Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #131  
Vechi 15.10.2008, 12:22:36
ovidiu-s's Avatar
ovidiu-s ovidiu-s is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.05.2008
Locație: Targu Mures
Religia: Ortodox
Mesaje: 800
Implicit

[SIZE=3]Domnule maraiann/vasinec, așa cum v-am promis, pentru că niciodată nu ați adus un argument concret în favoarea inexistenței conștiente a sufletului după moarte și în favoarea inexistenței Iadului, așa cum susține secta din care faceți parte, decât niște frânturi de citate din VT, o să reiau argumentele Bisericii din Biblie în favoarea existenței sufletului după moarte. Aceste versete nu le-ați comentat niciodată, nici dumneavoastră, nici alți pastori din secta adventistă.[/SIZE]
[SIZE=3][/SIZE]
[SIZE=3]Să ne oprim la citatul din Apocalipsa 20.7-10 :[/SIZE]
[SIZE=3]„Și către sfârșitul miilor de ani, satana va fi dezlegat din închisoarea lui, Și va ieși să amăgească neamurile, care sunt în cele patru unghiuri ale pământului, pe Gog și pe Magog, și să le adune la război; iar numărul lor este ca nisipul mării. Și diavolul, care-i amăgise, a fost aruncat în iezerul de foc și de pucioasă, unde este și fiara și proorocul mincinos, ȘI VOR FI CHINUIȚI ACOLO ÎN VECII VECILOR”. [/SIZE]
[SIZE=3]Aici Biblia susține clar existența veșnică a sufletelor și existența Iadului, referindu-se la pedeapsa antihriștilor și a celorlalți oameni amăgiți de diavol. Sunt curios să văd cum vei ocoli răspunsul la problema asta![/SIZE]
[SIZE=3]De asemenea nu ați dat niciodată nici un răspuns plauzibil nici la citatele:[/SIZE]
[SIZE=3]Marcu 9.43-48 „Și de te smintește mâna ta, tai-o că mai bine îți este să intri ciung în viață, decât, amândouă mâinile având, să te duci în gheena, în focul cel nestins. UNDEVIERMELE LOR NU MOARE ȘI FOCUL NU SE STINGE Și de te smintește ochiul tău, scoate-l, că mai bine îți este ție cu un singur ochi în împărăția lui Dumnezeu, decât, având amândoi ochii, să fii aruncat în gheena focului. UNDE VIERMELE LOR NU MOARE ȘI FOCUL NU SE STINGE.” [/SIZE]
[SIZE=3]Despre ce foc care nu se stinge și despre ce vierme e vorba aici, dacă voi adventiștii negați existența Iadului?[/SIZE]
[SIZE=3]1 Petru 3.18 „Pentru că și Hristos a suferit odată moartea pentru păcatele noastre, El cel drept pentru cei nedrepți, ca să ne aducă pe noi la Dumnezeu, omorât fiind cu trupul, dar VIU FĂCUT CU DUHUL, CU CARE S-A COBORÂT ȘI A PROPOVĂDUIT ȘI DUHURILOR ȚINUTE ÎN ÎNCHISOARE, care fuseseră neascultătoare altădată, când îndelunga-răbdare a lui Dumnezeu aștepta, în zilele lui Noe, și se pregătea corabia în care puține suflete, adică opt, s-au mântuit prin apă”. [/SIZE]
[SIZE=3]Am încercat să dau citatul complet. Sf. Petru se referă clar la cele trei zile ale Mântuitorului în care a fost mort cu trupul și la pogorârea Sa în Iad unde erau duhurile unor oameni care trăiseră demult pentru că face și precizarea „în zilele lui Noe”[/SIZE]
[SIZE=3]Apoi în aceași carte Biblică și referindu-se la același episod Sf. Petruface precizarea :[/SIZE]
[SIZE=3]1 Petru 4.5-6 „Ei își vor da seama înaintea Celui ce este gata să judece viii și morții. Că spre aceasta S-A BINEVESTIT MORȚILOR, CA SĂ FIE JUDECAȚI CA OAMENI DUPĂ TRUP, DAR SĂ VIEZE DUPĂ DUMNEZEU CU DUHUL. “[/SIZE]
[SIZE=3]Să ne oprim și la definiția pe care o dă însăși Mântuitorul termenului de Înviere:[/SIZE]
[SIZE=3]Ioan 5.28-29 “vine ceasul când toți cei din morminte vor auzi glasul Lui. Și vor ieși, CEI CE AU FĂCUT LUCRURI BUNE SPRE ÎNVIEREA VIEȚII ȘI CEI CE AU FĂCUT CELE RELE SPRE ÎNVIEREA OSÂNDIRII”.[/SIZE]
[SIZE=3]Acesta e un alt citat pe care adventiștii îl ocolesc.[/SIZE]
[SIZE=3]Să ne referim și la Schimbarea la Față a Domnului: [/SIZE]
[SIZE=3]Luca 9. 28-31“luând cu Sine pe Petru și pe Ioan și pe Iacov, S-a suit pe munte ca să Se roage. Și pe când se ruga El, chipul feței Sale s-a făcut altul și îmbrăcămintea Lui albă strălucind.ȘI IATĂ DOI BĂRBAȚI VORBEAU CU EL, CARE ERAU MOISE ȘI ILIE Și care, arătându-se întru slavă, vorbeau despre sfârșitul Lui”[/SIZE]
[SIZE=3]Evangheliile arată că Hristos a vorbit cu două personae care trăiseră demult. Ilie s-a înălțat la cer, dar Moise era mort. (Deut 24.5 “Și a murit Moise, robul lui Dumnezeu, acolo, în pământul Moabului, după Cuvântul Domnului”) Cu cine a vorbit Hristos acolo la Schimbarea la față, dacă sufletul lui Moise nu mai exista conștient?[/SIZE]
[SIZE=3]4 Regi 13.21 (sau 2 Imp.13.21-biblia sectantilor) “Dar iată, odată, când îngropau un mort, s-a întâmplat ca cei ce-l îngropau să vadă una din aceste cete și, speriindu-se, au aruncat mortul în mormântul lui Elisei.CĂZÂND ACELA, S-A ATINS DE OASELE LUI ELISEI ȘI A ÎNVIAT ȘI S-A SCULAT PE PICIOARELE SALE”. [/SIZE]
[SIZE=3]Puteau oasele unui om decedat să facă minuni dacă sufletul acelui sfânt nu mai exista nici el?[/SIZE]
[SIZE=3]Domnule vasinec/maraiann, nu am mai adus argumentul Pildei săracului Lazăr de la Luca 16, pentru că acolo ați venit cu niște comentarii de tot hazul, ba încă ați avut curajul să spuneți că nicăieri în Biblie nu se mai vorbește despre persoane decedate care vorbesc sau fac acțiuni. Mai am și alte citate, dar aștept să văd ce spun adventiștii despre astea pe care vi le-am dat. Dacă ocoliți răspunsurile, o să le reiau la nesfârșit.[/SIZE]
  #132  
Vechi 15.10.2008, 14:09:19
vasinec vasinec is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.08.2008
Locație: Brasov
Mesaje: 948
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu-s Vezi mesajul
[SIZE=3]Domnule vasinec/maraiann, nu am mai adus argumentul Pildei săracului Lazăr de la Luca 16, pentru că acolo ați venit cu niște comentarii de tot hazul, ba încă ați avut curajul să spuneți că nicăieri în Biblie nu se mai vorbește despre persoane decedate care vorbesc sau fac acțiuni. Mai am și alte citate, dar aștept să văd ce spun adventiștii despre astea pe care vi le-am dat. Dacă ocoliți răspunsurile, o să le reiau la nesfârșit.[/SIZE]
Cum de nu ati adus argumentul Pildei saracului Lazar de la Luca 16? Ca este de baza in teoria dvs. V-au deranjat argumentele mele "de tot hazul"? Asta-i buna!

