Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #111  
Vechi 02.04.2011, 22:12:14
nutucutu nutucutu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.08.2010
Religia: Catolic
Mesaje: 1.138
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
"Începutul separării a fost schisma, iar prin această despărțire ei (schismaticii, ereticii, n.n.)nu mai au harul Sfântului Duh care nu li se mai dă din momentul despărțirii lor."
Mai ramine sa ne demonstrati ca catolicii sint schismaticii. Pentru ca pentru foarte multi dintre catolici schismaticii sint ortodocsii, ei si-au dorit mai multa independenta si putere si din acest motiv s-au rupt de biserica.

In rest ramin la aceiasi parere pe care v-am mai spus-o: prea repede va erijati in purtatorul de cuvint al Bisericii Ortodoxe Mondiale (deja ati depasit granitele Romaniei); la virsta si instuirea pe care o aveti (ati studiat cu precadere in biblioteca google) dati foarte repede si usor verdicte, iar mie asta imi arata o autosuficienta si o lipsa de maturitate. Daca unii nu va mai raspund la mesaje nu va mai umflati in pene ca i-ati fi infundat. Ginditi-va ca e posibil ca partenerii de dialog sa va ignore pentru ca sinteti prea slab. Mie mi se pare ca abia ati invatat tabla adunarii si va comportati ca si cum ati vrea sa-i invatati pe unii sa rezolve ecuatii diferentiale.
Reply With Quote
  #112  
Vechi 03.04.2011, 19:13:46
padrevicentiu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de nutucutu Vezi mesajul
Mai ramine sa ne demonstrati ca catolicii sint schismaticii. Pentru ca pentru foarte multi dintre catolici schismaticii sint ortodocsii, ei si-au dorit mai multa independenta si putere si din acest motiv s-au rupt de biserica.

In rest ramin la aceiasi parere pe care v-am mai spus-o: prea repede va erijati in purtatorul de cuvint al Bisericii Ortodoxe Mondiale (deja ati depasit granitele Romaniei); la virsta si instuirea pe care o aveti (ati studiat cu precadere in biblioteca google) dati foarte repede si usor verdicte, iar mie asta imi arata o autosuficienta si o lipsa de maturitate. Daca unii nu va mai raspund la mesaje nu va mai umflati in pene ca i-ati fi infundat. Ginditi-va ca e posibil ca partenerii de dialog sa va ignore pentru ca sinteti prea slab. Mie mi se pare ca abia ati invatat tabla adunarii si va comportati ca si cum ati vrea sa-i invatati pe unii sa rezolve ecuatii diferentiale.
Da...da cum spui tu...daca gasim un argument faptul ca voi sunteti schismatici, ce faci?O sa te duci sa plangi la papa?
Reply With Quote
  #113  
Vechi 03.04.2011, 20:33:01
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de nutucutu Vezi mesajul
Mai ramine sa ne demonstrati ca catolicii sint schismaticii. Pentru ca pentru foarte multi dintre catolici schismaticii sint ortodocsii, ei si-au dorit mai multa independenta si putere si din acest motiv s-au rupt de biserica.

In rest ramin la aceiasi parere pe care v-am mai spus-o: prea repede va erijati in purtatorul de cuvint al Bisericii Ortodoxe Mondiale (deja ati depasit granitele Romaniei); la virsta si instuirea pe care o aveti (ati studiat cu precadere in biblioteca google) dati foarte repede si usor verdicte, iar mie asta imi arata o autosuficienta si o lipsa de maturitate. Daca unii nu va mai raspund la mesaje nu va mai umflati in pene ca i-ati fi infundat. Ginditi-va ca e posibil ca partenerii de dialog sa va ignore pentru ca sinteti prea slab. Mie mi se pare ca abia ati invatat tabla adunarii si va comportati ca si cum ati vrea sa-i invatati pe unii sa rezolve ecuatii diferentiale.
Frumos mesaj, ce sa zic, probabil unii catolici au o reminiscenta de pe vremea inchizitiei si a cruciadelor. Daca cineva va spune adevarul despre BC trebuie sa il atacati pentru ca nu puteti suporta adevarul.
Se pare ca respectul tine doar pana la cei ce sunt de acord cu BC restul sunt dusmani si trebuie discreditati.
Preluati si idei ale mele, de fapt nu va opreste nimeni sa va informati, cum o fac si eu. Daca dvs. nu intelegeti sau nu v-ati informat nu inseamna ca toti nu inteleg. Ignoranta nu e o virtute, cred eu. Va asigur ca stiu suficient de multe, dar doar pentru ca m-am informat si nu am lasat pe altii sa decida pentru mine, cum vad ca preferati dvs.
Se poate comenta mai mult mesajele si ideile si nu judeca userii?

