Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Biserica Ortodoxa Romana
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 25.04.2010, 18:09:15
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit Rolul nasilor comparativ cu cel al parintilor

Era pusa o itrebare mai jos care mi-a amintit de o nelamurire mai veche a mea.
Stiu care este in mare rolul nasilor.
Ma intreb insa de la ce premize s-a plecat la infiintarea acestei institutii a nasilor? Si cand si cine i-a infiintat?
Ma gandesc eu ca s-a gandit ca ei trebuie sa fie duhovniceste cel putin, mai bine pregatiti decat parintii, mai credinciosi. Pentru ca ei sunt pusi sa sfatuiasca.
Dar in care cazuri ne ducem sa cerem sfat nasilor si nu ne ducem la parinti?
Pe urma nasii de botez aveau la un moment dat, nu stiu sigur (am auzit si eu pe la diversi), inca un rol: in caz de nevoie (decesul parintilor), ei preiau finul. Este adevarat?
Ei au un rol mai important decat parintii, atat la botez cat si la cununie, unde parintii stau deoparte.
Mie imi place ideea catolicilor ca parintii sa-si duca copii la altar si sa-i predea acolo. Este frumos ca despartirea de parinti sa se faca acolo in fata Domnului si copii sa formeze noua familie crestina. Parintii i-au crescut, educat, format si crestineste si drept ar fi ca ei sa-i duca Domnului. De acolo isi incep rolul nasii.

Si ma mai gandesc ca intr-adevar trebuie sa existe o relatie speciala cu nasii, mai ales cu cel de botez.
Voi ce credeti?
Spiritual unde se termina rolul parintilor si incepe cel al nasilor?
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote
  #2  
Vechi 25.04.2010, 21:05:41
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Nașii de la căsătorie au următoarele două roluri:
-sunt martori ai căsătoriei
-sunt sfătuitori ai celor doi, în special în caz de neînțelegeri.

În asemenea cazuri, cei doi se adresează mai bine nașilor decât părinților, deoarece:
-nașii sunt ceva mai apropiați de ei ca vârstă (ca regulă generală)
-părinții nu se află în "poziție împărătească", deoarece sunt părinții unuia dintre ei.

Nașul (sau nașa) de botez are următoarele roluri:
-martor al botezului
-sfătuitor al copilului
-ajutător material al copilului, în special în cele spirituale (de exemplu, asigură copilului cateheza). "Sponsor" înseamnă, literalmente, "naș".
-"părinte de rezervă" în cazul în care amândoi părinții ar muri sau nu ar mai fi capabili să își exercite obligația de a avea grijă de copii și de a-i crește în Cristos.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #3  
Vechi 25.04.2010, 22:52:51
almaris
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Nașii de la căsătorie au următoarele două roluri:
-sunt martori ai căsătoriei
-sunt sfătuitori ai celor doi, în special în caz de neînțelegeri.

În asemenea cazuri, cei doi se adresează mai bine nașilor decât părinților, deoarece:
-nașii sunt ceva mai apropiați de ei ca vârstă (ca regulă generală)
-părinții nu se află în "poziție împărătească", deoarece sunt părinții unuia dintre ei.

Nașul (sau nașa) de botez are următoarele roluri:
-martor al botezului
-sfătuitor al copilului
-ajutător material al copilului, în special în cele spirituale (de exemplu, asigură copilului cateheza). "Sponsor" înseamnă, literalmente, "naș".
-"părinte de rezervă" în cazul în care amândoi părinții ar muri sau nu ar mai fi capabili să își exercite obligația de a avea grijă de copii și de a-i crește în Cristos.
In teorie asa e.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 26.04.2010, 10:26:21
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Citat:
În prealabil postat de almaris Vezi mesajul
In teorie asa e.
Practic, nici eu nu am intalnit niste nasi conform teoriei, pana acum.
Afara de ai mei, care sunt minunati, insa nasul imi este duhovnic. Asa ca pot spune ca nu am nas, ci doar duhovnic.
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote
  #5  
Vechi 26.04.2010, 12:17:19
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Voi ce credeti? Spiritual unde se termina rolul parintilor si incepe cel al nasilor?
Eu nu as vedea drept necesara o ruptura intre cele doua roluri. Nu trebuie sa o percepem ca pe o sarcina pe care parintii o pun pe umerii nasilor, rasufland usurati. Cred ca trebuie sa vorbim de o conlucrare a parintilor si a nasilor, cu privire la cresterea spirituala a copiilor respectiv finilor.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 26.04.2010, 12:23:52
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

@Dorin - cum adica? Preotul tau duhovnic iti este si nas? De cununie sau botez? Si este posibil acest lucru? Are voie?
Sau a facut altcineva slujba atunci?
Pentru botez mi se pare frumos sa fie nasi un preot cu preoteasa. Pentru cununie nu mi-ar fi placut sa am nasi preot cu preoteasa, pentru deja ar fi prea grea pentru mine relatia. Nu m-as putea simti atat de apropiata de ei, din cauza respectului.

@Mihnea - asa este cum spui. Si da, acestea sunt cazurile ideale, pentru ca sunt si nasi cu probleme. In fond si ei sunt tot oameni.
Am o problema in cazul nasilor de cununie: ar trebui sa fie f.de incredere si apropiati finilor, si obiectivi. Eu intre mama si nasi, nu stiu cum as fi ales.
Sigur, exista cazuri cazuri. De exemplu daca parintii nu pot sa dea niste sfaturi corecte din cauza propriei experiente de viata si gradului mai scazut de credinta, atunci da, in anumite probleme legate de casnicie, e mai bine sa ceri sfatul lor.

Pe de alta parte este si f.greu sa alegi nasi. Hai ca pentru un copil se mai ia o ruda, (am inteles ca nu trebuie sa fie casatoriti, desi eu vad si aici o mare necesitate), o prietena f.buna, dar la cei de cununie e mai greu.
Intervin mult alte criterii: banii, posibilitati ulterioare, o potrivire a lor cu finii (afinitate sufleteasca). Varsta pentru mine n-ar fi o problema si chiar nu sunt de parere ca trebuie sa fie asa apropiati de varsta, ci unii mai in varsta, mai cu experienta, ar fi mai utili.
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote
  #7  
Vechi 26.04.2010, 12:44:21
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Da, este chiar necrecomandat ca nasii sa fie persoane de o varsta apropiata, mai ales daca e vorba de tineri.
Si asta mi-a spus-o un preot din postura/experienta de duhovnic.

Ei trebuie sa fie "al doilea rand" de parinti.

Daca "primul rand" nu e prea duhovnicesc, nu-si poate sustine datoria de parinti, nu pot fi obiectivi in eventuale conflicte..

Insa putini cred ca se gandesc la lucrurile astea..
Mie mi se pare ciudat sa mai asist la cate o slujba la care nasilor le da preotul cartea sa citeasca Crezul.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 26.04.2010, 12:53:08
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
@Dorin - cum adica? Preotul tau duhovnic iti este si nas? De cununie sau botez? Si este posibil acest lucru? Are voie?
Sau a facut altcineva slujba atunci?
Pentru botez mi se pare frumos sa fie nasi un preot cu preoteasa. Pentru cununie nu mi-ar fi placut sa am nasi preot cu preoteasa, pentru deja ar fi prea grea pentru mine relatia. Nu m-as putea simti atat de apropiata de ei, din cauza respectului.
Toate mi se par bune si de folos, insa faza cu nasii de Cununie... aici am ceva greutati de intelegere. Gandesc la faptul ca aceasta era de folos candva, cand copiii se casatoreau, parintii lor erau pagani, preotii duhovnici erau rari, iar ei aveau nevoie de sfatuitori. Astazi insa, cand duhovnicul este oricand "la indemana", cand parintii merg la biserica si cand tinerii se pot interesa oricand si oricat despre credinta si viata cea intru Hristos, nasii imi par o complicatie. Mai toti nasii despre care am auzit au avut tulburari cu finii lor. Asa ca am zis... ce ma fac, daca nu vreau nas?! Apoi, mi'a venit in gand parintele duhovnic. Am simtit ca este si voia lui Dumnezeu.

Pentru a face insa ascultare, intru toate de canoanele Bisericii, cele atat de bine randuite de Parinti, am ales a avea drept nas pe parintele duhovnic, la care ma si spovedesc. Astfel, nu ma mai impart intre doi "sfatuitori" si "purtatori de grija". Parintele imi este si duhovnic si nas (daca mai are rost acest cuvant), iar sotia parintelui ne este nasa.

Da, este cu putinta acest lucru. Nici un canon nu interzice aceasta.

Pentru un teolog, sau un potential preot, cred ca este de folos un nas-duhovnic, unit in una si aceeasi persoana, model si indrumator intru toate, atat in cele liturgice, cat si in cele de familie.
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote
  #9  
Vechi 26.04.2010, 13:12:33
Jane Says Jane Says is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.02.2010
Locație: KooKooLand
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.091
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dorin
Pentru a face insa ascultare, intru toate de canoanele Bisericii, cele atat de bine randuite de Parinti, am ales a avea drept nas pe parintele duhovnic, la care ma si spovedesc. Astfel, nu ma mai impart intre doi "sfatuitori" si "purtatori de grija". Parintele imi este si duhovnic si nas (daca mai are rost acest cuvant), iar sotia parintelui ne este nasa.
La fel si in cazul nostru :)
Parintele Duhovnic a fost si cel care a oficiat slujba de cununie.
__________________
„Ca o carpa lepadata toata dreptatea noastra” (Is 64,5)
Reply With Quote
  #10  
Vechi 26.04.2010, 13:20:27
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

@Jane - dar faptul ca a oficiat slujba de cununie nu inseamna ca va este nas. Este numai preot duhovnic. Nasi inseamna mai intai ca v-au stat de-a dreapta si de-a stanga la cununie. Si altcineva oficiaza slujba.

@Dorin - iti dau dreptate si te inteleg. Multumesc pentru informatie. Si da, la viitori preoti inteleg uitilitatea ca nasii de cununie sa fie preot si preoteasa.
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Indatoririle nasilor la botez teodorabiriuc Botezul 35 11.03.2016 14:55:16
Cunoastere versus ignoranta. Rolul elitelor intelectuale Traditie1 Generalitati 75 05.02.2011 14:46:52
rolul femeii in Scriptura mithrandir Despre Sfanta Scriptura 10 13.03.2009 13:16:32
Rolul nostru in Biserica - desi diferiti , ne unim cu acelasi Domn ! + cristiboss56 Pocainta 0 26.01.2009 19:46:57
Cum putem integra raul in univers, si care este rolul acestuia magnusfelyx Generalitati 6 30.12.2008 20:14:48