Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Intrebari utilizatori
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 08.11.2014, 16:13:01
Ioan_Cezar Ioan_Cezar is offline
Banned
 
Data înregistrării: 17.06.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.618
Implicit

Citat:
În prealabil postat de negruta Vezi mesajul
Ba dimpotriva, ii multumesc lui Dumnezeu ca m-a adus la biserica!
Mulțumește-I, mulțumește-I, cum altfel?
Dar fă-ți tratamentul, dacă tot ai ajuns în Bolniță.
Oare, când erai în halul în care erai (așa cum zici că a spus părintele) Dumnezeu te-a tocmit să vorbești de rău pe psihologi și pe psihiatri?
Fă-ți tratamentul sfânt al pocăinței și nimic altceva, că pentru asta te-a dus Dumnezeu în Biserica Lui!
Pentru început, poate că ar trebui să te abții de la comentarii în domeniile unde nu ai căderea să emiți judecăți de valoare. Ar fi un prim semn de însănătoșire, cred.

P.S. Cât despre faptul că scrii despre un preot că ar fi afirmat acel lucru, greșești pe mai multe planuri simultan:
a) divulgi o opinie personală a preotului, fără a dovedi că ai consimțământul lui în prealabil; te arăți indiscretă, slobodă la gură în chestiuni care țin de taina relației duhovnicești; prin asta riști în primul rând să pierzi darul chemării în Biserică.
b) pui pe părinte (cum dealtfel ai mai făcut și în alte postări pe alt topic) într-o postură negativă; aici în conflict cu specialiștii din domeniul laic al tulburărilor sufletești; prin aceasta aduci duh de dezbinare între laicat și Biserică, lucru deloc creștinesc, deloc folositor.
c) lovești în imaginea psihologului și a psihiatrului folosindu-te ca argument (perfid?) de presupusa autoritate a părintelui în chestiuni care nu îl privesc, de fapt - deoarece preotul nu are menirea de a evalua terapia psihologică ci doar pe aceea de a păstori duhovnicește pe credincioși.
d) arăți lipsă de cunoștințe și de discernământ în chestiuni pe care le abordează cu prudență cei mai buni terapeuți care sunt totodată și credincioși creștini sau chiar preoți - anume, în domeniul fin și complex al așazisei psihoterapii ortodoxe.
Poate ar fi cazul să iei aminte și să-ți smerești puțin mintea și vorba.

Last edited by Ioan_Cezar; 09.11.2014 at 03:03:23.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 08.11.2014, 16:41:10
Ioan_Cezar Ioan_Cezar is offline
Banned
 
Data înregistrării: 17.06.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.618
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Interesanta ipoteza aceasta. Imi dau seama ca este sustenabila.
Dar, personal, consider ca depresia este rodul necredintei. De aceea o si vedem, astazi, mai raspandita decat in orice epoca anterioara. Repet, eu, care am tratat si tratez sute de depresivi, nu am intalnit niciodata un depresiv care sa fie crestin practicant. Duhul acesta al depresiei este incompatibil cu entuziasmul caracteristic tuturor celor carora flama credintei le-a cuprins inima si aripa "nebuniei intru Cristos" le-a atins intraga viata, facandu-i sa fie nascuti din nou.

Nu trebuie considerat drept contra-argument faptul ce vedem depresivi care merg la biserica. Exista o tendinta de a-L cauta pe Dumnezeu sadita in inima omului si cel mai tare Il cauta cei care sufera. Un depresiv poate fi, si este adesea, un om care il cauta pe Dumnezeu. Dar nu L-a gasit, inca. Transformarea in Cristos nu a avut loc, chiar daca merg la biserica, bat matanii si fac semnul sfintei cruci, uneori mai ceva decat ceilalti.

