Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #51  
Vechi 14.07.2010, 17:22:30
Georgi_85
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adriana98 Vezi mesajul
Unul din motivele sinuciderii cuiva ar putea fi tocmai lipsa de compasiune, dragoste și înțelegere, răceala și aerele de superioritate cu care unii pun eticheta lașității pe fruntea unor nefericite suflete, aflate pe marginea prăpastiei.
De altfel, lipsa de milă de la diavol vine...

Pentru că nu știm și nici nu putem ști ce este în sufletul cuiva atunci când acesta recurge la actul disperat al sinuciderii, nu avem dreptul de a-l judeca (de a da un verdict), dându-i astfel încă un brânci (fie și post-mortem) spre negrele adâncuri ...
Nu ne este dat nouă a ne ocupa de judecarea sufletelor, ci aceasta HRISTOS, MÎNTUITORUL nostru, o va face.

Aceasta nu înseamnă că aș aproba sinuciderea în sine, însă când auzim că cineva și-a luat viața, ar trebui să ne simțim zguduiți din temelii și să ne întrebăm dacă nu cumva am fi putut face ceva pentru acea persoană.
Într-un fel, fiecare dintre noi este - direct sau indirect - responsabil de multe nenorociri ce se abat asupra celor din jurul nostru. Uneori chiar prin niște vorbe rostite într-o discuție sau cuvinte scrise pe un forum ...

Să ne ferească Dumnezeu pe toți de deznădejdea în care oricare dintre noi am putea cădea în vreun moment al vieții și Dumnezeu să le lumineze cugetul celor fără de milă și care se cred stăpîni pe orice fel de situații (de parcă le-ar putea anticipa pe toate) !

Adriana, momente de deznadejde toti avem si nimeni nu e stapan absolut pe toate situatiile. Dar nu ne punem latul de gat si nici nu luam pastile sa ne sinucidem. Vezi, aici e diferenta!
Reply With Quote
  #52  
Vechi 14.07.2010, 17:22:51
vsovivi vsovivi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Locație: Insectharul ortodox, în nepocăibilul pocăibil și pocăindu-se tainic.
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.459
Implicit

Nu sunt ei de vină sinucigașii, căci avem de a face cu niște date concrete:

-acum trei săptămâni a avut o tentativă cu medicamente, pentru ce altceva decât ori din motive de cancer ori din motive de...

-primul soț a murit după ce s-a cuplat cu o oarecare Eniko,

-soțul acesta de acum probabil nu era acasă, că n-ar fi lăsat-o să se sinucidă, și când s-a întors a găsit-o la 6,30 căzută în hol, ucisă cu pesticidul pentru furnici si insecte; o fi citit mesajul de pe telefon, de aia a venit... așa „târziu”.

-copilul era cu bunicii...


În mintea unei fete ce ținea atât de mult la dragoste fidelă și să intri la bănuieli sau să constați că și soțul tău al doilea își găsește pe alta... nu te poate duce decât cu gândul la suicid... iar cum în urmă cu trei săptămâni a mai avut o tentativă și soțului se pare că nu i-a păsat... atunci a trimis un mesaj ironic de adio...

Deci șerlok asta bănuie, că abandonul soțului care a sărit în brațele alteia, la care se adaugă cancerul și nu depresia ci curajul... a făcut-o să se sinucidă.

Dar eu nu îl cred pe Șerloc Holmes și nici pe medicii depresiei că depresia vine de la păcate și cred că sărmanul Mircea Petru e nevinovat... și doar pe dracul și pe păcat îl știu că sunt de vină... căci precis satana a insuflat, gelozia, desfrânarea, soluția și alte asemenea drăcovenii în mintea ei distrugând o familie foarte fericită.

Deci ai văzut dumneata cum era demult ucisă dragostea curată? Acum a murit decît un trup... fără viață... și niciîntr-un caz nu ea a ucis Dragostea, ci ea a cântat-o cum nu se putea mai frumos...

Așa că depresia vine de la păcate, dar ea a avut un curaj foarte mare, bine speculat de satana... căci ea nu se temea de nimic decât de Dumnezeu... și o clipă a uitat de Dumnezeu și gata... a fost ucisă cu pesticid ca furnicile de câtrez gândul rău, de către cel viclean.

O clipă nu ești atent și în ceasul rău îți poate fi fatal, căci a avut 42 de ani atunci când i-a venit primadată ideea, și n-a apucat să vadă lumina zilei celor 43 de ani...

