoșilor, slobozește-ne de orice întinăciune, ca strălucirea luminii harului Tău să nu se stingă întru noi, cei care Îți cântăm:

Vino, Preabunule, și dă-ne umilință și izvoare de lacrimi;

Vino și ne învață să ne închinăm Ție în duh și adevăr;

Vino, Preaînaltule Adevăr, și lămurește îndoielile sărăcăcioasei mele înțelegeri;

Vino, Viață neîmbătrânitoare, și ne primește din strâmtorarea veacului acesta pământesc;

Vino, Lumină Veșnică, și se vor risipi toate nălucirile și spaimele;

Vino, Putere veșnic nouă, împrospătându-i pe copiii Tăi cei osteniți;

Vino, Nemărginită Bucurie, și uitate vor fi vremelnicele întristări;

Vino, Mângâietorule, Duhule Sfinte, și te sălășluiește întru noi!



Condacul al 6-lea



Saltă, fiică a luminii, Sionule, Sfântă Maică! Împodobește-te, mărită mireasă, cu cerurile deopotrivă, strălucitoare Biserică sobornicească a lui Hristos! Asupra ta odihnește Duhul cel Prea Sfânt, care tămăduiește neputințele, plinește lipsurile, dăruiește viață celor morți și îi aduce la viața veșnică pe toți cei ce cu cuviință și cu dreptate strigă: Aliluia!



Icosul al 6-lea



„În lume necazuri veți avea”, a zis Mântuitorul. Unde vom afla alinare și cine ne va mângâia? Tu, Duhule Mângâietor, Însuți dezleagă întristarea noastră! Mijlocește pentru noi cu suspinuri negrăite și ușurează inimile celor ce Te roagă:

Vino, Dulce Răcoare a celor osteniți și împovărați;

Vino, Împreună-Grăitorule cu cei întemnițați;

Vino, Adăpostul celor prigoniți;

Vino și miluiește pe cei slăbănogiți de sărăcie și de foamete;

Vino și tămăduiește patimile trupurilor și ale sufletelor noastre;

Vino și cercetează pe toți cei care însetează de lumina Ta;

Vino și alină întristarea noastră cu nădejdea veșnicei bucurii;

Vino, Mângâietorule, Duhule Sfinte, și te sălășluiește întru noi!



Condacul al 7-lea



„Celui care hulește împotriva Duhului Sfânt nu i se va ierta nici în veacul acesta, nici în cel viitor”, a spus Domnul. Ascultând acest cuvânt străin ne cutremurăm, ca nu cumva să fim judecați cu cei neascultători și cu cei ce luptă împotriva lui Dumnezeu. Nu lăsa, Duhule Sfinte, inima noastră să se plece spre cuvinte de vicleșug. Întoarce din schisme, eresuri și necredință pe toți cei rătăciți, iar pe întâi-născuții Bisericii Tale învrednicește-i să cânte în vecii vecilor: Aliluia!



Icosul al 7-lea



Când S-a îndepărtat Duhul Sfânt de la Saul, atunci spaima și neliniștea l-au cuprins, iar întunericul deznădăjduirii l-a coborât în cele mai de dedesubt; așa mi s-a întâmplat și mie în ziua întristării și împietririi cugetului meu, că m-am îndepărtat de la lumina Ta; ci dă-mi a Te chema necontenit, Ocrotirea sufletului meu, până ce lumina Ta mă va lumina pe mine, cel împuținat la suflet:

Vino și nu mă lepăda pentru cârtirea și nerăbdarea mea;

Vino și potolește cumplita vijelie a tulburării si a aprinderii;

Vino și odihnește pe cei necăjiți de strâmtorările vieții;

Vino și îmblânzește inima în ziua împietririi și a mâniei;

Vino și surpă urzelile, tulburările și spaimele duhurilor întunericului;

Vino și dă-ne, cu suflarea Ta, inimă zdrobită;

Vino, ca prin răbdare să mântuim sufletele noastre;

Vino, Mângâietorule, Duhule Sfinte, și te sălășluiește întru noi!



Condacul al 8-lea



Mântuiește-mă, Cerescule Părinte! Săraci suntem, neputincioși și orbi, și goi duhovnicește! Dăruiește-ne aurul Tău cel curațit în foc, cu veșmânt alb acoperă rușinea noastră, vindecă ochii noștri cu alifia Ta. Pogoară și în vasele necurate ale sufletelor noastre harul Preasfântului Tău Duh, cel de-viață-făcător, învrednicindu-ne bucuriei celei de-a doua nașteri pe toți cei ce cântam: Aliluia!



Icosul al 8-lea



Ca Turnul Babel se prăbușește fericirea pământească. Jalnice sunt toate strădaniile omenești. Bine îmi este mie că m-ai smerit, că în păcate și căderi mi-ai acoperit toată slăbiciunea și nimicnicia. Fără de Tine nimic nu putem face, dar nădăjduim că ne vom mântui prin harul Tău, grăind:

Vino dar, Preaînțeleptule Ziditor al vieții;

Vino și lămurește-ne căile Tale cele neînțelese;

Vino, precum un fulger, și luminează sfârșitul vieții pământești;

Vino și binecuvântează tot începutul bun pe care îl punem;

Vino și fii nouă ajutător la fapte bune;

Vino și luminează mintea noastră în ceasul descumpănirii;

Vino și dăruiește tuturor duh de pocaință, ca să se risipească prin acesta scârbele ce stau să vină asupra lumii spre pedepsire;

Vino, Mângâietorule, Duhule Sfinte, și te sălășluiește întru noi!