Spune-ti ca mai aveti si alte citate. Va spun eu ca nu mai aveti. Iar cele pe care deja le-ati postat, doar daca le scoatem din contextul Sfintei Scripturi pot oarecum sa argumenteze teoriile dvs.

Nu este nevoie sa asteptati pana vedeti "ce spun adventistii" despre cele pe care le-ati postat pentru ca ati primit raspuns la ele de nenumarate ori. Singurul verset la care stiu ca nu am raspuns (nici nu este in topic) este acel singur verset din Biblie (mai exact din Vechiul Testament) unde se vorbeste despre o minune infaptuita la atingerea unor oase. Si dvs. luati acel singur verset vechi-testamentar si argumentati cu el o teologie intreaga.

Astept noutati d-le Ovidiu. V-am raspuns la toate versete postate. Dvs. ati ocolit in mod brutal toate versetele care vorbesc despre faptul ca omul, intre momentul mortii si cel al invierii, este mort de-a binelea si nu mai stie nimic. Si nu au fost doua versete din Vechiu Testament (cum frumos mintiti) ci au fost mai multe. La una din ultimele postari am aratat vre-o 14 versete. Ce facem cu ele? Le scoatem din Biblie ca sa va iasa dvs. teoria?
  #133  
Vechi 15.10.2008, 14:25:53
vasinec vasinec is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.08.2008
Locație: Brasov
Mesaje: 948
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu-s Vezi mesajul

[COLOR=black][SIZE=3]. Pentru asta se folosesc de doua versete din Vechiul Testament în care se spune că “cei morți nu știu nimic”.[/SIZE][/COLOR]
Poate ati vrut sa spuneti douazeci de versete ( si nu sunt toate). Dau numai vre-o 14 din ele, care vorbesc foarte clar despre moartea intaia, prezentata ca un somn in care nu este cunoastere:

1. Cel ce moare nu-si mai aduce aminte de Tine; si cine Te va lauda in locuinta mortilor? (Psalmul 6:5)
2. "Ce vei castiga daca-mi versi sangele, si ma pogori in groapa? Poate sa Te laude tarana? Poate ea sa vesteasca credinciosia Ta"?(Psalmul 30:9)
3. Oare pentru morti faci Tu minuni? Sau se scoala mortii sa Te laude? Se vorbeste de bunatatea Ta, in mormant si de credinciosia Ta, in adanc? Sunt cunoscute minunile Tale in intunerec si dreptatea Ta in tara uitarii?(Psalmul 88:10-12)
4. Nu mortii lauda pe Domnul si nici vreunul din cei ce se pogoara in locul tacerii.(Psalmul 115:17)
5. Cei vii, macar stiu ca vor muri; dar cei morti nu stiu nimic.(Eclesiastul 9:5)
6. Tot ce gaseste mana ta sa faca, fa cu toata puterea ta! Caci, in locuinta mortilor, in care mergi, nu mai este nici lucrare, nici chibzuiala, nici stiinta, nici intelepciune. (Eclesiastl 9:10)
7. Totus Tu esti Tatal nostru! Caci AVRAM NU NE CUNOASTE, si Israel nu stie cine suntem. (Isaia 63: 16). (AVRAM NU NE CUNOASTE - a se revedea pilda bogatului nemilostiv din Luca 16).
8. Caci nu locuinta mortilor Te lauda, nu moartea Te mareste; si cei ce s-au pogorat in groapa nu mai nadajduiesc nimic. (Isaia 38:18)
9. Dar omul cand moare, ramane intins; omul cand isi da sufletul, unde mai este?(Iov 14:10).
10. Pana nu se intoarce tarana in pamant, CUM A FOST, si pana nu se intoarce duhul la Dumnezeu, care l-a dat. (Eclesiastul 12:7) - Moartea descrisa ca fiind procesul invers creatiei. Era cineva constient inainte de a fi creat?
11. David a adormit cu parintii lui, si a fost ingropat in cetatea lui David (1 Imparati 2:10)
12. Caci David nu s-a suit la ceruri (Faptele apostolilor 2:34)- spune apostolul Petru.
13. IAR TU, DU-TE, PANA VA VENI SFARSITUL; TU TE VEI ODIHNI, SI TE VEI SCULA IARASI ODATA IN PARTEA TA DE MOSTENIRE, LA SFARSITUL ZILELOR"(Daniel 12:13)
14. Apoi a ingenuncheat si a strigat cu glas tare: "Doamne, nu le tinea in seama pacatul acesta"! Si dupa aceste vorbe, a adormit. (faptele apostolior cap 7:60 - moartea diaconului Stefan).

Le-am numerotat ca sa nu va mai incurcati. Aveti bunavointa sa interpretati aceste versete? As fi tare curios sa stiu ce parere aveti dvs. sau altii care sustin ca omul la moarte de fapt nu moare de tot.
  #134  
Vechi 15.10.2008, 15:12:22
sherlock_holmes sherlock_holmes is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2008
Locație: commonwealth
Religia: Ortodox
Mesaje: 386
Implicit

[COLOR=#711204]Domnul Hristos le-a spus unor saduchei si farisei care vroiau sa stie cum este dincolo de lumea aceasta ca Dumnezeu este „Dumnezeul lui Avraam si Dumnezeul lui Isaac si Dumnezeul lui Iacov" (Marcu 12, 26) si ca " Nu este Dumnezeul mortilor, ci al viilor" (Matei 22, 32), pentru ca toti sunt vii în El. Credinta noastra este ca dupa suflet, omul nu moare. Avraam, Isaac si Iacov murisera când a zis Dumnezeu despre Sine: "Eu sunt Dumnezeul lui Avraam si Dumnezeul lui Isaac si Dumnezeul lui Iacov". Domnul Hristos spune ca Dumnezeu nu este al celor morti, ci al celor vii; acesta este întelesul cuvintelor din Sfânta Scriptura "toti sunt vii în El".[/COLOR]


[COLOR=#711204]...adica tradus...desi Avraam,Isaac si Iacov murisera dupa trup,dupa suflet ei sint vii.[/COLOR]


[COLOR=#711204]Nu exista posibilitatea ca sufletul sa moara,ci putem vorbi de o moarte sufleteasca, aceasta însemnând despartirea sufletului de Dumnezeu, deci condamnarea vesnica.[/COLOR]


[COLOR=#711204]Dumnezeu este duh si este din vesnicie,ingerii,arhanghelii,puterile,serafimii,he ruvimii sint duhuri care se roaga,vorbesc cu Dumnezeu,Iisus Hristos Dumnezeu le vorbeste si ingerilor cazuti,satanei in pustiul carantaniei,demonului din omul demonizat ( ori acestia nu pot exista pentru ca nu au trupuri ? )....sufletul omului este duh,nu are cum sa moara nici daca tragi cu tunul in el.Asa cum vorbeste cu ingerii,asa a vorbit Dumnezeu si cu duhul( sufletul) lui Moise pe muntele Tabor (sau cu Moise,mai bine zis)[/COLOR]


[COLOR=#711204]...va urma[/COLOR]
  #135  
Vechi 15.10.2008, 15:56:05
danyel danyel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2006
Locație: Cluj Napoca, Ardeal ,Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.306
Implicit

1. Cel ce moare nu-si mai aduce aminte de Tine; si cine Te va lauda in locuinta mortilor? (Psalmul 6:5)
2. "Ce vei castiga daca-mi versi sangele, si ma pogori in groapa? Poate sa Te laude tarana? Poate ea sa vesteasca credinciosia Ta"?(Psalmul 30:9)
3. Oare pentru morti faci Tu minuni? Sau se scoala mortii sa Te laude? Se vorbeste de bunatatea Ta, in mormant si de credinciosia Ta, in adanc? Sunt cunoscute minunile Tale in intunerec si dreptatea Ta in tara uitarii?(Psalmul 88:10-12)
4. Nu mortii lauda pe Domnul si nici vreunul din cei ce se pogoara in locul tacerii.(Psalmul 115:17)
5. Cei vii, macar stiu ca vor muri; dar cei morti nu stiu nimic.(Eclesiastul 9:5)
6. Tot ce gaseste mana ta sa faca, fa cu toata puterea ta! Caci, in locuinta mortilor, in care mergi, nu mai este nici lucrare, nici chibzuiala, nici stiinta, nici intelepciune. (Eclesiastl 9:10)
7. Totus Tu esti Tatal nostru! Caci AVRAM NU NE CUNOASTE, si Israel nu stie cine suntem. (Isaia 63: 16). (AVRAM NU NE CUNOASTE - a se revedea pilda bogatului nemilostiv din Luca 16).
8. Caci nu locuinta mortilor Te lauda, nu moartea Te mareste; si cei ce s-au pogorat in groapa nu mai nadajduiesc nimic. (Isaia 38:18)
9. Dar omul cand moare, ramane intins; omul cand isi da sufletul, unde mai este?(Iov 14:10).
10. Pana nu se intoarce tarana in pamant, CUM A FOST, si pana nu se intoarce duhul la Dumnezeu, care l-a dat. (Eclesiastul 12:7) - Moartea descrisa ca fiind procesul invers creatiei. Era cineva constient inainte de a fi creat?
11. David a adormit cu parintii lui, si a fost ingropat in cetatea lui David (1 Imparati 2:10)
12. Caci David nu s-a suit la ceruri (Faptele apostolilor 2:34)- spune apostolul Petru.
13. IAR TU, DU-TE, PANA VA VENI SFARSITUL; TU TE VEI ODIHNI, SI TE VEI SCULA IARASI ODATA IN PARTEA TA DE MOSTENIRE, LA SFARSITUL ZILELOR"(Daniel 12:13)
14. Apoi a ingenuncheat si a strigat cu glas tare: "Doamne, nu le tinea in seama pacatul acesta"! Si dupa aceste vorbe, a adormit. (faptele apostolior cap 7:60 - moartea diaconului Stefan).

Le-am numerotat ca sa nu va mai incurcati. Aveti bunavointa sa interpretati aceste versete? As fi tare curios sa stiu ce parere aveti dvs. sau altii care sustin ca omul la moarte de fapt nu moare de tot.[/quote]


Da in primul rand dumneata dai versete preponderent din VT adica de dinaintea Rascumpararii dar sa vedem un verset din Isaia
Mortii Tăi vor trăi si trupurile lor vor învia! Desteptati-vă, cântati de bucurie, voi cei ce sălăsluiti în pulbere! Căci roua Ta este rouă de lumină si din sânul pământului umbrele vor învia. (Isaia 26;19)
aici vedem ca nu este vorba de invierea de apoi pt ca Domnul nu aminteste aici despre mortii care nu stiu nimic, ci despre sfinti, aici se face clar referire la evenimentul petrecut la Inviere Domnului cand dupa cum spune Scriptura in Matei cap 27 "Mormintele s-au deschis si multe trupuri ale sfintilor adormiti s-au sculat Si iesind din morminte dupa Invierea Lui au intrat in cetatea sfanta si s-au aratat multora"

Vedem deci ca in Isaia este o promisiune facuta sfintilor, promisiune care s-a implinit odata ci Invierea lui Hristos cand ne spune Evanghelia ca sfintii s-au sculat din mormant, odata cu biruinta mortii de catre Hristos, starea mortilor se schimba pt ca ce este biruit se desfinteaza

In NT Apostolul Pavel vorbeste despre starea celor adormiti nu ca si cum ar fi o stare de completa inconstienta ci o stare reala de prezenta cu Domnul vedem ca in epistola catre Filipeni , Pavel spune "Caci pt mine viata este Hristos iar moartea este un castig, daca insa a vietui in trup inseamna a da roada lucrului meu , nu stiu ce voi alege. sunt strans din doua parti :DORESC SA MA DESPART DE TRUP SI SA FIU IMPREUNA CU HRISTOS si aceasta este mult mai bine , dar este mai de folos pt voi sa zabovesc in trup" (Fil 1;21-24)

Vedem din acest text foarte clar ca Pavel nu dorea sa treaca intr-o stare de inconstienta ci vroia sa treaca in starea de dincolo ca sa petreaca cu Domnul, asta era castigul lui, de ce ar fi zis ca moartea este un castig pt el? doar pt faptul ca trece intr-o stare de inconstienta pt mii de ani?
de ce el ar dori cu atata foc sa treaca din trup, adica sa moara si sa fie inconstient? vedeti aici el are o dilema , pe deoparte vrea sa fie cat mai repede in prezenta Domnului, iar pe de alta parte este constient de grija pe care trebuie sa o aiba fata de Biserica

Apoi in 2Corinteni cap 5 , "De aceea fie ca petrecem in trup, fie ca plecam din el , Sa fim bineplacuti Lui"

Cum poate cineva inconstient sa fie bineplacut lui Dumnezeu?
apoi in epistola catre Evrei 12 ;22 "Ne-am apropiat de muntele Sion si cetatea Dumnezeului celui viu, de Ierusalimul cel ceresc si de zeci de mii de ingeri in adunare sarbatoreasca si de BISERICA CELOR INTAI NASCUTI care sunt injscrisi in ceruri si de DUHURILE DREPTILOR CELOR DESAVARSITI si de Iisus Mijlocitorul noului testament"

se vede clar din acest pasaj in primul rand, timpul trecut "ne-am apropiat de Muntele Sion, deci nu ne v-om apropia intr-o epoca viitoare, eventual la invierea de apoi, si vedem ca aici sunt prezenti intaii nascuti din nou, si duhurile dreptilor celor desavarsiti care-l lauda pe Dumnezeu, deci e clar ca cineva intr-o stare de inconstienta nici nu poate avea inca aceste calitati de dasavarsiti ci le-ar primi atunci cand ar invia la a doua venire, si nici nu-l pot lauda pe Dumnezeu

Apoi insusi omul, ca avand in el suflare din suflarea lui Dumnezeu, are o parte nemuritoare adica sufletul, pt ca sufletul are un substrat divin, ceva ce doar Dumnezeu a putut crea vreodata si nimeni altcineva, si fiind suflare din suflarea Lui nu se poate supune mortii biologice ci despartindu-se de trup trece dincolo

O sa-ti dau in final niste informatii despre ce credea Biserica primara, care chiar daca pt tine nu au valoare , macar ar trebui sa le tratezi cu respectul cuvenit vechimii lor "Policarp a fost episcopul Smirnei, a fost un ucenic al Apostolului Ioan , si era iubit de toti credinciosii, el a fost martirizat la anul 150 dupa Hristos deci foarte timpuriu in Biserica primara si vedem ca la sfarsitul istorisirii vietii lui se scriu urmatoarele cuvinte care ne arata ce credea Biserica primara despre starea celor adormiti, si ar trebui sa luam aminte la credinta celor dintai inainte de a ne baza pe propria noastra intelegere textul suna cam asa Biruind prin rabdare a dobandit cununa nestricaciunii si acum impreuna cu apostolii si cu toti dreptii cu bucurie slaveste pe Dumnezeu Tatal si binecuvinteaza pe Iisus Hrstos"
Este greu de crezut ca cei ce au scris aceastea sa nu fi fost invatati de Sf Policarp care la randul sau a invatat credinta de la apostolul Ioan, despre starea celor adormiti, daca ei nu erau cu adevarat convinsi asa fiind invatati, ca mortii acum nu sunt in stare de inconstienta ci petrec si sa bucura cu Dumnezeu, n-ar mai fi scris acestea pt ca ar fi fost privite drept erezii in acea vreme
  #136  
Vechi 15.10.2008, 16:01:53
sherlock_holmes sherlock_holmes is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2008
Locație: commonwealth
Religia: Ortodox
Mesaje: 386
Implicit

ecce homo!

„Cind Te-ai pogorit la moarte, Cela ce esti Viata cea fara de moarte”. Cine s-a pogorit la moarte? Domnul Hristos, care este Viata cea fara de moarte. A ales Domnul Hristos sa moara pentru pacatele noastre. Fiul lui Dumnezeu S-a facut om, ca sa moara pentru pacatele noastre; deci El, Viata cea fara de moarte, El care nu poate muri, a murit totusi. Cum a murit? Cu firea omeneasca, si firea omeneasca-i alcatuita din trup si din
suflet. Firea omeneasca a Domnului nostru Iisus Hristos a murit pe cruce. Dumnezeirea nu a murit, ca nu poate muri. Dar omul poate muri si a murit. Cum?
S-a despartit sufletul Mintuitorului de trupul Mintuitorului. Dar dumnezeirea nu s-a despartit de sufletul Mintuitorului cu care Domnul Hristos S-a pogorit in iad: „Cind Te-ai pogorit la moarte Cela ce esti Viata cea fara de moarte, atunci iadul l-ai omorit cu stralucirea dumnezeirii”. S-a
coborit la iad si cu stralucirea dumnezeirii a facut ca iadul sa nu mai fie iad ci, cum se zice intr-o colinda a poporului nostru, „a luminat iadul”. A facut, ca pentru o vreme, iadul sa nu mai fie iad, ci sa fie luminat cu bucurii, din stralucirea dumnezeirii Mintuitorului nostru Iisus Hristos. Si noi spunem la o rinduiala a Bisericii noastre la Sfinta Liturghie: „in mormint cu trupul, in iad cu sufletul ca un Dumnezeu, in rai cu tilharul si pe scaun ai fost Hristoase cu Tatal si cu Duhul, toate umplindu-le Cela ce esti
necuprins”.
Prin urmare, Domnul Hristos a murit pe cruce. Sufletul S-a coborit la iad, trupul a fost inmormintat de Iosif si Nicodim si asezat in mormint, dar dumnezeirea a fost pretutindenea. Si in iad cu sufletul, si in mormint cu trupul, si in rai cu tilharul. Pretutindeni.

PS: draga Marian,asta e rau la voi,cu Biblia in mina va duceti in locuinta mortilor...pai daca sufletul doarme,inseamna ca e mort ?...si eu care ma gindeam sa ma duc la culcare ca e 6 dim...hmmm

PS.voi nu faceti parte de cei nascuti din nou,voi nu spuneti Tatal nostru,nu vi se uneste sufletul cu Dumnezeu Duhul Sfint,nu se lumineaza ?...si daca da,atunci cum mai muriti mai oameni buni ?...ori le ziceti doar asa,din plictiseala...sinteti fii de Dumnezeu...morti.
  #137  
Vechi 15.10.2008, 16:36:06
vasinec vasinec is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.08.2008
Locație: Brasov
Mesaje: 948
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sherlock_holmes Vezi mesajul
[COLOR=#711204]Domnul Hristos le-a spus unor saduchei si farisei care vroiau sa stie cum este dincolo de lumea aceasta ca Dumnezeu este „Dumnezeul lui Avraam si Dumnezeul lui Isaac si Dumnezeul lui Iacov" (Marcu 12, 26) si ca " Nu este Dumnezeul mortilor, ci al viilor" (Matei 22, 32), pentru ca toti sunt vii în El. Credinta noastra este ca dupa suflet, omul nu moare. Avraam, Isaac si Iacov murisera când a zis Dumnezeu despre Sine: "Eu sunt Dumnezeul lui Avraam si Dumnezeul lui Isaac si Dumnezeul lui Iacov". Domnul Hristos spune ca Dumnezeu nu este al celor morti, ci al celor vii; acesta este întelesul cuvintelor din Sfânta Scriptura "toti sunt vii în El".[/COLOR]


[COLOR=#711204]...adica tradus...desi Avraam,Isaac si Iacov murisera dupa trup,dupa suflet ei sint vii.[/COLOR]


Daca scoatem versetele din context, putem intelege gresit.
In Matei cap 22:23-33 si in Marcu cap 12:18-27, de unde ati scos dvs. versetele postate, Domnul Iisus Hristos vorbeste clar despre INVIERE.
"CAT PRIVESTE INVIEREA MORTILOR, oare n-ati citit ce vi s-a spus de Dumnezeu cand zice: "Eu sunt Dumnezeul lui Avraam, Dumnezeul lui Isaac si Dumnezeul lui Iacov". Dumnezeu nu este un Dumnezeu al celor morti ci al celor vii".(Matei 22:31,32).

...adica tradus...Dumnezeu este Dumnezeul lui Avram inviat, Dumnezeul lui Isac inviat si Dumnezeul lui Iacov inviat.

P.S. Dvs. credeti ca omul moare partial. Numai trupul. La inviere, va invia numai trupul. Eu stiu ca Sfanta Scriptura vorbeste despre o inviere a mortilor, nu a trupurilor mortilor.
  #138  
Vechi 15.10.2008, 16:38:34
vasinec vasinec is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.08.2008
Locație: Brasov
Mesaje: 948
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sherlock_holmes Vezi mesajul
[COLOR=#711204]Nu exista posibilitatea ca sufletul sa moara[/COLOR]

"SUFLETUL CARE PACATUIESTE ACELA VA MURI "(Ezechiel 18:20)
  #139  
Vechi 15.10.2008, 17:13:21
vasinec vasinec is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.08.2008
Locație: Brasov
Mesaje: 948
Implicit

Citat:
În prealabil postat de danyel Vezi mesajul
1. Cel ce moare nu-si mai aduce aminte de Tine; si cine Te va lauda in locuinta mortilor? (Psalmul 6:5)
2. "Ce vei castiga daca-mi versi sangele, si ma pogori in groapa? Poate sa Te laude tarana? Poate ea sa vesteasca credinciosia Ta"?(Psalmul 30:9)
3. Oare pentru morti faci Tu minuni? Sau se scoala mortii sa Te laude? Se vorbeste de bunatatea Ta, in mormant si de credinciosia Ta, in adanc? Sunt cunoscute minunile Tale in intunerec si dreptatea Ta in tara uitarii?(Psalmul 88:10-12)
4. Nu mortii lauda pe Domnul si nici vreunul din cei ce se pogoara in locul tacerii.(Psalmul 115:17)
5. Cei vii, macar stiu ca vor muri; dar cei morti nu stiu nimic.(Eclesiastul 9:5)
6. Tot ce gaseste mana ta sa faca, fa cu toata puterea ta! Caci, in locuinta mortilor, in care mergi, nu mai este nici lucrare, nici chibzuiala, nici stiinta, nici intelepciune. (Eclesiastl 9:10)
7. Totus Tu esti Tatal nostru! Caci AVRAM NU NE CUNOASTE, si Israel nu stie cine suntem. (Isaia 63: 16). (AVRAM NU NE CUNOASTE - a se revedea pilda bogatului nemilostiv din Luca 16).
8. Caci nu locuinta mortilor Te lauda, nu moartea Te mareste; si cei ce s-au pogorat in groapa nu mai nadajduiesc nimic. (Isaia 38:18)
9. Dar omul cand moare, ramane intins; omul cand isi da sufletul, unde mai este?(Iov 14:10).
10. Pana nu se intoarce tarana in pamant, CUM A FOST, si pana nu se intoarce duhul la Dumnezeu, care l-a dat. (Eclesiastul 12:7) - Moartea descrisa ca fiind procesul invers creatiei. Era cineva constient inainte de a fi creat?
11. David a adormit cu parintii lui, si a fost ingropat in cetatea lui David (1 Imparati 2:10)
12. Caci David nu s-a suit la ceruri (Faptele apostolilor 2:34)- spune apostolul Petru.
13. IAR TU, DU-TE, PANA VA VENI SFARSITUL; TU TE VEI ODIHNI, SI TE VEI SCULA IARASI ODATA IN PARTEA TA DE MOSTENIRE, LA SFARSITUL ZILELOR"(Daniel 12:13)
14. Apoi a ingenuncheat si a strigat cu glas tare: "Doamne, nu le tinea in seama pacatul acesta"! Si dupa aceste vorbe, a adormit. (faptele apostolior cap 7:60 - moartea diaconului Stefan).



Da in primul rand dumneata dai versete preponderent din VT adica de dinaintea Rascumpararii

odata cu biruinta mortii de catre Hristos, starea mortilor se schimba pt ca ce este biruit se desfinteaza
Dau versete din Vechiul Testament pentru ca acolo erau scrise. Biblia este un tot unitar.

1. Sa intelegem bine un lucru: Domnul Iisus Hristos nu a schimbat nimic legat de moarte. Asa cum mureau cei din Vechiul Testament (inaintea rascumpararii) asa mor si cei din Noul Testament. Domul Iisus Hristos a adus posibilitatea invierii si a vietii vesnice. A platit cu moartea a doua (care este plata pacatului), in locul nostru, pentru ca noi sa putem trai vesnic, dupa invierea din prima moarte (care este doar o consecinta traiului nostru in lumea asta plina de pacat, suferinte si boli).

2. O afirmatie putin socanta: MOARTEA INCA NU A FOST BIRUITA. Domnul Iisus Hristos ne-a dat mijlocul sa o biruim: credinta in jertfa sa mantuitoare. Iata ce spune Sfanta Scriptura referitor la biruinta mortii: "Cand trupul acesta supus putrezirii se va imbraca in neputrezire si cand trupul acesta muritor se va imbraca in nemurire, ATUNCI SE VA IMPLINI CUVANTUL CARE ESTE SCRIS: "MOARTEA A FOST INGHITITA DE BIRUINTA"(1 Corinteni 15:54). Deci, biruinta asupra mortii va avea loc la revenirea Domnului Iisus Hristos, cand credinciosii vor invia si vor primi trupuri nesupuse putrezirii. ATUNCI SE VA IMPLINI CUVANTUL CARE ESTE SCRIS: MOARTEA A FOST INGHITITA DE BIRUINTA. Pana atunci... murim de adevaratelea. Nu incercati sa o luati inaintea implinirii profetiilor, cu idei gen "nemurirea sufletului".

