Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 28.05.2010, 12:32:57
Noesisaa's Avatar
Noesisaa Noesisaa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Locație: Christendom
Religia: Catolic
Mesaje: 1.826
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Doriana Vezi mesajul
Inteleg ca m-am exprimat gresit, dar mi se pare ca asta e perceptia generala printre ortodocsi, caci ei spun "Ia si sa fie pentru sufletul lui Niculaie, Ioana, Gheorghe..."
Inteleg ca pomana este considerata o milostenie, ceea ce , iarasi, nu mi se pare o perceptie generala. Stiu o fata "pocaita" care intr-o zi mergea pe drum si s-a intamplat sa-i fi fost tare foame. Apare in fata ei o batranica si-i intinde un pateu : "Zi bogdaproste!" :) Fata, cu pateul in mana, timida: "Ma iertati, eu nu zic bogdaproste, dar daca vreti sa-mi dati pateul eu va multumesc frumos". Batranica s-a crispat: "A, nu!" I-a luat pateul din mana si a plecat :))

Ma rog, inteleg ca nu toti stiu ce fac, dar totusi de unde acest obicei? Care este provenienta lui? Adica, una e sa-ti faci mila de sarac dezinteresat, sa-i dai pentru ca are nevoie si e flamand, si alta e sa dai pentru ca speri ca Dumnezeu sa aiba mila de mort. Asta nu mai e darnicie dezinteresata, ci se da cu un scop. Ma insel?

Bun, nu e mila dezinteresata...dar parca rugaciunea in general este dezinteresata? Sigur ne rugam si dezinteresat, dar nerugam si pentru sanatate, mantuire, iertare de pacate, succes, ajutor, etc. etc. Pomana se da cu scopul rugaciunii. Sa luam exemplul de mai sus: batrana da pateul si spune " Sa fie de sufletul lui Ion" " (in sensul ca se roaga pentru mantuirea sufletului lui Ion). Normal ca un raspuns gen "multumesc frumos" nu este raspunsul asteptat si corect, adica o continuare a rugaciunii ei. "Bogdaproste" sau, mai pe romaneste "Dumnezeu primeasca" sau "Dumnezeu sa-l odihneasca" sau ceva de genul, este un raspuns adecvat ca si continuare/raspuns a rugaciunii. Sa spui multumesc frumos cand ti se cere de fapt o rugaciune este ca si cum eu as spune cuiva Buna ziua si mi se raspunde cu "Bat parii", sau mai rau, spun cuiva "Hristos a inviat" si mi se raspunde cu "Buna ziua." Pur si simplu nu se potrivesc.

Ia-o asa: pomana este o invitatie la impreuna-rugaciune pentru sufletul cuiva.
__________________
„Mare ești tu, Doamne, și preavrednic de laudă (…) Căci pentru tine ne‑ai creat și neliniștită este inima noastră până sa-si afle odihna in tine.” (Sfântul Augustin).
Reply With Quote
  #22  
Vechi 28.05.2010, 13:01:47
alinnasser2010 alinnasser2010 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.03.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 161
Implicit

cum sa nu fie pomenit in biblie nimic? ia cauta in vechiu testament la Intelepciunea lui Iisus Sirah vorbeste mult despre pomenirea celor adormiti si nu numai acolo se vorbeste se vorbeste in in noul testament..
Reply With Quote
  #23  
Vechi 28.05.2010, 13:27:35
costache marilena
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Despre parastas


"Parastasul (gr. Paristimi) nu este altceva decat o prescurtare a slujbei de inmormantare. Partea de capetenie o alcatuieste rugaciunea de dezlegare si iertare rostita de preot urmata de “Vesnica Pomenire.” Se savarseste in Biserica dupa Sf. Liturghie, iar cand e cu putinta la mormant.

La parastas se aduce intru pomenirea celui adormit coliva, colac, vin si lumanari.

Parastasul se poate face la plinirea unor soroace ( 40 zile, 6 luni, 1 an, 7 ani ) sau atunci când sunt rânduite pomenirile generale ale morților (moșii de iarnă, moșii de vară, moșii de tomană ).