Condacul al 9-lea



Atât a iubit Dumnezeu lumea că și pe Fiul Său cel Unul Născut, Care S-a întrupat de la Duhul Sfânt și din Maria Fecioara și Și-a întins pe Cruce mâinile Sale de Ziditor al lumii, L-a trimis de a răscumpărat din păcat și moarte întreaga lume cu sângele Său! Pentru aceasta, toată zidirea, asteptând libertatea măririi fiilor lui Dumnezeu, cântă Tatălui care a iubit, Fiului care a răscumpărat și Duhului care sfințește: Aliluia!



Icosul al 9-lea



Duhul Cel Făcător de Viață, Care S-a pogorât asupra lui Hristos la Iordan, în chip de porumbel S-a odihnit și asupra mea, când mă aflam în scăldătoarea Sfântului Botez; s-a întunecat însă lucrarea bunătății Sale din pricina negurii greșelilor mele. Pentru aceea, precum așteaptă zorii drumețul rătăcit noaptea în pădure, așa și eu însetez de razele tale, Bunule, ca să nu pier cu totul:

Vino dar, la cel pecetluit cu Numele Tău cel Înfricoșat;

Vino dar, și ușurează cugetul chinuit și pârjolit fără cruțare;

Vino și înnoiește întru mine chipul lui Dumnezeu ce s-a acoperit de neguri;

Vino și risipește nălucirile născute din păcat;

Vino și mă învață să împărtășesc durerile străine;

Vino și pleacă-mă să iubesc întreaga Ta zidire;

Vino și dă-mi iarăși bucuria mântuirii Tale;

Vino, Mângâietorule, Duhule Sfinte, și te sălășluiește întru noi!



Condacul al 10-lea

Duhul Sfânt îl naște a doua oară pe om spre viața veșnică, Duhul Sfânt îi însuflețește pe mucenici, sfințește preoții, încununează pe cei drepți, face din pâine și vin Însuși Dumnezeiescul Trup și Sânge al Mântuitorului. O, adâncul bogației și înțelepciunii lui Dumnezeu! Dă-ne cununa darurilor Tale - dragostea veșnică și atotiertătoare, care se întristează pentru vrăjmași și vrea ca toți să fie mântuiți: ca, lămuriți fiind prin ea, ca niște fii ai luminii să strigăm: Aliluia!



Icosul al 10-lea



Cine ne va despărți de dragostea lui Dumnezeu? Scârba, sau strâmtorarea, sau prigoana, sau foamea, sau golătatea, sau nevoia, sau sabia? Dacă ne vom lipsi chiar de toate cele de pe pământ, avem moștenire nepieritoare în ceruri: ci dă-ne, Doamne, să Te iubim nu cu cuvântul sau cu limba, ci cu fapta nemincinoasă și cu nevoința întregii vieți:

Vino dar, Atotputernicule Duh, și ne sporește credința cea atotbiruitoare;

Vino și ne dă îndrăzneală în rugăciune;

Vino și încălzește-ne inimile, ca să nu se răcească dragostea noastră din pricina prea multor fărădelegi;

Vino și dă-ne să nu cădem în vreme de prigoană și de batjocorire a credinței;

Vino și ne păzește de ispite peste puteri și de sminteli;

Vino și înviază inimile noastre prin înrourarea Ta;

Vino și tămăduiește-ne, sfintește-ne și ne ridică, Bunule, cu harul Tău;

Vino, Mângâietorule, Duhule Sfinte, și te sălășluiește întru noi!



Condacul al 11-lea



Acestea zice Domnul: „Varsă-voi Duhul Meu peste tot trupul, și fiii și fiicele voastre vor prooroci, bătrânii voștri visuri vor visa, iar tinerii voștri vor vedea vedenii”. Duhule Preadorit, dă-ne doar o firimitură de la masa fiilor celor aleși ai mângâierii Tale, celor care cu umilință Îți strigăm: Aliluia!



Icosul al 11-lea



Acolo unde ai răsărit, fie și doar pentru o clipă, în locul cel de taină al sufletului, strălucind ca un fulger, neuitată e frumusețea descoperirii Tale, prin care se preschimbă, cu preschimbare dumnezeiască și înfricoșată cuviință, făptura cea de tină. Învrednicește-ne, Bunule Mângâietor, încă din viața pământească să Te vedem cu inima curată, noi, cei care strigăm:

Vino, Fulger dătător de lumină veșniciei;

Vino și luminează-ne cu strălucirea cea neîncetată;

Vino, Vistierul smereniei și Veselia celor blânzi;

Vino, Apă Vie, răcorește-ne arșița patimilor;

Vino, că departe de Tine nu aflăm liniște și tihnă;

Vino, că împreună cu Tine pretutindenea este Împărăția Cerurilor;

Vino și întipărește-ne în suflet pecetea darului Tău;

Vino, Mângâietorule, Duhule Sfinte, și te sălășluiește întru noi!



