Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #51  
Vechi 29.01.2016, 09:37:34
Mihailescu-Marin Daniel's Avatar
Mihailescu-Marin Daniel Mihailescu-Marin Daniel is offline
Member
 
Data înregistrării: 04.06.2010
Mesaje: 85
Implicit

am spus sa lase impresia nu sa minta,

am spus sa se iubeasca nu sa preacurveasca (iubirea este de mute feluri)

acum intelegeti ce vreti voi.
Reply With Quote
  #52  
Vechi 29.01.2016, 11:56:06
RedRose's Avatar
RedRose RedRose is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.09.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 247
Implicit

Mi-e teama ca asta nu ar fi decat o solutie temporara...Mai devreme sau mai tarziu, minciuna se va spulbera..Cum crezi ca vor reactiona parintii?
El incearca sa le dovedeasca ca a ajuns la o varsta cand poate lua singur decizii..bune sau rele...nu mai e chiar copil si stie ce vrea de la viata.Cum crezi ca le castiga respectul si le va arata ca a ajuns la maturitatea de gandire necesara daca incepe cu minciuni...
Cat poate rezista iluzia asta?de la cateva zile pana la cativa ani..Daca el se gandeste la casatorie, copii ,s.a.m.d , mai devreme sau mai tarziu, parintii vor trebui sa afle...Si atunci nu va fi decat rau, iti garantez...
Mai bine adevarul in fata, chiar daca o sa doara!
__________________
Pentru un om cu picioarele goale, fericirea e o pereche de pantofi.Pentru un om care poarta pantofi vechi,fericirea este o pereche de pantofi noi,iar pentru omul care nu are picioare,fericirea este sa mearga descult.
Masoara fericirea cu ceea ce ai,nu cu ceea ce-ti lipseste!
Reply With Quote
  #53  
Vechi 29.01.2016, 12:50:04
ahilpterodactil
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihailescu-Marin Daniel Vezi mesajul
am spus sa lase impresia nu sa minta,

am spus sa se iubeasca nu sa preacurveasca (iubirea este de mute feluri)

acum intelegeti ce vreti voi.
Si o impresie falsa, lasata propriilor parinti, ce nume poarta?
Si iubirea aia pe ascuns fara consimtamantul parintilor si, eventual, a Bisericii - ce nume poarta?

Acuma, inteleg si eu ce pot. Nu ce vreau.
Reply With Quote
  #54  
Vechi 04.07.2016, 20:20:08
iamc0zz iamc0zz is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 24.01.2016
Mesaje: 5
Implicit

Revin dupa aproape 6 luni. Sunt în continuare cu această fată, însă părinții mei nici în ziua de astăzi nu sunt de acord cu relația asta. Chiar am avut o discuție mai aprinsă cu mama mea , în care i-am cerut să asculte toată povestea fetei respective (o consideră "țigancă" pe nedrept , tatăl ei fiind adoptat de familia respectivă) ,însă nici așa nu a vrut. L-a luat pe "NU" în brațe și cu el merge înainte. Nu vrea să asculte , nu vrea să înțeleagă. Știe doar că fata asta, nu e aleasa mea și mă amenință că eu cu ei (cu părinții mei) , vom fi cei mai mari dușmani dacă nu renunț la ea.

Mulțumesc tuturor, pentru sfaturile acordate, însă încă mai am nevoie și de altele.
Reply With Quote
  #55  
Vechi 04.07.2016, 23:21:32
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Simplu, castiga-ti independenta financiara, daca poti muta-te in alt oras, casatoriti-va, etc.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
Răspunde