Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Intrebari utilizatori
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #51  
Vechi 16.05.2014, 20:15:02
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.978
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Citat:
În prealabil postat de corinaavin Vezi mesajul
cum ai reusit sa inchizi??? am si eu nevoie de sfaturi urgent
Spovedanie, exorcizare..
Prin spovedanie și exorcizare se curăță numai de cele rele, lucru absolut necesar pentru a vedea liniștit, în pace și curățenie cu cel de-al treilea ochi; vederea cu cel de-al treilea ochi nu e periculoasă pentru cei cu inima curata.
Tocmai pentru că se sperie de cele văzute, prin asta se vede că văzătorul nu are inima curată și trebuie să renunțe la mizerie, nu la harul vederii.

În limbaj uzual vederea aceasta se numește vedere astrală și cu ajutorul ei se ajunge la cunoașterea unor informații incredibile(dar adevărate), care contravin cu impresiiile pe care ni le formăm despre lumea în care trăim; de aceea e nevoie să fim curați cu inima ca să nu ne afecteze adevărul care ni se revelează.

Cei care nu avem această vedere suntem mulțumiți cu impresiile noastre, pe care le și ”protejăm” împotriva interesului nostru duhovnicesc.

13. Vai vouă, cărturarilor și fariseilor fățarnici! Că închideți împărăția cerurilor înaintea oamenilor; că voi nu intrați, și nici pe cei ce vor să intre nu-i lăsați.(Mt23,13)
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)
Reply With Quote
  #52  
Vechi 16.05.2014, 20:42:27
Lucian008's Avatar
Lucian008 Lucian008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.204
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Spovedanie, exorcizare..
...mersul la psihiatru...
In cazul unora este nevoie si de asa ceva.
__________________
Preasfântă Născătoare de Dumnezeu, mântuiește-ne pe noi.
Reply With Quote
  #53  
Vechi 21.06.2016, 10:38:00
rarenx rarenx is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 07.05.2016
Mesaje: 3
Implicit Tu esti bătut in cap ?

Citat:
În prealabil postat de Mosh-Neagu Vezi mesajul
Cred ca nu esti foarte constient de ceea ce spui. Pentru ca te contrazici. Pentru ceea ce deja ne-a dat, sa facem cele de trebuinta si sa-I multumim Lui. Pentru cel de-al treilea ochi, mie nu mi l-a dat si nici nu i-L cer. Daca faci totul doar pentru a-l obtine... ratacesti amarnic. Dintre pustnicii si calugarii care din cand in cand Dumnezeu le "deschide" cel de-al treilea ochi, cred ca intelegi ca nu se intampla la vointa lor, ci doar fiindca intervine Harul. Unde nu vorbim de Har, vorbim de ratacire. Asta este esenta... in linii largi!...
Dar daca tu doresti, iti poti cauta si al patrulea ochi, iar eu n-o sa te mai supar cu parerile mele. Un lucru ar trebui sa stii: viata ta te priveste personal. Cat despre influenta nefasta asupra vietilor altora, va trebui sa dai socoteala intr-o zi. Nu incerca sa smintesti din mandrie pe cei care pot fi mai slabi in credinta si chiar sa creada ca "e interesant" sa cerceteze aceasta latura a "paranormalului"... Cel putin pe un forum crestin-ortodox, a vorbi despre asa ceva mi se pare o erezie!
Ce nu înțelegeți ? In momentul in care Reușești sa te rogi din inima la Dumnezeu incepi sa primesti daruri printre care si deschiderea ochiului ( conștiinței ) de-abia atunci poti înțelege cine esti cu adevărat si atunci umbli in lumina , iar darurile se oferă in funcție de performanța fiecăruia in rugăciune . Am un budist care cand il vad ma face sa vomit dar si el are ochiul deschis probabil ca sa ne provoace noua greață cand il vedem si toate aceste pentru ca asa dorește Dumnezeu sa il pedepsească . Daca credința lui este in "copac" la Buddha logic ca omul sa provoace greață ! Fain tare prietene si iti mai spun ca scris este : "Fricosii nu au ce cauta in Împărăția Cerurilor " fara acest ochi deschis esti un mort printre morti ! DUMNEZEU sa te protejeze si sa te lumineze !
Reply With Quote
  #54  
Vechi 21.06.2016, 10:43:17
rarenx rarenx is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 07.05.2016
Mesaje: 3
Implicit "Doar lui Dumnezeu ii este cu putința sa mânuiască pe om "