Dar cum stim ca, intr-un om, transformarea in Cristos a avut loc ? Dupa roade ii vom cunoaste. Iar cele 12 roade ale Duhului Sfant sunt: iubirea, BUCURIA, PACEA, răbdarea, bunăvoința, bunătatea, fidelitatea, blândețea, cumpătarea, credinta, castitatea.
Deh, Mihnea, fiecare cu lotul lui...:)
Mă aflu exact la polul opus față de experiența ta: lucrez mai mereu cu oameni credincioși, oameni care se țin din copilărie de cele bisericești și care au diverse tulburări psihice - de la atacuri de panică la consum abuziv de substanțe, de la depresie cu tentative de suicid până la tulburări psihotice cronice, de la tulburări banale din sfera stresului până la tulburări structurate de personalitate, de la divorț la doliu etc. Majoritatea sunt creștini.

De aici două concluzii posibile:
a) ori diagnosticul de depresie este pus greșit sau nu e pus când ar trebui;
b) ori depresia, cum spuneam, nu cruță pe nimeni (așa cum nici gripa, nici vărsatul de vânt, nici paralizia pleoapei ochiului stâng, nici Alzheimerul, diabetul ori moartea), indiferent de credincioșie.

Sper că nu susții, cum îmi pare că am sesizat printre rânduri, că pacienții tăi nondepresivi sunt ... catolici, iar cei depresivi sunt neoprotestanți, musulmani, budiști și, evident, ortodocși!......:)
Reply With Quote
  #23  
Vechi 08.11.2014, 17:32:47
negruta negruta is offline
Banned
 
Data înregistrării: 25.06.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 35
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ioan_Cezar Vezi mesajul
Mulțumește-i, mulțumește-i, cum altfel?
Dar fă-ți tratamentul, dacă tot ai ajuns în Bolniță.
Oare, când erai în halul în care erai (așa cum zici că a spus părintele) Dumnezeu te-a tocmit să vorbești de rău pe psihologi și pe psihiatri?
Fă-ți tratamentul sfânt al pocăinței și nimic altceva, că pentru asta te-a dus Dumnezeu în Biserica Lui!
Pentru început, poate că ar trebui să te abții de la comentarii în domeniile unde nu ai căderea să emiți judecăți de valoare. Ar fi un prim semn de însănătoșire, cred.

P.S. Cât despre faptul că scrii despre un preot că ar fi afirmat acel lucru, greșești pe mai multe planuri simultan:
a) divulgi o opinie personală a preotului, fără a dovedi că ai consimțământul lui în prealabil; te arăți indiscretă, slobodă la gură în chestiuni care țin de taina relației duhovnicești; prin asta riști în primul rând să pierzi darul chemării în Biserică.
b) pui pe părinte (cum dealtfel ai mai făcut și în alte postări pe alt topic) într-o postură negativă; aici în conflict cu specialiștii din domeniul laic al tulburărilor sufletești; prin aceasta aduci duh de dezbinare între laicat și Biserică, lucru deloc creștinesc, deloc folositor.
c) lovești în imaginea psihologului și a psihiatrului folosindu-te ca argument (perfid?) de presupusa autoritate a părintelui în chestiuni care nu îl privesc, de fapt - deoarece preotul nu are menirea de a evalua terapia psihologică ci doar pe aceea de a păstori duhovnicește pe credincioși.
d) arăți lipsă de cunoștințe și de discernământ în chestiuni pe care le abordează cu prudență cei mai buni terapeuți care sunt totodată și credincioși creștini sau chiar preoți - anume, în domeniul fin și complex al așazisei psihoterapii ortodoxe.
Poate ar fi cazul să iei aminte și să-ți smerești puțin mintea și vorba.

Cuvintele dvs., chiar de nu ati avut intentia asta, ma fac sa ma gandesc la un mare adevar - ca Dumnezeu este singurul doctor al sufletelor si al trupurilor noastre. Ce bine ca exista Dumnezeu si slujitorii lui, preotii, plini de har tamaduitor!
Reply With Quote
  #24  
Vechi 08.11.2014, 17:42:53
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Daca vrei sa fii depresiv, in fiecare minut poti sa fii. Te poti considera o victima pentru N motive mai mult sau mai putin importante. In plus, necuratul, care ne lupta prin patimile noastre, nu prin altceva, e foarte inventiv. In fiecare minut ne poate trimite ganduri nocive despre aproapele sau chiar despre Dumnezeu. Scopul final al lucrarii lui este acesta: sa ne vare in deznadejde.

