Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Religia Islamica
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 07.12.2009, 19:09:33
dreamhappy dreamhappy is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 07.12.2009
Mesaje: 6
Unhappy HELP , VA ROG !!! Casatoria dintre o musulmanca si un crestin , TOTAL INTERZISA ???

Buna ... Ma aflu intr-o situatie foarte delicata si chiar nu mai stiu cui sa-i cer ajutorul .... Deci .... eu sunt jumatate crestina jumatate musulmanca ( sa spun asa ) dar tind mai mult spre religia ortodoxa pt ca o consider religia cea dreapta . Respect religia musulmana pentru ca este religia tatalui meu si chiar sunt de acord cu unele invataturi si reguli . In fine nu despre asta este vorba dar as vrea sa stiti mai multe ca sa puteti sa va dati seama despre ce este vorba . Eu sunt intr-o relatie cu un baiat crestin , ne iubim enorm si ne dorim un viitor impreuna dar exista o mare problema : nu stiu cat o sa fie tatal meu de acord si daca o sa mai vrea sa aiba de a face cu mine daca m-as casatori cu acest baiat. Nu as vrea sa imi ranesc tatal , as vrea sa ma inteleaga ,pt ca eu oricum nu vreau sa am de a face cu baieti musulmani ........... NU COMENTEZ . Doar mama stie de relatia noastra iar lui tata mi-e frica sa ii spun .... am cerut sfatul prietenelor dar degeaba ... nu au cum sa ma ajute .. nu ma inteleg deloc. .... iar cand am cerut parerea unei prietene musulmance aceasta nu a mai vorbit cu mine DELOC...
Va rog ajutati-ma .Orice sfat e bine venit
  #2  
Vechi 07.12.2009, 19:21:11
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Pai sa te rogi la Dumnezeu si probabil ca tatal tau iubindu-te va accepta relatia.
Dar sa nu te casatoresti cu un crestin ortodox fundamentalist,sau cu un catolic,ca nu se va intelege cu tatal tau.
In Sfantul Imperiu Bizantin crestinii ortodocsi,musulmanii,cei de religie mozaica,pagani si altii traiau in pace,respectand legile statului.
Da inseland dracii pe unii din BC,care acum nici de BC nu mai asculta a inceput sa fie invrajbire intre oameni.
Ca Papa inca nu si-a cerut iertare in numele BC pentru razboaiele inspirate de draci facute impotriva musulmanilor,numite cruciade.
Ce sa aiba crucea care e simbol al smereniei si al blandetii,al iubirii de Dumnezeu si de oameni,al dragostei altruiste cu niste razboaie nedrepte numite cruciade?
  #3  
Vechi 07.12.2009, 19:27:32
gabriela_iagar's Avatar
gabriela_iagar gabriela_iagar is offline
Member
 
Data înregistrării: 24.08.2009
Locație: Romania, Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 55
Post

te-as intreba orientativ, ce varsta ai?
__________________
Invierea lui Hristos vazand sa ne inchinam Sfantului Domn Iisus, Unuia Celui fara de pacat. Crucii Tale ne inchinam Hristoase si Sfanta Invierea Ta o laudam si o marim, ca Tu esti Dumnezeul nostru, afara de Tine pe altul nu stim, numele Tau numim.
Veniti toti credinciosii sa ne inchinam Sfintei Invierii lui Hristos; ca iata a venit prin Cruce bucurie la toata lumea.
Totdeauna binecuvantand pe Domnul, laudam Invierea Lui, ca rastignire rabdand pentru noi, cu moartea pe moarte a calcat.
  #4  
Vechi 07.12.2009, 19:31:39
dreamhappy dreamhappy is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 07.12.2009
Mesaje: 6
Implicit

intradevar , tatal meu tine foarte mult la mine si merg pe ideea ca intr-o zi tot o sa ma accepte ..... chiar daca o sa existe mari neintelegeri la inceput ... dar totusi mi-e frica de familia lui ...sa nu ii bage ceva in cap .. pt ca in general asa se intampla ..
  #5  
Vechi 07.12.2009, 19:33:22
dreamhappy dreamhappy is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 07.12.2009
Mesaje: 6
Implicit

pot spune k in jur de 20
  #6  
Vechi 07.12.2009, 19:36:21
dreamhappy dreamhappy is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 07.12.2009
Mesaje: 6
Implicit

prietenul meu chiar isi doreste sa se inteleaga foarte bine cu tatal meu si il respecta foarte mult ,,, chiar daca inca u l-a cunoscut ...
  #7  
Vechi 07.12.2009, 19:36:27
gabriela_iagar's Avatar
gabriela_iagar gabriela_iagar is offline
Member
 
Data înregistrării: 24.08.2009
Locație: Romania, Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 55
Post

Citat:
În prealabil postat de dreamhappy Vezi mesajul
pot spune k in jur de 20
Mai eu te sfatuiesc in primul rand sa te rogi, pentru desi nu constientizam, rugaciunea este o arma foarte puternica. Ti-as recomanda paraclisul Maicii Domnului, sau acatiste ale sfintilor.

