Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Pocainta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 03.04.2010, 15:01:01
Ducutu's Avatar
Ducutu Ducutu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.02.2010
Mesaje: 95
Implicit Canoanele pentru spovedanie

Adeseori lumea se intreaba unde sunt mentionate, in ce carte, normele dupa care preotul recomanda pocainta atunci cand un crestin vine la spovedanie...

Exista o asemenea carte? Cum se numeste ea? Cine a compus-o, cand?

Apoi, in ce conditii preotul duhovnic poate reduce prescrierile de pocainta general valabile?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 03.04.2010, 22:12:07
AthosT's Avatar
AthosT AthosT is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 04.06.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 20
Smile

Eu știu o carte care explică pe îndelete ce ai întrebat tu. Se numește "Îndrumarul Duhovnicului", de Eugen Drăgoi, apărută la Editura "Partener" în 2006.
Canoanele pentru spovedanie au fost înfăptuite de Sfinții Părinți ai Bisericii sau de Sfintele Sinoade.


Schema diminuării canonisirii(dupa Moliftelnic):

Epitimia: / Cu cât se scade Canonul:

Dacă face zilnic metanii / 1 an
Dacă face milostenie după putere / 1 an
Dacă postește Miercuri și Vineri / 1 an
Dacă nu va mânca Lunea carne / 1 an
Dacă are vârsta sub 30 de ani / 1 an
Dacă are vârsta sub 20 de ani / Se mai scade, cât apreciază duhovnicul
Dacă vrea să intre în monahism / Se va scădea o treime din canon
Dacă vrea să intre în mănăstire de obște / Se scade jumătate din Canon


Totul, desigur, poate să varieze după măsura pocăinței și la aprecierea duhovnicului.
Paște fericit îți doresc!
__________________
Rugați-vă în fiecare zi ca și cum ar fi pentru ultima dată!

Last edited by AthosT; 04.04.2010 at 09:10:24.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 04.04.2010, 13:46:10
lazar_andreea lazar_andreea is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 16.03.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 15
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ducutu Vezi mesajul
Adeseori lumea se intreaba unde sunt mentionate, in ce carte, normele dupa care preotul recomanda pocainta atunci cand un crestin vine la spovedanie...

Exista o asemenea carte? Cum se numeste ea? Cine a compus-o, cand?

Apoi, in ce conditii preotul duhovnic poate reduce prescrierile de pocainta general valabile?
Exista o astfel de carte. Se numeste PIDALION sau Carma Bisericii Ortodoxe.

Acesta carte cuprinde toate Sfintele Canoane, ale Sf. Apostoli, ale Sfintelor Sinoade Ecumenice, locale si ale Sfintilor Parinti. A fost tiparita prin sarguinta si osteneala prea cuviosului arhimandrit Neonil, staret al Sfintelor Manastiri Neamt si Secu.

Eu am cumparat aceasta carte de la Manastirea Petru Voda - Sf. Arh. Mihail si Gavriil. Apare cu binecuvantarea PS. Calinic, Episcopul Argesului. Editia din 2007 la Editura Credinta Stramoseasca. Pretul 50 RON si cuprinde 828 pagini.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 04.04.2010, 13:59:40
Radu32 Radu32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.02.2010
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 491
Implicit parere

eu cred ca faptul spovedeaniei la preot e unul mai mult simbolic, in definitiv,...dumnezeu,prin binecuvatarea preotului ne iarta faptele rele, canonul e relativ...si de fapt trebuie sa-l inventam noi,pt noi...adica sa contrabalansam faptele rele prin fapte noi,bune, de data asta, cat mai felurite,si mai ales sa nu cadem iarasi in vechile fapte rele !
Dumnezeu ne iarta pe masura seriozitatii noastre si a dorintei de a ne apropia de el, dar si tiand cont de incercarile prin care trecem !!! Ca...totusi unii au o viata mai blanda, mai fericita, si altii...mai plina de incercari,de tot felul si de necazuri,altii la mijloc intre acestea doua...etc...
Deci eu cred ca D-zeu,tine cont de toate aceste aspecte in mod individual ,pt fiecare persoana in parte !
Reply With Quote
  #5  
Vechi 04.04.2010, 15:41:47
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Thumbs down