Condacul al 12-lea



Râu nesecat al harului, Cela ce ierți păcatele, Duhule Sfinte! Primește rugăciunea noastră pentru întreaga lume, pentru cei credincioși și pentru cei necredincioși și pentru fiii neascultării: și pe toți adună-i în Împărăția Sfintei Treimi, ca să se rușineze de Tine și cel din urmă vrăjmaș-moartea, iar lumea, renăscută prin focul curățitor, să cânte cântarea cea nouă a nemuririi: Aliluia!



Icosul al 12-lea



Văd cu duhul cetatea lui Dumnezeu - Ierusalimul Ceresc - ca pe o mireasă împodobită, cu chip de soare, în sărbătoare. Aud săltarea drepților la Cina Domnului, aud glasurile Îngerilor și pe Prealuminatul nostru Domn între aleșii Săi, iar durerea, întristarea și suspinarea fug. Împărate Ceresc, Duhule Sfinte, învrednicește-ne prin cununa darurilor Tale să ne împărtășim în Domnul de bucuria veșnică, noi, toți cei care strigăm:

Vino, Bunule, și trezește în noi setea de viața de dincolo de mormânt;

Vino și aprinde în inimile noastre dorirea vieții veacului celui adevărat;

Vino și ne descoperă bucuria Împărăției ce va să fie;

Vino și dă-ne haina strălucitoare ca zăpada a curătiei;

Vino și umple-ne cu strălucirea dumnezeirii;

Vino și ia-ne la nunta Mielului;

Vino și ne învrednicește să împărățim în slava Ta cea veșnică;

Vino, Mângâietorule, Duhule Sfinte, și te sălășluiește întru noi!



Condacul al 13-lea



O, noian purtător de lumină al iubirii celei mântuitoare, Duhule Făcător de Viață! Încălzește cu suflarea venirii Tale neamul omenesc cel înghețat întru fărădelegi, grăbește pieirea răului cu nepătrunsele Tale judecăți și ne descoperă cum să prăznuim în veșnicie adevărul cel dumnezeiesc, astfel ca să fie Dumnezeu totul întru toate, și cele cerești și cele pământești și cei izbăviți de iad, dimpreună să cânte: Aliluia!

Condacul acesta se repetă de trei ori, după care se zic iarăși Icosul I („Îngerii cu fețe luminoase în ceruri neîncetat slavoslovesc...”) și Condacul 1 („Veniți toți credincioșii să preaslăvim...”), apoi rugăciunea:



Rugăciune către Sfântul Duh

(a Sfântului Simeon Noul Teolog)



Vino, Viața cea veselă și veșnică și dreaptă, cea atotțiitoare, întru-tot-Sfinte și De-Viață-Făcătorule și Ziditorule Duh, Cela ce ești întru aceeași cinste cu Stăpânirea Tatălui și a Fiului, Care au această egalitate și dumnezeire și unitate de socotință în Trei Fețe.

Vino, Doamne al meu, Tu, pe Care Te-a dorit și te dorește ticălosul meu suflet! Vino, Cel ce Te-ai făcut Însuți dorința întru mine și m-ai făcut a Te dori pe Tine, Cel cu totul neapropiat. Vino, bucuria mea cea neîncetată și desfătarea și slava mea, viața mea, mângâierea sufletului meu.

Fă-Te cu mine un duh, Preabunule Stăpâne, fără de amestecare, fără de mutare, fără de schimbare. Dumnezeule cel peste Toate, fă-Te mie Însuți toate întru toate, hrană negrăită și cu totul nemistuită, care de-a pururea se revarsă în buzele sufletului meu și curge în izvorul inimii mele; îmbrăcămintea care strălucește și cu totul arde pe draci. Curăția care mă spală pe mine prin nestricăcioase și sfinte lacrimi, pe care venirea Ta le dăruiește celor la care vine. Fă-Te mie, Doamne, lumină neîncetată; și soare neapus, în tot locul strălucindu-mă pe mine. Cela ce nu Te întorci de la nimenea din toți. Ca să nu ne acoperim de întunericul păcatelor noastre, nevoind a veni către noi. Depărtează de la mine, Doamne, toată înălțarea cea pierzătoare și-mi dă mie, Doamne, întreaga înțelepțire a ochilor. Pune limbii mele frâu. Arată auzirile mele bine supuse sfintelor Tale porunci. Dă-mi răbdare întru necazuri. Înțelepțește și întărește inima mea întru împreună pătimire, întru milostivire, întru dragoste, întru smerită cugetare, în sinea mea și către toți, întru întoarcere dinspre lenevia și trândăvia dracilor, în care ca în niște dulceți m-am desfătat. Dă-mi mie deslușire în gânduri, ca să aflu pe care dintre ele se cade mai mult a le alege. Dă-mi a cunoaște uneltirile diavolului și pe acestea împreună cu el a le lepăda; și cu totul a-mi tăia voia mea și a atârna cele ale mele de purtarea Ta de grijă și de la aceasta a nădăjdui folosul. Căci la Tine este viața mea, mântuirea mea. Și pe Tine Te binecuvântez și Te slăvesc și Ție mă închin, împreună și Celui fără de început al Tău Părinte și Purcezător și Celui de o veșnicie cu Tine și de o ființă cu Tine al Lui Fiu, totdeauna, acum și pururea, și în vecii vecilor. Amin.



Reply With Quote
  #9  
Vechi 29.07.2007, 12:19:57
vsm vsm is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2006
Locație: Tara Maicii Domnului
Religia: Ortodox
Mesaje: 117
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vsm
Parintele m-a sfatuit sa citesc acest acatist, incercati si voi frati si surori! Este minunat!