Ce este coliva? –coliva inchipuie insusi trupul celui adormit si este in acelasi timp un semn vazut al credintei nostre in inviere, pentru ca este facuta din boabe de grau pe care insusi Mantuitorul le-a infatisat ca purtand in ele icoana sau asemanare invierii trupului: dupa cum bobul de grau ca sa incolteasca si sa aduca roada trebuie sa se ingroape mai intai in pamant,apoi sa putrezeasca si in final sa dea rod, tot asa si trupul omenesc mai intai se ingroapa si putrezeste pentru ca sa invieze apoi intru nestricaciune. De aceia la binecuvantarea colivei de catre preot cand se canta Vesnica Pomenire, rudele si prietenii celui adormit ridica farfuria cu coliva, leganand-o pe maini in semn de comuniune sau legatura cu raposatul. Acelasi lucru il inchipuie si gustarea din coliva dupa binecuvantarea ei.

Colacul – facut din grau curat simbolizeaza (se face de obicei rotund) infinitatea lui Dumnezeu, inchipuie vesnicia. Prin aducerea colacului pentru jerfa se inchipuie nazuinta noatra ca bunul Dumnezeu sa daruiasca celui pomenit castigarea vietii vesnice.

Vinul – obiceiul de a stropi cu vin trupul mortilor (la inmormantare), peste groapa (la cimitir), ori peste coliva ( la parastas), simbolizeaza aromatele cu care a fost uns trupul Domnului cand a fost coborat in mormant. Gustarea din paharul cu vin de toti cei prezenti la slujba parasasului, inchipuie comuniunea in credinta si dragoste cu cel adormit."

Text preluat de pe blogul Schitului Darvari


Cele ce se dau de pomana la parastase ( mancare in principal, haine, incaltaminte, etc.) sunt importante ca gest de milostenie fata de cei saraci care primind vor zice bucurosi si din toata inima "dumnezeu sa-i ierte pe cei morti". Prin urmare noi, cei ce facem o pomana, facem doua gesturi placute lui Dumnezeu. Miluim un sarac si ne rugam impreuna cu saracii miluiti pt iertarea pacatelor celor raposati.
Evident ca pomenirea crestinilor adormiti intru Domnul si rugaciunile facute in biserica de catre preoti pentru acestia, sunt indispensabile si mult mai puternice decat cele de mai sus.

Dumnezeu sa-i odihneasca pe cei raposati iar pe noi sa ne mantuiasca!
Reply With Quote
  #24  
Vechi 28.05.2010, 13:43:38
costache marilena
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Doriana Vezi mesajul
Inteleg ca m-am exprimat gresit, dar mi se pare ca asta e perceptia generala printre ortodocsi, caci ei spun "Ia si sa fie pentru sufletul lui Niculaie, Ioana, Gheorghe..."
Inteleg ca pomana este considerata o milostenie, ceea ce , iarasi, nu mi se pare o perceptie generala. Stiu o fata "pocaita" care intr-o zi mergea pe drum si s-a intamplat sa-i fi fost tare foame. Apare in fata ei o batranica si-i intinde un pateu : "Zi bogdaproste!" :) Fata, cu pateul in mana, timida: "Ma iertati, eu nu zic bogdaproste, dar daca vreti sa-mi dati pateul eu va multumesc frumos". Batranica s-a crispat: "A, nu!" I-a luat pateul din mana si a plecat :))

Ma rog, inteleg ca nu toti stiu ce fac, dar totusi de unde acest obicei? Care este provenienta lui? Adica, una e sa-ti faci mila de sarac dezinteresat, sa-i dai pentru ca are nevoie si e flamand, si alta e sa dai pentru ca speri ca Dumnezeu sa aiba mila de mort. Asta nu mai e darnicie dezinteresata, ci se da cu un scop. Ma insel?

