Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Intrebari utilizatori
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #91  
Vechi 26.11.2011, 17:47:56
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Raoul Vezi mesajul
Pai ok,calci postul o data,dar din trei mese pe zi daca ai calcat una trebuie sa te complaci si sa nu mai tii niciuna??
aici iar extrapolezi nefericit. cine poate, bineinteles ca se abtine si la masa in public, si la celelalte. sau doar la cea publica nu face prea mare nota discordanta cu ceilalti.

uite de ex, acum in decembrie o sa mai fie o situatie similara. toate firmele organizeaza petrecerea de sfarsit de an inainte de Craciun, deci in post. eu de-a lungul timpului am adoptat mai multe variante:
1. am mancat de post, complet. atitudini: remarci dragute din partea colegilor, daca mi-a placut fasolea si mai vreau etc. sau semne de intrebare din partea lor, ca nu beam decat suc sau apa. :)
2. am mancat normal, inclusiv un cotlet de porc ff gustos. patronul s-a nimerit sa fie la masa noastra chiar cand se servea, si chiar i-am multumit (neipocrit) pentru masa si tot ce ne-a oferit.
3. am mancat so and so. asta nu pentru a impaca si capra si varza, ci ptr ca asa am simtit ptr situatia de moment.
Reply With Quote
  #92  
Vechi 26.11.2011, 17:56:56
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirela.t Vezi mesajul

Ptr. Lore : am vazut ca esti tare la teorie. Dar pana nu calci macar asa un pic prin America eu zic sa nu-ti mai dai cu parerea despre traditia lor de Ziua Recunostintei.
bat-o norocul de teorie, ca e zero fara de practica.
Da, am stat azi nopate si m-am gandit. Vazand situatia din exterior mi-am permis sa fiu obiectiva, pe cat am putut. Sunt convinsa ca daca as fi fost acolo, lucrurile ar fi stat altfel.
Zic asta deoarece vad soarta romanilor din diaspora. Ca sa supravietuiasca printre straini, fac tot soiul de compromisuri.
Mai, e greu de voi, e greu si de noi.
Voi sunteti singuri printre straini, intr-o tara neortodoxa. Noi suntem printre cunoscuti intr-o tara ortodoxa(cel putin declarata). Caci ai ajuns sa fi un ciudat fie si intr-o astfel de tara daca te inchini inainte de a manca mancarea de la restaurant. Cand intr-o tara neortodoxa nu te poti manifesta conform randuielii tale e de inteles. dar cand nu poti face lucrul acesta intr-o tara ortodoxa, e trist.
In defintiv, imparatia lui Dumnezu incepe inlauntru nostru. Caci poti ajunge in iad, traind langa Piata Rosie, in Rusia sau te poti mantui traind in Las Vegas(parca acolo era raiul jucatorilor de noroc, nu?). Cred ca singura conditie e sa nu uitam ca suntem crestini. Si intotdeauna, acolo unde exista cadere exista si har , ca omul sa se poata ridica.
Faptul ca America a dat sfinti, e lucru stiut de toata lumea. Asadar, in aceste conditii, orice cuvant devine inutil. Cred ca au si americanii modele destule. Ramane doar sa le urmeze.
Cat de minunat E Dumnezeu! In cele mai avriata locuri de pe pamant au trait sfinti, tocmai ca sa ofere crestinilor de pretutindeni exemple de vietuire crestina.
__________________
Cred, Doamne, ajuta necredintei mele!
Reply With Quote
  #93  
Vechi 26.11.2011, 19:51:52
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Dragii mei, să postească fiecare după cum poate și după cum crede, și să nu cădem în ispita de a judeca măsura postului altuia. Mi se pare potrivit să vă reamintesc aici cuvintele Sfântului Ioan Gură de Aur care se citesc în noaptea de Paști:

