Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 07.07.2009, 23:45:02
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristinamaria Vezi mesajul
@ Este un pacat. Nu exista nici o situatie, nici macar aceasta, in care avortul sa nu fie un pacat.
Nu Cristina, si iti explic de ce:
Femeia nu va ajunge sa avorteze o persoana, un fat, deoarece imediat dupa savirsirea violului, femeii mai nou i se administreaza un preparat numit " the day after pill" ceva de genul unei pastile care anuleaza chimic orice reactie intre sperma nemernicului care a violat-o si ovulul care sa zicem ca era la maturitate in asteptarea fecundarii.

Deci pacat = O( :-)) --> si uite asa femeia isi pastreaza cununa

iar daca chiar ramine insarcinata, sa nu uitam ca savirsirea pacatului TRECE SI SE IMPRIMA IN INIMA, care in cazul unei fortari sexuale, fara voia femeii nu sufera modificari pacatoase, orice ar spune unul si altul.

La a doua venire infricosata a Mintuitorului, ne vom prezenta cu inima si cu constiinta.
Hristos a fost batut cu bestialitate si era dezbracat in pielea goala( oare a pacatuit pentru expunere indecenta?...nu cred

In puscariile romanesti ianinte de 89 multi viitori mucenici au fost supusi unor torturi infernale in care erau implicate organele genitale, printre care si violul pe la spate de catre tot felul de nemernici cu grade(care acum au Mall-uri prin pietele Bucurestiului si conduc Mercedesuri, iar la sotii le-au deschis Farmacii)
Oare crezi ca acesti mucenici au pacatuit prin homosexualitate? IN NICI UN CAZ, de ce? deoarece nu a trecut prin INIMA lor! si au ramas curati

LA Roma, multi martiri, sfinti au fost violati la fel de bestial si facuti bucati mai tirziu, Oare crezi ca au pacatuit?...
Reply With Quote
  #32  
Vechi 08.07.2009, 00:58:57
laurschepsis laurschepsis is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 602
Implicit Cateva precizari

Citat:
În prealabil postat de camiluncan Vezi mesajul
azi am vazut la stirile de la protv cum au plecat maicutele de la manastirea cornu ,iar reporterul a precizat ca ele vor fi duse la manastirea poiana marului din vrancea si calugarii de la manastirea poiana marului vor fi dusi la manastirea corbul.
asa ca si piesele de pe o tabla de sah?cum vede o preasfintita fata bisericeasca asta?daca niste calugari si calugarite sunt asa tratati atunci noi ceilalti si mai pacatosi cum suntem vazuti de cei care sunt lasati cu har de la domnul sa ne ajute?
ba mai mult! pe realitatea focsani despre aceasi "rocada" dar alta varianta, ca si maicutele si calugarii sa stea in aceeasi manastire.da asa a spus o fata bisericeasca ,un trimis al episcopiei.
cei care au fost la fata locului spun ca maicutele de la manastirea corbu au fost mintite ca le aduce la o biserica parasita.
nu am inteles de ce acel preot trimis din partea episcopiei a repetat ca parintele macarie va ramane si ca nu-l va lua nimeni.
deci aici e ceva care-mi scapa, sunt consternata ca si in biserica se minte ne cred prosti si atunci va rog din suflet sa-mi spuneti care este diferenta intre politicienii prosti si hoti care ne conduc si cei care conduc biserica?
mi-a placut foarte mult ca o mana de romani au luat totusi atitudine.
e un inceput. un preot este pentru sufletele enoriasilor nu o piesa de sah.
l-am cunoscut personal pe parintele macarie si aceasta stire m-a tulburat, ma gandesc ca au ajuns sa-si bata joc si de credinta si de cei care cred.ma doare dar cred ca am gresit cand mi-am educat copii sa fie buni si cinstiti,sa invete si sa muncesca si sa nu plece din tara.
de maine voi incepe chiar eu sa le impun sa gandeasca diferit si pe primul loc va fi cum termina cu invatatul sa plece din acesta tara.

un suflet dezamagit
Doamne-ajuta!
Draga sora Cami, incep cu sfarsitul interventiei tale. Nu cred ca de maine vei face ceea ce ai scris. Cred ca iti vei creste copiii in continuare atasati de valorile imuabile ale vietii de aici si de dincolo. Si nu cred ca vei face nimic functie de torentul de aiureli care se intampla in jurul nostru. Si asta, desi stii ca vor fi vremuri mai bune decat cele de azi, dar si unele mult mai urate. Sper ca pana atunci sa ne intarim cu cele bune ca sa nu alunecam in vartejul inselarii.

