Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Viata monahala > Preotul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 15.01.2008, 03:39:59
cozia cozia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.575
Implicit

Lamuriti-ma si pe mine cum sa inteleg critica PUBLICA adusa de catre un preot unor enoriasi care nu au contribuit cit SE VEDEA CA AR FI PUTUT CONTRIBUI cind a venit cu Boboteaza. Eu unul am ramas inmarmurit.
Lamuriti-ma va rog ce spun canoanele
Reply With Quote
  #2  
Vechi 15.01.2008, 05:58:49
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

dar ce importanta are, andrei, ce spun canoanele, ca doar n-o sa ne apucam noi sa ii judecam pe preoti... daca insa respectivul este si preot-duhovnic poate ca nu ar strica sa se discute aceasta problema la spovedanie.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 15.01.2008, 10:16:43
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cozia
Lamuriti-ma si pe mine cum sa inteleg critica PUBLICA adusa de catre un preot unor enoriasi care nu au contribuit cit SE VEDEA CA AR FI PUTUT CONTRIBUI cind a venit cu Boboteaza. Eu unul am ramas inmarmurit.
Lamuriti-ma va rog ce spun canoanele
Iertare, dar te rog daca se poate date mai concrete si mai explicite, pentru a nu judeca in lipsa lor si a nu denigra fara temei si acoperire. Totusi daca e vorba de ajutorul dat de noi Bisericilor, acesta este de folos, intorcandu-se in beneficiul nostru si a generatiilor viitoare. Intretinerea, repararea si dotarea Bisericilor e o treaba anevoioasa si extrem de costisitoare.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 15.01.2008, 22:21:05
cozia cozia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.575
Implicit

Asa este Cristi insa eu nu judecam ci voiam sa scot la iveala o mare neintelegere si ratacire a noastra a tuturor( am scris la "secte" despre asta), oricum... sa consideram subiectul incheiat si rog pe Adrian sa-l stearga.

...adica este o inconstienta si o ratacire sa faci milostenie din datorii. Inainte cind lumea era cit de cit mai REALA datornicii erau aruncati in temnita si pe buna dreptate, astfel "ajutindu-i" , dindu-le un impuls sa-si revina din patimi si probleme care-i faceau sa se imprumute fara acoperire...in schimb in ziua de azi traiesc toata viata intr-o iluzie ca au...si mai sunt si pusi sa doneze...adica sa se afunde si mai mult in Iad!!!!!!!
Reply With Quote
  #5  
Vechi 15.01.2008, 22:35:11
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cozia
Asa este Cristi insa eu nu judecam ci voiam sa scot la iveala o mare neintelegere si ratacire a noastra a tuturor( am scris la "secte" despre asta), oricum... sa consideram subiectul incheiat si rog pe Adrian sa-l stearga.

...adica este o inconstienta si o ratacire sa faci milostenie din datorii. Inainte cind lumea era cit de cit mai REALA datornicii erau aruncati in temnita si pe buna dreptate, astfel "ajutindu-i" , dindu-le un impuls sa-si revina din patimi si probleme care-i faceau sa se imprumute fara acoperire...in schimb in ziua de azi traiesc toata viata intr-o iluzie ca au...si mai sunt si pusi sa doneze...adica sa se afunde si mai mult in Iad!!!!!!!
In sensul asta, da ai dreptate. Iertare !
Reply With Quote
  #6  
Vechi 16.01.2008, 00:29:26
Negroponte's Avatar
Negroponte Negroponte is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2006
Locație: Barlad
Mesaje: 747
Implicit

:)Preotul trebuie sa se multumeasca cu ce primeste potrivit spuselor:"In dar ati luat in dar sa dati"Mustrarea trebuie folosita cu precautie si doar pentru pacate si nu pentru bani.Sa ne rugam si pentru acestia sa-i intelepteasca Dumnezeu.Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #7  
Vechi 16.01.2008, 18:19:03
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

cozia: si mai sunt si pusi sa doneze...adica sa se afunde si mai mult in Iad!!!!!!!


Iti dau dreptate, cozia, daca te referi la magazinele, care cu multele lor oferte avantajoase iti baga mana realmente in buzunar, facandu-te dator pe vecie.
Daca despre asta e vorba, adica de propria iresponsabilitate si dorinta de a le avea pe toate, peste puterea financiara personala, atunci iarasi iti dau dreptate, caci trebuie sa ne limitam la ce avem. Sunt multi, care ajunsi insituatia de a nu mai fi solvabili, pentru ca nu s-au putut stapani, au ajuns sa-si ia viata. Deci masura in toate.

Totusi nu am auzit de nimeni, care a ajuns la faliment, sau si-a luat viata ca a dat o milostenie.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 16.01.2008, 20:10:16
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

Sa fim sinceri cu noi insine.pentru toate prostiile dam banii,mai ales in aceasta goana a shopingului,dar pentru preot ne gandim ceva mai bine,cat sa-i dam,daca merita atata,etc...de parca spiritualitatea nu ar aduce beneficii,nu palpabile concret.Cunosc astfel de persoane care,pe considerentul ca preotul este slujitorul Domnului supus smereniei,ei trebuie sa-i i-a in bataie de joc cu cativa leuti,sub pretextul ca nu au "posibilitati"....nu pentru astfel de servicii.Preotul este om,este cetatean si consumator ca noi toti,iar biserica aceia trebuie administrata...nu doar cu Duhul Sfant.
Se stie ca sunt si preoti lacomi care fac sminteala,insa acestia sunt mai rar intalniti,si este adevarat ca ne apuca indignarea la criticele parintelui spiritual.Poate ca in unele cazuri aceasta este justificata,dar in general,noi trebuie ,practic sa ne punem deoparte bani pentru sarbatorile ce se sfintesc,ca doar nu sunt in fiecare zi,si deci nu trebuie sa avem scuze in ceea ce priveste aspectul financiar vis-a-vi de traditiile noastre crestinesti...caci nu sunt decat pretexte.
Preotul,in speta,cunoaste foarte bine cazurile de familii cu probleme financiare,si deci nu cred ca le-ar defaima pe acestea,ci mai degraba pe cele "rauvoitoare"in conceptia lui,chiar daca defaimarea nu trebuie sa fie specifica preotului...sa-i spunem mustrare,o mustrare care vindeca,pana la urma.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 16.01.2008, 20:31:30
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Asa e Ory, daca nu intra mai tare Parintele in mine si nu ma mustra si acum eram cu tigara in gura. E buna si o mica sapuneala,de la caz la caz.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 16.01.2008, 21:00:30
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

vad ca milostenia cam este confundata cu "a lua banii cu japca"... adica multi judeca de genul "daca mie mi se pare ca ai bani (multi)atunci trebuie sa imi dai (mult), mai ales ca zici ca esti crestin!"

adevarul este ca ma surprinde ca un preot care traieste in Occident este atat de superficial in privinta "averilor" care se vad. Poate ca omul acela a cumparat respectivele "averi" cu multa vreme in urma, facand mortgage-uri peste mortgage-uri la banci, ca fara ele aici nu prea ajungi sa cumperi nimic consistent.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ce inseamna un preot cu har? sophia Preotul 24 09.04.2013 15:44:19
Preot necasatorit bluester Preotul 3 05.01.2012 00:18:20
Vreau sa ma fac preot petrisor.nicu Intrebari utilizatori 24 17.05.2011 19:18:46
Preot caterisit Carmen FUNIERU Preotia (Hirotonia) 20 29.07.2010 20:40:46
PREOT alexandra Preotul 24 20.01.2007 23:47:25