Exista vreun link catre o pozitie oficiala a BO vis-a-vis de pomeni?


http://ziua.myforumgratuit.ro/divers...ihaela-t10.htm
Reply With Quote
  #25  
Vechi 28.05.2010, 14:17:48
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Noesisaa Vezi mesajul
. "Bogdaproste" sau, mai pe romaneste "Dumnezeu primeasca" sau "Dumnezeu sa-l odihneasca" sau ceva de genul, este un raspuns adecvat ca si continuare/raspuns a rugaciunii. Sa spui multumesc frumos cand ti se cere de fapt o rugaciune este ca si cum eu as spune cuiva
Din cata slavona stiu eu "bogdaproste" ar veni din "Bog da prosti", care , literar , ar insemna "Dumnezeu sa ierte!" Acum, de, datorita orientarii religioasa a fetii, pe care nu o discutam aici, ea stia ca nu e bine sa manance pomeni. Insa asta nu ar trebui sa anuleze dragostea crestina si sa ne para rau de un pateu dat unui flamand.

Marilena, multumesc pentru link, se explica pe larg rostul rugaciunii pentru morti si randuiala pomenilor si parastaselor. Inca mai caut un link cu folosul pomenilor in varianta oficiala a BO. Adica, cum explica preotul ce sunt pomenile si la ce folosesc.
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14
Reply With Quote
  #26  
Vechi 28.05.2010, 14:24:20
Noesisaa's Avatar
Noesisaa Noesisaa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Locație: Christendom
Religia: Catolic
Mesaje: 1.826
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Doriana Vezi mesajul
Din cata slavona stiu eu "bogdaproste" ar veni din "Bog da prosti", care , literar , ar insemna "Dumnezeu sa ierte!" Acum, de, datorita orientarii religioasa a fetii, pe care nu o discutam aici, ea stia ca nu e bine sa manance pomeni. Insa asta nu ar trebui sa anuleze dragostea crestina si sa ne para rau de un pateu dat unui flamand.
Bun, eu nu stiu slavona deloc, deci tot aceea. Pana la urma asta e si intelesul, rugaciune pentru iertarea celui mort.
Bun, si babuta o leaca habotnica. Sa fi fost in locul ei, as fi lasat pateul fetei si i-as fi spus Doamne ajuta.

Nu prea inteleg de ce sa nu fie bine sa mananci din pomeni. Nu-i mancare jertfita idolilor.
__________________
„Mare ești tu, Doamne, și preavrednic de laudă (…) Căci pentru tine ne‑ai creat și neliniștită este inima noastră până sa-si afle odihna in tine.” (Sfântul Augustin).
Reply With Quote
  #27  
Vechi 28.05.2010, 14:33:37
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Noesisaa Vezi mesajul
Nu prea inteleg de ce sa nu fie bine sa mananci din pomeni. Nu-i mancare jertfita idolilor.
Asta incerc sa aflu si eu. Ce e de fapt pomana? Perceptia generala este ca se da "sa fie pentru sufletul lui X", deci cu o directie precisa. Nu e jertfita idolilor, ci mortului. Mancarea este data mortului sa-l scoata din chinuri sau sa aiba dincolo de mancare, nu stiu. Insa nu am auzit sa spuna "sa fie pentru sufletul tau ca ti-o fi foame"...

E normal ca atunci cand auzi pe cineva ca daruieste pentru sufletul cuiva sa faci un pas inapoi...Daca e pentru sufletul lui X sigur nu e pentru al tau si e daruita lui X, tu esti doar canalul de transmitere. Brrr....Scuze, dar asa arata din exterior...
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14
Reply With Quote
  #28  
Vechi 28.05.2010, 14:41:47
Noesisaa's Avatar
Noesisaa Noesisaa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Locație: Christendom
Religia: Catolic
Mesaje: 1.826
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Doriana Vezi mesajul
Asta incerc sa aflu si eu. Ce e de fapt pomana? Perceptia generala este ca se da "sa fie pentru sufletul lui X", deci cu o directie precisa. Nu e jertfita idolilor, ci mortului. Mancarea este data mortului sa-l scoata din chinuri sau sa aiba dincolo de mancare, nu stiu. Insa nu am auzit sa spuna "sa fie pentru sufletul tau ca ti-o fi foame"...
Asta e o leaca de propaganda protestanta anti-ortodoxa, sau in alte cuvinte ce li se spune protestantilor despre ortodocsi ca sa creada ca ortodocsii sunt niste idolatri.