Apoi, chiar duminica aceasta, un parinte care le cunoaste foarte bine pe maicutele de la Carnu (atentie, este vorba de manastirea de maicute Carnu, nu Corbu) ne-a vorbit la slujba despre ce s-a intamplat la Manastirile Carnu si Poiana Marului. Dincolo de incurcaturile create de o hotarare inteleasa gresit de cei care trebuiau sa o puna in aplicare, sunt cateva aspecte pe care multi enoriasi nu le cunosc si reactioneaza in necunostinta de cauza:
1. La tunderea in monahism fiecare viitor calugar (viitoare maicuta) da trei voturi (juraminte): castitatea, saracia si ascultarea. Dintre ele, cel mai greu de sustinut in mod deplin in timp este ASCULTAREA. Monahii si monahiile fac ascultare deplina fata de superiorii lor. Regula este valabila pe orice treapta ierarhica in manastire, deci, inclusiv staretul (stareta) unei manastiri daca primesc de la superiorii lor ordin sa se mute la o alta manastire, conform canoanelor trebuie sa execute cererea fara intarziere si fara sa comenteze. Stareta de la manastirea Carnu, un suflet plin de iubire, de caldura, dar si o fire extrem de vrednica este foarte iubita de atat de mirenii care au intalnit-o cat si de maicutele care faceau ascultare fata de dansa. Dar, pentru ca asa i s-a transmis, ca trebuie impreuna cu alte maicute sa se mute la Poiana Marului, asta a incercat sa faca.

2. Este un fapt relativ obisnuit ca atunci cand o manastire nu traieste la potentialul pe care inaltii ierarhi considera ca l-ar avea, este inlocuit staretul (stareta) cu unul care a facut dovada vredniciei sale. Asa, au fost destule cazuri in care un vrednic conducator de obste a trecut pe la conducerea mai multor manastiri ridicand nivelul lor.

3. Satenii de la Poiana Marului au reactionat firesc cand au auzit ca intr-o manastire de calugari ar uma sa locuiasca si calugarite. Asa ceva nu este admisibil si doar un incurca-lume a putut sa aduca oamenii in pragul unor evenimente nedorite. Dar, in ce priveste, hotararea ca un staret vrednic sa se mute la conducerea unei alte manastiri, aici enoriasii nu au voie sa se amestece. Si, nici nu este bine sa o faca.

Si, ca intotdeauna, o parte a presei a dat si ea o mana de ajutor la escaladarea evenimentelor. Ca scandalul se vinde bine azi, si ce motiv ar avea sa rateze asa o ocazie. Rezultatul: multa confuzie, doua maicute au ajuns la spital, enoriasii de la Poiana Marului s-au agitat o zi si o noapte si presa a mai bifat un titlu defaimator la adresa BOR.

Doamne-ajuta!
__________________
Parintele Arsenie Boca: Am vrut sa pun mana pe radacina durerii, care nu este alta decat pacatul... Rugandu-ma - pentru Pacea a toata lumea si pentru bunastarea Sfintelor lui Dumnezeu Biserici - aud deodata in urechea dinauntru infruntarea amarnica: "Nu te ruga de Mine sa le dau Pace, roaga-te de oameni sa-si schimbe purtarile, daca vor sa mai vada Pace pe pamant"..."
Reply With Quote
  #33  
Vechi 09.07.2009, 02:30:50
cristinamaria cristinamaria is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.04.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 292
Implicit