Citat:
În prealabil postat de Radu32 Vezi mesajul
eu cred ca faptul spovedeaniei la preot e unul mai mult simbolic, in definitiv,...dumnezeu,prin binecuvatarea preotului ne iarta faptele rele, canonul e relativ...si de fapt trebuie sa-l inventam noi,pt noi...adica sa contrabalansam faptele rele prin fapte noi,bune, de data asta, cat mai felurite,si mai ales sa nu cadem iarasi in vechile fapte rele !
Dumnezeu ne iarta pe masura seriozitatii noastre si a dorintei de a ne apropia de el, dar si tiand cont de incercarile prin care trecem !!! Ca...totusi unii au o viata mai blanda, mai fericita, si altii...mai plina de incercari,de tot felul si de necazuri,altii la mijloc intre acestea doua...etc...
Deci eu cred ca D-zeu,tine cont de toate aceste aspecte in mod individual ,pt fiecare persoana in parte !
Radule , crezand ca Sfanta TAINA a SPOVEDANIEI este ceva simbolic , cam toate se duc pe Apa Sambetei si Dreapta Credinta ORTODOXA devine ceva simbolic cu un Hristos simbolic si nimic mai mult ! ! !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #6  
Vechi 04.04.2010, 16:17:13
Noesisaa's Avatar
Noesisaa Noesisaa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Locație: Christendom
Religia: Catolic
Mesaje: 1.826
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Radule , crezand ca Sfanta TAINA a SPOVEDANIEI este ceva simbolic , cam toate se duc pe Apa Sambetei si Dreapta Credinta ORTODOXA devine ceva simbolic cu un Hristos simbolic si nimic mai mult ! ! !

Asa este, spovedania nu este doar un simbol, ci chiar vorbesti cu Hristos pron preot. Si preotul nu na doar o binecuvantare, ci iertare, dezlegare de pacate.
__________________
„Mare ești tu, Doamne, și preavrednic de laudă (…) Căci pentru tine ne‑ai creat și neliniștită este inima noastră până sa-si afle odihna in tine.” (Sfântul Augustin).
Reply With Quote
  #7  
Vechi 04.04.2010, 17:39:14
Ducutu's Avatar
Ducutu Ducutu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.02.2010
Mesaje: 95
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lazar_andreea Vezi mesajul
Exista o astfel de carte. Se numeste PIDALION sau Carma Bisericii Ortodoxe.

Acesta carte cuprinde toate Sfintele Canoane, ale Sf. Apostoli, ale Sfintelor Sinoade Ecumenice, locale si ale Sfintilor Parinti. A fost tiparita prin sarguinta si osteneala prea cuviosului arhimandrit Neonil, staret al Sfintelor Manastiri Neamt si Secu.

Eu am cumparat aceasta carte de la Manastirea Petru Voda - Sf. Arh. Mihail si Gavriil. Apare cu binecuvantarea PS. Calinic, Episcopul Argesului. Editia din 2007 la Editura Credinta Stramoseasca. Pretul 50 RON si cuprinde 828 pagini.

Multumesc mult, o sa incerc sa o gasesc si sa o citesc.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 04.04.2010, 17:46:28
Ducutu's Avatar
Ducutu Ducutu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.02.2010
Mesaje: 95
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AthosT Vezi mesajul
Eu știu o carte care explică pe îndelete ce ai întrebat tu. Se numește "Îndrumarul Duhovnicului", de Eugen Drăgoi, apărută la Editura "Partener" în 2006.
Canoanele pentru spovedanie au fost înfăptuite de Sfinții Părinți ai Bisericii sau de Sfintele Sinoade.


Schema diminuării canonisirii(dupa Moliftelnic):

Epitimia: / Cu cât se scade Canonul:

Dacă face zilnic metanii / 1 an
Dacă face milostenie după putere / 1 an
Dacă postește Miercuri și Vineri / 1 an
Dacă nu va mânca Lunea carne / 1 an
Dacă are vârsta sub 30 de ani / 1 an
Dacă are vârsta sub 20 de ani / Se mai scade, cât apreciază duhovnicul
Dacă vrea să intre în monahism / Se va scădea o treime din canon
Dacă vrea să intre în mănăstire de obște / Se scade jumătate din Canon


Totul, desigur, poate să varieze după măsura pocăinței și la aprecierea duhovnicului.
Paște fericit îți doresc!