Dupa cum spuneam mai sus, ce se da de pomana nu este pentru a hrani mortul, sau a-l imbraca, sau ceva de genul asta. Nu. Este o jertfa, un sacrificiu facut pentru iertarea sufletului celui adormit. Este si o invitatie la impreuna-rugaciune. Cine crede altfel, greseste. Refuzi pomana, refuzi sa te rogi pentru cel mort.
__________________
„Mare ești tu, Doamne, și preavrednic de laudă (…) Căci pentru tine ne‑ai creat și neliniștită este inima noastră până sa-si afle odihna in tine.” (Sfântul Augustin).
Reply With Quote
  #29  
Vechi 28.05.2010, 14:51:58
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Noesisaa Vezi mesajul
Asta e o leaca de propaganda protestanta anti-ortodoxa, sau in alte cuvinte ce li se spune protestantilor despre ortodocsi ca sa creada ca ortodocsii sunt niste idolatri.

Dupa cum spuneam mai sus, ce se da de pomana nu este pentru a hrani mortul, sau a-l imbraca, sau ceva de genul asta. Nu. Este o jertfa, un sacrificiu facut pentru iertarea sufletului celui adormit. Este si o invitatie la impreuna-rugaciune. Cine crede altfel, greseste. Refuzi pomana, refuzi sa te rogi pentru cel mort.
Posibil sa fie si oleaca de propaganda, dar tu ce ai gandi daca nu ai sti ce e aia pomana si ar veni unul la tine cu formula respectiva? ...

Spui ca este o jertfa...ok, o jertfa adresata cui? Orice jertfa are un destinatar...

Citat:
Refuzi pomana, refuzi sa te rogi pentru cel mort
Aici da-mi voie sa nu fiu de acord. Cui vrea sa se roage nu-i trebuie neaparat un stimul gastronomic. Deci se poate si fara.
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14
Reply With Quote
  #30  
Vechi 28.05.2010, 14:54:35
costache marilena
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Doriana Vezi mesajul
Din cata slavona stiu eu "bogdaproste" ar veni din "Bog da prosti", care , literar , ar insemna "Dumnezeu sa ierte!" Acum, de, datorita orientarii religioasa a fetii, pe care nu o discutam aici, ea stia ca nu e bine sa manance pomeni. Insa asta nu ar trebui sa anuleze dragostea crestina si sa ne para rau de un pateu dat unui flamand.

Marilena, multumesc pentru link, se explica pe larg rostul rugaciunii pentru morti si randuiala pomenilor si parastaselor. Inca mai caut un link cu folosul pomenilor in varianta oficiala a BO. Adica, cum explica preotul ce sunt pomenile si la ce folosesc.
De la Wikipedia, enciclopedia liberă

Bogdaproste sau Bodaproste este un cuvânt, provenit din limba bulgară, folosit ca formulă de mulțumire când se primește ceva de pomană. Acest obicei apare doar la creștinii ortodocși.

În bulgară, bogŭ da prosti înseamnă "Dumnezeu să-i ierte (pe morții tăi)". Uzual, în prezent, se folosește preponderent forma Bodaproste.



Explicatiile pe care le-am afisat in postarea mea (nr. 23) cred ca ar fi suficiente pentru un scop informativ. Si mai mult decat o informatie nu cred ca-ti doresti, nu?
Nu exista o info oficiala si alta neofociala. Da, exista si explicatii mai amanuntite. Dar, repet, pentru satisfacerea unei simple curiozitati este suficient textul postat de mine mai sus.

Doamne ajuta!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Pomana mortului demna de luat in seama? Yasmina Slujba inmormantarii 46 27.02.2017 15:56:13
Pomana ,instrumentele,SF Canoane Gyulia Generalitati 22 13.09.2010 12:00:26
Miercuri pomana roman2010 Slujba inmormantarii 7 11.09.2010 21:38:31
nunta-se poate da de pomana? nicosim Nunta 2 03.02.2010 18:57:58
poti face pomana inainte de nunta andreea81 Nunta 1 03.03.2008 13:56:56