Dvs. spuneti ca schismatici sunt ortodocsii pentru ca asa spun unii catolici. Trecand la lucruri serioase, e cu asta am si inceput, a arata ca in BC nu mai exista har, neavand minuni. Asadar:
1. In primul rand am aratat ce spun sfintii si Biserica despre Tainele schismaticilor si ereticilor, ca acestia nu mai au har.
2. Am aratat ca a avut loc o schisma, s-a produs o ruptura. Asadar una din cele doua biserici si-a pierdut harul.
3. Ramane de vazut care din cele doua e Biserica si care si-a pierdut harul. Teoria cu ramificatile harului, potrivit careia harul e prezent in toate denominatiile, a fost inventata recent de neoprotestanti, care puteau astfel sa-si justifice puzderia de culte. Se pare ca a fost adaptata si de BC si e o idee preluata si de cativa ierarhi ortodocsi ecumenisti (foarte putini). Singura problema e ca sfintii si Biserica in primul mileniu spun altceva, nu stiu daca neoprotestantii sunt mai presus ca acestia.

Aceasta problema putem s-o abordam in doua moduri. In ambele sunt asemanari, in ambele exista preoti, asadar adevarul il poate arata doar Dumnezeu. Iar bunul Dumnezeu intotdeauna a aratat adevarul prin minuni si revelatii. Pasul urmator e cercetarea duhurilor, pentru ca sunt minuni de la vrajmasul si divine. Cele doua moduri:
a) prin eliminare; daca presunem ca in BC ar fi harul si acesta lipseste in BO oricine poate constata ca in BO sunt minuni evidente, pe langa faptul ca sunt mult mai numeroase. Lumina de la Ierusalim, raul Iordan, norul de pe Muntele Taborului, etc. Si catolicii au altar in Biserica Invierii din Ierusalim, dar de Pastile catolic nu se intampla nimic in timpul slujbei. De ce ar da Dumnezeu in ortodoxie aceasta minune, ca si cum ar arata ca, desi BC ar fi cea adevarata, oamenii trebuie sa ramana ortodocsi.
Asadar a sustine ca in BO nu exista har si nici minuni ar trebui sa fie doar ateii. iar daca in BO exista har, rezulta ca in BC nu este sau sfintii si Biserica s-a inselat si au dreptate neoprotestantii.
b) prin cercetarea minunilor catolice. Vedem ca de fapt acestea sunt inselari de la vrajmasul, sunt genul de minuni prezente in ocultism si in religiile pagane si nu in crestinism. Unele minuni pot fi asemanatoare, adica sunt si in crestinism si in alte practici. Acesta sunt vindecarile, oarecum levitatia si viziuni. Alte minuni nu exista in crestinism, numai in alte religii pagane: bilocatia, stigmatele, etc. Despre viziuni la catolici s-a scris si la subiectul despre bioenergie.
O aparitie petrecuta la Fatima. In ultima zi aparitia a facut o minune, a facut ca toti cei de acolo sa vada soarele miscandu-se. Dar soarele nu s-a miscat deloc, fapt confirmat si de observatoarele astronomice. Acesta a fost o vedenie colectiva, iar astfel de vedenii le face doar un inger cazut. Pentru ca Dumnezeu face minuni adevarate nu trucaje. De exemplu in Vechiul testament soarele s-a oprit cu adevarat pe cer, pana ce evreii au terminat lupta.
In plus la aparitiile de la Fatima (si probabil si Lourdes) aerul se racea brusc inainte. Se stie chiar si in paranormal ca racirea brusca a aerului e dovada prezentei unui duh rau.
Despre bilocatie, stigmate si altele am mai scris.

