Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Alte discutii > Eutanasia
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 02.01.2008, 21:40:49
morgoth78 morgoth78 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2008
Mesaje: 11
Implicit

de ce ar fi un pacat sinuciderea? de ce sa traiesti ca un caine cand poti sa nu mai fii!voi astia sfatosii pamantului ati trait vreodata cu frica?ati trait vreodata in mizerie?va durut vreodata sufletul ?ati ajuns la apoplexie?vorbiti ca sa nu adormiti!va spun sincer,voi face lucrul asta cat de curand si fara sa-mi fie frica ca ma va pedepsii cerul!si vreau sa va mai intreb voi cei care va credti credinciosii pamantului...de cate ori ati fost loviti din toate partile,ati rabdat de foame,nu ati avut cui sa va plangeti,plecati prin alte tari sa va gasiti rostul....plecand cu iluzii si venind rusinai inapoi fara nici un ban si toata lumea rade de tine,si acel dumnezeu atat de bun in care credem cu totii nu te-a ajutat de loc ....parca toate iti sunt impotriva!iubitilor,asta mi se intampla de 30 de ani!m-am plictisit de tot,se vor termina toate astea zilele astea.un loc imi trebuie unde sa nu fiu vazut de nimeni si totul se termina!
Reply With Quote
  #2  
Vechi 02.01.2008, 22:22:59
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de morgoth78
de ce ar fi un pacat sinuciderea? de ce sa traiesti ca un caine cand poti sa nu mai fii!voi astia sfatosii pamantului ati trait vreodata cu frica?ati trait vreodata in mizerie?va durut vreodata sufletul ?ati ajuns la apoplexie?vorbiti ca sa nu adormiti!va spun sincer,voi face lucrul asta cat de curand si fara sa-mi fie frica ca ma va pedepsii cerul!si vreau sa va mai intreb voi cei care va credti credinciosii pamantului...de cate ori ati fost loviti din toate partile,ati rabdat de foame,nu ati avut cui sa va plangeti,plecati prin alte tari sa va gasiti rostul....plecand cu iluzii si venind rusinai inapoi fara nici un ban si toata lumea rade de tine,si acel dumnezeu atat de bun in care credem cu totii nu te-a ajutat de loc ....parca toate iti sunt impotriva!iubitilor,asta mi se intampla de 30 de ani!m-am plictisit de tot,se vor termina toate astea zilele astea.un loc imi trebuie unde sa nu fiu vazut de nimeni si totul se termina!
Dumnezeu sa te ierte, pentru toate gandurile si vorbele tale ! +
Reply With Quote
  #3  
Vechi 02.01.2008, 23:26:21
cozia cozia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.469
Implicit

Mai Morgoth,
Schimbarea ta in bine(daca o doresti) incepe cu interiorul tau nu cu exteriorul. Este asa de amuzant ce spui prin faptul ca tu gasesti ca vinovat al nefericirii tale totul/toti ce te inconjoara, NE-realizind ca de fapt felul in care vezi viata si interactiunile cu oamenii "care-mi fac mizerii" sunt din cauza spurcaciunilor acumulate si a filtrelor prin care te uiti in afara si PRIN care si CU care iei decizii prostesti si complet idioate.

Baga omule bine la cap ca lumea este asa si pe dincolo deoarece NOI o vedem ca fiind asa si pe dincolo din cauza ca nu ne-am "crescut" un suflet si astfel nu stim de iubire de ce ?....deoarece nu AVEM CU CE IUBI!!! te-ai gindit vreodata la asta?

Gindeste-te cu ce bucurie in suflet culegea Mama Tereza pe copiii abandonati si pe TBC-isti de pe strazile Calcuttei care poate mai tirziu mureau dar mureau mingiiati. Ea de ce crezi ca nu vedea numai mizerie peste tot si " ca fac misto de ea cei din jur ca NU FACE BANI DIN ASTA?"

Scutura-te de partea de "GOTH" al personalitatii tale INCHIPUITE si du-te taie-ti VOIA si aciuieste-te pe linga o minastire sau o biserica, petrece CIT MAI MULT TIMP PE ACOLO SI NU AI SA REGRETI!

Hai la treaba!,
Doamne Ajuta!
Reply With Quote
  #4  
Vechi 02.01.2008, 23:52:42
cozia cozia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.469
Implicit

Morgoth inca ceva care sper sa te ajute:( Marele Sfint Serafim de Sarov)

"Introdu mintea inlauntrul inimii si dai de lucru acolo cu rugaciunea; atunci pacea lui Dumnezeu o umbreste si ea se afla intr-o stare de pace. Trebuie sa ne obisnuim sa tratam jignirile venite de la altii cu calm, ca si cum insultele lor nu ne privesc pe noi, ci pe altcineva. O astfel de practica ne poate aduce pacea inimii si o poate face lacas al lui Dumnezeu insusi. Daca nu se poate sa nu te tulburi, atunci, cel putin, e necesar sa incerci sa iti infranezi limba, dupa cuvantul psalmistului: “tulburatu-m-am si n-am grait“ (Ps. 76, 4). Pentru a ne pastra pacea sufletului, este nevoie sa evitam cu orice pret a-i critica pe altii. In mod aparte, pentru a pastra pacea sufleteasca trebuie evitata ACEDIA si sa te straduiesti a avea un duh vesel si nu trist. Trebuie sa incerci sa iesi din aceasta stare cat mai iute cu putinta. Atentie la duhul intristarii, caci aceasta da nastere la toate relele. O mie de ispite apar din pricina lui: agitatie, furie, invinuire, nemultumirea de propria soarta, ganduri de desfranare, schimbare permanenta a locului. Uneori duhul cel rau al intristarii pune stapanire pe suflet si il lipseste de umilinta si bunatate fata de frati si da nastere la repulsie fata de orice conversatie. Atunci sufletul evita oamenii, crezand ca acestia se afla la originea tulburarii sale si nu intelege ca pricina tulburarii sale se afla INTR-INSUL. Sufletul plin de intristare si parca scos din minti este incapabil sa accepte in pace sfaturile bune ce i se aduc sau sa raspunda cu umilinta la intrebarile ce i se pun. Primul medicament cu ajutorul caruia omul isi afla in curand mangaiere sufleteasca este smerenia inimii, asa cum ne invata sfantul Isaac Sirul. Aceasta boala este tratata cu rugaciune, abtinere de la graire in desert, lucru de mana, dupa puterile fiecaruia, citirea Cuvantului lui Dumnezeu si rabdare; caci el se naste din lasitate, trandavie si graire in desert”.


Reply With Quote
  #5  
Vechi 02.01.2008, 23:59:03
dorinel78 dorinel78 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.09.2006
Mesaje: 260
Implicit

cozia acest citat ar trebuii sa fie un motto pt orice crestin
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Pacatul sinuciderii are iertare? dorotei Eutanasia 94 31.05.2011 15:36:02
parerea unui evanghelist despre 11 sept 2001 zorobabel Secte si culte 3 01.07.2010 20:35:09
Parerea voastra despre .Care sfarsit? tigerAvalo9 Generalitati 5 06.09.2008 09:29:07
Parerea protestantilor despre Biserica Ortodoxa danyel Secte si culte 12 27.01.2008 20:05:28