Un crestin trebuie sa lupte sa nu ajunga in aceasta stare, sa aiba trezvie si sa citeasca pentru a deosebi gandurile care-i vin de la Dumnezeu de cele care vin de la vrajmasul. Daca nu face acest lucru, desigur poate sa apeleze la metode care nu-i cer nici post, nici rugaciune si, mai ales, nu-i cer smerenie!

Cine e capabil sa se smereasca in fata lui Dumnezeu si sa-si recunosaca pacatele pe care le face zilnic cu vorba, cu fapta si mai ales cu gandul nu mai trebuie sa se umileasca in fata psihiatrilor si a psihologilor.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 08.11.2014, 19:50:58
forever... forever... is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.09.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 274
Implicit

Oare de unde aceste reacții radicale la adresa psihologilor și a psihiatrilor?

De unde ideea că în fața lor te umilești?

Desigur, Dumnezeu este doctorul sufletelor și al trupurilor, iar Biserica și preoții ne ajută să fim sănătoși. Asta nu înseamnă că nu vom mai avea nevoie de medici, sau unii dintre noi chiar de psihologi și psihiatri.

Dar dacă părintele duhovnic îți recomandă să urmezi și sfaturile, respectiv tratamentele unor specialiști în domeniul acesta mult controversat, veți zice că acest preot greșește? Sau n-o fi bun slujitor al lui Hristos... Doamne iartă-mă!

Părerea mea este că nu știm noi căile prin care lucrează Domnul. Personal nu sunt pentru a merge la un medic etc. pentru orice fleac, dar nici să cădem în extrema cealaltă nu mi se pare sănătos.

A se mai citi fragmentul din Părintele Nicolae Steinhardt...
Reply With Quote
  #26  
Vechi 08.11.2014, 23:08:34
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

A SE UMILÍ mă ~ésc intranz. 1) A se pune în mod voit într-o situație de inferioritate față de cineva (pentru a-și atinge anumite scopuri); a deveni umil; a se înjosi. 2) A adopta în mod voit o atitudine de inferioritate față de cineva sau de ceva. /<sl. umiliti
Sursa: NODEX (2002)

Orice boala ne poate face sa devenim umili. Iar cand cerem ajutorul de la Dumnezeu sau de la un medic, automat o facem de pe pozitia celui care cere ajutor, nu de pe a celui care il da.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 08.11.2014, 23:39:58
Ioan_Cezar Ioan_Cezar is offline
Banned
 
Data înregistrării: 17.06.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.618
Implicit

Citat:
În prealabil postat de negruta Vezi mesajul
Cuvintele dvs., chiar de nu ati avut intentia asta, ma fac sa ma gandesc la un mare adevar - ca Dumnezeu este singurul doctor al sufletelor si al trupurilor noastre. Ce bine ca exista Dumnezeu si slujitorii lui, preotii, plini de har tamaduitor!
Te consideri o persoană tămăduită prin harul preoțesc?
Slavă lui Dumnezeu, dacă așa stau lucrurile.
Dar în ce constă tămăduirea de care sugerezi că ai avut parte (ai scris doar că erai într-un hal...)? Poți face vreo precizare lămuritoare?
Fără indiscreții inutile, desigur; totuși zi-mi ceva limpede, ceva care să poată fi împărtășit altor creștini. (Îți reamintesc că nu constituie un păcat să mărturisim vindecarea pe care ne-a adus-o Dumnezeu, precum vedem că se întâmplă în Biserică și cum găsim chiar în Evanghelie, adeseori.)

