Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 10.11.2009, 12:28:50
elizabeta elizabeta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.11.2009
Locație: Bucuresti
Mesaje: 711
Implicit Doliul

Mama mea a murit in 2006 si eu inca mai port doliu (desi mai schimb cate un articol de imbracaminte din negru in albastru inchis, de exemplu). Mai multe persoane mi-au spus ca nu este bine ce fac. Dar nu pot altfel... Ce ma sfatuiti?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 10.11.2009, 12:45:42
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Elisabeta, a mai fost un topic asemanator - http://www.crestinortodox.ro/forum/s...ghlight=Doliul

Cred ca i-ar fi mult mai de folos sufletului mamei tale sa fie pomenita mereu la Liturghii, sa ii faci pomeni cand trebuie, sa te rogi pentru ea, sa i se ierte pacatele. In rest, viata merge inainte! Durerea e numai a noastra, durere egoista... crezi ca ii foloseste la ceva sufletului mortului ca noi ne imbracam in negru si varsam mari de lacrimi?
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 23.12.2009, 16:55:03
iuly21 iuly21 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 23.12.2009
Locație: campulung moldovenesc
Religia: Ortodox
Mesaje: 22
Implicit o lamurire

Fa-i mamei tale 40 sf liturghii din 40 in 40 de zile.Citeste cartea celor 40 sf liturghii pt morti.Iti spun din proprie experienta ce m-a invatat un preot.Eu am facut pt tatal meu.A 20-a sf liturghie l-am visat pana la genunchi in foc ,iar a 40-a oara l-am visat in rai.Trebuie sa duci un colac,o sticla de vin,o farfurie cu coliva,un prosop pt preot,un acatist pe care scrii numele ei si inca vreo 2:bunici de ex.si dai duminica de dimineata la preot sa o puna la rugaciuni.Fa asta pt mama ta daca o iubesti si nu o lasa sa se chinuie acolo.Ea are nevoie de faptele tale bune pt sufletul ei si nu de imbracamintea ta in negru.Citeste acatistul pt cei morti sau psaltirea.Doamne-ajuta
Reply With Quote
  #4  
Vechi 23.12.2009, 17:06:54
elizabeta elizabeta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.11.2009
Locație: Bucuresti
Mesaje: 711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iuly21 Vezi mesajul
Fa-i mamei tale 40 sf liturghii din 40 in 40 de zile.Citeste cartea celor 40 sf liturghii pt morti.Iti spun din proprie experienta ce m-a invatat un preot.Eu am facut pt tatal meu.A 20-a sf liturghie l-am visat pana la genunchi in foc ,iar a 40-a oara l-am visat in rai.Trebuie sa duci un colac,o sticla de vin,o farfurie cu coliva,un prosop pt preot,un acatist pe care scrii numele ei si inca vreo 2:bunici de ex.si dai duminica de dimineata la preot sa o puna la rugaciuni.Fa asta pt mama ta daca o iubesti si nu o lasa sa se chinuie acolo.Ea are nevoie de faptele tale bune pt sufletul ei si nu de imbracamintea ta in negru.Citeste acatistul pt cei morti sau psaltirea.Doamne-ajuta
Am facut cele 40 de Sfinte Liturghii, si pe cele 30 catolice (Gregoriana, se numesc), pentru ca mama mea a fost catolica (Dumnezeu s-o ierte).
Sper din toata inima ca visul pe care l-ai avut sa insemne ceea ce-ti doresti, si anume ca tatal tau a fost eliberat din iad.
Doamne ajuta! ... si multumesc pentru sfaturi...
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Doliul inasandu Slujba inmormantarii 11 20.08.2023 21:48:56
Doliul , ce inseamna el? clementia Generalitati 38 26.07.2012 16:42:50
Doliul in imbracaminte elizabeta Generalitati 21 24.01.2012 16:16:42
Doliul daliapantelimon Generalitati 3 04.02.2007 14:12:14