ACATISTUL PREASFÂNTULUI SI DE-VIATĂ-FĂCĂTORULUI DUH

(Ziua prăznuirii, Duminica Pogorârii Sfântului Duh, a Cinzecimii sau a Rusaliilor)

Rugăciunile începătoare:



În numele Tatălui si al Fiului si al Sfântului Duh, Amin.

Slavă Tie, Dumnezeul nostru, Slavă Tie!

Slavă Tie, Dumnezeul nostru, Slavă Tie!

Slavă Tie, Dumnezeul nostru, Slavă Tie!

Împărate ceresc, Mângâietorule, Duhul adevărului, Care pretutindenea esti si toate le împlinesti, Vistierul bunătătilor si dătătorule de viată, vino si Te sălăsluieste întru noi, si ne curăteste pe noi de toată întinăciunea si mântuieste, Bunule, sufletele noastre.

Sfinte Dumnezeule, Sfinte tare, Sfinte fără de moarte, miluieste-ne pe noi!

Sfinte Dumnezeule, Sfinte tare, Sfinte fără de moarte, miluieste-ne pe noi!

Sfinte Dumnezeule, Sfinte tare, Sfinte fără de moarte, miluieste-ne pe noi!

Slavă Tatălui si Fiului si Sfântului Duh si acum si pururea si în vecii vecilor. Amin.

Preasfântă Treime, miluieste-ne pe noi. Doamne, curăteste păcatele noastre. Stăpâne, iartă fărădelegile noastre. Sfinte, cercetează si vindecă neputintele noastre, pentru numele Tău.

Doamne miluieste, Doamne miluieste, Doamne miluieste.

Slavă Tatălui și Fiului și Sfântului Duh si acum si pururea si în vecii vecilor. Amin.

Tatăl nostru, Care esti în ceruri, sfintească-Se numele Tău, vie împărătia Ta, fie voia Ta, precum în cer si pe pământ. Pâinea noastră cea spre fiintă, dă ne-o nouă astăzi, si ne iartă nouă gresalele noastre, precum si noi iertăm gresitilor nostri. Si nu ne duce pe noi în ispită, ci ne izbăveste de cel rău.

Pentru rugăciunile Preasfintei Născătoare de Dumnezeu, ale Sfintilor Părintilor nostri si ale tuturor Sfintilor, Doamne Iisuse Hristoase, Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ne pe noi. Amin.





Condacele si Icoasele



Condacul 1

Veniti toti credinciosii să preaslăvim pogorârea Sfântului Duh. Cel Care din sânurile Tătălui a purces asupra Apostolilor, acoperind ca si cu niste ape pământul de cunostinta lui Dumnezeu si învrednicind de harul cel de-viată-făcător al înfierii si de slava cea de Sus pe cei ce aleargă la El întru curătie, sfintind si îndumnezeind pe cei ce strigă:

Vino, Mângâietorule, Duhule Sfinte, si Te sălăsluieste întru noi!



Icosul 1



Îngerii cu fete luminoase în ceruri neîncetat slavoslovesc pe Duhul cel Sfânt, după cuviinta datorată Izvorului vieții si Luminii celei nematerialnice. Dimpreună cu ei Te preaslăvim si noi, Duhule necuprins cu mintea, pentru milele tale cele arătate si cele ascunse, si cu smerenie ne rugăm să fim adăpostiti sub adumbrirea Ta cea fericită:

Vino, Lumină adevărată, duhovnicească bucurie;

Vino, Nor purtător de rouă si negrăită frumusete;

Vino si primeste ca pe un miros de bună mireasmă duhovnicească lauda noastră;

Vino si ne împărtăseste de bucuria împărtăsirii Tale;

Vino si veseleste-ne cu îmbelsugarea darurilor Tale;

Vino, Vesnicule Soare Neapropiat, si întru noi Îti fă lăcas;

Vino si ne îmbogăteste cu darul vietii celei adevărate;

Vino, Mângâietorule, Duhule Sfinte, si te sălăsluieste întru noi!

Condacul al 2-lea



În chipul limbilor de foc, întru lumină si suflare de vânt de bucurie-făcătoare, pogorându-Se Duhul cel Sfânt peste Apostoli si de văpaia lui fiind cuprinsi, chemat-au pescarii întreaga lume la Biserica lui Hristos; necazuri si nevoi răbdând cu bucurie pe pământ si pe ape, de mortile cele cumplite nu se spăimântau, în tot pământul iesind vestirea cântării lor, celei de Dumnezeu insuflate: Aliluia!



Icosul al 2-lea



Potir de ploaie dătător, izvorâtor de foc, care ai pogorât asupra Apostolilor, Tie cântare Îti aducem, pe Tine Te binecuvântăm și Tie Îti mulțumim, Dumnezeule, Duhule Sfinte:

Vino, Cela ce sfintesti Biserica si o păzeti pe dânsa;

Vino si dăruieste un suflet si o inimă celor ce cred întru Tine;

Vino si aprinde evlavia noastră cea rece și neroditoare;

Vino si risipeste negura necredintei si a răutătii, care se îndeseste pe pământ;

Vino si ne călăuzeste pe toti pe drumul vietii celei drepte;

Vino si ne povătuieste la tot adevărul;

Vino, Întelepciune Neajunsă, si cu judecătile cele de Tine stiute, mântuieste-ne;

Vino, Mângâietorule, Duhule Sfinte, si te sălăsluieste întru noi!