*
Hristos este Doctorul. Cum înțelegi că lucrează El? Poți să expui, fie și succint?
Crezi că Dumnezeu nu lucrează și prin oameni? De pildă prin medici, prin psihologi, prin aproapele?
Bunul samarinean era Dumnezeu? Sau om? Dacă a fost om, de ce nu a trecut mai departe lăsînd pe Dumnezeu să se ocupe de cel rănit?
Cel care face un gest de milostenie e Dumnezeu? E Înger? E Arhanghel? Sau e om dăruit cu iubirea de aproapele?

*
Preotul plin de har merge vreodată la doctor pentru ajutor? Dar la psiholog? Dar la psihiatru? Iar dacă mulți preoți solicită servicii medicale și psihologice/psihiatrice, ce înțelegi din asta?

*
Călugării apelează vreodată la medic? Dar la psiholog? Dar la psihiatru?
Mânăstirile colaborează cu vreo clinică medicală?

*
Cunoști în Biserica Ortodoxă vreo interdicție de a solicita (sau de a oferi) ajutor medical? Dar ajutor psihologic? Dacă știi vreo opreliște, te rog precizează conținutul și sursa, să luăm și noi act de realitate.

Cum ți se pare simpozionul internațional cu tema "Valențe terapeutice ale spiritualității ortodoxe și direcții principale în dezvoltarea psihologiei umane" prezentat aici: http://www.familiaortodoxa.ro/2013/0...atii-ortodoxe/

Dar ultima propoziție din textul următor? http://ziarullumina.ro/viata-biseric...r-defavorizati

Last edited by Ioan_Cezar; 08.11.2014 at 23:54:21.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 09.11.2014, 00:30:59
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

,,Să învieze și sufletul tău, roaba lui Dumnezeu M.! De la surioara ta K. am aflat trista poveste a vieții tale. [COLOR=#ff0000]Din inimă te compătimesc și după puterea mea ma rog pentru tine, să-ți dăruiască Domnul mila Sa. Copilașul meu! Numai la Domnul și întru Domnul îți poți găsi pacea sufletească. Sufletul tău chinuit, numai intru Domnul, întru pocăință și îndreptarea vieții își poate găsi bucuria. [/COLOR]
Păcatul cu otrava sa omoară sufletul omului. Și sufletul înviază datorită lucrării învioratoare a pocăinței. Dacă te vei pocăi, vei vedea prin propria ta experiență adevărul cuvintelor mele. Să se depărteze de la tine orice deznădejde! Domnul își întinde sfintele Sale mâini, ce sunt gata să te primească, ca pe orice alt păcătos, ce se căiește, în brațele Tatălui. Dacă Domnul nu îi respinge pe păcătoșii ce se căiesc, cum au fost vameșul, desfrânata, Pavel-apostolul, cuvioasa Maria Egipteanca și mulți alții, [COLOR=#ff0000]nu te va respinge nici preotul ortodox. Numai să te căiești, numai sa zici din inimă: „Am greșit, iartă-mă!”[/COLOR] De pocăința ta se vor bucura și Domnul, și îngerii, și oamenii lui Dumnezeu. Stăruința în păcat îi întristează. Așadar, apropie-te de Domnul cu smerenie și pocăință, leapădă atracția față de păcat, gustă din cupa pocăinței și vei vedea bunătatea lui Dumnezeu, căci se spune: “Gustați și vedeți că bun este Domnul”. Domnul să te ințelepțească. Chem asupra ta binecuvântarea lui Dumnezeu."



Sursa:


http://www.cuvantul-ortodox.ro/2014/...de-si-sa-vina/
Reply With Quote
  #29  
Vechi 09.11.2014, 01:14:48
negruta negruta is offline
Banned
 
Data înregistrării: 25.06.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 35
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ioan_Cezar Vezi mesajul
Te consideri o persoană tămăduită prin harul preoțesc?
Slavă lui Dumnezeu, dacă așa stau lucrurile.
Dar în ce constă tămăduirea de care sugerezi că ai avut parte (ai scris doar că erai într-un hal...)? Poți face vreo precizare lămuritoare?
Fără indiscreții inutile, desigur; totuși zi-mi ceva limpede, ceva care să poată fi împărtășit altor creștini. (Îți reamintesc că nu constituie un păcat să mărturisim vindecarea pe care ne-a adus-o Dumnezeu, precum vedem că se întâmplă în Biserică și cum găsim chiar în Evanghelie, adeseori.)

*
Hristos este Doctorul. Cum înțelegi că lucrează El? Poți să expui, fie și succint?
Crezi că Dumnezeu nu lucrează și prin oameni? De pildă prin medici, prin psihologi, prin aproapele?
Bunul samarinean era Dumnezeu? Sau om? Dacă a fost om, de ce nu a trecut mai departe lăsînd pe Dumnezeu să se ocupe de cel rănit?
Cel care face un gest de milostenie e Dumnezeu? E Înger? E Arhanghel? Sau e om dăruit cu iubirea de aproapele?

*
Preotul plin de har merge vreodată la doctor pentru ajutor? Dar la psiholog? Dar la psihiatru? Iar dacă mulți preoți solicită servicii medicale și psihologice/psihiatrice, ce înțelegi din asta?

*
Călugării apelează vreodată la medic? Dar la psiholog? Dar la psihiatru?
Mânăstirile colaborează cu vreo clinică medicală?

*
Cunoști în Biserica Ortodoxă vreo interdicție de a solicita (sau de a oferi) ajutor medical? Dar ajutor psihologic? Dacă știi vreo opreliște, te rog precizează conținutul și sursa, să luăm și noi act de realitate.

Cum ți se pare simpozionul internațional cu tema "Valențe terapeutice ale spiritualității ortodoxe și direcții principale în dezvoltarea psihologiei umane" prezentat aici: http://www.familiaortodoxa.ro/2013/0...atii-ortodoxe/

Dar ultima propoziție din textul următor? http://ziarullumina.ro/viata-biseric...r-defavorizati
Nu mi-am propus sa va judec, nici sa va jignesc. Stilul pe care l-ati ales lasa mult de dorit. Prefer sa nu raspund intrebarilor dvs. si sa fiu clasificata ca lipsita de argumente, decat sa ajungem sa ne contrazicem fara niciun folos.

Doar incerc sa-mi imaginez ce mina si ce discurs v-ati fi compus, daca m-as fi aratat interesata de serviciile dvs. Daa.., un om calm, respectuos, un bun crestin, un bun psiholog. In schimb, n-ati reusit decat sa-mi oferiti o imagine care nu inspira incredere.

Retineti, va rog, un aspect. Un adevarat crestin ortodox practicant poate fi oricand si un bun psiholog, viceversa muult, mult mai greu sau deloc...
Reply With Quote
  #30  
Vechi 09.11.2014, 01:46:18
Ioan_Cezar Ioan_Cezar is offline
Banned
 
Data înregistrării: 17.06.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.618
Implicit

Ți-am cerut să răspunzi la întrebări simple și clare. Întrebări pe care ți le poate pune orice creștin pentru a afla cine ești de fapt și ce faci aici pe forum.

Răspunde ca un creștin, dacă tot te dai ortodoxă! Arată-ne cine ești cu adevărat, nu te mai preface și nu mai vinde castraveți grădinarului.

Last edited by Ioan_Cezar; 09.11.2014 at 01:48:27.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Pentru cei care sufera de depresie laurastifter Generalitati 62 19.12.2013 00:38:09
Depresie- anxietate Fosta-depresiva Generalitati 2 27.02.2012 19:20:37
Puterea rugaciunii Rodica50 Generalitati 20 02.02.2011 12:19:37
depresie iulimari2004 Generalitati 7 28.05.2008 00:25:49
Eram in depresie si il uram pe tatal meu Ioan_Ciobota Generalitati 1 12.09.2006 20:12:10