Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Biserica Ortodoxa Romana
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 19.07.2007, 00:12:07
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Incadrul bisericii ortodoxe exista obiceiul de a aprinde lumanari. Pentru vii si pentru morti; cu ocazia botezului, a nuntii si a mortii; la liturghie, la acatist si maslu. Ocaziile de a aprinde lumanari sunt mai multe. Sa nu uitam de noaptea Invierii, cand primim lumina.
Care e de fapt semnificatia lumanarii aprinse in biserica, precum si a luminii din candela. Puteti sa ma lamuriti si pe mine, va rog?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 19.07.2007, 10:30:01
06dec 06dec is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.12.2005
Mesaje: 336
Implicit

În "Faptele sfintilor apostoli" in capitolul 20:8 ni se spune " Iar în camera de sus, unde erau adunati, erau multe lumini aprinse."Era vorba dupa câte bănuiesti despre frângerea Pâinii,sfânta Liturghie.Nu pot sa-mi dau seama de ce acest verset a dainut peste veacuri.Se pare că într-adevăr era noapte,deoarece sf.apostol Pavel "a început să le vorbească si a prelungit cuvântul lui până la miezul noptii."(Fapte 20:8).Fratii nostri neoprotestanti aduc argumentul ca era noapte,dar,de ce totusi ni se spune ca ardeau multe lumini?Dacă era noapte,era logic că trebuiau lumini,nu mai trebuia să ni se spună nouă,si totusi acest verset îsi are locul si rostul sau pe cât ni se pare nouă de nesemnificativ.Un preot din grecia,a văzut un "credincios"că aprinde lumânări,dar se grăbea si si-a cerut iertare că nu poate sta la sf.Liturghie."Bine,domnule,au să se roage aceste lumânări în locul domniei tale"Se pare,că,într-adevăr,mila Domnului a fost în acel caz,dar nu mai multă decât la altii care si-au jertfit din timpul lor,au aprins lumânări si au participat cu credintă si cu smerenie la sf.Liturghie.Părerea mea e că aprinsul lumânărilor are efect oricum,dar mai multă să fie credinta în sfânta Taină a Euharistiei si bucuria participării la acea Taină nevăzută si peste putinta noastră de a întelege.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 19.07.2007, 14:07:04
moro.d moro.d is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.03.2007
Mesaje: 943
Implicit

"Eu sunt lumina" :)
un crestin tinde spre lumina, nu spre intuneric... probabil de aceea aprindem lumanari. e un simbol... nu stiu, cred.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 19.07.2007, 15:01:44
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

PArintele Argatu mi-a dat odata de citit mai multi psalmi timp de mai multe zile si in fiecare zi trebuia sa aprind tot mai multe lumanari. Ce efect au tot mai multe lumanari aprinse? Aceasta e de fapt intrebarea mea.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 19.07.2007, 15:52:51
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ancah
PArintele Argatu mi-a dat odata de citit mai multi psalmi timp de mai multe zile si in fiecare zi trebuia sa aprind tot mai multe lumanari. Ce efect au tot mai multe lumanari aprinse? Aceasta e de fapt intrebarea mea.
poi fiecare psalm are in cuvintele sale atat de multa lumina... atata cat se raspandeshte de la toate lumanarile aprinse de tine in zilele respective, (nu stiu ce sunt psalmii, parca poezii scurte, cantari, laude, deci scuza-ma ca nu stiu ce sunt...)

dar cum lumina din tine era intauneric shi cum cu fiecare zi din neglijentza sau nepricepere ramanea din pacate tot la fel, (la mine asha se-ntampla, banuiesc ca shi la tine...) explicatzia este ca

Parintele Argatu a zis sa aprinzi cu fiecare zi tot mai mult lumanari pentru ca, ma gandesc, nu-i exclus, pentru ca Dumnezeu a vrut de la tine ca psalmii cititzi de tine sa lumineze prin fiecare lumanare aprinsa shi astfel, cu cat aprindeai mai multe lumanari psalmii din lumanare ii luminau shi pe altzii chiar daca tu nu mai stiai exact cate lumanari ai aprins, deshi era foarte simplu sa stii, ca in fiecare zi ai aprins cate o lumanare in plus, maxim doua...