„[...] de s-a ostenit cineva postind, să-și ia acum dinarul; de a lucrat cineva din ceasul dintâi, să-și ia astăzi dreapta plată; de a venit cineva după ceasul al treilea, mulțumind să prăznuiască; de a ajuns cineva după ceasul al șaselea, nimic să nu se îndoiască, că de nimic nu se va păgubi; de a întârziat cineva până în ceasul al nouălea, să se aproprie, nimic îndoindu-se; de a ajuns cineva numai în ceasul al unsprezecelea, să nu se teamă că a zăbovit, că milostiv fiind Stăpânul, primește pe cel din urmă ca pe cel dintâi; odihnește pe cel din al unsprezecelea ceas, ca și pe cel ce a lucrat din ceasul întâi; pe cel de pe urmă îl miluiește și pe cel dintâi îl mângâie; și aceluia plătește și acestuia dăruiește și faptele primește și cu voința se împacă, și lucrul cinstește și socoteala o laudă.”
Reply With Quote
  #94  
Vechi 26.11.2011, 21:19:35
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirela.t Vezi mesajul
Sorry, dar nu prea cred ca ai procedat cu dreapta socoteala. Stii cum se zice, Litera ucide Duhul. Ai respectat o regula, dar per ansamblu nu ai avut dragoste.
Daca tu chiar nu vroiai sa mananci nimic de dulce, cred ca trebuia sa refuzi invitatia, chiar sub pretextul unei probleme de ultima ora (migrena sau mai stiu eu ce).
Asa, daca tot te-ai dus, n-a fost prea frumos ca le-ai stricat sarbatoarea care pretuia atat de mult ptr ei. Btw. mai ales ca era de Sf. Paraschiva (sarbatoare mare si la noi), cred ca puteai sa inchini macar un pahar de vin fara remuscari. Si chiar nu se gasea nici o salata fara dressing pe-acolo? la orice restaurant se poate comanda si off menu.
Stiu ca nu am procedat corect de aceea am si relatat cazul pt a pune accent pe mofturile facute si incapatanarea de a tine regula chiar cu rezultate dezastruoase.

Nu cer pareri sau dezlegari de la forumisti asa cum s-a inteles...pt mine forumul inseamna discutii cu prieteni virtuali,experiente,intamplari de viata,schimburi de pareri/experiente,una dintre putinele legaturi cu Romania.
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #95  
Vechi 26.11.2011, 21:57:57
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Există vreo formulă de dezlegare de la post ? Dacă da, care este aceea ? Când spuneți "duhovnicul m-a dezlegat de la post", ce înseamnă exact asta ? Ce a spus ori făcut ?
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #96  
Vechi 26.11.2011, 23:54:23
Raoul's Avatar
Raoul Raoul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.046
Implicit

La mine s-a intamplat asa: vorbeam cu duhovnicul si i-am spus, "Parinte ma aflu in situatia cutare,ce ziceti,sa tin post cu orice chip sau sa mananc o masa pe zi de dulce,desi impotriva firii si vointei mele?". Si duhovnicul care ma cunoaste foarte bine analizeaza situatia si da un verdict,spune ce considera ca e mai sanatos de facut (atat pt. mine cat si pt. cei din jur). E simplu,cu duhovnicul trebuie comunicare,si dupa ani de zile e imposibil sa nu te cunoasca si sa stie ce "reteta" sa-ti dea...
Reply With Quote
  #97  
Vechi 27.11.2011, 18:24:27
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Referitor la Thanksgiving, parintele spunea astazi ca patriarhul ar dori sa propuna ca si de 1 decembrie sa fie dezlegare, ca e ziua nationala, dar deocamdata e in faza de discutii in sinod. Oricum, in aceasta zi se va oficia o slujba de Te deum (cel putin in biserica la care ma duc eu, va fi de la 9), prin care sa-i multumim lui Dumnezeu ca suntem romani, ca ne-am nascut ortodocsi si sa ii pomenim si pe cei care si-au dat viata pentru tara.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Post de bucate sau post de pacate...??? geo.nektarios Pocainta 160 19.03.2016 13:34:53
Dezlegari ,,speciale" in posturi Hector Postul 17 30.07.2012 11:32:32
Post Bogdan N Generalitati 5 18.06.2011 22:06:08
post dorinel78 Generalitati 16 25.03.2009 08:44:57
dezlegari blesteme in post evutza Generalitati 0 06.12.2007 21:55:08