@andreicozia: Eu nu sustin ca femeia ar pacatui datorita impreunarii (in acest sens nu cred ca cei ce sunt violati pacatuiesc in nici un fel, fie ei barbati sau femei, nu sunt partasi pacatului, doar violatorii) ci ca, daca in urma unui viol ar ramane insarcinata si ar avorta, ar face pacat. Pilula de a doua zi este un anticonceptional foarte puternic. Daca acceptam ca contraceptia este si ea un pacat, si luarea acestei pilule ar fi tot pacat. Imi e greu sa imi dau seama daca ar fi un pacat la fel de grav ca si avortul, unii spun ca da (afirma ca si impiedicarea unui ovul fecundat de a se atasa la uter - de faptasta face un anticonceptional -este tot un fel de avort) dar nu cred ca are importanta.

Ceea ce am vrut sa spun este ca chiar daca noi ca oameni putem intelege o femeie care ar avorta in urma unui viol si am gasi circumstante atenuante avortului ei, nu inseamna ca Dumnezeu nu ar considera asta ca un pacat la fel de grav ca orice alt avort. Doar el este cel care ar putea ierta acest pacat si nu stim daca o va face.
__________________
Imparatia lui Dumnezeu nu vine cu pandire. - Sf. Teofan Zavoratul
Reply With Quote
  #34  
Vechi 16.07.2009, 18:47:13
vsm vsm is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2006
Locație: Tara Maicii Domnului
Religia: Ortodox
Mesaje: 117
Implicit

Este trist ceea ce am citit...ma iertati ca indraznesc sa va scriu...unul dintre copiii mei (cel mijlociu) mi-a spus anul trecut ca intentioneaza sa mearga la facultate in Danemarca...m-am ingrozit (stiind starea "duhovniceasca" de acolo!!!) dar i-am spus ca eu ma rog ca Voia Lui Dumnezeu sa se faca!

Ati citit ceva din ceea ce s-a publicat despre Parintele Arsenie Boca?
[COLOR=#800080]http://www.formula-as.ro/2008/815/spiritualitate-39/amintiri-despre-parintele-arsenie-boca-9485[/COLOR]

Cautati pe net si alte materiale...parintele spune ca aici suntem aparati de multe...ganditi-va in cate tari se slujeste Sfanta Liturghie zilnic, ca in manastirile noastre? Sunt ierarhi tradatori...Dumnezeu ne va judeca pe toti, noi nu ii putem judeca dar ne putem ruga mai mult, posti mai mult, ca sa primim puterea de a rezista aici...nu acolo unde cad tinerii pe strazi si nimanui nu-i pasa!!!

Occidentul este in mana celui rau de multa vreme...sa nu-i permitem sa ne cotropeasca si pe noi! Sa postim si sa ne rugam...DUMNEZEU ESTE IUBIRE si nu ne lasa, chiar daca exista iude printre cei care "ne conduc"...IISUS HRISTOS este Acela care ne conduce pe noi...nu oamenii!
__________________
[COLOR=#0000bf]"Asta imi este toata misiunea si rostul pe pamant, pentru care m-a inzestrat cu daruri – desi eu sunt nevrednic. Pentru asta sunt solicitat în toate partile, ca sa propovaduiesc iubirea lui Dumnezeu si sfintirea oamenilor prin iubire. De alte ganduri si rosturi sunt strain." Pr.Arsenie Boca[/COLOR]
Reply With Quote
  #35  
Vechi 16.07.2009, 19:19:43
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vsm Vezi mesajul
Este trist ceea ce am citit...ma iertati ca indraznesc sa va scriu...unul dintre copiii mei (cel mijlociu) mi-a spus anul trecut ca intentioneaza sa mearga la facultate in Danemarca...m-am ingrozit (stiind starea "duhovniceasca" de acolo!!!) dar i-am spus ca eu ma rog ca Voia Lui Dumnezeu sa se faca!