Am intalnit in mai multe carti scrise de preoti contemporani, mentionarea faptului ca acesti preoti au incercat sa nu opreasca pe cineva de la primirea Sfintei Impartasanii, pentru pacate grele, evident, mai mult de cinci ani...Explicatia, m-a descumpanit putin: pentru ca asa spunea Dumitru Staniloae in "Dogmatica" sa.

Si ma intrebam, daca Dumitru Staniloae, a putut sa deroge de la numarul de ani prevazuti in aceste canoane, un alt preot de ce nu ar putea sa faca (eventual chiar alte derogari, pentru perioade mai scurte de cinci ani...)?

Dat fiind faptul ca fiecare preot duhovnic a primit darul de a dezlega de pacate, imi inchipui ca e bine sa cunosti niste indicatii, insa, in definitiv, canonul de pocainta il stabileste fiecare duhovnic in parte, in functie, desigur, de pacatele savarsite de cel ce se spovedeste, dar mai ales de dorinta aceluia de a se indrepta, de a se pocai.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 06.04.2010, 21:08:56
Radu32 Radu32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.02.2010
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 491
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Radule , crezand ca Sfanta TAINA a SPOVEDANIEI este ceva simbolic , cam toate se duc pe Apa Sambetei si Dreapta Credinta ORTODOXA devine ceva simbolic cu un Hristos simbolic si nimic mai mult ! ! !
eu m-am exprimat gresit, si nu am reusit sa ma fac inteles, nu ziceam ca e un fapt fara greutate, ci doar ca in fond, e obligatoriu ca preotul sa ne dea dezlegarea si iertarea,si prin harul primit de la Duhul sfant o face, insa, ziceam ca in fond, tot Dumnezeu ne iarta,daca vrea el si pe cine vrea si cand vrea,si pt ce fapte vrea ! Numai Dumnezeu poate analiza obiectiv intreaga increngatura de motivatii,circumstante atenuante, cauze, care ne-au dus sa facem atare fapta sau alta,si numai El ne poate ierta in final !
Reply With Quote
  #10  
Vechi 06.04.2010, 21:17:41
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Radu32 Vezi mesajul
eu m-am exprimat gresit, si nu am reusit sa ma fac inteles, nu ziceam ca e un fapt fara greutate, ci doar ca in fond, e obligatoriu ca preotul sa ne dea dezlegarea si iertarea,si prin harul primit de la Duhul sfant o face, insa, ziceam ca in fond, tot Dumnezeu ne iarta,daca vrea el si pe cine vrea si cand vrea,si pt ce fapte vrea ! Numai Dumnezeu poate analiza obiectiv intreaga increngatura de motivatii,circumstante atenuante, cauze, care ne-au dus sa facem atare fapta sau alta,si numai El ne poate ierta in final !
Cele dezlegate aici , vor fi dezlegate si dincolo , iar cele legate aici vor fi legate si dincolo ! Cele dezlegate se dezleaga prin SFANTA SPOVEDANIE DE PREOT ! Deci alta gandire si framantare sa nu avem , eu asta ti-am spus . Spovedanie cat mai deasa , sincera , facuta cu multa cainta , iar acolo unde ni se da canon , sa-l facem intocmai . In rest , Radule draga , facem discutii si atat , fara folos , si nu asta ne foloseste noua ! Sa plecam din asta lume cu pacatele dezlegate , Radule draga, si sa ne fereasca Dumnezeu sa ne prinda clipa morii nespovediti si neimparasiti ! Doamne ajuta !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Spovedanie pentru prima data alinadeacu Pocainta 43 11.01.2013 20:19:58
Îndreptar pentru spovedanie Simply_me Generalitati 0 31.07.2012 23:42:01
Indreptar pentru spovedanie just1fun Generalitati 0 19.05.2011 22:56:59
Indreptar pentru spovedanie Sanduu Generalitati 17 14.04.2011 22:20:05