Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Mirungerea(Ungerea cu Mir)
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 11.11.2009, 16:53:43
Danette's Avatar
Danette Danette is offline
Member
 
Data înregistrării: 03.06.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 85
Implicit Esenta mir nard

Doamne ajuta!

Poate ma ajuta cineva cu o informatie. Unde se poate gasi esenta mir nard la noi in tara. Daca da, poate imi oferiti o adresa, telefon sau pagina internet.

Daca nu, eu stiu ca la Ierusalim, poate imi puteti indica un link de internet.

Ma intereseaza sa cumpar.
__________________
" Arde Doamne, Te rugam, cu lumina Ta tot raul din jurul nostru si lumineaza intunericul cu Dumnezeiasca-Ti Lumina, Iti multumim. Amin"
Reply With Quote
  #2  
Vechi 12.12.2009, 19:21:38
Danette's Avatar
Danette Danette is offline
Member
 
Data înregistrării: 03.06.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 85
Smile

Dragii mei am gasit!

M-a luminat Maica Domnului si am gasit persoanele potrivite care m -au ajutatt sa-l gasesc. Era oricum pentru o manastire.

Doamne ajuta!
__________________
" Arde Doamne, Te rugam, cu lumina Ta tot raul din jurul nostru si lumineaza intunericul cu Dumnezeiasca-Ti Lumina, Iti multumim. Amin"
Reply With Quote
  #3  
Vechi 14.12.2009, 18:29:28
Vasileios Vasileios is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 14.12.2009
Mesaje: 2
Implicit

Ne spui ca ai gasit dar nu ne spui si unde. Spune-ne si noua ca poate vrem si noi.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 22.01.2010, 05:42:36
adelin's Avatar
adelin adelin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.08.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 113
Implicit

In Grecia, este 80 euro un kg de mir curat, esentza foarte puternica. De asemenea, sunt manastiri in Grecia care vand chiar si Sfantul si Marele Mir, bineinteles la preoti, nu la mireni. Am avut ocazia sa vad si eu la cineva in jur de jumatate de kg de Sf. si Marele Mir. Mirosea foarte fermecator. Nu cred ca voi uita acel miros foarte frumos. Simti tot harul acela ce se afla in acest MIR Sfant.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 05.03.2010, 08:32:51
mioaraa's Avatar
mioaraa mioaraa is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 08.01.2009
Locație: suceava
Religia: Ortodox
Mesaje: 5
Implicit mir de nard acum si in Romania

Sper sa iti foloseasca http://apologeticum.wordpress.com/20...ea-petru-voda/
__________________
Doamne Isuse Hristoase fiul lui Dumnezeu milueste-ma pe mine pacatoasa !
Reply With Quote
  #6  
Vechi 29.03.2010, 21:21:27
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Exclamation Pregatirea Marelui Mir

Asa cum am anuntat si pe alt topic cu ceva timp in urma , Biserica Ortodoxa Romana prepara pentru a douazecisiuna oara Marele Mir . In aceasta dimineata la Manastirea Antim din Capitala , in Paraclisul cu hramul Sfantul Prooroc Ioan Botezatorul , au inceput pregatirile pentru prepararea si sfintirea Marelui Mir . Din cate am citit , vasele au fost stropite cu agheasma si la fel s-a procedat si cu materile prime ce intra in compozitia Marelui Mir . O alta etapa a fost aprinderea focului la care va fierbe decotul de plante , foc aprinsde Inaltpresfintitul Laurentiu . Marele Mir va fi sfintit in Joia Mare . Un amanunt interesant este acele ca maine dimineata dupa ce se va savarsi Slujba Ceasurilor , se va incepe prepararea propriuzisa a decotului din plante , care va fi amestecat miercuri cu uleiul de masline . Un alt amanunt interesant , este ca uleiul de masline a fost oferit in dar de catre Episcopia Ortodoxa Romana a Italiei si de catre Mitropolia de Corint -Grecia , iar vinul de catre Arhiepiscopia Tomisului . De mentionat ca cele cinsprezece plante aromate si cele treizeci de uleiuri esentiale au fost aduse din Egipt, Iordania, Siria , Franta , Bulgaria , Spania si de la Ierusalim .
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #7  
Vechi 31.03.2010, 21:04:01
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Asa cum am anuntat si pe alt topic cu ceva timp in urma , Biserica Ortodoxa Romana prepara pentru a douazecisiuna oara Marele Mir . In aceasta dimineata la Manastirea Antim din Capitala , in Paraclisul cu hramul Sfantul Prooroc Ioan Botezatorul , au inceput pregatirile pentru prepararea si sfintirea Marelui Mir . Din cate am citit , vasele au fost stropite cu agheasma si la fel s-a procedat si cu materile prime ce intra in compozitia Marelui Mir . O alta etapa a fost aprinderea focului la care va fierbe decotul de plante , foc aprinsde Inaltpresfintitul Laurentiu . Marele Mir va fi sfintit in Joia Mare . Un amanunt interesant este acele ca maine dimineata dupa ce se va savarsi Slujba Ceasurilor , se va incepe prepararea propriuzisa a decotului din plante , care va fi amestecat miercuri cu uleiul de masline . Un alt amanunt interesant , este ca uleiul de masline a fost oferit in dar de catre Episcopia Ortodoxa Romana a Italiei si de catre Mitropolia de Corint -Grecia , iar vinul de catre Arhiepiscopia Tomisului . De mentionat ca cele cinsprezece plante aromate si cele treizeci de uleiuri esentiale au fost aduse din Egipt, Iordania, Siria , Franta , Bulgaria , Spania si de la Ierusalim .
Iata noi amanunte privind prepararea Marelui Mir : mai intai , s-a incalzit decotul care s-a lasat de marti sa se raceasca si sa se aseze . Continutul a fost incalzit in cazanul central de 1600 de litri , peste augandu-se o cantitate de ulei de masline , elementul esential al acestui preparat . In acest untdelemn s-a turnat tot decotul si s-a inceput procesul de fierbere . Parintii randuiti au amestecat 4 ore in continuu , iar in timpul fierberii s-au mai adaugat anumite substante ( tamaia si alte aromate ) , dupa ce materia s-a sedimentat deja . S-a racit totul , printr-un proces special , cazanul fiind prevazut cu perete dublu , racirea facandu-se cu apa , pentru ca astazi dimineata sa fie gata pentru slujba speciala de sfintire .
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
In ce consta esenta existentei umane? amatyyy Umanitare 8 27.12.2012 03:59:52
Esenta de otet unguresc ! zaharia_2009 Umanitare 8 29.08.2012 17:39:52