Citat:
În prealabil postat de Lucian008 Vezi mesajul
...mersul la psihiatru...
In cazul unora este nevoie si de asa ceva.
Nu te mântuiește nici Maica, nici Îngerul păzitor.... ci doar Dumnezeu !
Reply With Quote
  #55  
Vechi 21.06.2016, 11:29:01
Copacel Copacel is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.08.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.140
Implicit

Citat:
În prealabil postat de rarenx Vezi mesajul
Nu te mântuiește nici Maica, nici Îngerul păzitor.... ci doar Dumnezeu !
Eu stiam ca Presfanta Nascatoare de Dumnezeu este comantuitoare.
Ne rugam la Maica Domnului se ne mijloceasca cererile catre Hristos atunci
cand il suparam prea tare pe Hristos. Si exista zi de la Dumnezeu in care noi
sa nu-l suparam prea tare? Nu exista. De aceea avem nevoie de Maica Domnului pentru mantuire.
De fapt la ora actuala avem nevoie de toti sfintii lui Hristos sa ne ajute sa ne mantuim.
Reply With Quote
  #56  
Vechi 21.06.2016, 16:47:11
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.688
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Copacel Vezi mesajul
Eu stiam ca Presfanta Nascatoare de Dumnezeu este comantuitoare.
Doar in catolicism este aceasta invatatura (desi nici ei nu au promulgat-o ca dogma, inca). Ceea ce zici se refera la faptul ca Preasfanta Nascatoare de Dumnezeu este mijlocitoare (cea mai mare mijlocitoare).
Reply With Quote
  #57  
Vechi 21.06.2016, 16:58:29
Copacel Copacel is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.08.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.140
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Doar in catolicism este aceasta invatatura (desi nici ei nu au promulgat-o ca dogma, inca). Ceea ce zici se refera la faptul ca Preasfanta Nascatoare de Dumnezeu este mijlocitoare (cea mai mare mijlocitoare).
Nu inteleg ce ai vrut sa zici.Reformuleaza.
Reply With Quote
  #58  
Vechi 22.06.2016, 01:51:07
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.688
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Copacel Vezi mesajul
Nu inteleg ce ai vrut sa zici.Reformuleaza.
Nu vad ce as putea adauga. Preasfanta Fecioara Maria nu e comantuitoare, asta e o invatatura de la catolici.
Reply With Quote
  #59  
Vechi 22.06.2016, 01:56:58
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.688
Implicit

Citat:
În prealabil postat de rarenx Vezi mesajul
Ce nu înțelegeți ? In momentul in care Reușești sa te rogi din inima la Dumnezeu incepi sa primesti daruri printre care si deschiderea ochiului ( conștiinței ) de-abia atunci poti înțelege cine esti cu adevărat si atunci umbli in lumina , iar darurile se oferă in funcție de performanța fiecăruia in rugăciune . Am un budist care cand il vad ma face sa vomit dar si el are ochiul deschis probabil ca sa ne provoace noua greață cand il vedem si toate aceste pentru ca asa dorește Dumnezeu sa il pedepsească . Daca credința lui este in "copac" la Buddha logic ca omul sa provoace greață ! Fain tare prietene si iti mai spun ca scris este : "Fricosii nu au ce cauta in Împărăția Cerurilor " fara acest ochi deschis esti un mort printre morti ! DUMNEZEU sa te protejeze si sa te lumineze !
Minunile pot fi de la Dumnezeu sau de la ingerii cazuti. Nu exista al treilea ochi, e o inselare de la ingerii cazuti. Acestia dau viziuni si vedenii, de aceea i se pare celui inselat ca vede tot si merge pe nu stiu unde. Nu calatoreste niciunde, sunt doar viziuni pe care le dau ingerii cazuti. Se numeste stare modificata de constiinta. E ca un fel de transa. Aceleasi senzatii si vedenii sunt si in cazul consumului de droguri. Sfintii spun ca mintea este o pavaza pentru paza impotriva ingerilor cazuti.
Reply With Quote
  #60  
Vechi 22.06.2016, 02:08:46
Copacel Copacel is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.08.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.140
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Nu vad ce as putea adauga. Preasfanta Fecioara Maria nu e comantuitoare, asta e o invatatura de la catolici.
http://www.doxologia.ro/cuvinte-duho...re-de-dumnezeu

Extras din paraclisul MD:
Ceea ce ești rugătoare caldă și zid nebiruit, izvor de milă și lumii scăpare, cu dinadinsul strigăm către tine, Născătoare de Dumnezeu: Stăpână, vino degrab și ne mântuiește din nevoi, ceea ce ești una grabnic folositoare.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare