Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Umanitare
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 30.06.2012, 18:09:28
olteanusielena olteanusielena is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 30.06.2012
Mesaje: 2
Implicit Apel catre oameni

APEL PENTRU OAMENI

Ma numesc Iliescu Elena ,nascuta in comuna Gornet Ciub ju Ph in data de 10.04.1987.Inca de la nastere oparintii nu m-au vrut si m-au incredintat cu hotarare judecatoareasca bunicii.Mata tatalui natural.AM crescut Dumnezeu stie mai mult singura decat ingrijita,ca nici bunica nu prea se ocupa de mine.In vara anului 1995 cand aveam 8 ani barbatul surorii tatalui a abuzat sexual de mine,facand ceea ce se face la...
Bunica cred ca stia ca in neamul lor erau betivi curvari incestuousi.Cand aveam 12 ani bunica a murit si am aflat ulterior tarziu cand eram mai mare ca a venit de la Protectia copilului sau ei stiu ce au facut ca nu m-au dat.Viata mi-a fost un cosmar pana la varsta de 17 ani jumate.Cand in seara zile de 20 noiembrie 2004 m-am prezentat la brutaria din comuna rugandu-l pe dl administrator Olteanu Florea sa ma angajeze si pe mine ca nu am din ce trai.I-am povestit pataniile mele ,ce am spus si mai spus,dar mai dealiat.M-a angajat mi-a dat niste bani in avans iar a doua zi m-a dus la doctor pentru angajare.La controlul medical medicul a constat boli grave sexuale.M-a intrebat cu cine am venit ,ia-m spus ca am venit cu dn Florica signurul om apropiat mie ca nu am pe nimeni.Medicul mi-a recomandat ca cel putin 2 ani sa nu am raporturi sexuale si mult tratament.De acum incep necazurile lui Florica cu sotia dumnealui,care au divortat lasand totul sotiei si copiilor continuand sa fie in relatii bune si in ziua de azi cu familia lui.Atit de mult m-am atasat de Florica ,incat nu mergeam nici 3m fara el.In 2005 am ocupat o camera cu chirie in Ploiesti ,eu lucrand la o croitorie iar el taximetrist.M-am simitit cea mai fericita femeie,pana in ziua de 4 iulie 2011.In acea zi i-a luat serviciul pe 3 luni lui Florica.iar a doua zi pe 5,proprietarul ne-a instintat sa plecam ca vanduse apartamentul.Deja era prea mult pentur noi.Florica a apelat la o cunostinta care ne-a cazat intr-o fabrica dezafectata parasita.in 20 noiembrie Florica si-a luat permisul ,eu lucram la croitorie dar cunostinta lui ne-a spus sa lucram la el la fema ca ne va fi bine.Am gresit ca am plecat la ferma domnului,ca bine nu ne-a fost.In ianuarie am simtit ca sunt gravida ceea nu putea fi adevarat.In 18 feb am fost la control medical,medicul constatand sarcina fiind sanatoasa atit eu cat si copilul.In situatia care o aveam am vrut sa fac avort dar nu s-a mai putut.In data de 21 mai in urma unor neintelegeri am parasit ferma.Florica a apelat la colegii lui taximetristi iar 1 din ei ne-a cazat intr-o casa la tara,pentru 3 saptamani.bani aveam cateva sute de lei,neputand ne lua o camera cu chirie,eu nemaiavand servici din decembrie si nici Florica.Ne-am retras intr-un cort in munti ,cu tot ce aveam si noi si cu provizii pentru cateva saptamini.Am ales muntii.ii iubim f mult si de aici nu ne da nimeni afara.Prea mult timp nu mai am pana nasc ,azi 27 iunie 2012 am intrat in luna a 9-a ,si va rugam daca cineva ne aude sa ne ofere si noua o suma de bani sau o alternativa sa nu mai stam si noi pe usi straine.Ne-am dori o bucatica mica de pamant ,sa construim o cabanutza mica pentru fiul nostru.Am indurat prea mult prigoana fiind folositi de oamneni,inrucat am vrea sa fim noi insine,sa locuim undeva cat de micutz dar al nostru.Va multumim tuturor f mult,telefonul nostru este 0737308805 si va vom raspunde oricand pana pe data de 10 iulie cand probabil il va opri ca nu avem cu ce sa platim factura.Nu doresc sa dau copilul nimanui,eu insumni am fost ce am fost si inca sufar.
Va multumim inca odata Elena si Florica
Reply With Quote
  #2  
Vechi 30.06.2012, 21:08:33
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Draga Elena, sa va ajute Dumnezeu sa va puteti creste copilul cu sanatate! E foarte bine ca nu ai facut avort. E greu, stiu ca e greu pentru toata lumea, dar e un Dumnezeu sus.
Florica este sotul tau? Nu prea am inteles povestea cu familia lui...