Asadar acestea sunt, nu are rost sa continuam discutia din moment ce dvs. sau alt catolic nu doreste sa afle adevarul si il va ataca pe cel ce il spune.
Reply With Quote
  #114  
Vechi 03.04.2011, 21:04:45
nutucutu nutucutu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.08.2010
Religia: Catolic
Mesaje: 1.138
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Asadar acestea sunt, nu are rost sa continuam discutia din moment ce dvs. sau alt catolic nu doreste sa afle adevarul si il va ataca pe cel ce il spune.
Adevarat, nu mai are rost sa continuam. Raspunsul dumneavoastra lung nu mi-a adus nici un argument ca schismaticii ar fi crestinii catolici. Aceleasi fraze nefundamentate si lipsite de substanta incheiate cu previzibilul si deja plictisitorul " adevarul doare" sau "il atacati pe cel care va spune adevarul".

P.S.1. De curiozitate, ati fost la biserica astazi?
Reply With Quote
  #115  
Vechi 03.04.2011, 21:10:09
nutucutu nutucutu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.08.2010
Religia: Catolic
Mesaje: 1.138
Implicit

Citat:
În prealabil postat de padrevicentiu Vezi mesajul
Da...da cum spui tu...daca gasim un argument faptul ca voi sunteti schismatici, ce faci?O sa te duci sa plangi la papa?
Nu stiu care ar fi argumentul acela valid. Dar il puteti cauta, poate il gasiti si mi-l veti comunica si mie. In lipsa argumentului cred ca cei care spun ca noi, catolicii am fi schismatici, ar trebui macar sa-si ceara scuze. Oricum, cum bine a remarcat un antevorbitor, atita vreme cit Isus insusi a tacut atunci cind a fost acuzat ca ar fi fiul Lui Dumnezeu, cred ca ar fi un bun exercitiu de umilinta si pentru noi, catolicii, sa tacem si sa ne vedem de ale noastre atuncii cind unii arunca cu pietre in noi.
Reply With Quote
  #116  
Vechi 03.04.2011, 21:40:11
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de nutucutu Vezi mesajul
Adevarat, nu mai are rost sa continuam. Raspunsul dumneavoastra lung nu mi-a adus nici un argument ca schismaticii ar fi crestinii catolici. Aceleasi fraze nefundamentate si lipsite de substanta incheiate cu previzibilul si deja plictisitorul " adevarul doare" sau "il atacati pe cel care va spune adevarul".

P.S.1. De curiozitate, ati fost la biserica astazi?
Cum v-am mai spus, nu scriu ca sa va conving pe dvs. sau vreun catolic, ci si pentru cei ce citesc. Dvs. nu ati accepta orice as spune despre BC, pentru ca aceasta e doar cautarea dvs. a adevarului, nu am cum sa vi-l impun eu daca nu il doriti. Asadar sunt necesare doua lucruri: dorinta de a cauta adevarul si cunostintele necesare intelegerii a ceea ce scriem. In caz contrar o sa gasiti nenumarate motive, mai ales ca cel ce scrie nu ar fi cum trebuie. Pentru ca nu doriti adevarul si nu va intereseaza.