Condacul al 3-lea



O, Preaadâncă Taină! Dumnezeule, Duhule Necuprins cu mintea, Care împreună cu Tatăl si cu Fiul toate le-ai zidit! Tu ai împodobit cetele îngerilor de Sus întru lăcasul luminii celei neapropiate. Tu ai chemat la fiintă, cu strălucirea slavei, cetele de foc ale luminătorilor ceresti .Unind Tu trup si suflet într-o minunată alcătuire, ai zidit neamul omenesc; pentru aceasta, toată suflarea Te laudă si cântă: Aliluia!



Icosul al 3-lea



Alfa si Omega, Începutule si Sfârsitule, Tu, Vesnicule Duh, cu necuprinsa putere a purtării deasupra apelor si cu înfricosata Ta îmbrătisare ai adus pe toți si pe toate la viată. Din suflarea Ta cea de-viată-făcătoare a răsărit, din genunea cea fără chip, frumusetea lumii celei întâi zidite, pentru care Îti strigăm:

Vino la noi, Preaînteleptule Ziditor al lumii;

Vino, Cela ce esti mare în micuta floare, ca si în luminătorii cerului;

Vino, Felurime Negrăită i Frumusețe Vesnică;

Vino si luminează întunecatul meu suflet;

Vino, Cela ce Te dăruiesti nouă prin Sfintele Taine;

Vino, căldură bineînmiresmată;

Vino si ne arată pe noi zidire nouă în Hristos;

Vino, Mângâietorule, Duhule Sfinte, si te sălăsluieste întru noi!



Condacul al 4-lea



O, Duhule Preabun si Neajuns, din care izvorăste sfintenia! Tu ai învesmântat-o pe Preacurata Fecioară Maria cu strălucirea orbitoare si neapropiată a sfinteniei Tale, făcând-o Maică a lui Dumnezeu-Cuvântul, Împărăteasă a Îngerilor, spre mântuirea oamenilor. Cu puterea cea mai presus de lume Tu i-ai umbrit pe Prooroci si Apostoli, Tu i-ai purtat până în al treilea Cer, Tu le-ai rănit inimile cu frumusetea cea de Sus, punând în graiul lor îndemn înflăcărat, cu care aduceau pe oameni la Dumnezeu. Tu îi preschimbi pe cei păcătosi, iar ei, plini fiind de arzătoare bucurie, Îti cântă: Aliluia!



Icosul al 4-lea



Prin Duhul Sfânt tot sufletul viază, si cu puterea Lui se va scula spre învierea cea de obste toată zidirea, în ceasul de pe urmă al veacului acesta si în cel dintâi al veacului ce va să fie. Ridică-ne atunci din groapă, Preabunule Mângâietor, nu spre osândă, ci spre a ne împărtăsi de fericire, întru dumnezeiasca lumină, cu toti sfintii, cu rudele si apropiatii nostri.

Vino dar, si de a sufletului moarte ne izbăveste;

Vino si, înainte de sfârsitul nostru, ne îndestulează cu Trupul si Sângele Mântuitorului nostru;

Vino si dă-ne să adormim în pace, cu cuget neîntinat;

Vino si luminoasă fă scularea noastră din somnul mortii;

Vino si ne învredniceste ca să privim cu bucurie la zorii vesniciei;

Vino si fă-ne fii ai nestricăciunii;

Vino si luminează atunci, ca un soare, trupurile noastre cele fără de moarte;

Vino, Mângâietorule, Duhule Sfinte, si te sălăsluieste întru noi!



Condacul al 5-lea



Auzind, Fiule al lui Dumnezeu, glasul Tău: „Dacă cineva însetează să vină la Mine si să bea”, Te rugăm astâmpără-ne setea de viată duhovnicească si dă-ne apa vieții. Trimite asupra noastră raza harului Duhului Sfânt, Celui ce împreună cu Tine are izvor în Tatăl, ca să nu mai însetăm în veac, toti cei ce cântăm cu umilintă: Aliluia!



Icosul al 5-lea



Nestricăciosule si Neziditule, Veșnicule, Preaînduratule Duh, Apărătorule al celor drepti, Curătitorule al păcătosilor, slobozeste-ne de orice întinăciune, ca strălucirea luminii harului Tău să nu se stingă întru noi, cei care Îti cântăm:

Vino, Preabunule, si dă-ne umilintă si izvoare de lacrimi;

Vino si ne învață să ne închinăm Tie în duh si adevăr;

Vino, Preaînaltule Adevăr, si lămurește îndoielile sărăcăcioasei mele întelegeri;

Vino, Viață neîmbătrânitoare, si ne primeste din strâmtorarea veacului acesta pământesc;

Vino, Lumină Vesnică, si se vor risipi toate nălucirile si spaimele;

Vino, Putere vesnic nouă, împrospătându-i pe copiii Tăi cei osteniti;

Vino, Nemărginită Bucurie, si uitate vor fi vremelnicele întristări;

Vino, Mângâietorule, Duhule Sfinte, si te sălăsluieste întru noi!