Poti atasa niste poze care sa doveseasca situatia voastra, stiu si eu, niste documente medicale?
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 02.07.2012, 16:25:27
horatiu.miron's Avatar
horatiu.miron horatiu.miron is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2010
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 816
Implicit

Da' nea Florica, asta, om cu familie si copii, alta treaba nu are decat profite de pustoaice neajutorate de 17-18 ani si sa le lase insarcinate? Copiii lui ce parere au cand aud ca pentru una de varsta lor si-a lasat familia si a plecat in munti?

Edit: poate nu-i asa, dar asa se intelege din poveste.
__________________
Quidquid latine dictum sit, altum sonatur.

User vechi: hmiron.
User si mai vechi: scrabble.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 02.07.2012, 17:03:23
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.987
Implicit

7. Cel fără de păcat dintre voi să arunce cel dintâi piatra asupra ei.(In8,7b)

Topicul nu cere comentarii, ci ajutor.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 03.07.2012, 09:22:08
horatiu.miron's Avatar
horatiu.miron horatiu.miron is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2010
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 816
Implicit

De unde stii ca nu cer mai multe informatii tocmai ca sa-mi fac o idee si sa vad daca merita ajutorul meu? E evident ca povestea joaca un rol in aceasta cerere, altminteri n-ar mai fi pus-o aici. Niste lamuriri ar merge.
__________________
Quidquid latine dictum sit, altum sonatur.

User vechi: hmiron.
User si mai vechi: scrabble.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 03.07.2012, 09:28:12
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Da' "olteanu" cine e?
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #7  
Vechi 03.07.2012, 10:37:05
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Citat:
În prealabil postat de horatiu.miron Vezi mesajul
Edit: poate nu-i asa, dar asa se intelege din poveste.
Relatia lor dureaza de la sfarsitul anului 2004, timp in care domnul Olteanu (Florica) a divortat.Refugiul la cort, datorita situatiei materiale precare e recent, din luna mai 2012. Banuiesc ca cineva binevoitor ii ajuta sa-si incarce telefonul si sa le posteze apelul de ajutor pe internet.

Last edited by ioanna; 03.07.2012 at 11:25:18.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 06.07.2012, 15:34:56
olteanusielena olteanusielena is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 30.06.2012
Mesaje: 2
Implicit film

asta e un filmulet care prezinta situatia noastra


http://www.youtube.com/watch?v=5BmK9LQHzDw

nu avem cum sa mai publicam alte subiecte sau filme.acest anunt a fost dat de un prieten de al nostru caruia i-am solicitat ajutorul
Reply With Quote
  #9  
Vechi 07.07.2012, 13:13:14
oanaprajea oanaprajea is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.12.2005
Mesaje: 1
Implicit Tabere Nationale ASCOR la Manastirea Oasa

Doamne ajuta!