Azi la biserica am aflat din predica preotului ceva ce banuiam mai demult: in evul mediu se pare ca catolicii au inventat "crede si nu cerceta". Bc ii vrea pe credinciosii ei cat mai docili, ca nu cumva sa se apuce sa caute adevarul.
Reply With Quote
  #117  
Vechi 03.04.2011, 21:45:17
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de nutucutu Vezi mesajul
Nu stiu care ar fi argumentul acela valid. Dar il puteti cauta, poate il gasiti si mi-l veti comunica si mie. In lipsa argumentului cred ca cei care spun ca noi, catolicii am fi schismatici, ar trebui macar sa-si ceara scuze. Oricum, cum bine a remarcat un antevorbitor, atita vreme cit Isus insusi a tacut atunci cind a fost acuzat ca ar fi fiul Lui Dumnezeu, cred ca ar fi un bun exercitiu de umilinta si pentru noi, catolicii, sa tacem si sa ne vedem de ale noastre atuncii cind unii arunca cu pietre in noi.
Pe principiul scrii ceva de BC dai in noi. Dar neoprotestantii n-ar trebui sa fie la fel de suparati daca le spunem ca nu sambata este ziua de odihna crestina sau alte lucruri. Si logica asta are o noima.
Reply With Quote
  #118  
Vechi 03.04.2011, 22:24:35
Erethorn Erethorn is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.12.2009
Locație: Timisoara
Religia: Catolic
Mesaje: 2.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Azi la biserica am aflat din predica preotului ceva ce banuiam mai demult: in evul mediu se pare ca catolicii au inventat "crede si nu cerceta". Bc ii vrea pe credinciosii ei cat mai docili, ca nu cumva sa se apuce sa caute adevarul.
Halal predica. Si halal preot, care risipeste din timpul omiliei, care face parte din Sfanta Liturghie, cand se pogoara Cerul pe pamant, pentru a ataca alti crestini, si inca cu minciuni ordinare.

Dar macar incepe sa se intrevada o explicatie pentru obsesia dumneavoastra in raport cu Biserica Catolica.
Reply With Quote
  #119  
Vechi 03.04.2011, 23:15:43
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Erethorn Vezi mesajul
Halal predica. Si halal preot, care risipeste din timpul omiliei, care face parte din Sfanta Liturghie, cand se pogoara Cerul pe pamant, pentru a ataca alti crestini, si inca cu minciuni ordinare.

Dar macar incepe sa se intrevada o explicatie pentru obsesia dumneavoastra in raport cu Biserica Catolica.
Preotul n-a zis nimic de catolici, preotii ortodocsi nu zic aproape niciodata prea multe de catolici, pentru ca nu-i intereseaza. Mai zic de neoprotestanti cateodata, pentru ca aecstia incearca mai insistent sa converteasca ortodocsi.
De fapt am citit acum pe net, "crede si nu cerceta" e de la Celsus din secolul II, care afirma ca asa spun crestinii. Preotul a spus doar ca aceasta era folosita in evul mediu si bineinteles ca nu se referea la ortodocsi.
Chiar fostul motto al dvs. sugera ceva asemanator, sa crezi doar ce spune BC, chiar daca vezi negru pe alb. Ca daca un catolic se apuca sa caute adevarul cu adevarat ajunge ortodox.
Reply With Quote
  #120  
Vechi 03.04.2011, 23:27:00
Noesisaa's Avatar
Noesisaa Noesisaa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Locație: Christendom
Religia: Catolic
Mesaje: 1.826
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
De fapt am citit acum pe net, "crede si nu cerceta" e de la Celsus din secolul II, care afirma ca asa spun crestinii. Preotul a spus doar ca aceasta era folosita in evul mediu si bineinteles ca nu se referea la ortodocsi.

..... Sigur, dat fiind marele centre universitare de cercetare in care se afla ortodoxia in evul mediu, aceasta sintagma chiar isi avea rostul....
__________________
„Mare ești tu, Doamne, și preavrednic de laudă (…) Căci pentru tine ne‑ai creat și neliniștită este inima noastră până sa-si afle odihna in tine.” (Sfântul Augustin).
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
O facatorie maghiara C-tin Stiri, actualitati, anunturi 58 07.12.2013 20:08:07
Rugaciunea de acasa si rugaciunea din Biserica georgeval Rugaciuni 3 30.07.2012 23:01:10
Cine doreste se poate declara de etnie daca la recensamant mihailt Generalitati 30 30.10.2011 02:06:28
E adevarat ca platim pentru pacatele stramosilor pana la al patrulea neam? Mia Mia Intrebari utilizatori 35 18.09.2011 12:40:07
Bine va m gasit mioara66 Generalitati 2 08.08.2006 00:16:33