P.S. La celelalte versete postate de dvs. am mai raspuns. Le-a postat de multe ori domnul Ovidiu. Dar voi reveni cu raspunsuri.
  #140  
Vechi 15.10.2008, 18:41:01
ovidiu-s's Avatar
ovidiu-s ovidiu-s is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.05.2008
Locație: Targu Mures
Religia: Ortodox
Mesaje: 800
Implicit

[SIZE=3]
Citat:
În prealabil postat de vasinec
1. Cel ce moare nu-si mai aduce aminte de Tine; si cine Te va lauda in locuinta mortilor? (Psalmul 6:5)
2. "Ce vei castiga daca-mi versi sangele, si ma pogori in groapa? Poate sa Te laude tarana? Poate ea sa vesteasca credinciosia Ta"?(Psalmul 30:9)
3. Oare pentru morti faci Tu minuni? Sau se scoala mortii sa Te laude? Se vorbeste de bunatatea Ta, in mormant si de credinciosia Ta, in adanc? Sunt cunoscute minunile Tale in intunerec si dreptatea Ta in tara uitarii?(Psalmul 88:10-12)
4. Nu mortii lauda pe Domnul si nici vreunul din cei ce se pogoara in locul tacerii.(Psalmul 115:17)
5. Cei vii, macar stiu ca vor muri; dar cei morti nu stiu nimic.(Eclesiastul 9:5)
6. Tot ce gaseste mana ta sa faca, fa cu toata puterea ta! Caci, in locuinta mortilor, in care mergi, nu mai este nici lucrare, nici chibzuiala, nici stiinta, nici intelepciune. (Eclesiastl 9:10)
7. Totus Tu esti Tatal nostru! Caci AVRAM NU NE CUNOASTE, si Israel nu stie cine suntem. (Isaia 63: 16). (AVRAM NU NE CUNOASTE - a se revedea pilda bogatului nemilostiv din Luca 16).
8. Caci nu locuinta mortilor Te lauda, nu moartea Te mareste; si cei ce s-au pogorat in groapa nu mai nadajduiesc nimic. (Isaia 38:18)
9. Dar omul cand moare, ramane intins; omul cand isi da sufletul, unde mai este?(Iov 14:10).
10. Pana nu se intoarce tarana in pamant, CUM A FOST, si pana nu se intoarce duhul la Dumnezeu, care l-a dat. (Eclesiastul 12:7) - Moartea descrisa ca fiind procesul invers creatiei. Era cineva constient inainte de a fi creat?
11. David a adormit cu parintii lui, si a fost ingropat in cetatea lui David (1 Imparati 2:10)
12. Caci David nu s-a suit la ceruri (Faptele apostolilor 2:34)- spune apostolul Petru.
13. IAR TU, DU-TE, PANA VA VENI SFARSITUL; TU TE VEI ODIHNI, SI TE VEI SCULA IARASI ODATA IN PARTEA TA DE MOSTENIRE, LA SFARSITUL ZILELOR"(Daniel 12:13)
14. Apoi a ingenuncheat si a strigat cu glas tare: "Doamne, nu le tinea in seama pacatul acesta"! Si dupa aceste vorbe, a adormit. (faptele apostolior cap 7:60 - moartea diaconului Stefan).
[/SIZE]
[SIZE=3] [/SIZE]
[SIZE=3]Aici este vorba de starea de moarte a simțămintelor de apropiere de Dumnezeu, moarte a stării de credință, nu de moarte a sufletului cum susțin adventiștii. Sensul în care e folosit cuvântul moarte in citatele care le-ai dat este folosit și de Hristos: [/SIZE]
[SIZE=3]Mat.8.21 “Un altul dintre ucenici I-a zis: Doamne, dă-mi voie întâi să mă duc și să îngrop pe tatăl meu. Iar Iisus i-a zis: Vino după Mine și LASĂ MORȚII SĂ-ȘI ÎNGROAPE MORȚII LOR.”[/SIZE]
[SIZE=3]Și de Pavel la 1 Tim.5.5-6 “Cea cu adevărat văduvă și rămasă singură are nădejdea în Dumnezeu și stăruiește în cereri și în rugăciuni, noaptea și ziua. Iar cea care trăiește în desfătări, DESI E VIE, E MOARTA.”[/SIZE]
[SIZE=3]Este vorba aici de persoane care viețuiesc, dar dacă nu au credință sunt ca și moarte, acesta este sensul pe care il are cuvântul “moarte” și în versetele pe care l-ai înșiruit domnule vasinec, nu acela că sufletul omului moare odată cu trupul său cum susțin adventistii tăi.[/SIZE][SIZE=3] [/SIZE]
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
DRUMUL SUFLETULUI DUPĂ MOARTE (3) - Parintele Cleopa clujeanul33 Generalitati 3 04.05.2010 21:29:27
DRUMUL SUFLETULUI DUPĂ MOARTE (4) - Parintele Cleopa clujeanul33 Generalitati 1 04.05.2010 19:53:57
DRUMUL SUFLETULUI DUPĂ MOARTE (2) - Parintele Cleopa clujeanul33 Generalitati 0 04.05.2010 18:55:25
DRUMUL SUFLETULUI DUPĂ MOARTE (1) - Parintele Cleopa clujeanul33 Generalitati 0 04.05.2010 18:26:17