A.S.C.O.R., filialele Oradea, Timisoara si Craiova organizeaza in perioada 19-29 iulie, Tabara Nationala Studenteasca „Pr Teofil Paraian”, devenita deja o traditie in cadrul A.S.C.O.R.-ului national si care implineste anul acesta 18 ani.
Ca in fiecare an, manastirea Oasa ofera studentilor un cadru atat natural cat si duhovnicesc deosebit, pentru interiorizare, rugaciune, meditatie duhovniceasca, dar si pentru cunoasterea celorlalti intru Hristos.
Este o tabara studenteasca gandita special pentru tinerii plini de framantari, cu sete de cunoastere si mai ales de a trai. In tabara de la Oasa, studenti veniti din toata tara, VOR TRAI ALTCEVA, mult mai mult decat vor fi trait pana atunci.
Programul taberei consta in participarea la slujbe, conferinte si discutii pe teme duhovnicesti, repetitii de muzica psaltica si cantece patriotice, dar si integrarea lor in viata de obste prin munca de ascultare in cadrul manastirii.
Parintele Staret, Iustin Miron, impreuna cu Pr. Pantelimon Susnea, ca vrednici urmasi si ucenici ai Parintelui Teofil Paraian de la Manastirea Brancoveanu, vor impartasi studentilor din intelepciunea si experientele lor in cadrul conferintelor si a discutiilor. Ca intodeauna, Parintii au fost si sunt un izvor de intelepciune, modele de dragoste, daruire si jertfa suprema pentru celalalt. Studentii vor pleca mai intăriti, mai plini de viata, de avant , de bucurie, de intelepciune, de intelegere si afectiune fata de semeni, pentru ca i-au cunoscut si s-au impartasit din ei si prin ei de Dumnezeu.
La sfarsitul taberei, pe 27 iulie, se sarbatoreste hramul manastirii, Sfantul Mare Mucenic Pantelimon, doctorul fara arginti, la praznicul caruia tinerii vor participa activ prin cantarea in strana in timpul sfintei liturghii. In ziua urmatoare, se va merge in drumetie pe munte impreuna cu obstea manastirii, bucurandu-se impreună de frumusetea lumii create si de comuniunea dintre ei.
La manastirea Oasa vor gasi modele concrete de viata, de implinire umana in calugari si vor afla ce inseamna prietenia adevarata, din relatia cu ceilalti studenti. Orice realitate naturala, omeneasca, netransfigurata, degenereaza. Prietenia pe care o vor gasi la Oasa va fi autentica si patrunsa de Dumnezeu, drept pentru care nu se va mai pierde niciodata. Cu ajutorul celorlalti vor deveni mai buni, mai puternici si mai liberi, prin angajare si trare. In final se vor convinge ca scopul vietii e dincolo de planul in care traiesc. Poate cel mai important lucru e ca la manastire vor constientiza nevoia de a FACE CEVA pentru castigarea fericirii si a vietii vesnice. Acel CEVA poate fi hotararea de a merge in tabara la Oasa.


Tot acum studentii sunt invitati si in Tabara Nationala „Civilizatia Romaneasca” din perioada 19-27 septembrie ce va avea loc la Metocul Manastirii Oasa, respectiv Schitul Sf Ioan Evanghelistul.
In aceasta perioada ii avem ca invitati speciali pe dl Horia-Roman PATAPIEVICI, Presedintele Institutului Cultural Roman, fizician, eseist, si scriitor de renume, si pe dl Ioan Sorin APAN, etnolog, profesor, si fondatorul Seminarului Teologic Ortodox, „Dumitru Staniloae” din Brasov. Tabara isi propune promovarea culturii, civilizatiei si spiritualitatii ortodoxe romanesti. Prin intreg programul se urmareste redescoperirea identitatii nationale si a celei spirituale.
Activitatile taberei se vor desfasura pe mai multe planuri: participarea la sfintele slujbe, activitati practice variate, repetitii de muzica bizantina, iesiri in natura in imprejurimile manastirii, si nu in ultimul rand conferintele cu cei doi invitati speciali dar si cu Parintele Staret, Iustin Miron si Parintele Pantelimon Susnea. In tabara , studentii vor invata despre rugaciune si munca, despre bucurie si simplitate.
Tabara se va incheia cu hramul Sfantului Ioan Evanghelistul, asadar in sarbatoare, asa cum de fapt se vor simti toti, plini de bucurie si de viata. Tinerii se vor imbraca in straiul romanesc, vor canta in strana, si vor trai, mai presus de orice, bucuria credintei.
In tabara , studentii vor invata despre rugaciune si munca, despre bucurie si simplitate. Vor simti atmosfera tihnita a satului si vor intelege mai mult din profunzimea vietii tainice a monahilor, unde dumnezeiescul si omenescul se intrepatrund, unde esentialul vietii iese la suprafata si se impune. Dar mai presus de orice, studentii vor putea spune ca au trait simplu, firesc, bogat, plin si profund.
Ca intotdeauna, studentii sunt asteptati in tabara cu o deosebita bucurie iar inscrierile au loc pana in data de 12 iulie pentru prima tabara, respectiv 18 iulie pentru cea de a doua .

http://www.basilica.ro/ro/stiri/tabe...oasa_5200.html

Detalii si contact: Oana Prajea 0744/ 361. 943
ascor_oradea@yahoo.com
Reply With Quote
  #10  
Vechi 07.07.2012, 13:34:07
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Tu ești întreaga la tastatura?
Chiar trebuie să spamezi tot forumul?
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Apel catre suflete! cat_ioan5 Stiri, actualitati, anunturi 0 08.02.2011 09:59:22
Oameni fosforescenti andreicozia Generalitati 9 06.05.2010 21:23:22
Apel catre organizatiile umanitare! mihailt Generalitati 0 26.10.2009 00:29:06
Un alt apel catre sensibilitatea noastra Florin-Ionut Umanitare 0 19.10.2009 17:42:03
Ma departez de oameni irina1f Generalitati 31 03.12.2008 23:13:08