Condacul al 6-lea



Saltă, fiică a luminii, Sionule, Sfântă Maică! Împodobeste-te, mărită mireasă, cu cerurile deopotrivă, strălucitoare Biserică sobornicească a lui Hristos! Asupra ta odihneste Duhul cel Prea Sfânt, care tămăduieste neputintele, plineste lipsurile, dăruieste viată celor morti si îi aduce la viata vesnică pe toti cei ce cu cuviintă si cu dreptate strigă: Aliluia!



Icosul al 6-lea



„În lume necazuri veti avea”, a zis Mântuitorul. Unde vom afla alinare si cine ne va mângâia? Tu, Duhule Mângâietor, Însuti dezleagă întristarea noastră! Mijloceste pentru noi cu suspinuri negrăite si usurează inimile celor ce Te roagă:

Vino, Dulce Răcoare a celor osteniti si împovărati;

Vino, Împreună-Grăitorule cu cei întemnitati;

Vino, Adăpostul celor prigoniti;

Vino si miluieste pe cei slăbănogiti de sărăcie si de foamete;

Vino si tămăduieste patimile trupurilor si ale sufletelor noastre;

Vino si cercetează pe toti cei care însetează de lumina Ta;

Vino si alină întristarea noastră cu nădejdea vesnicei bucurii;

Vino, Mângâietorule, Duhule Sfinte, si te sălăsluieste întru noi!



Condacul al 7-lea



„Celui care huleste împotriva Duhului Sfânt nu i se va ierta nici în veacul acesta, nici în cel viitor”, a spus Domnul. Ascultând acest cuvânt străin ne cutremurăm, ca nu cumva să fim judecati cu cei neascultători si cu cei ce luptă împotriva lui Dumnezeu. Nu lăsa, Duhule Sfinte, inima noastră să se plece spre cuvinte de viclesug. Întoarce din schisme, eresuri si necredintă pe toti cei rătăciti, iar pe întâi-născutii Bisericii Tale învredniceste-i să cânte în vecii vecilor: Aliluia!



Icosul al 7-lea



Când S-a îndepărtat Duhul Sfânt de la Saul, atunci spaima si nelinistea l-au cuprins, iar întunericul deznădăjduirii l-a coborât în cele mai de dedesubt; asa mi s-a întâmplat si mie în ziua întristării si împietririi cugetului meu, că m-am îndepărtat de la lumina Ta; ci dă-mi a Te chema necontenit, Ocrotirea sufletului meu, până ce lumina Ta mă va lumina pe mine, cel împutinat la suflet:

Vino si nu mă lepăda pentru cârtirea si nerăbdarea mea;

Vino si potolește cumplita vijelie a tulburării si a aprinderii;

Vino si odihneste pe cei necăjiti de strâmtorările vietii;

Vino si îmblânzeste inima în ziua împietririi si a mâniei;

Vino si surpă urzelile, tulburările si spaimele duhurilor întunericului;

Vino si dă-ne, cu suflarea Ta, inimă zdrobită;

Vino, ca prin răbdare să mântuim sufletele noastre;

Vino, Mângâietorule, Duhule Sfinte, si Te sălăsluieste întru noi!



Condacul al 8-lea



Mântuieste-mă, Cerescule Părinte! Săraci suntem, neputinciosi și orbi, si goi duhovniceste! Dăruieste-ne aurul Tău cel curațit în foc, cu vesmânt alb acoperă rusinea noastră, vindecă ochii noștri cu alifia Ta. Pogoară si în vasele necurate ale sufletelor noastre harul Preasfântului Tău Duh, cel de-viată-făcător, învrednicindu-ne bucuriei celei de-a doua nasteri pe toti cei ce cântam: Aliluia!



Icosul al 8-lea



Ca Turnul Babel se prăbuseste fericirea pământească. Jalnice sunt toate strădaniile omenesti. Bine îmi este mie că m-ai smerit, că în păcate si căderi mi-ai acoperit toată slăbiciunea si nimicnicia. Fără de Tine nimic nu putem face, dar nădăjduim că ne vom mântui prin harul Tău, grăind:

Vino dar, Preaînteleptule Ziditor al vietii;

Vino si lămureste-ne căile Tale cele neînțelese;

Vino, precum un fulger, si luminează sfârsitul vietii pământesti;

Vino si binecuvântează tot începutul bun pe care îl punem;

Vino si fii nouă ajutător la fapte bune;

Vino si luminează mintea noastră în ceasul descumpănirii;

Vino si dăruieste tuturor duh de pocaintă, ca să se risipească prin acesta scârbele ce stau să vină asupra lumii spre pedepsire;

Vino, Mângâietorule, Duhule Sfinte, si te sălăsluieste întru noi!



Condacul al 9-lea



Atât a iubit Dumnezeu lumea că si pe Fiul Său cel Unul Născut, Care S-a întrupat de la Duhul Sfânt si din Maria Fecioara si Si-a întins pe Cruce mâinile Sale de Ziditor al lumii, L-a trimis de a răscumpărat din păcat si moarte întreaga lume cu sângele Său! Pentru aceasta, toată zidirea, asteptând libertatea măririi fiilor lui Dumnezeu, cântă Tatălui care a iubit, Fiului care a răscumpărat si Duhului care sfinteste: Aliluia!