Deci e blestemul celor 42 de ani de comunism... și ea, sărmana, n-a reușit să ajungă să intre în Cannaan, murind asemenea lui Moise, sau asemenea poporului răzvrătit în pustie, mușcată de șerpi. De puii de VIPeră ce o devorează pe mămica lor, sau de năpârpârcă neagră... contele Black Eader.

Deci nu sinucigașii sunt de vină că și în Iuda Iscarioteanul a intrat dracul de l-a vândut pe Domnul și apoi s-a sinucis, și-a tăiat viața, ci atunci când ai făcut păcatul și ai semnat... atunci ți-ai semnat condamnarea la moarte... atunci când ai judecat, sau ai judecat strâmb, fiind bine „ajutat” și ademenit de cel rău, cel mai mare mincinos speculant din toată creația... și se crede și vrednic de asta, dar nu e vrednic ci lucsifer e un înger căzut.

Last edited by vsovivi; 14.07.2010 at 17:40:42.
Reply With Quote
  #53  
Vechi 14.07.2010, 17:24:43
Georgi_85
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vsovivi Vezi mesajul
Deci e blestemul celor 42 de ani de comunismi... ea, sărmana, n-a reușit să ajungă să intre în Cannaan, murind asemenea lui Moise, sau asemenea poporul răzvrătit în pustie, mușcată de șerpi. De puii de VIPeră.
Foarte profund......
Reply With Quote
  #54  
Vechi 14.07.2010, 17:45:03
CalmDown CalmDown is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.07.2010
Locație: Satu-Mare, România
Religia: Ortodox
Mesaje: 133
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adriana98 Vezi mesajul
Unul din motivele sinuciderii cuiva ar putea fi tocmai lipsa de compasiune, dragoste și înțelegere, răceala și aerele de superioritate cu care unii pun eticheta lașității pe fruntea unor nefericite suflete, aflate pe marginea prăpastiei.
De altfel, lipsa de milă de la diavol vine...
Mi-e milă de potențialii sinucigași atâta vreme cât trăiesc, după ce au ales să plece la dracu', nu mai e problema mea!
Și nu " lipsa de compasiune, dragoste și înțelegere, răceala și aerele de superioritate " îi face să se sinucidă ci PERCEPȚIA LOR că există numai oameni care îi tratează cu " lipsa de compasiune, dragoste și înțelegere, răceala și aerele de superioritate ".
De ce nu o iau "cât'un'gănuc" (încet-încet, reg. ardelenesc) către biserică? De ce nu-și fac din timp prieteni și cunoștințe printre oamenii din biserică? Tehnologia e evoluată, astăzi! Uite, câte "suflete - pereche" ne putem regăsi aici! Chiar nu ne ajută, uneori, părerile, opiniile, intervențiile celorlalți? Chiar și pentru a ne smeri.
Ca exemplu, credeți că m-aș simți bine, dacă li s-ar întâmpla ceva rău celor cu care am comunicat pe forum? Oricum, să știți că n-aș fi prea fericit, inclusiv în privința dvs., care, într-adevăr, numai din iubire creștinească puteți să afirmați că "lipsa de milă de la diavol vine...". Dar, doamnă dragă, "mila de diavol" tot de la diavol vine!

Citat:
Pentru că nu știm și nici nu putem ști ce este în sufletul cuiva atunci când acesta recurge la actul disperat al sinuciderii, nu avem dreptul de a-l judeca (de a da un verdict), dându-i astfel încă un brânci (fie și post-mortem) spre negrele adâncuri ...
Nu ne este dat nouă a ne ocupa de judecarea sufletelor, ci aceasta HRISTOS, MÎNTUITORUL nostru, o va face.
În sufletul celui care se sinucide, psihologic vorbind, este o supraestimare a sinelui, un nivel scăzut (ridicat) al stimei de sine, o percepție deformată a valorilor etc. (FOR MRS. HEAVEN), ceea ce, oricare ar fi motivul, duce la așezarea propriului sine în centrul universului (din ciclul: "las că mor eu, vedeți voi ce faceți fără mine, te uităm peste trei zile!"), ceea ce înseamnă EGOCENTRISM și percepția lumii doar din perspectiva exagerării propriilor interese, ceea ce înseamnă EGOISM.

Predania despre sinucidere ne este dată. Mântuire nu există decât în filmele comerciale americane (chiar am văzut unul, în urmă cu o lună, o sinucigașă mântuită!, Doamne iartă-mă!). În rest, nemărginirea iubirii lui Dumnezeu este știută.


Citat:
Aceasta nu înseamnă că aș aproba sinuciderea în sine, însă când auzim că cineva și-a luat viața, ar trebui să ne simțim zguduiți din temelii și să ne întrebăm dacă nu cumva am fi putut face ceva pentru acea persoană.
Într-un fel, fiecare dintre noi este - direct sau indirect - responsabil de multe nenorociri ce se abat asupra celor din jurul nostru. Uneori chiar prin niște vorbe rostite într-o discuție sau cuvinte scrise pe un forum ...
Atitudinea că fiecare suntem responsabili pentru ceilalți e pozitivă, sunt de acord. Dar nu trebuie să i-o și spun celuilalt, mai ales necreștin fiind, că s-ar putea să am surpriza să și profite de pe urma "naivității mele", din punctul lui de vedere.

Citat:
Să ne ferească Dumnezeu pe toți de deznădejdea în care oricare dintre noi am putea cădea în vreun moment al vieții și Dumnezeu să le lumineze cugetul celor fără de milă și care se cred stăpîni pe orice fel de situații (de parcă le-ar putea anticipa pe toate)
!
Dumnezeu ne ferește dacă ne ferim și singuri! Cât de deznădăjduiți suntem sau nu depinde numai de noi!
__________________
„Dacă zice cineva: iubesc pe Dumnezeu, iar pe fratele său îl urăște, mincinos este!... Căci dragostea de Dumnezeu aceasta este: să păzim poruncile Lui...” (Sfântul Apostol Ioan)
Reply With Quote
  #55  
Vechi 14.07.2010, 17:47:51
vsovivi vsovivi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Locație: Insectharul ortodox, în nepocăibilul pocăibil și pocăindu-se tainic.
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.459
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Georgi_85 Vezi mesajul
Citat:
În prealabil postat de vsovivi
Deci e blestemul celor 42 de ani de comunismi... ea, sărmana, n-a reușit să ajungă să intre în Cannaan, murind asemenea lui Moise, sau asemenea poporul răzvrătit în pustie, mușcată de șerpi. De puii de VIPeră.
Foarte profund......
Uite-te mai bine că am corectat:

Deci e blestemul celor 42 de ani de comunism... și ea, sărmana, n-a reușit să ajungă să intre în Cannaan, murind asemenea lui Moise, sau asemenea poporului răzvrătit în pustie, mușcată de șerpi. De puii de VIPeră ce o devorează pe mămica lor, sau de năpârpârcă neagră... contele Black Eader, (scris Edder).

Deci nu sinucigașii sunt de vină că și în Iuda Iscarioteanul a intrat dracul de l-a vândut pe Domnul și apoi s-a sinucis, a vândut Darul, și cînd a aflat ce a făcut și-a tăiat viața, ci atunci când ai făcut păcatul și ai semnat... atunci ți-ai semnat defapt condamnarea la moarte... atunci când ai judecat, sau ai judecat strâmb, fiind bine „ajutat” și ademenit de cel rău, cel mai mare mincinos speculant din toată creația... și se crede și vrednic de asta, dar nu e vrednic ci lucsifer e un înger căzut și încrezut și mîndru de neascultarea sa. Deci sărmana fată dragă o fi căzut în mrejele satanei, și a uitat de Dumnezeu, o clipă, și o clipă a fost suficient ca să reușească „soluția”.

Deci e vorba de avocățelașul mincinos care a sfâtuit-o în miez de noapte la vrăjeală... în ultima ei zi de pustiu, de deșert comunist, căci a murit la 42 de ani și la câteva ore de a împlini frumoasa vârstă a răsăritului celor 43 de ani.

Last edited by vsovivi; 14.07.2010 at 18:06:50.
Reply With Quote
  #56  
Vechi 14.07.2010, 17:50:23
vidoveczandrei's Avatar
vidoveczandrei vidoveczandrei is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.02.2010
Locație: oradea
Religia: Ortodox
Mesaje: 475
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru vidoveczandrei
Implicit

nu mai plangeti dragi crestini si nu fiti suparati,Domnul Dumnezeu si cu Sfintii Sai o sa aiba grija ei de ea,ca Domnul e bun si milostiv,Domnul sa o ierte,dar Domnul poate avea nevoie de cineva care sai mai cante spre al alina spre manie.
__________________
"Cand e vorba de lucruri trecatoare si pamantesti, suntem sarguitori si ravnitori, dar cand putem agonisi atat de usor pe cele netrecatoare si vesnice, noi intarziem si trandavim."Sfantul Ioan Gura de Aur
Reply With Quote
  #57  
Vechi 14.07.2010, 17:52:54
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Wink

Citat:
În prealabil postat de CalmDown Vezi mesajul
Mi-e milă de potențialii sinucigași atâta vreme cât trăiesc, după ce au ales să plece la dracu', nu mai e problema mea!
!
Sunt curios ce parere ai despre cei sare se sinucid la fel de "constient" si se duc "la dreacu" insa o fac lent, prin alcool, prin fumat, prin mincat fara masura, murit incet din diverse boli ale patimilor.

Sau definitia sinuciderii dupa tine inseamna ceva rapid, taiat de vene, inghitit pe loc otrava , sarit de pe bloc?

Oare care o fi diferenta...DOAR DE TIMP?..atunci se pune problema, de ce ii trimite Dumnezeu la dracu' daca pentru El timpul este diferit de timpul nostru.

Plus, Hristos nu a mentionat niciodata nimic depsre sinucigasi..asa ca..sa ne vedem de ale noastre si sa-i inmormintam cu aceleasi traditii ca si pentru toti
Reply With Quote
  #58  
Vechi 14.07.2010, 18:11:51
vsm vsm is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2006
Locație: Tara Maicii Domnului
Religia: Ortodox
Mesaje: 117
Implicit Dumnezeu sa o ierte si sa o odihneasca!

Dumnezeu sa o ierte si sa o odihneasca!
Un
Mic
Neinsemnat gand pentru
Eliberarea de
Zalele pacatului
EL
UNICUL

SALVATORUL
ADEVARUL

OCROTITORUL

IUBIREA
ETERNA ne indeamna la
RUGACIUNE...
Trebuie sa ne rugam NEINCETAT
Exista BUCURIA

SIMPLITATII si a
IUBIRII

SFINTE
ADEVARATE

O IUBIRE VESNICA

O IUBIRE CARE SE JERTFESTE
De acolo de sus vine pentru ea, el, tu,noi
Inimile noastre ar trebui sa fie una in
HRISTOS IISUS MANTUITORUL
Nostru
EL ne
Ajuta neincetat
Sa mergem pe
CALE, sa II MULTUMIM si sa ne SMERIM, macar putin...
Amin
!

DOAMNE IISUSE HRISTOASE, FIUL LUI DUMNEZEU, MILUIESTE-NE PE NOI PACATOSII!

TU AI MILA BUNULE SI DE SUFLETELUL MADALINEI, si DE TOATE SUFLETELELE CARE VIN LA TINE...IARTA-NE CA NU STIM SA NE SMERIM...SI INVATA-NE CUMVA...TE RUGAM! Amin.
__________________
[COLOR=#0000bf]"Asta imi este toata misiunea si rostul pe pamant, pentru care m-a inzestrat cu daruri – desi eu sunt nevrednic. Pentru asta sunt solicitat în toate partile, ca sa propovaduiesc iubirea lui Dumnezeu si sfintirea oamenilor prin iubire. De alte ganduri si rosturi sunt strain." Pr.Arsenie Boca[/COLOR]
Reply With Quote
  #59  
Vechi 14.07.2010, 18:16:33
vsovivi vsovivi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Locație: Insectharul ortodox, în nepocăibilul pocăibil și pocăindu-se tainic.
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.459
Implicit

În concluzie nu Mircea Petru e de vină, ci așa cum bănuiam, iată cine i-a furat dragostea și viața, e de culoare ROZ și numele lui e : FURADAN! Ai văzut? I-a amintit duhul rău de planul care l-a pus la cale și a forțat-o să-l pună în aplicare exact ca mai înainte cu 3 săptămâni, atunci când a programat-o definitiv... căci dacă o lăsa să doarmă, până dimineața, nu se mai întâmpla nimic necurat. Dar mă întreb de ce prietena respectivă nu a avut atâta minte încât în loc de furadan să-i pună suc de morcovi în sticlă? Era o faptă bună, dar iată că prietenii știu uneori să te ajute ca sub jurământ, și așa te ajută de nu te mai ridici de jos! Și de ziua ei ar fi fost casa plină de prieteni... prieteni buni... dacă ar mai fi rezistat câteva ore de noaptea cu eclipsă totală și atât de amară... până în Răsăritul Soarelui... Nu a lăsat-o comunismul să biruie, cei 42 de ani de blestem și blestemul se răzbună pe cei mai buni, pe cei mai nevinovați, pe cei mai neștiutori, pe cei mai sinceri, pe cei mai viteji, pe cei mai drepți.

Last edited by vsovivi; 14.07.2010 at 18:35:47.
Reply With Quote
  #60  
Vechi 14.07.2010, 18:34:09
CalmDown CalmDown is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.07.2010
Locație: Satu-Mare, România
Religia: Ortodox
Mesaje: 133
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Sunt curios ce parere ai despre cei sare se sinucid la fel de "constient" si se duc "la dreacu" insa o fac lent, prin alcool, prin fumat, prin mincat fara masura, murit incet din diverse boli ale patimilor.

Sau definitia sinuciderii dupa tine inseamna ceva rapid, taiat de vene, inghitit pe loc otrava , sarit de pe bloc?

Oare care o fi diferenta...DOAR DE TIMP?..atunci se pune problema, de ce ii trimite Dumnezeu la dracu' daca pentru El timpul este diferit de timpul nostru.

Plus, Hristos nu a mentionat niciodata nimic depsre sinucigasi..asa ca..sa ne vedem de ale noastre si sa-i inmormintam cu aceleasi traditii ca si pentru toti
Despre cei care "se sinucid la fel de "constient" si se duc "la dreacu" insa o fac lent, prin alcool, prin fumat, prin mincat fara masura, murit incet din diverse boli ale patimilor.", am exact părerea pe care o am despre toți POTENȚIALII SINUCIGAȘI și nu SINUCIGAȘI.
Exemplu: Dragul meu domn, până acum o vreme și eu am fost potențial sinucigaș prin faptul că fumam și mai consumam alcool (ocazional, vin și pălincă ardeleanească). N-o mai fac dintr-un motiv simplu: declarația mea de creștin ortodox contravenea apucăturilor mele spre fumat și alcool (chiar dacă în posturi nu mai consumam țigări și alcool). Și n-am avut milă de mine, nu m-am mai complăcut în așa ceva.

A ucide (crima) este un păcat interzis de Decalogul lui Moise. Ei bine, odată ce-ai ucis, ai iertare? Da ai iertare, prin jertfa Mântuitorului Iisus Hristos: pocăință, spovedanie, împărtășanie, iertare. Aceasta e ordinea firească.
Dar sinucigașul care a comis crima împotriva lui însuși, dragul meu domn, și-a refuzat dreptul la pocăință în această viață. Chiar și în momentul morții a păcătuit crunt: a ucis suflarea de viață pe care Dumnezeu i-a dat-o. Dreptul de viață și de moarte este al lui Dumnezeu! ("Eu sunt Adevărul, Calea și Viața", ne spune Iisus Hristos). Cine procedează altfel se aseamănă cu însuși Lucifer, îngerul căzut, adică Dracul, care s-a răsculat a vrut să fie asemenea Creatorului lui. Din acest motiv, am spus "Mi-e milă de potențialii sinucigași atâta vreme cât trăiesc, după ce au ales să plece la dracu', nu mai e problema mea!".

Cât despre înmormântare, din punctul meu de vedere, nu e nici o problemă: a ales să nu iubească credința ortodoxă (care consideră sinuciderea păcat), nu văd de ce ar fi înmormântată după tradițiile Bisericii ortodoxe, nu după tradițiile comunităților de ortodocși!
__________________
„Dacă zice cineva: iubesc pe Dumnezeu, iar pe fratele său îl urăște, mincinos este!... Căci dragostea de Dumnezeu aceasta este: să păzim poruncile Lui...” (Sfântul Apostol Ioan)

Last edited by CalmDown; 14.07.2010 at 18:36:25.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Madalina Manole Carmen FUNIERU Slujba inmormantarii 61 04.10.2021 15:46:54
Bunica mea a plecat la Domnul... glykys Generalitati 75 12.06.2014 10:24:15
Parintele Arsenie Papacioc a plecat la Domnul Adriana Cluj Stiri, actualitati, anunturi 77 18.11.2012 12:58:30
Cornel Fugaru a plecat la Domnul + cristiboss56 Generalitati 8 15.07.2011 12:10:54
IPS Bartolomeu, a plecat la Domnul!+ cristiboss56 Stiri, actualitati, anunturi 77 18.03.2011 12:13:17