Ati citit ceva din ceea ce s-a publicat despre Parintele Arsenie Boca?
[COLOR=#800080]http://www.formula-as.ro/2008/815/spiritualitate-39/amintiri-despre-parintele-arsenie-boca-9485[/COLOR]

Cautati pe net si alte materiale...parintele spune ca aici suntem aparati de multe...ganditi-va in cate tari se slujeste Sfanta Liturghie zilnic, ca in manastirile noastre? Sunt ierarhi tradatori...Dumnezeu ne va judeca pe toti, noi nu ii putem judeca dar ne putem ruga mai mult, posti mai mult, ca sa primim puterea de a rezista aici...nu acolo unde cad tinerii pe strazi si nimanui nu-i pasa!!!

Occidentul este in mana celui rau de multa vreme...sa nu-i permitem sa ne cotropeasca si pe noi! Sa postim si sa ne rugam...DUMNEZEU ESTE IUBIRE si nu ne lasa, chiar daca exista iude printre cei care "ne conduc"...IISUS HRISTOS este Acela care ne conduce pe noi...nu oamenii!
Este trist, sa aratam cu degetul spre altii.Nu suntem noi in masura sa judecam occidentul, sau sa ne situam noi desupra lor. Sa le vedem totusi pe ale noastre.
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #36  
Vechi 16.07.2009, 19:19:51
sofiaiuga's Avatar
sofiaiuga sofiaiuga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.015
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirelat Vezi mesajul
Nu, dupa ultimele stiri PF Daniel a fost in vizita canonica la Timisoara. Care o fi diferenta intre o vizita canonica si una ne-canonica (scuze de exprimarea cam fortata), oare ce s-o fi ales in urma ei?
nu stiu duferenta ,dar eram pe un tren si un calator mi-a zis ca a fost si el tocmai atunci cu treburi in Timisaora si s-a dus sa vada si el ,la catedrala ...si ...a constatat ca lume mireneasca nu prea era decit putini ,nr.fetelor bisericesti depasind nr.mirenilor!Aceasta ne INDICA CEVA!!...nu?..despre banateni ..si afectul lor fata de patriarhul ..banatean!
Reply With Quote
  #37  
Vechi 18.07.2009, 19:48:34
BogdanF2 BogdanF2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Mesaje: 858
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Nu Cristina, si iti explic de ce:
Femeia nu va ajunge sa avorteze o persoana, un fat, deoarece imediat dupa savirsirea violului, femeii mai nou i se administreaza un preparat numit " the day after pill" ceva de genul unei pastile care anuleaza chimic orice reactie intre sperma nemernicului care a violat-o si ovulul care sa zicem ca era la maturitate in asteptarea fecundarii
Din cate stiu eu e exact pe dos, pilula de a doua zi impiedica embrionul proaspat format sa se ataseze de peretii uter-ului, si este avortat.

Citeste aici: http://en.wikipedia.org/wiki/Emergency_contraception

"Emergency contraceptive pills (ECPs)—sometimes simply referred to as emergency contraceptives (ECs) or the "morning-after pill"—are drugs that act both to prevent [COLOR=#0066cc]ovulation[/COLOR] or [COLOR=#0066cc]fertilization[/COLOR] and possibly [SIZE=3]post-fertilization [/SIZE][SIZE=3][COLOR=#0066cc]implantation[/COLOR][/SIZE] of a [COLOR=#0066cc]blastocyst[/COLOR] ([COLOR=#0066cc]embryo[/COLOR])."
Reply With Quote
  #38  
Vechi 18.07.2009, 23:17:59
cristinamaria cristinamaria is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.04.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 292
Implicit

Indiferent ca este cum spune Bogdan sau cum spune andreicozia, contraceptia si in acest caz sau avortul eu le vad ca si pacat. Daca o nenorocire se abate peste tine (cum este violul) trebuie sa ti-o asumi si sa ii suporti consecintele. Probabil ca vei avea si ceva de invatat din ea.
__________________
Imparatia lui Dumnezeu nu vine cu pandire. - Sf. Teofan Zavoratul
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Nu mai cred in Dumnezeu bubulyna Generalitati 11 08.03.2010 10:04:35
Asa cred io! consuela Generalitati 22 05.06.2007 16:01:03