Icosul al 9-lea



Duhul Cel Făcător de Viată, Care S-a pogorât asupra lui Hristos la Iordan, în chip de porumbel S-a odihnit si asupra mea, când mă aflam în scăldătoarea Sfântului Botez; s-a întunecat însă lucrarea bunătătii Sale din pricina negurii greselilor mele. Pentru aceea, precum asteaptă zorii drumetul rătăcit noaptea în pădure, asa si eu însetez de razele tale, Bunule, ca să nu pier cu totul:

Vino dar, la cel pecetluit cu Numele Tău cel Înfricoșat;

Vino dar, si usurează cugetul chinuit si pârjolit fără crutare;

Vino si înnoieste întru mine chipul lui Dumnezeu ce s-a acoperit de neguri;

Vino si risipeste nălucirile născute din păcat;

Vino si mă învață să împărtăsesc durerile străine;

Vino si pleacă-mă să iubesc întreaga Ta zidire;

Vino si dă-mi iarăsi bucuria mântuirii Tale;

Vino, Mângâietorule, Duhule Sfinte, si Te sălăsluieste întru noi!



Condacul al 10-lea

Duhul Sfânt îl naste a doua oară pe om spre viața vesnică, Duhul Sfânt îi însufleteste pe mucenici, sfinteste preotii, încununează pe cei drepti, face din pâine si vin Însusi Dumnezeiescul Trup si Sânge al Mântuitorului. O, adâncul bogatiei si întelepciunii lui Dumnezeu! Dă-ne cununa darurilor Tale - dragostea vesnică si atotiertătoare, care se întristează pentru vrăjmasi si vrea ca toti să fie mântuiti: ca, lămuriti fiind prin ea, ca niste fii ai luminii să strigăm: Aliluia!



Icosul al 10-lea



Cine ne va despărti de dragostea lui Dumnezeu? Scârba, sau strâmtorarea, sau prigoana, sau foamea, sau golătatea, sau nevoia, sau sabia? Dacă ne vom lipsi chiar de toate cele de pe pământ, avem mostenire nepieritoare în ceruri: ci dă-ne, Doamne, să Te iubim nu cu cuvântul sau cu limba, ci cu fapta nemincinoasă si cu nevointa întregii vieti:

Vino dar, Atotputernicule Duh, si ne sporeste credinta cea atotbiruitoare;

Vino si ne dă îndrăzneală în rugăciune;

Vino si încălzeste-ne inimile, ca să nu se răcească dragostea noastră din pricina prea multor fărădelegi;

Vino si dă-ne să nu cădem în vreme de prigoană si de batjocorire a credintei;

Vino si ne păzeste de ispite peste puteri si de sminteli;

Vino si înviază inimile noastre prin înrourarea Ta;

Vino si tămăduieste-ne, sfinteste-ne si ne ridică, Bunule, cu harul Tău;

Vino, Mângâietorule, Duhule Sfinte, si Te sălăsluieste întru noi!



Condacul al 11-lea



Acestea zice Domnul: „Varsă-voi Duhul Meu peste tot trupul, si fiii si fiicele voastre vor prooroci, bătrânii vostri visuri vor visa, iar tinerii vostri vor vedea vedenii”. Duhule Preadorit, dă-ne doar o firimitură de la masa fiilor celor alesi ai mângâierii Tale, celor care cu umilintă Îti strigăm: Aliluia!



Icosul al 11-lea



Acolo unde ai răsărit, fie si doar pentru o clipă, în locul cel de taină al sufletului, strălucind ca un fulger, neuitată e frumusetea descoperirii Tale, prin care se preschimbă, cu preschimbare dumnezeiască si înfricosată cuviintă, făptura cea de tină. Învredniceste-ne, Bunule Mângâietor, încă din viata pământească să Te vedem cu inima curată, noi, cei care strigăm:

Vino, Fulger dătător de lumină vesniciei;

Vino si luminează-ne cu strălucirea cea neîncetată;

Vino, Vistierul smereniei si Veselia celor blânzi;

Vino, Apă Vie, răcoreste-ne arsita patimilor;

Vino, că departe de Tine nu aflăm liniste si tihnă;

Vino, că împreună cu Tine pretutindenea este Împărătia Cerurilor;

Vino si întipăreste-ne în suflet pecetea darului Tău;

Vino, Mângâietorule, Duhule Sfinte, si te sălăsluieste întru noi!



Condacul al 12-lea



Râu nesecat al harului, Cela ce ierti păcatele, Duhule Sfinte! Primeste rugăciunea noastră pentru întreaga lume, pentru cei credinciosi si pentru cei necredinciosi si pentru fiii neascultării: si pe toti adună-i în Împărătia Sfintei Treimi, ca să se rusineze de Tine si cel din urmă vrăjmas-moartea, iar lumea, renăscută prin focul curătitor, să cânte cântarea cea nouă a nemuririi: Aliluia!



Icosul al 12-lea



Văd cu duhul cetatea lui Dumnezeu - Ierusalimul Ceresc - ca pe o mireasă împodobită, cu chip de soare, în sărbătoare. Aud săltarea dreptilor la Cina Domnului, aud glasurile Îngerilor si pe Prealuminatul nostru Domn între alesii Săi, iar durerea, întristarea si suspinarea fug. Împărate Ceresc, Duhule Sfinte, învredniceste-ne prin cununa darurilor Tale să ne împărtăsim în Domnul de bucuria vesnică, noi, toti cei care strigăm:

Vino, Bunule, si trezeste în noi setea de viata de dincolo de mormânt;

Vino si aprinde în inimile noastre dorirea vieții veacului celui adevărat;

Vino si ne descoperă bucuria Împărătiei ce va să fie;

Vino si dă-ne haina strălucitoare ca zăpada a curătiei;

Vino si umple-ne cu strălucirea dumnezeirii;

Vino si ia-ne la nunta Mielului;

Vino si ne învrednicete să împărătim în slava Ta cea vesnică;

Vino, Mângâietorule, Duhule Sfinte, si te sălăsluieste întru noi!