Shi ne intrebam acum cu totzii... la ce numar te-ai oprit?

Ei vezi a dorit sa ne dea tzie shi noua o lectzie despre iertare... :) de 70oricate7

nu-i exclus sa fi interpretat fals... oricum zi-mi shi mie te rog ce sunt psalmii
Reply With Quote
  #6  
Vechi 19.07.2007, 16:46:52
moro.d moro.d is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.03.2007
Mesaje: 943
Implicit

n-ai auzit de Psalmii lui David? ii gasesti in Biblie, sunt 151. impreuna formeaza Psaltirea. ;)
Reply With Quote
  #7  
Vechi 19.07.2007, 16:52:42
moro.d moro.d is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.03.2007
Mesaje: 943
Implicit

iar cel mai cunoscut e Psalmul 50...
mi-am adus aminte ce scrie in el "invata-voi pe cei fara de lege caile Tale si cei necredinciosi la Tine se vor intoarce"... deci, dak nu inteleg gresit, chiar e indicat sa-i inveti pe ceilalti. ???
Reply With Quote
  #8  
Vechi 22.07.2007, 13:54:02
calator calator is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.03.2007
Mesaje: 533
Implicit


semnificatie lumina/ lumanare/ candela

In Vechiul Testament, aprinderea facliilor si a candelelor in timpul oficierii cultului religios era o practica indatinata, cu caracter obligatoriu (Ies. XXVII, 20; XXX; 8). Insusi Dumnezeu i-a poruncit lui Moise sa aprinda candelele de la sfesnicul adunarii (Ies. XL, 4), ca sa arda "de seara pana dimineata" (Ies. XXVII, 21) iar Aaron sa se preocupe de indeplinirea acestei misiuni "Vorbeste cu Aaron si-i spune: Cand vei pune candelele in sfesnic, ca sa lumineze partea cea din fata Lui, sa aprinzi in el sapte candele. Si a facut Aaron asa: a aprins in sfesnic, ca sa lumineze partea cea din fata lui, sapte candele, cum poruncise Domnul lui Moise" (Num. VIII, 2). De asemenea, in templul lui Solomon se gaseau 10 sfesnice de aur inaintea Sfintei Sfintelor (III Regi VII, 49).



In Noul Testament observam ca, atunci cand Mantuitorul a serbat Cina cea de Taina, spre seara, au fost folosite lumini pentru luminarea foisorului. De asemenea, Sfantul Apostol Pavel, pe cand se afla in Troia, a savarsiti frangerea painii si a prelungit lungul sau cuvant pana al miezul noptii si "in camera de sus, erau multe lumini aprinse" (Fapte XX, 7-8).



Din scrierile patristice si marturiile istorice aflam ca lumina a fost utilizata in cult inca de la inceputurile erei crestine, ca ofranda adusa lui Duma nezeu. Lumina a patruns in cultul divin si din motive de necesitate, pentru a lumina adunarile liturgice, care, in perioada persecutiilor se organizau in spe*cial noaptea, cat si pentru a da mai multa solemnitate slujbelor bisericesti.



Lumanarea, cu intelesul de faclie a dreptei credinte si semn distinctiv al pastrarii neintrerupte a legaturii cu Hristos, il insoteste pe credincios in toate manifestarile sale cultice si religioase incepand de la botez pana la mormant.



Alaturi de lumanari, Biserica Ortodoxa foloseste in cultul divin si candele, cu una, doua sau mai multe lumini. Candela, cand este impodobita cu mai multe lumini, capata semnificatie simbolica aparte. De pilda: sfesnicul si candela cu o singura lumina inchipuie unitatea Dumnezeirii, cele cu doua lumini, cele doua firi (omeneasca si dumnezeiasca) ale Mantuitorului; cele cu trei lumini, Sfanta Treime; cele cu patru lumini, pe cei patru evanghelisti sau cele patru laturi ale lumii; cele cu sapte lumini, cele sapte daruri ale Sfantului Duh sau cele sapte Taine; cele cu douasprezece lumini pe cei 12 Apostoli etc.