Dar tu esti botezata?

si ceea ce as mai face eu, as ruga-o pe mama sa afle opinia tatalui. sa vada el cam ce crede si sa stii cum pui problema.

parerea mea.

Doamne ajuta!
__________________
Invierea lui Hristos vazand sa ne inchinam Sfantului Domn Iisus, Unuia Celui fara de pacat. Crucii Tale ne inchinam Hristoase si Sfanta Invierea Ta o laudam si o marim, ca Tu esti Dumnezeul nostru, afara de Tine pe altul nu stim, numele Tau numim.
Veniti toti credinciosii sa ne inchinam Sfintei Invierii lui Hristos; ca iata a venit prin Cruce bucurie la toata lumea.
Totdeauna binecuvantand pe Domnul, laudam Invierea Lui, ca rastignire rabdand pentru noi, cu moartea pe moarte a calcat.
  #8  
Vechi 07.12.2009, 19:40:31
dreamhappy dreamhappy is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 07.12.2009
Mesaje: 6
Implicit

M-am rugat si ma rog in fiecare zi , si cateodata chiar plang pt ca nu mi se pare corect ... Sunt botezata .. dar desigur tata nu stie ... cat despre parerea lui ...pai pot spune ca mi-a zis verde in fata ca daca o sa fac acest lucru ( sa ma casatoresc cu un crestin ) sa nu mai vb cu el pt ca nu va mai fi tatal meu ....
  #9  
Vechi 07.12.2009, 19:43:57
Danut7 Danut7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.543
Implicit

Dar ce are un baiat musulman?

Tatal tau stie ca nu-ti plac baietii musulmani?Daca stie inseamna ca se asteapta sa te incurci cu unul care nu e musulman.Si in mintea lui deja are schitata si posibilitatea asta.Totul depinde de felul cum ii spui tatalui tau, si nu cred ca va fi asa de radical si lipsit de intelegere mai ales cand e in joc fericirea fetei lui.Oricum traim in secolul 21 multe s-au mai schimbat.Sunt multe legaturi interreligioase si interrasiale.Daca ma intrebi pe mine asta e frumusetea.Omul e om oricum.E chip al lui Dumnezeu, nu conteaza religia.

Personal am un fel de respect si consideratie pentru musulmani.Sa ne tii la curent.
  #10  
Vechi 07.12.2009, 19:45:32
gabriela_iagar's Avatar
gabriela_iagar gabriela_iagar is offline
Member
 
Data înregistrării: 24.08.2009
Locație: Romania, Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 55
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dreamhappy Vezi mesajul
M-am rugat si ma rog in fiecare zi , si cateodata chiar plang pt ca nu mi se pare corect ... Sunt botezata .. dar desigur tata nu stie ... cat despre parerea lui ...pai pot spune ca mi-a zis verde in fata ca daca o sa fac acest lucru ( sa ma casatoresc cu un crestin ) sa nu mai vb cu el pt ca nu va mai fi tatal meu ....
cum tatal tau nu stie?

te-ar ajuta mai mult decat noi un duhovnic, caruia i-ai putea da mai multe detalii si care are mai multa experienta decar noi.

insa, momentan singura ta arma este rugaciunea, nu o lasa!
__________________
Invierea lui Hristos vazand sa ne inchinam Sfantului Domn Iisus, Unuia Celui fara de pacat. Crucii Tale ne inchinam Hristoase si Sfanta Invierea Ta o laudam si o marim, ca Tu esti Dumnezeul nostru, afara de Tine pe altul nu stim, numele Tau numim.
Veniti toti credinciosii sa ne inchinam Sfintei Invierii lui Hristos; ca iata a venit prin Cruce bucurie la toata lumea.
Totdeauna binecuvantand pe Domnul, laudam Invierea Lui, ca rastignire rabdand pentru noi, cu moartea pe moarte a calcat.
Subiect închis

Tags
musulmanca-crestin

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Unul dintre parintii copilului nu este crestin ortodox Persoana Botezul 33 01.10.2014 16:58:28
Casatoria intre o musulmanca si un crestin ortodox Shalom Nunta 37 06.12.2012 14:34:40
Interzisa Psaltirea?? laviniag23 Rugaciuni 79 25.05.2012 23:43:34
casatoria crestin-musulman ellysgiulia Despre Vecernie 254 15.10.2010 19:42:44
Cum si unde ar trebui sa-si petreaca un crestin cumpana dintre ani ? L.sorin Generalitati 78 25.01.2009 15:38:01