Condacul al 13-lea



O, noian purtător de lumină al iubirii celei mântuitoare, Duhule Făcător de Viată! Încălzeste cu suflarea venirii Tale neamul omenesc cel înghetat întru fărădelegi, grăbeste pieirea răului cu nepătrunsele Tale judecăti si ne descoperă cum să prăznuim în vesnicie adevărul cel dumnezeiesc, astfel ca să fie Dumnezeu totul întru toate, si cele ceresti i cele pământeti i cei izbăviti de iad, dimpreună să cânte: Aliluia!

Condacul acesta se repetă de trei ori, după care se zic iarăsi Icosul I („Îngerii cu fete luminoase în ceruri neîncetat slavoslovesc...”) si Condacul 1 („Veniti toti credinciosii să preaslăvim...”), apoi rugăciunea:



Rugăciune către Sfântul Duh

(a Sfântului Simeon Noul Teolog)



Vino, Viata cea veselă si vesnică si dreaptă, cea atottiitoare, întru-tot-Sfinte si De-Viață-Făcătorule si Ziditorule Duh, Cela ce esti întru aceeasi cinste cu Stăpânirea Tatălui si a Fiului, Care au această egalitate si dumnezeire si unitate de socotintă în Trei Fete.

Vino, Doamne al meu, Tu, pe Care Te-a dorit si Te doreste ticălosul meu suflet! Vino, Cel ce Te-ai făcut Însuti dorinta întru mine ti m-ai făcut a Te dori pe Tine, Cel cu totul neapropiat. Vino, bucuria mea cea neîncetată si desfătarea si slava mea, viata mea, mângâierea sufletului meu.

Fă-Te cu mine un duh, Preabunule Stăpâne, fără de amestecare, fără de mutare, fără de schimbare. Dumnezeule cel peste Toate, fă-Te mie Însuti toate întru toate, hrană negrăită si cu totul nemistuită, care de-a pururea se revarsă în buzele sufletului meu si curge în izvorul inimii mele; îmbrăcămintea care străluceste si cu totul arde pe draci. Curătia care mă spală pe mine prin nestricăcioase si sfinte lacrimi, pe care venirea Ta le dăruieste celor la care vine. Fă-Te mie, Doamne, lumină neîncetată; si soare neapus, în tot locul strălucindu-mă pe mine. Cela ce nu Te întorci de la nimenea din toti. Ca să nu ne acoperim de întunericul păcatelor noastre, nevoind a veni către noi. Depărtează de la mine, Doamne, toată înăltarea cea pierzătoare si-mi dă mie, Doamne, întreaga înteleptire a ochilor. Pune limbii mele frâu. Arată auzirile mele bine supuse sfintelor Tale porunci. Dă-mi răbdare întru necazuri. Întelepteste si întăreste inima mea întru împreună pătimire, întru milostivire, întru dragoste, întru smerită cugetare, în sinea mea si către toți, întru întoarcere dinspre lenevia si trândăvia dracilor, în care ca în niste dulceti m-am desfătat. Dă-mi mie deslusire în gânduri, ca să aflu pe care dintre ele se cade mai mult a le alege. Dă-mi a cunoaste uneltirile diavolului si pe acestea împreună cu el a le lepăda; si cu totul a-mi tăia voia mea si a atârna cele ale mele de purtarea Ta de grijă si de la aceasta a nădăjdui folosul. Căci la Tine este viata mea, mântuirea mea. Si pe Tine Te binecuvântez si Te slăvesc si Tie mă închin, împreună si Celui fără de început al Tău Părinte si Purcezător si Celui de o vesnicie cu Tine si de o fiintă cu Tine al Lui Fiu, totdeauna, acum si pururea, si în vecii vecilor. Amin.

Doamne Iisuse Hristoase, Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ne pe noi pacatosii!

Doamne Iisuse Hristoase, Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ne pe noi pacatosii!
Reply With Quote
  #10  
Vechi 30.07.2007, 01:38:34
mirc mirc is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 28.07.2007
Mesaje: 17
Implicit

Multumesc mult pentru sfaturi si mesaje. Cred c-am sa ma descurc mult mai bine acum. Exista vreo modalitate consacrata sa te spovedesti sub patrafir neaparat? Pentru ca eu consider c-ar fi mai corect sa-mi privesc duhovnicul in ochi... Ca sa nu mai vorbim de discretie.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Spovedanie ioana26 Impartasania (Taina Euharistiei) 89 08.08.2013 19:22:26
Spovedanie alex.petrisor Pocainta 8 11.09.2011 15:43:05
un fel de spovedanie !? ducesa Pocainta 15 11.07.2011 08:33:05
Rugaciunea de la Spovedanie scomanescu Intrebari utilizatori 0 19.03.2011 00:03:47
spovedanie cleopa Preotul 5 02.07.2008 23:28:11