Lumina simbolizeaza pe Dumnezeu. "Domnul este luminarea mea si Mantuitorul meu, de cine ma voi teme?" (Ps. 26, 1). Avand aceasta con*vingere nestramutata, credinciosul se roaga astfel: "trimite lumina Ta si adevarul Tau" (Ps. 42, 3), "ca la Tine este izvorul vietii, intru lumina Ta vom vedea lumina" (Ps. 35, 9), iar dupa primirea Sfintei impartasanii, canta: "Am vazut lumina cea adevarata, am primit Duhul cel ceresc...".



Mantuitorul se identifica pe Sine cu Lumina cea spirituala si vesnica pe care "intunericul nu a cuprins-o" (Ioan 1, 5) si ii indeamna pe oameni sa vietuiasca in lumina sfintelor si dumnezeiestilor Lui porunci si in*vataturi (Ioan 3, 19-21; 8, 12; 12, 35-36). La Liturghia Darurilor mai inainte sfintite, preotul slujitor inalta sfesnicul cu lumini insemnand cu el crucis, zicand: "Lumina lui Hristos lumineaza tuturor!". Acest act antici*peaza lumina bucuriei, a vietii si a mantuirii pe care a revarsat-o Hristos in lume prin invierea Sa. De aceea, in noaptea slavitului Praznic al Pastilor, preotul striga "veniti de luati lumina", invitandu-i pe credinciosi sa guste din bucuria luminii Care a restaurat integral faptura umana si a descoperit sensul adevarat al existentei omenesti si al intregii fapturi, caci "acum toate s-au umplut de lumina, si cerul si pamantul si cele dedesubt", asa cum canta biserica in catavasiile sarbatorii.



La slujba inmormantarii, cand il insotim pe raposat cu lumanari aprinse, ii aratam iubirea noastra si comuniunea cu el, fiindca cel adormit continua sa fie viu, ramanand el insusi o lumina ce trece la lumina deplina si vesnica.



Lumanarea pe care preotul i-o da nasului la botez, dupa cufundarea de trei ori a pruncului in apa, simbolizeaza lumina interioara a harului impartasit. Tot la fel si facliile aprinse pe care le tin in maini nasi la cununie, reprezinta simbolul curatiei mirilor si al luminii darului dumnezeiesc.



Deschizand perspectiva imparatiei luminii, Biserica Ortodoxa ne arata ca toti suntem chemati sa urcam pe treptele desavarsirii, ca sa devenim unii altora, lumina, bucurie, mangaiere prin manifestarea iubirii reciproce, pen*tru ca dincolo, in viata viitoare sa ne impartasim de Lumina cea neinserata.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 22.07.2007, 16:41:46
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Multumesc, calator. M-ai incredintat inca odata de frumusetea credintei noastre ortodoxe.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 24.07.2007, 23:54:41
urzicuta urzicuta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.07.2007
Mesaje: 858
Implicit

Nu
prea mi-am pus aceasta intrebare,nici nu fac mecanic gestul de a aprinde o lumanare
cred totusi ca are valoare de simbol,am citit candva despre asta..sunt convinsa ca te ajuta sa intri in comuniune cu Divinitatea,da solemnitate momentului in care te rogi,se creaza acea atmosfera tainica,in care tu esti fata in fata cu Mantuitorul.Eu am obiceiul sa aprind candela cand ma rog si-n acel moment copiii se linistesc,vorbesc in soapta,cum fac si la Biserica..nu e de joaca!:)La scoala,uneori le citesc copiiilor povestioare cu talc,in scopul de a-i cuminti si aprind intai o lumanare pentru a crea astfel o atmosfera magica;se linistesc si ma privesc foarte gravi si patrunsi de acea atmosfera de poveste..pe mine ma ajuta sa-mi adun gandurile,iar cele bune converg intr-o singura directie catre Maica Domnului .Ma tem ca veti rade de mine pentru faza cu lumarica la ore...va veti duce cu gandul probabil la cine romantice..ma stept la orice..oricum gestul e cu atat mai important cand e legat de rugaciune.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Lumina de la Ierusalim Baciu Ciprian Intrebari utilizatori 0 03.04.2010 17:04:00
Sfanta Lumina BogdanF2 Generalitati 17 25.08.2009 21:55:19
moartea cu sau fara lumanare alexandra28again Generalitati 20 22.04.2009 11:09:13